Jump to content
IGNORED

Stigli i frilenseri na red.


Kundera

Recommended Posts

2 minutes ago, brusli said:

Ako je ovo tacno, onda bi FL mogli i da se provuku za zdravstveno za poslednjih 5 godina.

Ili da dobiju neko umanjenje, ili sta vec, nisam pravnik.

 

Možda onih 0.002% koji su stvarno plaćali to učešće pa ih imaju u evidenciji.

 

Ali izvući se na osnovu vapaja "šta da radimo kad nam država nije omogućila da se lečimo, išli smo kod privatnika", to čisto sumnjam da će proći, nezavisno od toga gde se ko lečio.

Link to comment
15 minutes ago, brusli said:

Ok, ako zakonski ne moze da se plati PIO duze od 6 meseci, onda nema nikakve diskusije, FL ne treba da placaju za period duzi od 6 meseci, tacka!

 

Pitanje je bilo, ako u zakonu postoji ta mogucnost, da li je stav FL da treba da plate PIO za zadnjih 5 godina ?

 


Moze da se plati 5 godina, ali ne i da se upise staz za taj period. Na sastancima udruzenja s poreskom i vladom je bilo diskusije o tome, i koliko mi je poznato receno je da se moze upisati maksimum 6 meseci staza unazad. Sto bi znacilo da zele da im platimo 4 i po godine ni za sta. Sto je suludo. I oko toga sve vreme i pizdimo, a i svi zivi strucnjaci na TV-u iskusno provlace samo porez, situaciju s doprinosima gotovo da i ne spominju. 

Edited by Plajvi
Link to comment
32 minutes ago, Weenie Pooh said:

 

Ako ti ne stoji u ugovoru da si prolazio obuku (ili da će ti plata rasti shodno stepenu usavršavanja), miran si.

4) Ma da, to je potpuno mutna voda. "Sredstva oglašavanja", boga pitaj šta će pod tim podrazumevati i kako će se dokazivati. Da neće možda inspektor da mi traži upwork login pa da browsuje tamo kroz poruke?

Spominjalo se nacelo fakticiteta u stilu moze u ugovoru da ti pise svasta, mi cemo da te rebnemo prema onome kako procjenjujemo da stvari realno stoje. A bilo je i govora da imaju pravo da ti pregledaju poslovni mail...

Vidjecemo kako ce stvarno da izgledaju kontrole, ali nesto imam osjecaj da kad vide da radis za jednog klijenta lako ce da nabudze dovoljno tacaka da se test ne prodje. 

  • +1 1
Link to comment
47 minutes ago, Plajvi said:


Moze da se plati 5 godina, ali ne i da se upise staz za taj period. Na sastancima udruzenja s poreskom i vladom je bilo diskusije o tome, i koliko mi je poznato receno je da se moze upisati maksimum 6 meseci staza unazad. Sto bi znacilo da zele da im platimo 4 i po godine ni za sta. Sto je suludo. I oko toga sve vreme i pizdimo, a i svi zivi strucnjaci na TV-u iskusno provlace samo porez, situaciju s doprinosima gotovo da i ne spominju. 

Na to sam mislio, da se plati i upise.

Ako vam ne upisu, onda vas potpuno podrzavam da ne placate PIO za 5 godina.

 

Ako upisu, onda jbg.

 

Edited by brusli
Link to comment
21 minutes ago, laser lotus said:

Spominjalo se nacelo fakticiteta u stilu moze u ugovoru da ti pise svasta, mi cemo da te rebnemo prema onome kako procjenjujemo da stvari realno stoje. A bilo je i govora da imaju pravo da ti pregledaju poslovni mail...

Vidjecemo kako ce stvarno da izgledaju kontrole, ali nesto imam osjecaj da kad vide da radis za jednog klijenta lako ce da nabudze dovoljno tacaka da se test ne prodje. 


^

My fear exactly. 

Link to comment
22 minutes ago, brusli said:

Na to sam mislio, da se plati i upise.

Ako vam ne upisu, onda vas potpuno podrzavam da ne placate PIO za 5 godina.

 

Ako upisu, onda jbg.

 

Aman, ne može da se plati i da se ne upiše. To je još jedna od onih urbanih legendi poput frilensera koji je hteo da plati, ali mu rekli u poreskoj da ne mogu da prime uplatu. Redovno se zaostali doprinosi čak i prinudno naplaćuju i staž se upisuje i za period od 10 godina unazad. To sa ograničenim vremenskim rokom je verovatno tzv. dokupljivanje staža, gde se uplaćuju doprinosi za period u kom nisi bio u radnom odnosu. A ovde je suština da država tumači da jesi bio u radnom odnosu, samo nisi uplatio doprinose.

Link to comment
7 minutes ago, Uskebasi said:

Aman, ne može da se plati i da se ne upiše. To je još jedna od onih urbanih legendi poput frilensera koji je hteo da plati, ali mu rekli u poreskoj da ne mogu da prime uplatu. Redovno se zaostali doprinosi čak i prinudno naplaćuju i staž se upisuje i za period od 10 godina unazad. To sa ograničenim vremenskim rokom je verovatno tzv. dokupljivanje staža, gde se uplaćuju doprinosi za period u kom nisi bio u radnom odnosu. A ovde je suština da država tumači da jesi bio u radnom odnosu, samo nisi uplatio doprinose.


Mnogo si bezobrazan, znas koliko nas je pitalo i dobilo slican odgovor?

Link to comment
Just now, Kundera said:


Mnogo si bezobrazan, znas koliko nas je pitalo i dobilo slican odgovor?

Cekaj, znači ti kažeš da si sve vreme hteo da plaćaš poreze i doprinose ali da su tebi lično u poreskoj rekli da ne znaju kako da platiš. A sad kad su ti rekli da treba da plaćas i kako da plaćaš, sad je to nenormalno veliki namet, ugrožava egzistenciju... Znači tad si hteo da plaćas, a sad ti je mnogo? Reci pošteno, nisam plaćao jer sam mislio da niko nikada neće ganjati te poreze, a ne ovo prenemaganje, kao ja sam hteo, ali mi nisu dali :cry:

A evo već par puta na ovoj temi je kačeno mišljenje ministarstva finansija iz 2018. godine u vezi toga kako se plaća.

Link to comment
8 minutes ago, Uskebasi said:

Cekaj, znači ti kažeš da si sve vreme hteo da plaćaš poreze i doprinose ali da su tebi lično u poreskoj rekli da ne znaju kako da platiš. A sad kad su ti rekli da treba da plaćas i kako da plaćaš, sad je to nenormalno veliki namet, ugrožava egzistenciju... Znači tad si hteo da plaćas, a sad ti je mnogo? Reci pošteno, nisam plaćao jer sam mislio da niko nikada neće ganjati te poreze, a ne ovo prenemaganje, kao ja sam hteo, ali mi nisu dali :cry:

A evo već par puta na ovoj temi je kačeno mišljenje ministarstva finansija iz 2018. godine u vezi toga kako se plaća.

 

Da, mnogo mi je da 6 godina unazad placam trecinu svega sto sam zaradio i jos polovinu svega sto cu od ovog trenutka da zaradim, a sto su mi svojevremeno rekli u poreskoj da ne moram do novog zakonu.

 

I na kraju, znas kako, moje strpljenje u komunikacija sa pokvarenjacima, budalama i botovima svih provenijencija je ograniceno.

Edited by Kundera
Link to comment
Just now, Kundera said:

 

Da, mnogo mi je da 6 godina unazad placam trecinu svega sto sam zaradio i jos polovinu svega sto cu od ovog trenutka da zaradim, a sto su mi rekli u poreskoj da ne moram do novog zakonu.

 

I na kraju, znas kako, moje strpljenje u komunikacija sa pokvarenjacima i budalama je ograniceno.

Mnogo si agresivan i prost. Verovatno kao frilenser Japancima prevodiš sabrana dela Velje Ilića...

Link to comment
17 minutes ago, Uskebasi said:

Mnogo si agresivan i prost. Verovatno kao frilenser Japancima prevodiš sabrana dela Velje Ilića...


Ja sam direktno agresivan, za razliku od tebe koji si agresivan pasivno poput drag queen-a. To sto ti ne osecas solidarnost, empatije i razumevanje prema svojim sugradjanima ( ali ni tunke ), a podrzavas i simpatises i branis odluke Vucica i Malog, i jedno iskorumpiranog i mafijaskog sistema kome je posle 20 godina iznenada dunulo da okrene curak i pokupi frilens-kajmak, to samo govori o neuspehu tebe kao i coveka i kao gradjanina. Postoje ljudi psihopatske strukture licnosti, oni ne mogu da se empatisu ni sa kim, sad zavisnost od okolnosti i talasa istorije, neko od njih ce da kolje u ratovima, nego da placka banke, a najslabiji medju njima trolovace kao ti i trositi svoj bedan zivot napadajuci sto hiljada postenih i vrednih gradjana ove zemlje.  Nemam vise sta da ti kazem, relaksiraj se  i neguj lep ten, u svojim botovsko-patoloskim ekskrementima.

Edited by Kundera
Link to comment
1 minute ago, Kundera said:


Ja sam direktno agresivan, za razliku od tebe koji si agresivan pasivno poput drag queen-a. To sto ti ne osecas solidarnost, empatije i razumevanje prema svojim sugradjanima ( ali ni tunke ), a podrzavas i simpatises i branis odluke Vucica i Malog, i jedno iskorumpirano i mafijaskog sistema, pa to samo govori o neuspehu tebe kao i coveka i kao gradjanina. Postoje ljudi psihopatske strukture licnosti, oni ne mogu da se empatisu ni sa kim, sad zavisnost od okolnosti i talasa istorije, neko od njih ce da kolje u ratovima, nego da placka banke, a najslabiji medju njima trolovace kao ti i trositi svoj bedan zivot napadajuci sto hiljada postenih i vrednih gradjana ove zemlje.  Nemam vise sta da ti kazem, relaksiraj se  i neguj lep ten, u svojim botovsko-patoloskim ekskrementima zauvek.

Ovo je nekada bio pristojan forum gde su agresivci poput tebe držani pod ključem. Eventualno su mogli da dobace do deponije.

  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...