Jump to content
IGNORED

Stigli i frilenseri na red.


Kundera

Recommended Posts

2 hours ago, Hermetico said:

Rekoše da mi treba neki čitač, ništa ih nisam razumeo. Sad ću da probam da nađem, hvala

I digitalni sertifikat, besplatno na šalteru MUP se izdaje, ne znam da li su ti rekli i za to. I par drajvera instaliranih i nešto živaca. Pitaj šta te zanima :)

Link to comment
6 minutes ago, Zabalujev said:

I digitalni sertifikat, besplatno na šalteru MUP se izdaje, ne znam da li su ti rekli i za to. I par drajvera instaliranih i nešto živaca. Pitaj šta te zanima :)

Nešto živaca? :fantom:

 

Uglavnom porilično živaca....

  • +1 2
Link to comment
  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Pitanje jedno, za druga naravno: koji je na kraju iznos neoporezivog iznosa za ljude koji dobijaju primanja iz inostranstva? Da li je to iznos od 768.000 godišnje kao što se spominjalo, između ostalog i ovde? I, da li to onda znači da neko ko zarađuje, recimo 600.000 godišnje trenutno nema poreske obaveze prema državi?

Link to comment
11 minutes ago, notenoughreasonsforclaire said:

Pitanje jedno, za druga naravno: koji je na kraju iznos neoporezivog iznosa za ljude koji dobijaju primanja iz inostranstva? Da li je to iznos od 768.000 godišnje kao što se spominjalo, između ostalog i ovde? I, da li to onda znači da neko ko zarađuje, recimo 600.000 godišnje trenutno nema poreske obaveze prema državi?

 

da & da

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
  • 1 month later...
  • 4 weeks later...

Dok ne pročitam sve sa ovog topika (uz napomenu da su se neke stvari sigurno promenile od ranijih pisanja), imam jedno pitanje. Od pre nekoliko meseci radim za stranu firmu, poslovi u vezi sa marketingom. U isto vreme freelancujem za neke naše ljude po nekim firmama i agencijama, i sada bih sve to da dovedem u neke formalnije tokove. Šta je trenutno najbolje otvoriti, a da se mirno spava u odnosima sa državom? Koje su to opcije i koliko bi svaka "nosila" dažbina na mesečnom nivou? Mala napomena: trenutno su prihodi oko 1k ili nešto više, u zavisnosti od meseca.

Link to comment

Jel od te strane firme primas fikasn iznos svakog meseca? Jel to full zaposlenje ili za njih isto freelancujes?

 

Mislim da ti je do kraja godine najbolje da ne radis nista jer je na snazi onaj povoljan trentman prema freelancerima. A posle toga, pa ili preduzetnik ili preduzetnik-pausalac, s tim sto ce ti i jedno i drugo pojesti solidan deo primanja.

Link to comment

Fiksan iznos primam, posao je sa ugovorom, ali isplaćuju samo tu platu.

Ovo do kraja godine znam, to mi je dobra varijanta, i taman se negde tu i uklapam. No, svestan sam da ću nešto morati da preduzmem, pre iil kasnije.

Btw, više ne važi ono različito oporezivanje u zavisnosti od toga u kojoj opštini je registrovana firma?

Link to comment

Znaci ti bi morao i taj fiksan iznos i dodatne freelance poslice da provuces kroz svoju firmu.

 

Ne vazi vise to za razlicite opstine, onako napamet mislim da bi te pausal izasao oko 200-300e mescno (zavisi koliku ti osnovicu odrede), ali bi ostatak novca mogao da uzimas kako ti se prohte. Druga opcija ti je preduzetnik knjigas, propises sebi minimalac platu i na nju placas doprinose nekih 15ak hiljada mesecno, a za ostali deo novca koji izvlacis iz firme placas 10%, s tim sto bi morao da imas i knjihovodju, pa i to kosta nekih 50ak evrica mesecno. Mislim da si ti tu negde na granici da ti je trenutno isto i jedno i drugo, i da ti je na duze staze, s verom da ces napredovati i da ce ti rasti prihodi, bolje da uzmes pausal.

 

Ima negde u ovom topiku kalkulator poreza i prihoda, pa mozes kroz njega da uporedis sta bi placao gde.

 

E sad, ostaje ti problem tog posla i testa samostalnosti, to dobro procesljaj, vidi i sta ti pise u tom ugovoru, jel imas prava n placeni odmor, fiksno radno vreme itd?

Licno mislim da ako ti prihodi od tog posla ne prelaze 70% ukupno priliva onda nemas sta da brines, sve ostalo se da popeglati. Ako prelaze onda je problematicno.

Link to comment
50 minutes ago, goofs said:

Znaci ti bi morao i taj fiksan iznos i dodatne freelance poslice da provuces kroz svoju firmu.

 

Ne vazi vise to za razlicite opstine, onako napamet mislim da bi te pausal izasao oko 200-300e mescno (zavisi koliku ti osnovicu odrede), ali bi ostatak novca mogao da uzimas kako ti se prohte. Druga opcija ti je preduzetnik knjigas, propises sebi minimalac platu i na nju placas doprinose nekih 15ak hiljada mesecno, a za ostali deo novca koji izvlacis iz firme placas 10%, s tim sto bi morao da imas i knjihovodju, pa i to kosta nekih 50ak evrica mesecno. Mislim da si ti tu negde na granici da ti je trenutno isto i jedno i drugo, i da ti je na duze staze, s verom da ces napredovati i da ce ti rasti prihodi, bolje da uzmes pausal.

 

Ima negde u ovom topiku kalkulator poreza i prihoda, pa mozes kroz njega da uporedis sta bi placao gde.

 

E sad, ostaje ti problem tog posla i testa samostalnosti, to dobro procesljaj, vidi i sta ti pise u tom ugovoru, jel imas prava n placeni odmor, fiksno radno vreme itd?

Licno mislim da ako ti prihodi od tog posla ne prelaze 70% ukupno priliva onda nemas sta da brines, sve ostalo se da popeglati. Ako prelaze onda je problematicno.

 

Bold prvi - Da, tako je. To bih hteo - da sve ide preko jednoga, i da ne moram da se dovijam kada mi plaćaju te druge poslove.

Bold dva - Imam prava na plaćeni odmor, ima navedeno tačno i koliko dana, a piše i tačno radno vreme nedeljno.

Bold tri - Trenutno je situacija da mi prihodi od tog posla predstavljaju oko 60% svih prihoda, ali bi taj postotak trebalo da se smanjuje jer bi prihodi od drugih, dodatnih poslova trebalo da rastu. Pri tome, banka sada vidi te prve prihode. Ovi drugi što mi dolaze mi ljudi uplaćuju kao fizička lica. To se trenutno ne računa, ne?

 

Što se tiče paušala - mislim da sam negde čitao da je marketing jedna od oblasti kojom se ne možeš baviti ako želiš da budeš paušalac...

Link to comment

Pogledaj ako te ne mrzi pravilnik o primeni testa samostalnosti. 

Kad gledas povrsno opisanih onih 9 tacaka koje se uzimaju u razmatranje ne znas bas jasno na cemu si. 

https://www.purs.gov.rs/sr/biro-za-informisanje/novosti/6178/uputstvo-za-primenu-testa-samostalnosti.html

Mislim ne znas ni ovako kad procitas nasiroko, sve na papiru zvuci vrlo arbitrarno, a prakse jos uvek nema koliko sam upucen, ceka i mene to isto dogodine sve. 

Edited by Plajvi
  • Hvala 1
Link to comment
On 24.7.2022. at 23:08, notenoughreasonsforclaire said:

 

 

Bold dva - Imam prava na plaćeni odmor, ima navedeno tačno i koliko dana, a piše i tačno radno vreme nedeljno.

Koji su ti onda argumenti da nisi zaposlen kod tog poslodavca?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...