Jump to content
IGNORED

Stigli i frilenseri na red.


Kundera

Recommended Posts

Diskriminacija, ljudi, diskriminacija! Kako može država da tretira različito onog što zarađuje 500 EUR mesečno i onog što zarađuje 2,500 EUR mesečno?

 

To je protivustavno!

Link to comment
5 hours ago, Plajvi said:

Ocajna je prica iz milion razloga. Apsurd je sto bih ja vise najebao da je prihvacen onaj inicijalni predlog (da se placa od Oktobra 2020.) nego sto najebavam po ovom.

Ja prosto ne mogu da poverujem u kvantitet i kvalitet budala medju frilenserima koji slave ovo. Narocito mi je simpatican narativ 'za buducnost cemo videti/tek sledi borba'. 

Ovo su sa oduševljenjem dočekali uglavnom nastavnici engleskog. Ruku na srce, oni i čine većinu ljudi koji se bune.

A borba za budućnost i sledi, biće još simpatičnije kada isti ti nastavnici engleskog budu batalili borbu i frilenseri ostanu sami.

Link to comment

Pa nastavnik engleskog nece dogodine imati sta da jede, frilenser ce imati drasticno manje da jede nego do sada.

Da nece mozda Miran Pijacar da se izbori za realne poreske stope/ukidanje testa samostalnosti kod poslovanja s inostranstvom? 

Edited by Plajvi
  • Haha 1
Link to comment

Sam se neće izboriti ni za šta, cela priča je počela da se osipa onog trenutka kada je obećan otpis duga za one koji su zarađivali do 500 evra, to je najveći deo nastavnika. Ali opet, ne mora niko automatski da batali posao, samo neće moći da se posluje individualno.

Link to comment

Da nece mozda da se formiraju zadruge nastavnika i da bude shiny happy people holding hands? Sva sreca pa se nece posvadjati i [opet] implodirati tako nikada. :D

Link to comment

Pa, ili to ili će firme za koje trenutno rade jednostavno da batale Srbiju i da počnu da zapošljavaju druge državljane, to im sigurno neće biti problem pošto im trebaju belci sa poznavanjem osnovne gramatike. A ne verujem ni da kooperacije tog tipa mogu da budu toliko problematične, neće se tu planirati zajednički poslovni poduhvati...samo bi se zajedno registrovali i delili troškove.

Link to comment

Fragmentacija na svim nivoima, drustvo je u ocajnom stanju, pa tako i ova grupa. Svako za sebe, svi protiv svih. :D 

Pisao sam i ja ovde ono sto si rekao malopre, da je prica pukla na 500e. Well played.
 

 

  • +1 1
Link to comment

Meni izgleda da je ovaj razvoj događaja izbacio na svetlo i još jednu stvar:
Ljudi koji frilensuju odavde su, da bi bili konkurentni, toliko spustili cene da ih bilo kakav namet pogađa do te mere da im je neisplativo da rade.
Prosto cenu svog rada su formirali tako, sa mišlju u glavi "pa dobro ali sva kinta mi ostaje".
Mislim naravno uglavnom na one koji su niže na lestvici zarade.

.... Shiit has hit the fan!

  • +1 1
Link to comment

Ima i toga, ali mislim da posle nekog vremena ljudi shvate da to nigde ne vodi; ja sam to radio u početku na Upworku i posle nekoliko dobrih reviewa sam podigao cenu. Na temi o frilenserima je to lepo objašnjeno, a čini mi se i da je tamo podatak iz 2017/18 da je od svih profila registrovanih u Srbiji svega 20% uopšte zarađivalo, tj. više od nule. Tako da spuštanje cene ima smisla samo u početku jer će uvek neko iz azijskih zemalja moći da ponudi niže od tebe.

 

3khIWo6.jpg

  • +1 2
Link to comment
Ima i toga, ali mislim da posle nekog vremena ljudi shvate da to nigde ne vodi; ja sam to radio u početku na Upworku i posle nekoliko dobrih reviewa sam podigao cenu. Na temi o frilenserima je to lepo objašnjeno, a čini mi se i da je tamo podatak iz 2017/18 da je od svih profila registrovanih u Srbiji svega 20% uopšte zarađivalo, tj. više od nule. Tako da spuštanje cene ima smisla samo u početku jer će uvek neko iz azijskih zemalja moći da ponudi niže od tebe.
 
3khIWo6.jpg
Ma znam, to su te dileme. No kažem, ima i toga kad se raspravlja o nametima[emoji769], da je veliki broj ljudi koje bilo kakav dodatni trošak izbacuje iz "balansa"...

.... Shiit has hit the fan!

Link to comment

Mislim da ima još jedna gomila slične veličine koja test samostalnosti koristi kao magično opravdanje. Koliko je meni poznato još nijedna poreska kontrola po ovom osnovu nije obavljena, niti su filijale dobile uputstvo od centrale kako da postupaju prilikom vršenja eventualne kontrole, što znači da trenutno nije u fokusu i niko nema blage veze kako će izgledati. Iskustveno, na bazi kontrola drugih poreskih oblika (pdv, dobit, imovina, dohodak, pd) cenim da će test padati samo oni koji su stvarno fiktivno zaposleni preko agencija + ekstremni slučajevi koji su tipovani za kažnjavanje (mada, to su generalno beznačajne cifre i interesi pa ne očekujem veći broj ovakvih situacija).

 

 

Link to comment

kako je opisano u tom testu, nemoguce ga je pasti ako nisi stvarno prikriveno zaposlen, a cak i tada ga je tesko pasti, mora da se padne na 5 od 9 stavki...

ovo naravno u teoriji, a kako ce da bude u praksi, ne zna se

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...