Jump to content
IGNORED

Stigli i frilenseri na red.


Kundera

Recommended Posts

Realtivno zadovoljan. U jednom trenutku sam očekivao raspad, tačnije kada se počelo sa samoubilačkim kampovanjem, pošto se tada videlo koliko je cela priča o protestu počela da se urušava. Bilo je očigledno od starta da ova ekipa ne može da parira iskusnim kriminalcima iz Vlade, nadam se iz neznanja, no to je nekako bilo maskirano do ponude otpisa od 500 evra. 

 

Takođe, cela priča je krenula od oporezivanja prihoda iz inostranstva i u roku od 24h je prešla na frilensere a protest je većinom vodila ekipa koja predaje Engleski. Pritom se udruženje, po mom mišljenju ispravno, zove Udruženje radnika na internetu. Vrlo krupan zalogaj.

 

Prilično sam siguran da je ovako nešto bilo planirano od starta, ali je igra morala da se odigra. 

  • +1 2
Link to comment
9 hours ago, dobar1 said:

Kako da budu zadovoljni, Zakon je selektivni harač, definicija frilensera je nepostojeca (odnosi se na prihode iz inostranstva), ne uvažava ni prirodu posla ni troškove koje su imali u toku poslovanja, o plaćanju doprinosa da ne govorim.

Značajan deo "frilansera" koji je za ovih sedam godina imao prihode od  6.000 evra godišnje je oslobođen ili amnestiran od plaćanja poreskih nameta (42.000 evra ukupno), a neko ko je imao i u jednoj godini oko 30.000 evra prihoda (ne uvažavajuci troškove) treba da plati 7.000 evra poreza i doprinosa. Pri čemu su ti isti na primer registrovani kasnije  kao preduzetnici (paušalci ili knjigaši) i koji su  u ostalom periodu plaćali poreze i doprinose (oko 300-400 evra mesečno). Jebeno diskriminatorski, jebeni Pogačar i botovsko SNS udruženje su preveslali masu ljudi i omogućili jedan bolesni harač koji će da unesreći masu ljudi. O budućnosti frilens poslova nema ni govora. Al zato postoji nepisan "tetkin zakon" koji amnestira masu korumpiranih skotova nalik na ministre Vulina i Malog koji je nametnuo ovaj harač poštenom svetu!!!!

 

Tebra, jesi ovako generalno upoznat sa covecanskom tekovinom - progresivni porez?

 

Evo npr. diskriminatorski bi bilo i davati ljudima socijalnu pomoc jer zasto on da prima nesto, a ja nista?

 

  • +1 3
Link to comment
1 hour ago, goofs said:

Uzeti 30,000eur za godinu dana, a ne iscimati se da registrujes pausalca je za mene neshvatljiv propust, i ni izbliza isto kao ovaj sto je uzeo 6,000.

 

Kako nije isto, sve je to isto, šta ima veze da li uzimaš 500 EUR mesečno ili 2,500 EUR mesečno?! Zašto jedne osloboditi dažbina a druge ne? Diskriminacija! Harač na pošten svet!

Link to comment
1 hour ago, Friend said:

 

Tebra, jesi ovako generalno upoznat sa covecanskom tekovinom - progresivni porez?

 

Evo npr. diskriminatorski bi bilo i davati ljudima socijalnu pomoc jer zasto on da prima nesto, a ja nista?

 

 

Šta je progresivno u nametnutom i selektivnom oporezivanju?

Primer koji sam naveo odnosi se na tkz. "frilensera'' koji se bavio digitalnim marketingom (Google Adwords), i u 2015. godini je imao prihode od 30.000 evra za 10 meseci, pri čemu su mu rashodi bili za kupovinu reklama 18.000 evra, znači da mu je čist prihod bio 12.000 evra. E sad pravični Ministar Mali, i ovo sjajno ''dogovoreno'' poresko rešenje, oporezuje ukupne prihode (30.000 evra), pa će srećnik trebati da plati oko 7.000 evra poreza i doprinosa u državnu tetkinu kasu. I shvataš li ti da je taj iznos više od oko 60% na čist prihod koji je imao (a ne na 22-23 % posto koliko se hvale u udruženju da su nameti, koje su kao uspešno ispregovarali).

I sad ti meni reci da porez i doprinos treba da se plate na taj način, umesto da se oporezuje 12.000 evra?  Ovaj primer se odnosi i na nekog ko je bio relativno profitabilan kada je u pitanju digitalna kampanja, mnogi koji se bave ovom delatnošću imaju mnogo manji profit, neki ga čak ni nemaju, pa bi sada na primer  trebalo da plate porez od 50-100% na prihode iz inostranstva koje su im legle na bankarski račun, a prelaze 6.000 evra. Vrlo progresivno, socijalno i odgovorno.  

Link to comment

To je sad dosta drugaciji slucaj od prvobitno pomenutog, njemu bi morali da se priznaju ti troskovi poslovanja ako moze da ih dokaze bez velikih peripetija. Sve drugacije bi verovatno davalo osnova za zalbu i tuzbu.

 

No opet se vracam na prvobitno pitanje, kako mozes da planiras biznis u kom se obrcu desetine hiljada eura na godisnjem nivou, a da ne registrujes pausalca. 

Link to comment
29 minutes ago, dobar1 said:

 

Šta je progresivno u nametnutom i selektivnom oporezivanju?

Primer koji sam naveo odnosi se na tkz. "frilensera'' koji se bavio digitalnim marketingom (Google Adwords), i u 2015. godini je imao prihode od 30.000 evra za 10 meseci, pri čemu su mu rashodi bili za kupovinu reklama 18.000 evra, znači da mu je čist prihod bio 12.000 evra. E sad pravični Ministar Mali, i ovo sjajno ''dogovoreno'' poresko rešenje, oporezuje ukupne prihode (30.000 evra), pa će srećnik trebati da plati oko 7.000 evra poreza i doprinosa u državnu tetkinu kasu. I shvataš li ti da je taj iznos više od oko 60% na čist prihod koji je imao (a ne na 22-23 % posto koliko se hvale u udruženju da su nameti, koje su kao uspešno ispregovarali).

I sad ti meni reci da porez i doprinos treba da se plate na taj način, umesto da se oporezuje 12.000 evra?  Ovaj primer se odnosi i na nekog ko je bio relativno profitabilan kada je u pitanju digitalna kampanja, mnogi koji se bave ovom delatnošću imaju mnogo manji profit, neki ga čak ni nemaju, pa bi sada na primer  trebalo da plate porez od 50-100% na prihode iz inostranstva koje su im legle na bankarski račun, a prelaze 6.000 evra. Vrlo progresivno, socijalno i odgovorno.  

 

1) Prvo, progresivni porez nije porez koji je kako kazes  "progresivan i moderan", vec termin za porez koji raste sa velicinom dohotka. Progresija, matematicki termin.

 

2) Sa tolikim obrtom od 30+18 hiljada eura je trebalo da se razmislja. Tih 18000e troskova je sakriveno po sopstvenom izboru.

  • +1 1
Link to comment
1 minute ago, goofs said:

To je sad dosta drugaciji slucaj od prvobitno pomenutog, njemu bi morali da se priznaju ti troskovi poslovanja ako moze da ih dokaze bez velikih peripetija. Sve drugacije bi verovatno davalo osnova za zalbu i tuzbu.

 

No opet se vracam na prvobitno pitanje, kako mozes da planiras biznis u kom se obrcu desetine hiljada eura na godisnjem nivou, a da ne registrujes pausalca. 

Odnosi se na njega i njemu slične koji se na primer bave digitalnim marketingom, i što je najsmešnije, on se registrovao kao paušalac krajem 2015. godine. Naravno za tih prethodnih 10 meseci 2015. god. u upravi prihoda su ga kulirali i nisu znali da mu daju bilo kakvo smišljeno objašnjenje za porez, za formu i način pravnog organizovanja, iznose paušalnog poreza i slično. Naravno i paušalni porez koji su mu obračunali kada se registrovao bio je svrstan u najvišu kategoriju. JBG trebao je da bude advokat!!!!

Link to comment
31 minutes ago, Friend said:

 

1) Prvo, progresivni porez nije porez koji je kako kazes  "progresivan i moderan", vec termin za porez koji raste sa velicinom dohotka. Progresija, matematicki termin.

 

2) Sa tolikim obrtom od 30+18 hiljada eura je trebalo da se razmislja. Tih 18000e troskova je sakriveno po sopstvenom izboru.

 

Dobro si primetio i rekao ''dohodak'' koji se oporezuje, ovo što sam objašnjavao u ovom primeru nije dohodak, nego prihod i to ukupan.

Tako da ne nekom drugom primeru Mali će oporezovati nečiji prihod iz inostranstva 16.000 evra (rashodi 10.000 evra, dohodak socijalni 6.000 evra profesora engleskog), i on će platiti oko 3000 evra poreza i doprinosa (50% dohotka), a profa engleskog na primer sa tim istim prihodom i ujedno i dohotkom, neće platiti ništa.

Sedam godina i prva ''progresivna budala'' će platiti  za taj period 21.000 evra poreza i doprinosa, a profa engleskog za isti period i 42.000 evra prihoda i dohotka neće platiti ništa. 

Nema tu ni ''p'' od progresivnosti i pravičnosti.   

Edited by dobar1
Link to comment
2 hours ago, goofs said:

Uzeti 30,000eur za godinu dana, a ne iscimati se da registrujes pausalca je za mene neshvatljiv propust, i ni izbliza isto kao ovaj sto je uzeo 6,000.

 

 

Slazem se, mada moram da dodam - cak i od ove usrane zemlje je sasvim logicno ne ocekivati da ce se povampiriti sa retroaktivnom primenom zakona za ovu grupu ljudi.

 

Ja se registrovao pre 6+ godina samo da bi veci domaci klijenti imali gde da mi uplacuju novac, da sam radio preko Pay Pall-a ne znam da li bih razmisljao o pausalnoj firmi, iskreno. Ne znam da li ovo kaci i stock fotografe btw ali sasvim mi je besmisleno da neko otvara pausalnu firmu da bi "legalizovao" prihod sa stock sajtova.

  • +1 1
Link to comment
10 hours ago, dobar1 said:

Primer koji sam naveo odnosi se na tkz. "frilensera'' koji se bavio digitalnim marketingom (Google Adwords), i u 2015. godini je imao prihode od 30.000 evra za 10 meseci, pri čemu su mu rashodi bili za kupovinu reklama 18.000 evra, znači da mu je čist prihod bio 12.000 evra. E sad pravični Ministar Mali, i ovo sjajno ''dogovoreno'' poresko rešenje, oporezuje ukupne prihode (30.000 evra), pa će srećnik trebati da plati oko 7.000 evra poreza i doprinosa u državnu tetkinu kasu. I shvataš li ti da je taj iznos više od oko 60% na čist prihod koji je imao (a ne na 22-23 % posto koliko se hvale u udruženju da su nameti, koje su kao uspešno ispregovarali).

I sad ti meni reci da porez i doprinos treba da se plate na taj način, umesto da se oporezuje 12.000 evra?  Ovaj primer se odnosi i na nekog ko je bio relativno profitabilan kada je u pitanju digitalna kampanja, mnogi koji se bave ovom delatnošću imaju mnogo manji profit, neki ga čak ni nemaju, pa bi sada na primer  trebalo da plate porez od 50-100% na prihode iz inostranstva koje su im legle na bankarski račun, a prelaze 6.000 evra. Vrlo progresivno, socijalno i odgovorno.  

 

Daj jebote, koje to fizičko lice uzima uplatu od klijenta na svoj račun da bi mu onda sa tog računa uplaćivao Google Ads? Pa onda kao, eto, ja obrnuo 30,000 EUR i zadržao skromnih 12,000 EUR. 

 

Digitalni marketari nisu preprodavci Google usluga, niti za tim postoji ikakva realna potreba. Digitalni marketar može klijentima da uradi kampanju, da im osmisli oglase i odredi budžet i zacrta KPIs i sve ostalo... a onda na svoj račun primi samo nadoknadu koja mu pripada (tih 12k za godinu dana). Klijenti će Guglu da plaćaju sa svojih računa, ne sa tvojih. Ako baš hoće mogu da ovlaste tebe da im te transakcije izvršavaš, ali svakako neće tebi na račun da tresne 30 hiljada od kojih ti posle Guglu uplatiš 18, to su priče za malu decu.

 

Quote

Odnosi se na njega i njemu slične koji se na primer bave digitalnim marketingom, i što je najsmešnije, on se registrovao kao paušalac krajem 2015. godine.

 

Ne znam kako se registrovao kao paušalac kad paušal specifično ne dozvoljava marketinške delatnosti, kao ni finansijske ni trgovinske. Kao paušalni perač novca?

 

Po kom god osnovu da je primio 30,000 EUR na privatan račun, apsolutno je morao da očekuje da će mu oporezovati svih 30 hiljada. "Ali ja uplatio 18 Guglu za oglase, majke mi" je presmešan izgovor.

 

Link to comment
10 hours ago, Friend said:

 

1) Prvo, progresivni porez nije porez koji je kako kazes  "progresivan i moderan", vec termin za porez koji raste sa velicinom dohotka. Progresija, matematicki termin.

 

Džabe pričaš :D 

 

10 hours ago, Friend said:

2) Sa tolikim obrtom od 30+18 hiljada eura je trebalo da se razmislja. Tih 18000e troskova je sakriveno po sopstvenom izboru.

 

Najluđe je što treba da poverujemo da je ta firma kojoj 60% prihoda odlazi na troškove posle registrovana kao paušalno preduzeće :lolol: Što da vodi knjige, šta ga boli uvo!

Link to comment
52 minutes ago, Weenie Pooh said:

 

Daj jebote, koje to fizičko lice uzima uplatu od klijenta na svoj račun da bi mu onda sa tog računa uplaćivao Google Ads? Pa onda kao, eto, ja obrnuo 30,000 EUR i zadržao skromnih 12,000 EUR. 

 

Digitalni marketari nisu preprodavci Google usluga, niti za tim postoji ikakva realna potreba. Digitalni marketar može klijentima da uradi kampanju, da im osmisli oglase i odredi budžet i zacrta KPIs i sve ostalo... a onda na svoj račun primi samo nadoknadu koja mu pripada (tih 12k za godinu dana). Klijenti će Guglu da plaćaju sa svojih računa, ne sa tvojih. Ako baš hoće mogu da ovlaste tebe da im te transakcije izvršavaš, ali svakako neće tebi na račun da tresne 30 hiljada od kojih ti posle Guglu uplatiš 18, to su priče za malu decu.

 

 

Ne znam kako se registrovao kao paušalac kad paušal specifično ne dozvoljava marketinške delatnosti, kao ni finansijske ni trgovinske. Kao paušalni perač novca?

 

Po kom god osnovu da je primio 30,000 EUR na privatan račun, apsolutno je morao da očekuje da će mu oporezovati svih 30 hiljada. "Ali ja uplatio 18 Guglu za oglase, majke mi" je presmešan izgovor.

 

 

Nije on radio kampanju nikakvim klijentima, ima svoj sajt i kampanju radi za to, reklame kupuje kod Toobole ili slicnih firmi. Registrovao se kao preduzetnik , delatnost Veb portali, i ne lupaj gluposti o pranju novca i sličnim stvarima kad nemaš pojma. Stvarne troškove je imao plaćajući reklame, koje mnogi ''paušalni perači'' novca nemaju na primer advokati, lekari i slični.   

Edited by dobar1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...