Jump to content
IGNORED

Stigli i frilenseri na red.


Kundera

Recommended Posts

Nesto cenim :ph34r: da bi to moglo da prodje bez komplikacija, direktno po onoj tabeli bez obzira zaposlen ili ne.

 

Za sada nisam nasao da se negde to prepoznaje.

Edited by Friend
Link to comment

Kako bi funkcionisala ovjera zdravstvene knjizice u tom frilens statusu? Prva tri mjeseca imam prihode, platim doprinose za zdravstveno, produze mi knjizicu za naredna tri mjeseca. Onda sest mjeseci nemam prihode i ne placam doprinose, dakle nemam ni zdravstveno? Onda odradim jedan posao od 600€, platim doprinose i opet mi produze knjizicu za tri mjeseca?

Link to comment
On 13.4.2021. at 22:08, Skyhighatrist said:

Jel' zna neko nešto detaljnije o nerezidentim računima u Makedoniji? Pitam za crypto, ovde je porez 15% na sve što ti legne na račun...


Crypto valjda menjaš ispod žita, recimo kod onog momka sa Vračara za 4-5% keš na ruke 🙂

Link to comment
12 hours ago, Plajvi said:

Mislim da ne morate da platite zdravstveno za onaj period tokom kojeg ste bili zdravstveno osigurani po osnovu radnog odnosa. Porez i PIO kaci i vas. 

Logicno.

 

Ali preciznije pitanje:

ako je frilens dodatni prihod od npr. 200eur mesecno - da li se racuna kao <570eur tj. nema dugovanja za unazad.

Link to comment
4 minutes ago, Friend said:

Logicno.

 

Ali preciznije pitanje:

ako je frilens dodatni prihod od npr. 200eur mesecno - da li se racuna kao <570eur tj. nema dugovanja za unazad.

Pa valjda gledaju samo prihodovanje od frilensinga, uz platu svi premasuju tih 570evra

Link to comment
15 minutes ago, Friend said:

Logicno.

 

Ali preciznije pitanje:

ako je frilens dodatni prihod od npr. 200eur mesecno - da li se racuna kao <570eur tj. nema dugovanja za unazad.


Ti si slobodan. :D Mislim, nigde i nikada do sada nisam video da je bio diskutabilan ukupan prihod koji ostvarujes, vec samo ovaj iz inostranstva. 

Ako si u toku jedne godine zaradio manje od 768.000 dinara po tada aktuelnom (ne znam da li srednjem, kupovnom ili prodajnom) kursu NBS (preracunavaju ti dolare/eure kapiram za svaku pojedinacnu uplatu), ne placas apsolutno nista za tu godinu. Ako premasujes taj prihod na godisnjem nivou, 55.8% placas samo na razliku (ako si u obuhvacenom periodu bio nezaposlen). Ako si bio zaposlen, odbija ti se i 10.3% od zdravstvenog, pa ti obaveza bude 20% porez + 25.5% pio = 45.5%, Ovo unazad se racuna na godisnjem nivou. Nije vazno da li si u Januaru 2019 zaradio 900e a u Februaru 300, Martu 650, itd. 

Edited by Plajvi
Link to comment

Ovo je novo, najsvezije ispregovarano™ od prekjuce.

Mislim, nemoj me drzati za rec, ja samo prenosim kakvo je trenutno stanje, to jos nije mastilo na papiru. Nije proslo skupstinu i nije jos izglasano, ali predlog zakona je takav.

download.png

Link to comment
5 hours ago, Plajvi said:

Ovo je novo, najsvezije ispregovarano™ od prekjuce.

Mislim, nemoj me drzati za rec, ja samo prenosim kakvo je trenutno stanje, to jos nije mastilo na papiru. Nije proslo skupstinu i nije jos izglasano, ali predlog zakona je takav.

download.png

To je tesko sranje, kompletno diskriminaciono, neko koje prihodovao za 5 godina 30.000 evra ne treba da plati nista, a neko ko je za jednu godinu prihodovao istu sumu treba da plati oko 7.000 evra za drzavnu dubiozu, Kakve su to nebuloze, neko je prestupio neko nije, ma ajde jebite se. I to je kao neko ispregovarao sa budalama.

  • +1 1
Link to comment

Ocajna je prica iz milion razloga. Apsurd je sto bih ja vise najebao da je prihvacen onaj inicijalni predlog (da se placa od Oktobra 2020.) nego sto najebavam po ovom.

Ja prosto ne mogu da poverujem u kvantitet i kvalitet budala medju frilenserima koji slave ovo. Narocito mi je simpatican narativ 'za buducnost cemo videti/tek sledi borba'. 

Link to comment

Priča koja kao predstavlja "dogovor" i koja po nikakvom osnovu nije pretočena u neku zakonski akt, i ako do toga dođe, ne može da prođe ustavno, zato što je  krajnje diskriminaciona i ne može da amnestira neke od obaveza a neke da obaveže. Gde postoji takav način rešavanja problema i poreskih obaveza. Ili važi za sve ili ne važi za nikoga. Jebena SNS podela društva, na osnovu koje vedre i oblače godinama.

  • +1 1
Link to comment

Ja mislim da frilenseri iz principa moraju da odbiju ovaj predlog, narocito onaj velik broj njih koji nece platiti ni dinara. Sramota je da se pravi razlika izmedju frilensera koji je zaradio 6000 eur za godinu, od onog koji je zaradio 30000 eur.

  • +1 1
  • Haha 2
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...