Jump to content
IGNORED

О општем образовању


אַף אֶחָד

Recommended Posts

5 hours ago, chandra said:

 

zbog udaljenosti Zemlje od Sunca.

 

Ako aproksimiras sledecu sliku u gornju recenicu, i umesto reci Zemlja zamenis sa severna i juzna polulopta, koliko je tacna od 0 do 100%.

Capture.JPG

Link to comment
2 minutes ago, djeneralche said:

Ti zapravo hoces da kazes da je verovanje u ravnu zemlju i cinjenica da su ljudi u tvojoj okolini zaboravili na neku definiciju koju su ucili u zivotu potpuno isto? Brutalno ako neko ko je naucnik ima taj stav. Sledeci nivo je da kopi/pestujes definicije sa Wikipedije kao Krosek i ismevas se ljudima zasto nisu uradili isto to.

 

Hocu da kazem da je o ovoj planeti (kao celini) na kojoj zivimo postoji samo nekoliko bitnih podataka koje bi svako trebalo da zna. U prvom redu oblik, velicina i nacin kretanja (i njegove posledice). Jebote, pricamo o necemu sto je nominalno gradivo prvog ili drugog razreda osnovne skole. Da krenes random da ispitujes ljude, pre ce tacno turnire i godine kada ih je Novak osvajao, nego tri podatka o planeti na kojoj zive. Ili - ako ne razumes kako nastaju godisnja doba, onda bez problema mozes da poverujes i da je Zemlja ravna ploca. 

 

I, jos jednom, ne pricam "o nekoj definiciji" vec o najelementarnijem. To su pitanja koja postavljaju deca od 3-4 godine. Zasto pada kisa? Zasto se menjaju dan i noc? I ne mora geografija/astronomija - uzmi primer iz koje god hoces oblasti. Da se cudis i krstis kad ljudi pocnu da pokazuju gde ih "bole bubrezi", gde ih "ziga srce" i slicno.

Link to comment
54 minutes ago, chandra said:

 

Ne znaci da su gluperde, samo da su neobrazovani ili de-obrazovani (odobrazovani?, zaglupljeni lavinom detalja kojim im se zatrpava glava svakodnevno.) A i sta su "precizni detalji vezani za bazicne pojave"? Evo neverovatan broj ljudi je zaboravio da je Zemlja okrugla. Moze da se zivi i tako. Samo sto onda nema mesta ni mrvici cudjenja sto se glasa za Trumpove i psihopate.

 

Novak je izuzetno podlozan svakojakim budalastinama i ja to, u njegovom slucaju, mogu da objasnim samo nemanjem vremena u njegovih 30+ godina da se zainteresuje za bilo sta osim tenisa. I onda tako usvaja ono sto mu stigne preko gurua koji se guraju (guruju!) oko njega.

Baš suprotno, interesuje se on, čak bih rekao da je izuzetno zainteresovan za medicinu, biologiju i psihologiju. Radi se o tome što on pripada sve većoj grupi ljudi kojima fale osnovna znanja do te mere da uopšte ne shvataju šta znači nauka i znanje, a nenaunični izvori čuče iza svakog ćoška i vrlo su pitki i lepo sročeni. Ako nikad nisi ni malo zagrebao ispod površine jednostavno ti nije jasno zašto je na primer nemoguće da je zemlja ravna ploča. Jedni kažu da jeste, drugi da nije, kome verovati? Što bi rekao Đoković, zašto cenzurisati ljude koji propagiraju metode borbe protiv kovida koje se kose za zvaničnom medicinom? Treba otvoriti debatu! Interesuje se on, ali je tolika neznalica da ne zna šta je kredibilan izbor već veruje u ono što mu je razumljivije i primamljivije. Njegova povreda lakta je dobar primer. Siguran sam da je bio vrlo zainterosavan za rešavanje tog problema.

  • +1 4
Link to comment
3 minutes ago, djeneralche said:

Ako aproksimiras sledecu sliku u gornju recenicu, i umesto reci Zemlja zamenis sa severna i juzna polulopta, koliko je tacna od 0 do 100%.

Capture.JPG

 

Ahahaha, pa eto, ti si ziv primer. Sta cemo kad padne noc? Onda je nocni deo dalji od dnevnog bez obzira na leto ili zimu. Nema nikakve veze sa udaljenoscu bilo koje tacke od sunca vec sa vremenom obasjanosti suncevim zracima, tzv. obdanicom.

Link to comment
4 minutes ago, Heaviside said:

Baš suprotno, interesuje se on, čak bih rekao da je izuzetno zainteresovan za medicinu, biologiju i psihologiju. Radi se o tome što on pripada sve većoj grupi ljudi kojima fale osnovna znanja do te mere da uopšte ne shvataju šta znači nauka i znanje, a nenaunični izvori čuče iza svakog ćoška i vrlo su pitki i lepo sročeni. Ako nikad nisi ni malo zagrebao ispod površine jednostavno ti nije jasno zašto je na primer nemoguće da je zemlja ravna ploča. Jedni kažu da jeste, drugi da nije, kome verovati? Što bi rekao Đoković, zašto cenzurisati ljude koji propagiraju metode borbe protiv kovida koje se kose za zvaničnom medicinom? Treba otvoriti debatu! Interesuje se on, ali je tolika neznalica da ne zna šta je kredibilan izbor već veruje u ono što mu je razumljivije i primamljivije. Njegova povreda lakta je dobar primer. Siguran sam da je bio vrlo zainterosavan za rešavanje tog problema.

 

Nisam se dobro izrazio. Verujem da je "zainteresovan", ali da nije imao vremena da tu "zainteresovanost" materijalizuje u nekakvo znanje o odredjenoj oblasti. Otud i sve ovo ostalo sto pises, pa i ta lakovernost i sujeverje i sve ostalo sto smo gledali kod njega zakljucno za ovim piramidama.

 

A brate mili ima i tih manipulatora, prevaranata i ludaka kod nas od Djura Koruge i Spasoja Vlajica, do Osmanagica, onog mucenog brata Marine Abramovic i drugih.

Link to comment

Da, sa tim što bih ja rekao da je globalni problem u pitanju. Svaki kreten može iz maminog podruma da isproducira i globalno distribuira kontent™ koji  je zabavniji od obrazovnog programa, o knjigama da ne pričamo. Kada na to dodaš ono o čemu si pisao vezano za manjak bazičnog obrazovanja i generalno nizak kognitivni nivo zbog manjka treninga i koncentracije, dobiješ armiju ljudi koji veruju u budalaštine i glasaju za Trampa.

Edited by Heaviside
  • +1 1
Link to comment
11 minutes ago, chandra said:

 

Ahahaha, pa eto, ti si ziv primer. Sta cemo kad padne noc? Onda je nocni deo dalji od dnevnog bez obzira na leto ili zimu. Nema nikakve veze sa udaljenoscu bilo koje tacke od sunca vec sa vremenom obasjanosti suncevim zracima, tzv. obdanicom.

Pa pazi, meni ne bi bilo cudno da neko to kaze u mojoj okolini. Ljudi aprosksimiraju neke stvari, zaboravljaju. To je potpuno normalno. I sigurno se ne bi smejao kao ti. Postoji razlika da pojednostavis neke stvari i da verujes u potpuno nenaucni pristup kao sto je ravna zamlja, sto po meni nema veze sa znanjem nego sa psihickim poremecajima. Ali ok, budi Krosek, zabole me.

Link to comment
16 minutes ago, djeneralche said:

Pa pazi, meni ne bi bilo cudno da neko to kaze u mojoj okolini. Ljudi aprosksimiraju neke stvari, zaboravljaju. To je potpuno normalno. I sigurno se ne bi smejao kao ti. Postoji razlika da pojednostavis neke stvari i da verujes u potpuno nenaucni pristup kao sto je ravna zamlja, sto po meni nema veze sa znanjem nego sa psihickim poremecajima. Ali ok, budi Krosek, zabole me.

Verovanje u teorije zavere, tipa ljudi gušteri, može da ima veze sa psihičkim poremećajima. Ko razume fiziku iz šestog razreda osnovne škole ne veruje u ravnu zemlju koliko god da je lud. 

 

Btw, drugarski ti skrećem pažnju da te niko ne zajebava nego da se stvarno malo blamiraš što se godišnjih doba tiče. Ne što nemaš iz cuga spreman odgovor već zbog generalnog stava da nije strašno da se nema odgovor na takva pitanja. Da, zaboravićeš lekciju iz osnovne škole, ali bi trebalo da budeš u stanju da se zamisliš i sam dođeš do odgovora kada su bazične stvari u pitanju. Ko to nije u stanju da uradi prodavaće mu muda za bubrege kao Novaku.

Edited by Heaviside
  • +1 3
Link to comment
27 minutes ago, Heaviside said:

Da, sa tim što bih ja rekao da je globalni problem u pitanju. Svaki kreten može iz maminog podruma da isproducira i globalno distribuira kontent™ koji  je zabavniji od obrazovnog programa, o knjigama da ne pričamo. Kada na to dodaš ono o čemu si pisao vezano za manjak bazičnog obrazovanja i generalno nizak kognitivni nivo zbog manjka treninga i koncentracije, dobiješ armiju ljudi koji veruju u budalaštine i glasaju za Trampa.

 

Pa to. Nekad je drzava producirala obrazovni program i deca cekala ko ozebo sunce da gledaju nesto njima namenjeno na jednom od dva kanala, a sad satim sede i hipnotisano gledaju ruke s lakiranim noktima kako otvaraju kinder jaja. Bokte, stvarnost zvuci ko neka nemoguca scena iz distopijskog filma.

  • +1 1
Link to comment
17 minutes ago, djeneralche said:

Pa pazi, meni ne bi bilo cudno da neko to kaze u mojoj okolini. Ljudi aprosksimiraju neke stvari, zaboravljaju. To je potpuno normalno. I sigurno se ne bi smejao kao ti. Postoji razlika da pojednostavis neke stvari i da verujes u potpuno nenaucni pristup kao sto je ravna zamlja, sto po meni nema veze sa znanjem nego sa psihickim poremecajima. Ali ok, budi Krosek, zabole me.

 

Nemam nista da dodam na ovaj heavisideov odgovor. Smesno mi je bilo sto toliko insistiras, a ne to sto si omasio balon.

 

 

Link to comment
20 minutes ago, Heaviside said:

Btw, drugarski ti skrećem pažnju da te niko ne zajebava nego da se stvarno malo blamiraš što se godišnjih doba tiče. Ne što nemaš iz cuga spreman odgovor već zbog generalnog stava da nije strašno da se nema odgovor na takva pitanja. Da, zaboravićeš lekciju iz osnovne škole, ali bi trebalo da budeš u stanju da se zamisliš i sam dođeš do odgovora kada su bazične stvari u pitanju. Ko to nije u stanju da uradi prodavaće mu muda za bubrege kao Novaku.

Bolje da se blamiram sopstvenim neznanjem nego da ismevam tudje.

  • +1 1
Link to comment
26 minutes ago, Heaviside said:

Verovanje u teorije zavere, tipa ljudi gušteri, može da ima veze sa psihičkim poremećajima. Ko razume fiziku iz šestog razreda osnovne škole ne veruje u ravnu zemlju koliko god da je lud. 

 

Btw, drugarski ti skrećem pažnju da te niko ne zajebava nego da se stvarno malo blamiraš što se godišnjih doba tiče. Ne što nemaš iz cuga spreman odgovor već zbog generalnog stava da nije strašno da se nema odgovor na takva pitanja. Da, zaboravićeš lekciju iz osnovne škole, ali bi trebalo da budeš u stanju da se zamisliš i sam dođeš do odgovora kada su bazične stvari u pitanju. Ko to nije u stanju da uradi prodavaće mu muda za bubrege kao Novaku.

 

u redu je da se nema odgovor, ali presmesno je kad se normalizuje i kanonizuje neznanje kao nesto na pola puta do znanja

 

godisnja doba se smenjuju jer je zemlja nekad dalje nekad blize suncu - good enough!

 

ako to neko kaze bar se nije izblamirao, ima nesto da kaze, nije totalni duduk

 

e pa nije. nije good enough, to je gore nego nista. ne moze neznanje da zameni znanje

 

pogresne predstave vodjene nerazumevanjem nisu na pola puta do razumevanja i koliko god neke neistine postepeno postajale konvencionalnim istinama po kljucu "good enough", to ce uvek biti neistine i uvek ce biti neko u malo vecem drustvu ko ce to prepoznati. nemojte se blamirati nego priznajte da ne znate i nemojte se stavljati na stranu neznanja nerazumevanja i konvencionalnih istina, nego na stranu nauke i ljudskog progresa

 

sramota nije ne znati nego ne zeleti znati

  • Wub 1
Link to comment
15 minutes ago, Krošek said:

 

u redu je da se nema odgovor, ali presmesno je kad se normalizuje i kanonizuje neznanje kao nesto na pola puta do znanja

 

godisnja doba se smenjuju jer je zemlja nekad dalje nekad blize suncu - good enough!

 

ako to neko kaze bar se nije izblamirao, ima nesto da kaze, nije totalni duduk

 

e pa nije. nije good enough, to je gore nego nista. ne moze neznanje da zameni znanje

 

pogresne predstave vodjene nerazumevanjem nisu na pola puta do razumevanja i koliko god neke neistine postepeno postajale konvencionalnim istinama po kljucu "good enough", to ce uvek biti neistine i uvek ce biti neko u malo vecem drustvu ko ce to prepoznati. nemojte se blamirati nego priznajte da ne znate i nemojte se stavljati na stranu neznanja nerazumevanja i konvencionalnih istina, nego na stranu nauke i ljudskog progresa

 

sramota nije ne znati nego ne zeleti znati

Bukvalno nista od ovoga sto si napisao nije tacno.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...