Jump to content
IGNORED

Stigli i frilenseri na red.


Kundera

Recommended Posts

2 minutes ago, mackenzie said:

Ovo je samo još jedna zamisao stigla iz kuhinje naših kolonijalnih gospodara - Njemačke.

Odluke se moraju poštivati i sprovesti inače će biti jako ljuti, a to neće valjati.

Otkud ti to?

Link to comment
10 minutes ago, ragasto said:

Otkud ti to?

 

Obično lupim kada optužim "naše kolonijalne gospodare" (npr zastava DE na Slaviji na dan bombardovanja u wwii), ali sad sam još više siguran s obzirom da je izjava premijerke o "cirkulaciji mozgova" iznesena ni manje ni više nego - u BERLINU.

Link to comment
1 hour ago, Kundera said:


Samo glasine, niko jos nista konkretno ne zna. Teoretski mogu da idu unazad do 5 godina.

 

Aha, dakle glasine.

 

Ima tu jedna zackoljica. Frilenseri tek od januara ove godine mogu da ostvare pravo na zdravstvenu zastitu i radni staz, bio je jedan zakon koji ih je "prepoznao" kao kategoriju. Drugim recima, onaj ko je uplacivao doprinose pre 2020 godine nije za taj novac dobijao nista. Pitam se da li ova "inicijativa" mozda nema veze sa tim zakonom iz januara i da li se mozda ne odnosi na period od njegovog donosenja.

Edited by Meazza
Link to comment
3 minutes ago, Meazza said:

 

Aha, dakle glasine.

 

Ima tu jedna zackoljica. Frilenseri tek od januara ove godine mogu da ostvare pravo na zdravstvenu zastitu i radni staz, bio je jedan zakon koji ih je "prepoznao" kao kategoriju. Drugim recima, onaj ko je uplacivao doprinose pre 2020 godine nije za taj novac dobijao nista. Pitam se da li ova "inicijativa" mozda nema veze sa tim zakonom iz januara i da li se mozda ne odnosi na period od njegovog donosenja.


Možda, ko zna. Sigurno kreću u oporezivanje i kako stoji traže 46 posto, to je jedino što se sigurno zna. Bar od strane nas prostog puka.

Link to comment

Pazi, jedno je krenuti u oporezivanje, a nesto sasvim drugo naplacivati uslugu iz proslosti koju nisi ni obezbedjivao. (Ako je ovo sto sam napisao za zakon uopste tacno, pisem iz secanja).

Link to comment
1 minute ago, Meazza said:

Pazi, jedno je krenuti u oporezivanje, a nesto sasvim drugo naplacivati uslugu iz proslosti koju nisi ni obezbedjivao. (Ako je ovo sto sam napisao za zakon uopste tacno, pisem iz secanja).

a sasvim trece da su neki ljudi placali uslugu koju nisu mogli da dobiju i da za to niko nije znao! kako bre!

 

 

Link to comment

Treba nam knjigovodja ovde :) ali ima tu necega sto Meazza pominje, ako sam ja dobro skapirao porez na samostalnu delatnost je 10%, ali se tu i obavezno uglave doprinosi pod moranje (neko je pisao to ovde vec pre par strana), pa to ispadne tih 50ak procenata.

 

Sto znaci da bi neko ko tako plati porez morao da ima prava na recimo zdravstveno osiguranje i knjizicu da ode da se leci, sto sam poprilicno siguran da nije bio slucaj. Plus tu stoji dodatni zajeb, sta ako je taj neko vec zaposlen i kroz to placa sebi zdravstveno, jel ga ovime placa uduplo? I zasto bi bio obavezan da to uradi?

Link to comment

Ne znam zaista gospo.

 

Od 15. decembra u članu 12 Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju, uneta je tačka 3a u kojoj piše da su osiguranici samostalnih delatnosti od sada i "lica koja rade na teritoriji Republike Srbije za stranog poslodavca, koji nema registrovano predstavništvo u Republici Srbiji, kod koga za obavljen posao ostvaruju naknadu, a nisu osigurani po drugom osnovu".

To bi značilo da dve trećine frilensera koji su do sada u našoj zemlji bili "nevidljivi" za zakon, sada mogu da regulišu svoj status. Samo jedna trećina frilensera registrovana je pod oznakom "preduzetnici" u APR i na taj način su do sada ostvarivali svoja prava na zdravstveno i socijalno osiguranje.

Link to comment
Just now, goofs said:

Treba nam knjigovodja ovde :) ali ima tu necega sto Meazza pominje, ako sam ja dobro skapirao porez na samostalnu delatnost je 10%, ali se tu i obavezno uglave doprinosi pod moranje (neko je pisao to ovde vec pre par strana), pa to ispadne tih 50ak procenata.

 

Sto znaci da bi neko ko tako plati porez morao da ima prava na recimo zdravstveno osiguranje i knjizicu da ode da se leci, sto sam poprilicno siguran da nije bio slucaj. Plus tu stoji dodatni zajeb, sta ako je taj neko vec zaposlen i kroz to placa sebi zdravstveno, jel ga ovime placa uduplo? I zasto bi bio obavezan da to uradi?

 

Pa cak zdravstveno i nekako. Ali uplacujes doprinose za penzijsko a ne ide ti staz i ne racuna ti se u penziju.

Link to comment
3 minutes ago, Meazza said:

 

Pa cak zdravstveno i nekako. Ali uplacujes doprinose za penzijsko a ne ide ti staz i ne racuna ti se u penziju.

to mora da se reshi nekako. i to tako da ko nije placao (pod uslovom da mu se garantuje da ako placa moze i mora da koristi!), posle nema kukanje. pa pevaljka - pevaljka da je 100 puta (poshto se one na kraju priche najvishe zale)

 

 

mislim da ovo neko ko zna mora da nam objasni, shta je uplacivanje stazam shta je penzijsko shta chetke i metle :unsure:

Edited by gospa buba
Link to comment
1 minute ago, Kundera said:

Znaci pre januara ove godine mogu da traže 10 posto do 5 godoina unazad, a od januara i svih 46 posto.

 

Ja ne znam da li mogu, verovatno se najmanje od svih na temi razumem u problematiku. :)

Link to comment

Hocu da kazem, ima osnova da traze i te doprinose retroaktivno jer su bili obavezni po zakonu. Ali da li je zakon bio nepravedan i da li su oni toga svesni je sasvim drugo pitanje.

Edited by Meazza
Link to comment
3 minutes ago, Meazza said:

Hocu da kazem, ima osnova da traze i te doprinose retroaktivno jer su bili obavezni po zakonu. Ali da li je zakon bio nepravedan i da li su oni toga svesni je sasvim drugo pitanje.

problem je shto je dominantan javni narativ u it zajednici bio - ja to necu da placam meni ne treba drzavno zdravstvo, a ne ja to necu da placam jer mi svakako ne daju knizicu i ne mogu da koristim to shto placam.

 

ja npr to nisam znala, a kao pratim scenu :unsure:

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...