Jump to content
IGNORED

Stigli i frilenseri na red.


Kundera

Recommended Posts

18 hours ago, goofs said:

Ugrubo racunato, na platu od 2000e, radniku ostaje oko 147k dinara, a frilenseru oko 177k dinara. Pausalcu ostane, a zavisi od osnovice, ali recimo oko 200k, knjigasu sa minimalcem i isplatom dobiti oko 195k.

 

E pa lepo, sad još da vidimo koji su to mozgovi odlučili da im se isplati da plaćaju 20-30 hiljada mesečno više nego što su morali... odnosno, da vidimo kako će država uterati paušalce u ovaj new & improved model.

 

Link to comment
17 hours ago, jezovuk said:

Koji su uslovi za upadanje u ovu novu kategoriju (frilenser / radnik na internetu)?

 

Uslov #1 - Mrzelo te da se registruješ kao preduzetnik.

Link to comment
1 hour ago, Weenie Pooh said:

E pa lepo, sad još da vidimo koji su to mozgovi odlučili da im se isplati da plaćaju 20-30 hiljada mesečno više nego što su morali... odnosno, da vidimo kako će država uterati paušalce u ovaj new & improved model.

 

O tome sam i ja razmisljao. Ako gledamo cisto razliku izmedju radnika i freelancera, zasto obican radnik ne bi dao otkaz i nastavio da radi za firmu kao frilenser? Dobice instant 250e povecanje. S druge strane, bolovanje cao, otkazni rok cao, otpremnina cao, kreditna sposobnost cao. Treba to izvagati dobro. Opet, tako je bilo i ranije pa je masa njih bila pausalac.

 

Pausalci su saseceni testom samostalnosti. Preduzetnici knjigasi, sad zavisi, ako je solo akcija, mozda mu se isplati da predje u frilens? Ne vidim tacno benefite preduzetnika knjigasa, porez je neznatno manji, ali placas knjigovodju, komplikovanija birokratija (valjda, jos uvek ne znamo kako ce ovo izgledati za freelancere), cimanje oko gotovinskih racuna, fiskalne kase i slicno. 

 

Ovo sto pita jezovuk je odlicno pitanje, da li se ovo odnosi samo na ljude koji rade sa inostranstvom? Ili sve? I ko ce ovo da kontrolise jbt, ako pratis samo devizne prlive to je jos i ok, ali ako pratis i dinarske ode to dodjavola. Skupljamo pare za letovanje, tri prijatelja mi uplate novac na racun za aranzman, op, eto inspektora, dobar dan, porez na frilens.

Link to comment
21 minutes ago, goofs said:

Skupljamo pare, tri prijatelja mi uplate 60k eura na racun za skolovanje dece, op, eto inspektora, dobar dan, porez na frilens.


:D

To je pitanje na koje jos niko nema odgovor, mora postojati jasna razgranicavajuca zakonska formulacija, sjebace radni odnos kao institut ako to ne urade, a posledicno i fondove 

Edited by Plajvi
  • +1 1
Link to comment
52 minutes ago, goofs said:

 

O tome sam i ja razmisljao. Ako gledamo cisto razliku izmedju radnika i freelancera, zasto obican radnik ne bi dao otkaz i nastavio da radi za firmu kao frilenser? Dobice instant 250e povecanje. S druge strane, bolovanje cao, otkazni rok cao, otpremnina cao, kreditna sposobnost cao. Treba to izvagati dobro. Opet, tako je bilo i ranije pa je masa njih bila pausalac.

My point exactly. I onda smo back to square one...

  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, goofs said:

Ako gledamo cisto razliku izmedju radnika i freelancera, zasto obican radnik ne bi dao otkaz i nastavio da radi za firmu kao frilenser? Dobice instant 250e povecanje. S druge strane, bolovanje cao, otkazni rok cao, otpremnina cao, kreditna sposobnost cao.

 

Da, pa to je odavno globalni trend. Nemoj da se oslanjaš na državu i zakone, nego lepo vidi ti to sam sa gazdom šta ti garantuje a šta ne, pa ako se ispostavi da ti ne odgovara snađi se i potraži drugi posao, sve će to slobodno tržište rada pozlatiti...

 

1 hour ago, goofs said:

Pausalci su saseceni testom samostalnosti. Preduzetnici knjigasi, sad zavisi, ako je solo akcija, mozda mu se isplati da predje u frilens? 

 

Toga se ja plašim od starta, da ne nametnu ovaj novi i manje povoljan aranžman kao standard, pa nas preduzetnike motkom poteraju da se preregistrujemo kao freelance™. (Kako se uopšte zove ova nova kategorija, ili i to tek treba da bude utvrđeno?)

 

1 hour ago, goofs said:

Ovo sto pita jezovuk je odlicno pitanje, da li se ovo odnosi samo na ljude koji rade sa inostranstvom? Ili sve? I ko ce ovo da kontrolise jbt, ako pratis samo devizne prlive to je jos i ok, ali ako pratis i dinarske ode to dodjavola. Skupljamo pare za letovanje, tri prijatelja mi uplate novac na racun za aranzman, op, eto inspektora, dobar dan, porez na frilens.

 

Dok nude ljudima izbor, ideja je verovatno da ne kontroliše niko nego nas puste da se volonterski uglavimo gde nam najviše odgovara. Ja se nekako uzdam da je državi prvi i jedini prioritet da sve utera u evidenciju na bilo koji način, a mnogo manje bitno da svakog pojedinačno utera u odgovarajući bracket. 

 

Ali kao što rekoh gore, pre ili kasnije mora da počne guranje ljudi nizbrdo u najskuplju a najmanje zaštićenu kategoriju, što prisilno što stimulativno.

 

Link to comment

Ok, sad kako su rekli - freelanceri su fizicka lica koja posluju sa stranim klijentima ili sa domacim klijentima koji su iskljucivo fizicka lica. Sto znaci ne moze radnik da da otkaz i ponovo se zaposli kao freelancer u domacoj firmi.

  • Hvala 1
Link to comment

Pa nije bas. Ovaj prvi model je cini mi se predvidjen za frilensere sa jako malim prihodima, mogu do 32k dinara mesecno da prime bez da plate bilo sta.

 

Ovaj drugi model je predvidjen za vece prihode i raste mu % ukupnih nameta kako raste i visina mesecnih prihoda. Koliko sam uspeo da vidim - raste do nekih 28%, dok se ne udari u granicu maksimalnih mesecnih doprinosa, onda krece da opada (logicno, jer prihodi rastu a doprinosti stagniraju).

 

To je povoljnije od DOO zavrzlama sa niskim platama + isplatom dobiti, da ne pricam o pratecim smaranjima oko DOO. A opet i postoji neki vid progresivnog oporezivanja. Cini mi se dobar predlog, odlican usudio bih se reci.

Link to comment
14 minutes ago, goofs said:

 

Ovaj drugi model je predvidjen za vece prihode i raste mu % ukupnih nameta kako raste i visina mesecnih prihoda. Koliko sam uspeo da vidim - raste do nekih 28%, dok se ne udari u granicu maksimalnih mesecnih doprinosa, onda krece da opada (logicno, jer prihodi rastu a doprinosti stagniraju).

Na to sam i mislio. :) 

Edited by garmonbozia
  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, goofs said:

To je povoljnije od DOO zavrzlama sa niskim platama + isplatom dobiti, da ne pricam o pratecim smaranjima oko DOO. A opet i postoji neki vid progresivnog oporezivanja. Cini mi se dobar predlog, odlican usudio bih se reci.

hm, bar u mom slučaju ovo je blizu regularnoj DOO plati - ukucam bruto2 i dobijem moj neto (potpuno regularan, bez ikakvih isplata dobiti i sličnih kerefeka).

Link to comment

Bruto2 je koliko firmu košta zaposleni. Bruto2 = Bruto1 + doprinosi na teret preduzeća (PIO i zdravstvo). Država kasnije i od Bruto1 štrpne za PIO i zdravstvo, al to onda ide na račun zaposlenog. Logično. ¯\_(ツ)_/¯

  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...