Jump to content
IGNORED

Stigli i frilenseri na red.


Kundera

Recommended Posts

32 minutes ago, napadaj said:

Koje države su u pitanju? Srbija ima niz sporazuma o izbegavanju dvostrukog oporezivanja sa drugim zemljama.

Ja jesam rezident Srbije ali zarađujem u Bosni.

A moj muž je penzioner i povremeno zarađuje u Bosni i te pare je dobio na račun u Srbiji.

Ja svoju lovu podižem tamo.

Link to comment
23 hours ago, čekmeže said:

udarilo na frilensere.

 

 

Spongebob Squarepants Worlds Smallest Violin GIF

1 hour ago, morgana said:

 

 

sta ce frilenseri ubuduce imati od beneficija za tih 50% koje ce dati drzavi?

 

Penziono i zdravstveno osiguranje.

Link to comment

to je bas nefleksibilno rjesenje, trebalo je da odrede poreze, doprinose da ostave na samouredjenje frilenserima, po meni.

 

sa 50% ce ubiti sektor tj uciniti ga nekonkurentnim, urusice poresku osnovicu

Edited by morgana
Link to comment
8 minutes ago, morgana said:

to je bas nefleksibilno rjesenje, trebalo je da odrede poreze, doprinose da ostave na samouredjenje frilenserima, po meni.

 

sa 50% ce ubiti sektor tj uciniti ga nekonkurentnim, urusice poresku osnovicu

Ti svi freelenceri će postati sad radna snaga za Nordeuse i Microsofte i ostale Šnajdere... Jeftnija radna snaga, nego što su sad...

 

Mislim da je i to deo ideje oko ovoga... Fali kvlitetnog roblja...

 

Inače, ako se pogleda struktura plate, oko 40% bruto plate takođe ode na penziono, zdravstveno i poreze...  Samo što u Srbalja se plata doživljava da je ono što se dobije na ruke, a ostalo je teret poslodvaca... Samo se zaboravlja da neko mora i te pare da zaradi poslodavcu...

  • +1 3
  • Wub 1
Link to comment
10 minutes ago, morgana said:

to je bas nefleksibilno rjesenje, trebalo je da odrede poreze, doprinose da ostave na samouredjenje, po meni.

Ispravio,

i +1

Ali to će se mooožda desiti posle nekog svetskog rata ili udara meteora.

  • +1 1
Link to comment

@radisa

 

ma naravno da svi plaćaju poreze i doprinose, da li je to ikome uopšte nepoznato, ali ovdje imamo firme koje nisu registrovane u srbiji, ne možemo baš da poistovjetimo situaciju, a i ako možemo, gdje su nam normirani troškovi u priči?

Edited by morgana
Link to comment
Just now, morgana said:

ma naravno da svi plaćaju poreze i doprinose, da li je to ikome uopšte nepoznato, ali ovdje imamo firme koje nisu registrovane u srbiji, ne možemo baš da poistovjetimo situaciju, a i ako možemo, gdje su nam normirani troškovi u priči?

Ma naravno, ja sam na strani freelencera i mislim da je ovo baš harač, jer je kasa presušila... Zbog trenutne rupe u kasi, se ubija mogući pravac razvitka zemelje u nekom pozitivnom smeru...

 

Jbg... Naša vlast je uvek uumela da podrži privatnu inicijativu... NOT...

 

 

Link to comment

nema šanse da se tu ostane na 50% od svega državi, fali neka karika u toj priči. ovako se frilenseri tretiraju kao da je klijent i poslodavac isto, a nije, jasno je da je frilenser taj koji obezbjeđuje sredstva za rad.

 

Link to comment

Da li se iskristalisalo da li stari(ji) koji dobijaju pomoć dece iz inostranstva moraju da plaćaju retroaktivno ili ubuduće ili uopšte ne moraju?

 

Ima i jedan problem, ukoliko se ispostavi da i oni moraju da plate/plaćaju ubuduće. Kako im to saopštiti već umornima od svega ovoga.

Link to comment

ima i ona pricha gde je ko rezident i gde provodi vreme, neka me neko ispravi, ako se preko pola godine dokumentovano sedi u srbiji, onda se potpada pod taj godishnji ekstra porez na sve. a shta je placeno strancima placeno je, ako su se drzave dogovorile tako. chini mi se da je bilo tako, bar pre par godina... i ko je radio ubosni neko vreme krace od pola godine, bosna je isto slala potvrde ovamo da je tamo placen porez na sve shta oni traze strancima... bash za potrebe tog godishnje poreza. pa pretpostavljam da je i sa drugima tako.

Edited by gospa buba
Link to comment
4 hours ago, morgana said:

 

 

sta ce frilenseri ubuduce imati od beneficija za tih 50% koje ce dati drzavi?


Najveći kip Stefana Nemanje od svih kipova Stefana Nemanje ikada.

Link to comment
9 hours ago, morgana said:

to je bas nefleksibilno rjesenje, trebalo je da odrede poreze, doprinose da ostave na samouredjenje frilenserima, po meni.

Heh, dole kod mene u kraju je veselo po tom pitanju, mnogi nemaju da plate onih 27-30k zdr. i socijalnog godišnje (ili im je mrsko da se odvoje od para), pa se krpe po privatnim lekarima. Onda kad baš zagovna, juri se zdravstvena knjižica kako znaju i umeju. Što reče jedan komšija: "idem kod lekara privatno, a uplaćujem samo penziono, još pet godina da steknem uslov" :mellow:

A ovde znam jednog frilensera (neki dizajn) koji je bio off-the-grid, lečim se privatno, a ne lečim se inače nikad, jer sam zdrav i prav. Onda polomio obe noge i ludo se proveo.

 

Kada bi ostavio plaćanje doprinosa opciono, ne bi ih plaćao praktično niko, a to je nešto što znaju i države koje ne grade žir-spomenike i sade palme na košavi, i džaba svi eksperimenti zadnjih decenija po tom pitanju.

 

  

8 hours ago, Malkmus said:

Da li se iskristalisalo da li stari(ji) koji dobijaju pomoć dece iz inostranstva moraju da plaćaju retroaktivno ili ubuduće ili uopšte ne moraju?

Nema šta da se kristališe, to nikada nije ni podlegalo oporezivanju. Ovde ništa nije novo, izmišljeno juče, zbog nekog presušivanja kase ili čega god. Samo neki nisu navikli.

Edited by Zabalujev
  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...