Jump to content
IGNORED

О општем образовању


אַף אֶחָד

Recommended Posts

15 minutes ago, djeneralche said:

Evo rad sam da procitam zasto, zaista.

Zbog promenljivog nagiba te ose sopstvene rotacije Zemlje u odnosu na ravan rotacije Zemlje oko Sunca.

 

pokušao sam najkraće moguće u jednoj rečenici da ne ofujem sportski topik ;)

  • +1 2
Link to comment
20 minutes ago, djeneralche said:

Evo rad sam da procitam zasto, zaista.

 

osa rotacije zemlje je nagnuta (podosta) sto znaci da je severni pol pola vremena udaljeniji suncu od juznog, a pola vremena je obrnuto

 

kada je severni pol nablizi suncu, onda je sve ono sto je najblize severnom polu, a to je severna hemisfera (evropa, severna amerika itd.) najdirektnije izlozeno suncevim zracima, i to proizvodi vece zagrevanje i leto

 

za to vreme, na juznoj hemisferi je zima

 

kada zemlja prodje pola orbite, posto se nagib te ose ne menja (menja se jako sporo, ne na godisnjem nivou), onda je juzni pol blizi suncu i juzna hemisfera je isturena suncevim zracima...

Link to comment

 

1 minute ago, Krošek said:

 

osa rotacije zemlje je nagnuta (podosta) sto znaci da je severni pol pola vremena udaljeniji suncu od juznog, a pola vremena je obrnuto

 

kada je severni pol nablizi suncu, onda je sve ono sto je najblize severnom polu, a to je severna hemisfera (evropa, severna amerika itd.) najdirektnije izlozeno suncevim zracima, i to proizvodi vece zagrevanje i leto

 

za to vreme, na juznoj hemisferi je zima

 

kada zemlja prodje pola orbite, posto se nagib te ose ne menja (menja se jako sporo, ne na godisnjem nivou), onda je juzni pol blizi suncu i juzna hemisfera je isturena suncevim zracima...

Drago mi je sto potvrdjujes ono sto sam napisao.

Link to comment
1 hour ago, djeneralche said:

Zaboravljati bazicne stvari ucene u osnovnoj i srednjoj skoli je potpuno prirodno i normalno, ljudski mozak funkcionise na taj nacin.

 

Pa neke stvari, ako si naucio, valjda ti i ostanu. Ovde se ne radi cak ni o znanjima, vec o nekim elementarnim idejama o svetu oko nas.

 

Back to the topic - Djokovic je prosto neobrazovan mimo onoga sto se tice njegove profesije, pa otuda i tolika lupetanja. Problem je sto privlaci medijsku paznju, pa to izlazi na videlo.

Link to comment
44 minutes ago, djeneralche said:

 

Drago mi je sto potvrdjujes ono sto sam napisao.

 

Naravno da nisi to napisao, sve i ako si mislio da jesi. Okretanje oko sopstvene ose izaziva samo smenu dana i noci. Nagib ose je odgovoran, kao sto je Krosek objasnio, za razliku u osvetljenosti razlitih delova Zemlje tokom godine, a samim tim i za razliku u godisnjim dobima. Zemlja je najbliza Suncu u vreme nase severnjacke zime, ali je orbita skoro pa kruzna tako da to nema nikakvog efekta.

 

Primer je dobar zato sto na osnovu neke elementarne slike o svetu objasnjava fenomen koji svi primecujemo i kojeg su svesna i deca u vrticu.

 

Eto, pitajte ljude oko sebe, pa cete videti rezultat. Isprobao sam to i na odlicnim djacima osmog razreda dve elitne bgd osnovne skole i na nekoliko gimnazijalaca, sto nasih sto stranih, rezultat porazavajuc.

 

 

 

Kako bre mislis "da se nauka menja na dnevnom nivou, cak i bazicne stvari"!?! Nauka se menja, ja ne ocekujem od Novaka ili tebe (ili sebe) da pratite nove rezultate iz CERN-a ili ne znam kakva dostignuce iz genetskog mapiranja, ali bre ovde pricamo o abecedi stvarnosti u kojoj zivimo. Nivo nerazumevanja kako se prave deca, a ne strukture DNA ili genetskog nasledjivanja.

Link to comment

Sve razumem sto pises, poenta mog javljanja je da nema mesta iznenadjenju zasto ljudi prestaju da budu svesni nekih preciznih definicija za bazicne pojave, to ne znaci da su gluperde ili ignoranti. Bolje i to nego da se ponasaju kao Krosek da kopi pestuju definicije da bi se podmevali drugima.

Link to comment

uopste nije precizno objasnjenje koje sam napisao, mislim da je onoliko neprecizno koliko to moze da bude a da ostane sustinski tacno, i sastoji se od pojmova kojima barataju i deca (osa, orbita, hemisfera...)

 

u krajnjoj liniji ti si me pitao

 

sad shvatam to je bio mamac da ja odgovorim a da tvoj poklopac bude kako je to previse zahtevno i precizno

 

pa nije ti uspelo to, mislim nije neki fazon u startu, ali svakako nije uspelo, zato sto je objasnjenje izuzetno jednostavno

  • +1 1
Link to comment
52 minutes ago, djeneralche said:

Sve razumem sto pises, poenta mog javljanja je da nema mesta iznenadjenju zasto ljudi prestaju da budu svesni nekih preciznih definicija za bazicne pojave, to ne znaci da su gluperde ili ignoranti. Bolje i to nego da se ponasaju kao Krosek da kopi pestuju definicije da bi se podmevali drugima.

 

Ne znaci da su gluperde, samo da su neobrazovani ili de-obrazovani (odobrazovani?, zaglupljeni lavinom detalja kojim im se zatrpava glava svakodnevno.) A i sta su "precizni detalji vezani za bazicne pojave"? Evo neverovatan broj ljudi je zaboravio da je Zemlja okrugla. Moze da se zivi i tako. Samo sto onda nema mesta ni mrvici cudjenja sto se glasa za Trumpove i psihopate.

 

Novak je izuzetno podlozan svakojakim budalastinama i ja to, u njegovom slucaju, mogu da objasnim samo nemanjem vremena u njegovih 30+ godina da se zainteresuje za bilo sta osim tenisa. I onda tako usvaja ono sto mu stigne preko gurua koji se guraju (guruju!) oko njega.

Link to comment

ko zna zasto se menjaju godisnja doba, moze kao sledeci korak da pocne da razume zaostavstinu milutina milankovica, jednog naseg ranijeg novaka:fantom:

 

 

bravo rts :fantom:

 

Edited by Krošek
  • +1 1
Link to comment
38 minutes ago, chandra said:

 

Ne znaci da su gluperde, samo da su neobrazovani ili de-obrazovani (odobrazovani?, zaglupljeni lavinom detalja kojim im se zatrpava glava svakodnevno.) A i sta su "precizni detalji vezani za bazicne pojave"? Evo neverovatan broj ljudi je zaboravio da je Zemlja okrugla. Moze da se zivi i tako. Samo sto onda nema mesta ni mrvici cudjenja sto se glasa za Trumpove i psihopate.

 

Novak je izuzetno podlozan svakojakim budalastinama i ja to, u njegovom slucaju, mogu da objasnim samo nemanjem vremena u njegovih 30+ godina da se zainteresuje za bilo sta osim tenisa. I onda tako usvaja ono sto mu stigne preko gurua koji se guraju (guruju!) oko njega.

Ti zapravo hoces da kazes da je verovanje u ravnu zemlju i cinjenica da su ljudi u tvojoj okolini zaboravili na neku definiciju koju su ucili u zivotu potpuno isto? Brutalno ako neko ko je naucnik ima taj stav. Sledeci nivo je da kopi/pestujes definicije sa Wikipedije kao Krosek i ismevas se ljudima zasto nisu uradili isto to.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...