Jump to content
IGNORED

Stigli i frilenseri na red.


Kundera

Recommended Posts

Valjda je bolje da se ugledamo na dobre a ne na loše primere, pa da kažemo hajde da plaćamo porez kao što to rade mlinar, vinar, veterinar, a ne da postavljamo pitanje zašto plaćamo porez (:isuse:) a ne plaćaju pevaljka, političar i pop.  Ta priča hajde da svi prvo nešto pa ću onda i ja je najobičnije skrivanje.

Btw, u Srbiji je zabranjena gotovinska transakcija preko 10 hiljada evra, tako da svi (100%) kupci stanova i luksuznih automobila plaćaju porez na tu transakciju. Ti sad možeš o tome odakle tim ljudima novac, ali to te vraća na prvi pasus, pa da na temi o plaćanju poreza frilensera pričamo kako je Kija Kockar zaradila stan.

Link to comment
48 minutes ago, čekmeže said:

Valjda je bolje da se ugledamo na dobre a ne na loše primere, pa da kažemo hajde da plaćamo porez kao što to rade mlinar, vinar, veterinar, a ne da postavljamo pitanje zašto plaćamo porez (:isuse:) a ne plaćaju pevaljka, političar i pop.  Ta priča hajde da svi prvo nešto pa ću onda i ja je najobičnije skrivanje.

Btw, u Srbiji je zabranjena gotovinska transakcija preko 10 hiljada evra, tako da svi (100%) kupci stanova i luksuznih automobila plaćaju porez na tu transakciju. Ti sad možeš o tome odakle tim ljudima novac, ali to te vraća na prvi pasus, pa da na temi o plaćanju poreza frilensera pričamo kako je Kija Kockar zaradila stan.

 

Plaćaju PDV (10% ili 20%) ili porez na prenos apsolutnih prava (2,5%) prilikom kupoprodaje (što plaćaju i frilenseri kada kupuju nešto u Srbiji), međutim ne plaćaju poreze i doprinose na iznos sredstava koje poseduju i koje su stekli na razne načine  (zakonite ili nezakonite), a što je u slučaju frilensera poslužilo kao  osnov za ovako nepravedno oporezivanje (priliv sredstava iz inostranstva). 

Tako da su ti domaći "Tax-free tetka frilenseri", složićeš se u vrlo povlašćenom položaju kada su poreski nameti u pitanju.  

Link to comment

Sad ja kao padobranac...
Ali ako pređeš u "knjigaše", koliki su troškovi za knjigovođu?
Nemojte samo "ma možeš to sam..."

.... Shiit has hit the fan!

Link to comment

Ako predjes u knjigase ne mozes sam, moras imati knjigovodju. Ako predjes u pausalce, onda nacelno mozes sam :)

 

Knjigovodja za one-man-team, sa jednom-dve fakture mesecno izadje oko 50-60e cini mi se, bar je to bila neka cena koja se pominjala kad sam se poslednji put raspitivao oko toga.

Link to comment
Ako predjes u knjigase ne mozes sam, moras imati knjigovodju. Ako predjes u pausalce, onda nacelno mozes sam [emoji4]
 
Knjigovodja za one-man-team, sa jednom-dve fakture mesecno izadje oko 50-60e cini mi se, bar je to bila neka cena koja se pominjala kad sam se poslednji put raspitivao oko toga.
I ja koliko se sećam da je toliko, realno i to je trošak...

.... Shiit has hit the fan!

Link to comment
17 minutes ago, Frank Pembleton said:

Sad ja kao padobranac...
Ali ako pređeš u "knjigaše", koliki su troškovi za knjigovođu?
Nemojte samo "ma možeš to sam..."

.... Shiit has hit the fan!
 

Mislim da ne možeš sam nikako. 🙂 Finansijski izveštaji itd.

Od ljudi sam čuo cifre od 50 do 100 evra mesečno. Kako mi jedan reče, "dobri su skupi". Gle čuda. Verovatno zavisi od dogovora, koliko ovaj oceni posao itd. 

 

Trošak jeste, ali vrv može lepo da se kompenzuje odbicima za troškove poslovanja: računi za raznu opremu, telefone... 

Edited by Zabalujev
Link to comment
2 hours ago, Frank Pembleton said:

I ja koliko se sećam da je toliko, realno i to je trošak...

.... Shiit has hit the fan!

 

U onom kalkulatoru na pausal.rs ti uračunaju 5,000 mesečno za usluge knjigovođe, što je gruba generalizacija ali jbg.

 

Ja nisam knjigaš pa usluge knjigovođe koristim tek povremeno, kad zatreba, plaćam po hiljadu-dve (zavisi šta mi rade).

 

Realno ću morati da ih unajmim za stalno, jer me ubija da se svako malo drkam oko Rajfajzenove debilne aplikacije i sumanutih pravila. (Online menjačnica npr. im ne funkcioniše van radnog vremena banke :isuse: I to samo za pravna lica, fizička mogu da menjaju kad hoće i šta hoće!)

 

 

Link to comment

Nisam siguran da je to njihova specifičnost - nalozi za mjenjačnicu u Intesi moraju da se predaju do (odokativno) 15:30 inače će da sačekaju sutrašnji dan. Slično je i sa ostalim nalozima s tim da oni prolaze i malo kasnije.

Link to comment

Ma da, pretpostavljam da su tu u pitanju propisi na nivou države kojih banke moraju da se pridržavaju. Zato kažem, bilo bi mi mnogo lakše da delegiram knjigovođi te obaveze.

 

Ali ima i Raiffeisen svoje unikatne gluposti, npr. preko desktopa mogu da pristupim privatnom računu, ali poslovni može samo preko telefonske aplikacije :isuse: A ako bih hteo da ne čukam sve po majušnom touch screenu, može i to ali moram da se pretplatim za dodatnu uslugu, da uzmem od njih neku specijalnu karticu (jedno šestu koju su mi izdali, posle raznih Viza, Dina, i MC-jeva) i naravno čitač kartica koji ću da vežem za desktop sa kog bi hteo da pristupim svom jebenom računu!

 

I onda, naravno, bude mi lakše da ipak čkiljim u telefon.

Link to comment
32 minutes ago, Weenie Pooh said:

A ako bih hteo da ne čukam sve po majušnom touch screenu, može i to ali moram da se pretplatim za dodatnu uslugu, da uzmem od njih neku specijalnu karticu (jedno šestu koju su mi izdali, posle raznih Viza, Dina, i MC-jeva) i naravno čitač kartica koji ću da vežem za desktop sa kog bi hteo da pristupim svom jebenom računu!

Vecina banaka koristi jedan od dva razlicita programa za elektronsko bankarstvo tako da si ovde upravo opisao i Intesu.

Desktop aplikacija (.NET) koju sam ja koristio je kao nogom pisana - u jednom trenutku su mi nestale sve transakcije starije od 10tak mjeseci, nikad nisam uspio da ih skinem sa servera. Sertifikat se obnavljao metodom pokusaja i popusaja, jedno vrijeme sam imao 3 validna sertifikata na kartici :isuse:

 

RF mobilna aplikacija je radila uglavnom ok za tih par mjeseci kojih sam je koristio osim sto jedno vrijeme nisam mogao da prodam devize jer iPhoneSE ekran nije bio dovoljno velik da prikaze taster na dnu a skrol nije radio na toj strani. Popravili su to nakon mjesec-dva.

Link to comment
2 hours ago, Friend said:

Da li nesto menja u vezi onih neoporezovanih 570eur ako neko uz to ima redovan posao?

Pratim

Isto me zanima. Mislis da necemo biti izuzeti ako imamo i redovnu platu?

  • +1 1
Link to comment

Mislim da ne morate da platite zdravstveno za onaj period tokom kojeg ste bili zdravstveno osigurani po osnovu radnog odnosa. Porez i PIO kaci i vas. 

Edited by Plajvi
  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...