Jump to content
IGNORED

Stigli i frilenseri na red.


Kundera

Recommended Posts

1 hour ago, Kundera said:

U Rumuniji je taksa recimo jedan posto, slovima jedan, u Ceskoj 13 %, na Kipru 12.5%, u zlatnoj Srbiji prezlatnog doba ni manje ni vise nego 46%!

 

U principu da, ali ne za pojedince nego firme. 

Ovaj o kom se ovde prica krece od 20% i ide progresivno do 35%.

Link to comment
10 minutes ago, Ayatollah said:

Pa nije. Porez na prihod u Češkoj je 15%, tj. veći je nego u Srbiji. Doprinosi koje plaćaju zaposleni iz radnog odnosa su 11% (6,5% socijalno i 4,5% zdravstveno), ali poslodavci zato plaćaju čak 33,8% (24,8% socijalno i 9% zdravstveno). Na sve ovo, ako ukupan prihod (plata plus drugi prihodi manje dozvoljeni troškovi) prelaze cap od CZK 139.340 (cca EUR 5.100), na razliku između tog iznosa i CZK 139.340 se plaća dodatni porez od 7%.


Ali koliko placaju frilenseri?

Link to comment
8 minutes ago, Ayatollah said:

A otkud znaš da za frilensere nije preduzeta ni jedna radnja za 5 godina? Dovoljno je da je Poreska uprava od NBS tražila pregled prometa po svim računima za određeno fizičko lice po JMBG, i da to resetuje relativnu zastarelost. Za poreze koji su trebali biti prijavljeni/plaćeni 2015. godine je dovoljno da pošalju takav dopis 31.12. ove godine, i da to resetuje zastarelost.


Pa ne znam, ali kvalifikovana pretpostavka. Procene idu da je frilensera oko 100 000, koliko je potrebno poreskih inspektora da se sve to pregleda?

Link to comment
1 minute ago, Friend said:

Da rezimiramo:

Od 100eur srpskog frilensinga, drzavi ide 50 pa ko hoce ko nece.


Dabome, ko nece, plati jos 150 000 kaznu ili kolika je vec bese. 

Link to comment

Pravo Poreske uprave na utvrđivanje i naplatu poreza i sporednih davanja zastareva za 5/10 godina, ali se prekršajni postupci  za koje PU podnosi zahteve za pokretanje postupka, odnosno u kojima PU izdaje prekršajne naloge, ne mogu pokretati i voditi ako prođe 5 godina od dana izvšrenja prekršaja.

 

 

Edited by napadaj
Link to comment
56 minutes ago, Ayatollah said:

Btw, ako hoćete da vidite kako Srbija uvodi red u kriptovalute, nađite Nacrt Zakona o digitalnoj imovini koji je objavljen ovih dana...

Moze malo vise o ovome, sta novi zakon znaci za one koji imaju kriptovalute? Jel sad dobar momenat da se to izvuce u kes? :D

Link to comment
18 hours ago, Shan Jan said:

Ma nije problem. Porez na godisnji dohodak gradjana - ako predjes 3 prosecne srpske plate moras sam da racunas koliko si zaradio i onda popunjavas obrazac i to dostavis drzavi da ti odredi porez. Fora je sto meni niko ziv to nije rekao da treba da radim a sklopila mi se bila ranije jedna rodna godina i - bum. Stize poziv na sud ko da si utajio porez. 

 

Tako da, zato kazem neko sve to ceslja i ne bih se ja igrao ako ne moram. Za iznog poreza preko 150 000 dinara moze krivicno da te gone, tj. da zaglavis tvorza.

Jesi pausalac?

Link to comment
6 minutes ago, Meazza said:

 

A gde se pominju poslednje dve godine? Neka insajd informacija ili?


Samo glasine, niko jos nista konkretno ne zna. Teoretski mogu da idu unazad do 5 godina.

Edited by Kundera
Link to comment

Ovo je samo još jedna zamisao stigla iz kuhinje naših kolonijalnih gospodara - Njemačke.

Odluke se moraju poštivati i sprovesti inače će biti jako ljuti, a to neće valjati.

  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...