Jump to content
IGNORED

Stigli i frilenseri na red.


Kundera

Recommended Posts

a jel ima neko zvanichno opravdanje? ono, sve smo reshili ne trebaju nam te pare u budzetu? i ko se toga uopshte setio, mora da ima neka pricha :unsure:

Sent from my Moto E (4) using Tapatalk

Link to comment

Dobro zvuči u medijima, a posljedice po budžet nisu velike. Sad pogledah, tačna cifra je 2110 evra, sve preko toga se oporezuje sa 10% pri čemu postoji lični odbitak (40% od prosječne godišnje zarade) i odbitak po izdržavanom članu porodice – 15% od prosječne godišnje zarade. Suma odbitaka ne može da pređe 50% poreza na dohodak. Za plate od 4-5k to bude 2-3k evra poreza.

 

To je bio jedini porez gdje postoji nekakva progresivna stopa pošto za plate preko 4220 evra porez na dohodak iznosi 15%.

Link to comment
2 hours ago, laser lotus said:

Dobro zvuči u medijima, a posljedice po budžet nisu velike. Sad pogledah, tačna cifra je 2110 evra, sve preko toga se oporezuje sa 10% pri čemu postoji lični odbitak (40% od prosječne godišnje zarade) i odbitak po izdržavanom članu porodice – 15% od prosječne godišnje zarade. Suma odbitaka ne može da pređe 50% poreza na dohodak. Za plate od 4-5k to bude 2-3k evra poreza.

 

To je bio jedini porez gdje postoji nekakva progresivna stopa pošto za plate preko 4220 evra porez na dohodak iznosi 15%.

SVe si dobro napisao...

 

Ovo u stvari plaća jako mali broj ljudi (par hiljada u vrhkape), jer je ovo porez na dohodak, tj dodatni porez na platu... Moguće da si videli da ima manje od 200 onih koji su mlađi od 40 godina, pa da milse da je ovo dobar propagandni potez...

 

Vlasnici firme izvlače pare na dobit koja ne ulazi u ovu kalkulaciju... Ovde upadajui preduzetnici, ako zarade preko tih 2 miliona i nešto (bilo da imaju knjige ili ne) i ljudi koji imaju velike plate...

Link to comment

S tim da od preduzetnika paušalci ne upadaju, a limit za paušal je 6 miliona dinara.

 

Računam da ima prilično ljudi u ITu mlađih od 40 koji prebacuju te 2000, al na nivou države to vjerovatno nije neka ogromna cifra.

Link to comment

Znači oprost grehova za one koji zarađuju više od 3 miliona godišnje, manje od 6 miliona godišnje, prijavljeni su kao knjigaši, imaju do 40 godina starosti, visoki su do 176 cm, i ne prelaze indeks od 26.3 na BMI skali?

  • +1 1
  • Haha 2
Link to comment
1 hour ago, laser lotus said:

S tim da od preduzetnika paušalci ne upadaju, a limit za paušal je 6 miliona dinara.

 

Računam da ima prilično ljudi u ITu mlađih od 40 koji prebacuju te 2000, al na nivou države to vjerovatno nije neka ogromna cifra.

Pa par miliona evra, recimo 5000  ljudi oko 3k, je 5000 * 12 * 900* 0.1 =  5.4M€

 

ALi ne verujem da je toliko ljudi...

 

Obično se ukupno prijavi oko 20K ljudi za taj porez...

Link to comment
1 hour ago, laser lotus said:

Vidjećemo da li će biti skoka zbog prošlogodišnje agencija -> DOO selidbe.

Interesantno da ove godine nema priče o broju ljudi koji su prijavili, a rešenja su poslali...

Link to comment
On 13.6.2021. at 0:39, čekmeže said:

Ako znate nekog ko izvozi pse/kučiće da mu javite da su i oni došli na red.

I ovi što plaćaju proviziju booking-u.

Link to comment
  • 2 weeks later...
On 13.6.2021. at 0:39, čekmeže said:

Ako znate nekog ko izvozi pse/kučiće da mu javite da su i oni došli na red.

 

Ajde obrazlozi malo za booking i ovo?

Link to comment

Na sve se ugledate kao na zapadu. Jos kad uvedu kao sto je kod mene za kuce nesterilisano godisnje $350 a sterilisano je valjda $20.... 

Isto naplacuju onima sto izdaju na airbnb i ostalim taksu od 14%....

 

 

Link to comment
  • 5 weeks later...

Nisam to ponajbolje pohvatao, da li zaista postoji mogucnost da se do 1.1.2022 svuce 12 x 54.000 dinara na racun fizickog lica koje nece biti podlozne poreskoj kontroli? Ovo bi mi resilo 2 tough problema pre nego sto krenem sa pausalom.

I ako ovo jeste slucaj - da li se prijavljuje negde, nesto? Kapiram u banci samo uobicajen osnov priliva

Link to comment

To mislim da nije tacno, 54,9 soma je neoporezivo po kvartalu, ne mesecno. Mozes 4x godisnje da skines po 54900 i da ne placas namete, u svakom kvartalu po jednom. Cim po kvartalu predjes taj iznos, placas 55.8% za svaki dinar preko toga. 

Link to comment
16 hours ago, Plajvi said:

To mislim da nije tacno, 54,9 soma je neoporezivo po kvartalu, ne mesecno. Mozes 4x godisnje da skines po 54900 i da ne placas namete, u svakom kvartalu po jednom. Cim po kvartalu predjes taj iznos, placas 55.8% za svaki dinar preko toga. 

 

Mislim konkretno na ovo, pogresio sam cifru gore, 64000 mesecno, ukupno za celu godinu 768k

 

https://rs.n1info.com/biznis/mali-porez-ne-placaju-frilenseri-koji-su-mesecno-zaradjivali-do-64-000-dinara/

 

Par ljudi mi rece da je ovo valid, e sad, oni nisu bas iz freelance price, jesu preduzetnici, a ja sam sisa sto vise svoj status nikako da resim i zazirem na svaki downinfo, oprecnu informaciju i to.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...