Jump to content
IGNORED

О општем образовању


אַף אֶחָד

Recommended Posts

17 hours ago, Jumanji said:

Novak bi na dupe progovorio, jer je prosto takav, o svemu ima stav i misljenje o nikada se nije libio da na nesto ne dgovori ili da izbegne, pricam o konferencijama za stampu, a tamo svasta pitaju, njega provokativno posebno. Tako da to sto ga "savetujete", okacite macku o rep.
Primer mozda treba pre da mu bude kolega Rocko, taj uvek kaze nesto neutralno ili kako nema stav, koliko god da je tema skakljiva, ali eto Novak je drugaciji.

O vakcinaciji generalno nije govorio, ali ok, razumem da svako tumaci onako kako mu odgovara, pa i ja.

Sto se tice prihvacenja u svojim okolinama i medju svojim sunarodnicim, cujem da ni Rafa ne stoji bas nesto spektakularno, ubedjuju me cak i losije nego Novak medju Srbima, po tvrdjenju nekih nasih Spanaca.
Kririkovao pemijera Sanceza, zatim zbog izricitosti kod zalaganja za ujedinjenu Spaniju, navodno da je sexista, i uopste generalno oko svega gde se ne ustrucava da iskaze svoj stav pojavi se grupa koja ga bas blati. Kazu da ga mnogi ne vole. Ok ne bavi se mambo-dzambo egzibicijama, bar ne da znamo : ))) ali i zbog frik ponasanja ga ismevaju, odredjenih rituala i sl. Tako da sta god Novak da jeste, sta god da kaze i cijem jatu da se prikloni, uvek bi bilo pljuvacine i dusebriznika, a on je takav kakv je, take it or leave it.
U svakom slucaju kakvi su to dobri, (rekla bih vrhunski) konji, ako se za njima ne dize prasina.
Pre Beca, a posle piramida emoji854.png dolazi u Beograd

 

Ma nema to veze ni sa provokativnoscu, ni sa inteligencijom, vec sa kriminalnim nedostatkom elementarnog obrazovanja za koje iz ociglednih razloga nije imao vremena. Nije to samo Novak. Samo sto je on nesto radio pa nije stigao da se obrazuje, a narod drka po forumima, tiktokovima, fejsbucima, instagramima i ostalim sranjima. Nivo obrazovanja na planeti je jezivo nizak, Srbija danas je na nivou neke africke vukojebine, a ni ostatak sveta nije daleko. Bre 2020 godina ti imas populaciju koja je pismena, zavrsila bar srednju skolu, koja ne zna elementarne principe na kojima priroda funkcionise. Ne zna sta je imunitet, ne zna da je sunce zvezda, zemlja lopta, ne zna zasto imamo godisnja doba, ne razume evoluciju, ne zna matematiku dalje od Pitagorine teoreme (a ni toliko - gledao sam odraslu "obrazovanu" osobu skoro kako se muci da rucno podeli dva jebena broja - bukvalno ne zna odakle da pocne), cita i veruje u jebene horoskope, nema apsolutno predstavu sta su ljudska prava, kako funkcionise ekonomija ili cemu sluzi demokratija.

 

  • +1 1
Link to comment
53 minutes ago, chandra said:

 

Ma nema to veze ni sa provokativnoscu, ni sa inteligencijom, vec sa kriminalnim nedostatkom elementarnog obrazovanja za koje iz ociglednih razloga nije imao vremena. Nije to samo Novak. Samo sto je on nesto radio pa nije stigao da se obrazuje, a narod drka po forumima, tiktokovima, fejsbucima, instagramima i ostalim sranjima. Nivo obrazovanja na planeti je jezivo nizak, Srbija danas je na nivou neke africke vukojebine, a ni ostatak sveta nije daleko. Bre 2020 godina ti imas populaciju koja je pismena, zavrsila bar srednju skolu, koja ne zna elementarne principe na kojima priroda funkcionise. Ne zna sta je imunitet, ne zna da je sunce zvezda, zemlja lopta, ne zna zasto imamo godisnja doba, ne razume evoluciju, ne zna matematiku dalje od Pitagorine teoreme (a ni toliko - gledao sam odraslu "obrazovanu" osobu skoro kako se muci da rucno podeli dva jebena broja - bukvalno ne zna odakle da pocne), cita i veruje u jebene horoskope, nema apsolutno predstavu sta su ljudska prava, kako funkcionise ekonomija ili cemu sluzi demokratija.

 

 

Iz ugla obrazovanog coveka nivo obrazovanja na planeti je uvek bio i uvek ce biti jezivo nizak, nije to problem. Problem je to sto obrazovanje/znanje vise nije autoritet i sto ta neobrazovana vecina misli da im samo pravo na misljenje daje podjednak autoritet koji uziva obrazovana manjina. Kad kazes da to nije bas narocito pametno optuze te najmanje za elitizam a cesce za grdobu koja drugima uskracuje pravo na misljenje. Smejali smo se klasicnim gimnazijama, sprdali s potrebom za opstim obrazovanjem, smatrali da znanje koje nije "upotrebljivo" ne treba ni da postoji (kao da neupotrebljivo znanje uopste postoji), fokusirali se na onoliko znanja koliko nam je bilo potrebno da zaradimo dovoljno. Nema ni par meseci kako se ovde pojavila forumasica koja je pisala da svi treba da naucimo programiranje jer se od toga dobro zivi i da je svako ko se bavi filozofijom ili psihologijom smesna, nepotrebna i nefunkcionalna pojava koja ne moze da zaradi za sebe pa nema ni potrebe da zivi (parafraziram, nije tacno tako pisala ali je sustina njenog stava). Sve to kosta, jebi ga.

 

Znanja nikada nije bilo vise nego sto ga danas ima ali autoritet znanja nije bio nikada nizi u istoriji. To samo na prvi pogled zvuci paradoksalno ali je zapravo potpuno logicno, dosta je pisano o tome. Nepregledna kolicina informacija koja je postala dostupna svima stvorila je privid da nikad veci broj ljudi nije znao vise, izjednacavajuci informisanost ili potencijal informisanosti sa znanjem. Imam prijatelja koji je inace ne samo obrazovan vec i veoma inteligentan a tvrdi da danas svaki cobanin zna vise nego sto je znao Aristotel samim tim sto barata vecim brojem informacija, on ne samo da je usamljen u tom misljenju vec cenim da se vecina ljudi s njim slaze. Svakom od njih valja objasniti da znanje ne moze na taj nacin da se trivijalizuje i da doksa ne samo da nije pocetak i kraj svakog znanja vec je gradivni materijal za potencijalno sticanje znanja a to nije lako objasniti nekome ko svoj integritet obrazovane osobe zasniva upravo na doksi.

 

To je velika tema i brojni su razlozi zasto smo dosli ovde gde smo dosli. Insistiranje na suverenitetu individue, intelektualna lenjost, komformizam, prepustanje analitike i sintetike superiornim racunskim masinama (otuda taj tvoj ne ume da deli brojeve, nema potrebe da nauci), ekskluzivni dozivljaj sopstvenih prava kao vrhovnog arbitra u tumacenju realnosti, izmestanje ne samo metodoloskih alata vec i kompletne logike iz ranih stepena obrazovanja, prezir prema klasicnim naukama, mogu ovako da nabrajam do sutra. Kad sve to saberes nema velikog iznenadjenja zasto smo dosli ovde gde smo dosli. Nisu ljudi neobrazovani vise nego sto su nekad bili, prosto danas svaki nivo obrazovanja smatra sebe podjednako relevantnim koliko je relevantan svaki drugi nivo. Ako iza njega stoji javna pozicija i velika sposobnost komuniciranja taj nivo ce dominirati u javnosti.

  • +1 8
Link to comment
17 minutes ago, harper said:

To je velika tema i brojni su razlozi zasto smo dosli ovde gde smo dosli. Insistiranje na suverenitetu individue, intelektualna lenjost, komformizam, prepustanje analitike i sintetike superiornim racunskim masinama (otuda taj tvoj ne ume da deli brojeve, nema potrebe da nauci), ekskluzivni dozivljaj sopstvenih prava kao vrhovnog arbitra u tumacenju realnosti, izmestanje ne samo metodoloskih alata vec i kompletne logike iz ranih stepena obrazovanja, prezir prema klasicnim naukama, mogu ovako da nabrajam do sutra. Kad sve to saberes nema velikog iznenadjenja zasto smo dosli ovde gde smo dosli. Nisu ljudi neobrazovani vise nego sto su nekad bili, prosto danas svaki nivo obrazovanja smatra sebe podjednako relevantnim koliko je relevantan svaki drugi nivo. Ako iza njega stoji javna pozicija i velika sposobnost komuniciranja taj nivo ce dominirati u javnosti.

 

Slazem se s vecinom, osim sa boldovanim. Kolicina govana koju ljudi primaju danas, upakovana u formu informacije, a zapravo najcesce bez ikakvog sadrzaja dovodi to de-obrazovanja cak i onih koji su odredjeno obrazovanje posedovali. Ovo sto danas vidim i cujem od ljudi koji su zavrsili ozbiljne fakultete pre 40 godina je cista debilana, bukvalno da se pitas da li im se mozak raspada.

Link to comment
1 minute ago, chandra said:

 

Slazem se s vecinom, osim sa boldovanim. Kolicina govana koju ljudi primaju danas, upakovana u formu informacije, a zapravo najcesce bez ikakvog sadrzaja dovodi to de-obrazovanja cak i onih koji su odredjeno obrazovanje posedovali. Ovo sto danas vidim i cujem od ljudi koji su zavrsili ozbiljne fakultete pre 40 godina je cista debilana, bukvalno da se pitas da li im se mozak raspada.

 

Mislim da taj utisak stices zbog jednog od fenomena koji je danas takodje aktuelan - razvodnjavanju znanja. Znanja ima vise ali je, da parafraziram Dekarta, postenije rasporedjeno na veci broj ljudi jer svako misli da ga ima dovoljno. Da se nasalim, malo je demokratizovano. Takodje, neminovno je da ovi trendovi dovedu do toga da cak i ekstremno obrazovani ljudi sve vise upadaju u tunnel vision jer ne mogu sve da isprate osim povrsno, sto na kraju dovede do toga da cim malo izadju iz svoje uske nishe krenu opasno da se blamiraju.

  • +1 1
Link to comment
3 minutes ago, harper said:

 

Mislim da taj utisak stices zbog jednog od fenomena koji je danas takodje aktuelan - razvodnjavanju znanja. Znanja ima vise ali je, da parafraziram Dekarta, postenije rasporedjeno na veci broj ljudi jer svako misli da ga ima dovoljno. Da se nasalim, malo je demokratizovano. Takodje, neminovno je da ovi trendovi dovedu do toga da cak i ekstremno obrazovani ljudi sve vise upadaju u tunnel vision jer ne mogu sve da isprate osim povrsno, sto na kraju dovede do toga da cim malo izadju iz svoje uske nishe krenu opasno da se blamiraju.

 

Ma daj, ne pricam o ne znam kakvom "Znanju". Pricam o najelementarnijem sto bi moralo da se nauci u osnovnoj skoli. Gledam sta moj podmladak uci u nizim razredima, bukvalno taj nivo. Elementarna predstava o svetu u kojem zivimo. Anketiraj ljude oko sebe da vidis koliko ih je u stanju da objasni zasto postoje godisnja doba. Pre neku godinu, u Srbiji, u nekom drustvu od 35 do 65 postavim to pitanje, od 20 prisutnih, svih akadamski obrazovanih, troje ih je znalo. Pa nije to rocket science. Ili kazu - zbog udaljenosti Zemlje od Sunca. Pa kako lebati je onda leto u Australiji kad je ovde zima!? I kako onda da razumeju, recimo, globalne promene klime?

 

Sistem obrazovanja je potpuno podbacio i propustio da se prilagodi novom vremenu.

  • +1 1
Link to comment
6 minutes ago, chandra said:

 

Ma daj, ne pricam o ne znam kakvom "Znanju". Pricam o najelementarnijem sto bi moralo da se nauci u osnovnoj skoli. Gledam sta moj podmladak uci u nizim razredima, bukvalno taj nivo. Elementarna predstava o svetu u kojem zivimo. Anketiraj ljude oko sebe da vidis koliko ih je u stanju da objasni zasto postoje godisnja doba. Pre neku godinu, u Srbiji, u nekom drustvu od 35 do 65 postavim to pitanje, od 20 prisutnih, svih akadamski obrazovanih, troje ih je znalo. Pa nije to rocket science. Ili kazu - zbog udaljenosti Zemlje od Sunca. Pa kako lebati je onda leto u Australiji kad je ovde zima!? I kako onda da razumeju, recimo, globalne promene klime?

 

Sistem obrazovanja je potpuno podbacio i propustio da se prilagodi novom vremenu.

Povodom cega je taj skup bio?

Link to comment
Just now, chandra said:

 

Ma daj, ne pricam o ne znam kakvom "Znanju". Pricam o najelementarnijem sto bi moralo da se nauci u osnovnoj skoli. Gledam sta moj podmladak uci u nizim razredima, bukvalno taj nivo. Elementarna predstava o svetu u kojem zivimo. Anketiraj ljude oko sebe da vidis koliko ih je u stanju da objasni zasto postoje godisnja doba. Pre neku godinu, u Srbiji, u nekom drustvu od 35 do 65 postavim to pitanje, od 20 prisutnih, svih akadamski obrazovanih, troje ih je znalo. Pa nije to rocket science. Ili kazu - zbog udaljenosti Zemlje od Sunca. Pa kako lebati je onda leto u Australiji kad je ovde zima!? I kako onda da razumeju, recimo, globalne promene klime?

 

Sistem obrazovanja je potpuno podbacio i propustio da se prilagodi novom vremenu.

 

Verovatno ima i toga, mada ne mogu da tvrdim jer je znam skolske programe. Ne verujem da se uci manje, mozda u obimu, ali svakako ne verujem da se otkida od tih osnovnih i bitnih znanja. Pretpostavljam da je problem u recepciji. Nekada je bilo sramota da takve stvari ne znas, sada je sramota da ih znas.

 

Ne treba zaboraviti ni to da smo mi ogromnu kolicinu korisnog znanja izmestili iz sebe u mikrocipove. Pre svega matematicka znanja (prost i kompleksan racun, analitiku i sintetiku, zakonitosti prostora i relacija) koja su fundamentalna za uspostavljanje i kontrolu logickih operacija. Kad nisi sposoban za kauzalitet za tebe (ne za tebe licno, znas na sta mislim) je i tako jednostavna stvar kao sto je revolucija Zemlje samo informacija koju imas ili nemas. Ako ti ne treba da bi obavljao svakodnevne zivotne radnje onda je nemas jer ti ne treba. Vecina ljudi jednostavno ne razume koliko je logika vazna za neke stvari koje na prvi pogled nisu nuzno vezane za nju, kao sto su etika ili politika, na primer. A mi smo vecinu osnovnih logickih operacija delegirali.

  • +1 1
Link to comment
4 minutes ago, harper said:

 

Verovatno ima i toga, mada ne mogu da tvrdim jer je znam skolske programe. Ne verujem da se uci manje, mozda u obimu, ali svakako ne verujem da se otkida od tih osnovnih i bitnih znanja. Pretpostavljam da je problem u recepciji. Nekada je bilo sramota da takve stvari ne znas, sada je sramota da ih znas.

 

Ne treba zaboraviti ni to da smo mi ogromnu kolicinu korisnog znanja izmestili iz sebe u mikrocipove. Pre svega matematicka znanja (prost i kompleksan racun, analitiku i sintetiku, zakonitosti prostora i relacija) koja su fundamentalna za uspostavljanje i kontrolu logickih operacija. Kad nisi sposoban za kauzalitet za tebe (ne za tebe licno, znas na sta mislim) je i tako jednostavna stvar kao sto je revolucija Zemlje samo informacija koju imas ili nemas. Ako ti ne treba da bi obavljao svakodnevne zivotne radnje onda je nemas jer ti ne treba. Vecina ljudi jednostavno ne razume koliko je logika vazna za neke stvari koje na prvi pogled nisu nuzno vezane za nju, kao sto su etika ili politika, na primer. A mi smo vecinu osnovnih logickih operacija delegirali.

 

Ja bih pre rekao da su nam oduzete nego da smo ih sami delegirali, ali, da, sustina je da deca vise ne nauce kako se uci, a odrasli su to nekako zaboravili. Logika je tu vazan element. A za logiku je uzasno vazna koncentracija. Danasnja deca imaju ozbiljan problem s tim.

 

Tako i dodje do toga da se "revolucija Zemlje" zapamti kao odgovor na pitanje o dobima, a da se ne postavi pitanje pa kako majkumu se AO igra u januaru leti, ili se Australija nekako drugacije okrece oko Sunca.

  • +1 1
Link to comment
50 minutes ago, chandra said:

 

Anketiraj ljude oko sebe da vidis koliko ih je u stanju da objasni zasto postoje godisnja doba. Pre neku godinu, u Srbiji, u nekom drustvu od 35 do 65 postavim to pitanje, od 20 prisutnih, svih akadamski obrazovanih, troje ih je znalo. Pa nije to rocket science. Ili kazu - zbog udaljenosti Zemlje od Sunca. Pa kako lebati je onda leto u Australiji kad je ovde zima!? I kako onda da razumeju, recimo, globalne promene klime?

 

Sad ga i ti pretera. Imas i okretanje Zemlje oko sopstvene ose ali sustinski nisu rekli nista toliko katastrofalno pogresno kako predstavljas. Na koliko fakuteta se uci to? Fizika samo?

  • +1 1
Link to comment

jeste pogresno, nije "katastrofalno pogresno" ali je ajmo reci potpuno pogresno

 

edit: takodje tvoje pominjanje okretanje zemlje oko sopstvene ose nema puno smisla

 

znaci kako ga ti opisa, godisnja doba se menjaju jer se menja udaljenost zemlje od sunca, ali i zbog okretanja zemlje oko sopstvene ose

 

:D

Edited by Krošek
  • +1 1
Link to comment

slazem se, ali ipak imamo problem

 

npr. candra je postavio pitanje "kako onda da razumeju, recimo, globalne promene klime?"

 

pa mislim... kako, stvarno? ocigledno covecanstvo mora malo vise da se potrudi oko bazicnih stvari

Link to comment

Covecanstvo ne mora nista osim da umre, a pre toga valjda ce naucnici uspeti da naprave dovoljno precizne simulacije koje ce na jednostavan i precizan nacin objasniti obicnom coveku klimatske promene. Nauka se menja na dnevnom nivou, pa cak i bazicne stvari i ocekivati od svakog pojedinca da je svestan svih promena je zaista previse.

  • +1 1
Link to comment
20 minutes ago, Krošek said:

jeste pogresno, nije "katastrofalno pogresno" ali je ajmo reci potpuno pogresno

 

edit: takodje tvoje pominjanje okretanje zemlje oko sopstvene ose nema puno smisla

 

znaci kako ga ti opisa, godisnja doba se menjaju jer se menja udaljenost zemlje od sunca, ali i zbog okretanja zemlje oko sopstvene ose

 

:D

Evo rad sam da procitam zasto, zaista.

Link to comment
1 hour ago, chandra said:

 

Ja bih pre rekao da su nam oduzete nego da smo ih sami delegirali, ali, da, sustina je da deca vise ne nauce kako se uci,

 

 

Kad su pa učila? I pre 30 ili 40 (i više) godina se bubalo, gde je rudnik antimona (blage veze nemam šta je antimon, ali znam da je u Zajači) ili kad je rođen a kad je umro drug XY itd, nikad naše škole nisu učile kako se uči, čast izuzecima koji su imali vanserijske profesore, ali to su izuzeci.

Edited by Time Crisis
  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...