Jump to content
IGNORED

Stigli i frilenseri na red.


Kundera

Recommended Posts

Ali Republika Neće Valjda 😂

Koliko smo lud narod, ne mogu. 😂❤️

 

Inače, dosta govori o nama kao o društvu, ali o državi, to što bismo pre kršili domaće i međunarodne zakone nego platili porez. :)

 

Link to comment
19 hours ago, BarryWhite said:

Ja sam uplacivao pre kupovine stana vece iznose u par meseci zaredom i naravno da se niko iz poreske nije javio. Mislim da ako banka ne dostavlja podatke poreskoj oni ne mogu da imaju uvid, a ocigledno banka ima obavezu u ovom slucaju kad se uplacuje vise od 15 000 evra (nisam naravno siguran da je tako ali mi deluje logicno).....

 

Ali pravdao si poreklo novca?

Link to comment
On 25.11.2021. at 23:19, desboj said:

 

ni Švajcarci nisu baš neke drukare. 

 

Švajcarska od 2017 učestvuje u međunarodnoj automatskoj razmjeni podataka o finansijskim računima.

Link to comment
14 minutes ago, vladavsnarod said:

 

Ali pravdao si poreklo novca?

Isti slučaj, kad sam uplaćivao do 15.000e ništa nisu tražili u banci i nije bilo nikakvih problema. Jednom sam uplatio oko 20.000 i banka mi je tražila dokaz. Bilo kakav. Dao sam im priznanicu iz druge banke odakle sam podigao i to je bilo dovoljno. Tako sam i saznao za ovu praksu. I da se razumemo, nisam ovo koristio da "legalizujem" prihode nego sam štednju prebacivao iz banke u banku u različitim valutama dok su kamate bile ok. I ne preporučujem nikome da to koristi za način koji je ranije opisan, pošto niko ne garantuje šta će sutra NBS tražiti od banaka i proslediti podatke poreskoj.

Link to comment

Khm, to što vam u banci nisu ništa tražili ne znači da vas nisu prijavili, nije samo iznos kriterijum prijave (npr vezane gotovinske uplate). Ako je aplikacija dobro podešena, lampice se pale po raznim kriterijumima. Šta će banka dalje uraditi sa tim podacima pitanje je.

Preko 15k ide prijava automatski, bez obzira na poreklo.

 

  • +1 2
Link to comment

Da li je neko povlacio racun na domaci (devizni) racun, u smislu da je dozvoljena suma, koja bi bila neoporeziva, oko 750.000 dinara?
Da li postoji neki proces, da li banka trazi nesto dodatno sem uobicajenog pravdanja priliva?

Link to comment
  • 3 months later...

Nije gotova. :D 

Od onoga sto zaradis, prvo se odbije 50% kao normirani trosak. Od te sume se zatim odbije godisnji neoporezivi dohodak u iznosu od 384 hiljade dinara. Ono sto ostane nakon toga se oporezuje sa 55.8% i to su tvoje godisnje dazbine.

768k dinara godisnje ako zaradis, ne placas nista. 

Ako zaradis milion dinara, duzan si oko 65k za godinu dana, i placas na 120 rata. 

(Od 1 meleona odbijes 500k na ime normiranih troskova, onda oduzmes neoporezivi deo od 384k, a to je 116k. To je poreska osnovica, na nju primenis stopu od 55.8% i to ti je poreski dug za tu godinu. 116k*0.558 = 64728 dinara. 20% je porez na prihod, 10.3% su doprinosi za zdravstvo, 25.5% su doprinosi za PIO.

Primenjuje se na svaku godinu ponaosob od 2015-2022, Nisi duzan da ides da prijavljujes prihode sam, niti poreska vise poziva ljude, vec samo stigne resenje na kucu i to je to. Ja jos ne znam da je nekom frilenseru stiglo, a kockari™ (pokerasi i druge igre na srecu) i trejderi su neki cujem najebali. 

Tako je do 1.1.2023., a za posle se ne zna, formirana je radna grupa (ucestvuju frilenserska udruzenja, min fin i ministarstvo DKT) da pregovara/odlucuje o tome, da li ce se ici na izmene zakona o radu, da li ce se praviti novi zakon o fleksibilnim oblicima rada (ili kako se vec zove), a sve dok ne bude detaljno odluceno kako ce se pitanje regulisati, ostaju ovi uslovi koje sam napisao. 

U smislu ostvarivanja prava na zdravstvenu zastitu, vodis se kao nezaposlen, mozes da overis knjizicu tako, neko besplatno, neko mora da placa, u zavisnosti od prihoda ostalih clanova domacinstva. Sto se tice staza, nije mi bas jasno kako se pise i obracunava. A pravo da ti kazem, nije nista jasno ni sluzbenicima iz RFZO i RFPIO, izmene zakona nisu upotpunjene podzakonskim aktima i uputstvima sta i kako, tako je meni receno kad sam zvao. 

Nije uradjeno u sustini nista u pogledu radnih prava, menjane su samo poreske stvari - stope i uvedene olaksice koje dugove spustaju na razumnu meru, meso tek treba da se isece i ispece. 

Okacim sutra sve relevantne clanke i pravne izvore (izmene i dopune zakona).

 

Edited by Plajvi
  • Hvala 1
Link to comment

dobrotm

 

 pojavila mi se neka mogućnosttm da ubeležim plus na prihodnoj strani od cca 500€, stalno sam zaposlen u srbiji i plaćam poreze i doprinose na tu platu

 

da li ćeme i koliko oglobiti za ovaj mogući prihod

 

da li uopšte da se cimam sa time

Link to comment

Za 500 EUR mesečno nisi dužan bukvalno ništa, ne moraš ni da prijavljuješ prihod, Vučić časti.

 

Ako bi zarađivao oko 1,000 EUR mesečno, bio bi dužan efektivno oko 10% toga. Ako bi zarađivao oko 2,000 EUR mesečno, bio bi dužan efektivno oko 15% toga, i tako dalje.

 

  • +1 1
  • Hvala 2
Link to comment

Kapiram da je bezbedno i da bi bio duzan nula, ako je u pitanju strani klijent. 

Ako je one-time gig, onda nemas sta da brines (jer se racuna na godisnjem nivou, a tad nisi ni blizu limita), a ako je full-time gig onda prati u dinar sta i kako, jer je neoporezivi deo u dinarima, a kurs evra/dolara se menja. Od znacaja je datum prihodovanja, obracunava se po dinarskoj protivvrednosti na taj dan. :)

A ako si vec u radom odnosu, ne mogu ni da ti traze doprinose za zdravstvo po osnovu frilensa (mogu da ti uzimaju doprinose samo po jednom osnovu, a to je kod tebe radni odnos), tako da bi ti u slucaju prekoracenja prihoda od 768k godisnje placao po stopi od 45.5%, dakle samo porez na prihod i PIO. A PIO sto platis po osnovu frilensa bi ti bio pridodat u tzv. penzionu masu, i trebalo bi da rezultira nekim (vrlo neznatnim) povecanjem penzije u buducnosti.

Evo pojednostavio je Vini, to je to otprilike u najkracim crtama. 

Edited by Plajvi
  • Hvala 1
Link to comment

Orijentaciono KUMS, dok ti ne legne preko 7,000 EUR na račun na godišnjem nivou, miran si.

 

To bi trebalo da važi samo do kraja tekuće godine, doduše.

 

Posle će valjda doneti novi zakon, a možda i samo produže postojeći aranžman (koji je kao što vidiš izuzetno povoljan za sitne ribe, i manje povoljan za krupnije igrače koji bi da frilensuju 3-5 hiljada EUR svakog meseca a ne plate ništa).

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...