Jump to content
IGNORED

Stigli i frilenseri na red.


Kundera

Recommended Posts

49 minutes ago, Weenie Pooh said:

 

 

...kao i Pogačar koji uvređeno odbija ideju da se otpišu sva dugovanja onima koji su zarađivali do 50,000 mesečno jer to "deli frilensere". 

 

To je jedna od podela radnika na internetu koju je iznela Vlada tokom pregovora. Prethodno su izneli predloge po podelama po delatnostima što je Udruženje takođe odbilo, nije nikakva uvređenost u pitanju. S obzirom da se mesečna zarada nastavnika engleskog uglavnom kreće u tim okvirima, predlog je usmeren ka njima.

 

A zli jezici kažu da vlasnici firmi koje su učestvovale u donošenju testa samostalnosti i svoje zaposlene drže kao paušalce (hehe) polako osnivaju agencije za prevođenje...nemam dokaze za ovo, slobodno računajte da je špekulacija.:fantom:

Link to comment
2 minutes ago, Plajvi said:

Tehnicki, jesi nezaposlen. A zdravstveno po tom osnovu nemas automatski, vec samo ako si iz socijalno ugrozene porodice, sto se racuna tako sto se saberu svi prihodi clanova porodice (plate/zarade/naknade zarade, penzije, socijalnih davanja) i onda se podele na broj clanova domacinstva. Taj cenzus je oko 30k po clanu domacinstva, pre je bio manji dok nisu naduvali minimalac i prosecnu zaradu. Ako zivis s matorcima a oboje imaju platu od... 45k+, mozes da ga pusis. Ako imaju 45k-, prolazis. Ili ako vas je dvoje pa jedan ima prihod od 60+k, opet si popusio. Ako zivis sam, onda je cenzus oko 40k ako sam dobro video. Sto je nonsens sam po sebi (ponavljam, ako sam dobro video, nisam siguran). 

 

Jesu to neki novi uslovi, ili je kao i ranije self-reporting protokol na snazi? 

 

Ja sam se sigurno više od deset godina vodio kao nezaposlen™, overavao knjižicu rutinski, niko me nikad nije pitao sa kim živim ili koliko koji član domaćinstva prihoduje. Bukvalno je bilo - gde radite - nigde, nezaposlen sam - izvolite knjižicu. 

 

Ako frilenser živi sa roditeljima koji prihoduju 90k mesečno (a dete™ je prebacilo 26 godina) može ili da se prijavi na biro i bude osiguran po tom osnovu besplatno, ili da se osigura preko mame/tate, ili da se venča za nekog zaposlenog, ili da odviji 2,000 dinara i uplati za sebe u PIO.

Link to comment
4 minutes ago, ragasto said:

To je jedna od podela radnika na internetu koju je iznela Vlada tokom pregovora. Prethodno su izneli predloge po podelama po delatnostima što je Udruženje takođe odbilo, nije nikakva uvređenost u pitanju. S obzirom da se mesečna zarada nastavnika engleskog uglavnom kreće u tim okvirima, predlog je usmeren ka njima.

 

Mislio sam na ovo:

 

Paušal: Frilensere ne oslobađa to što se nisu dobro raspitali, država predložila korektan ustupak
Odgovor Paušala zašto treba osloboditi plaćanja poreza frilensere koji su zarađivali manje od 50.000 dinara.
 

 

"Neprihvatljivo, apsurdno, razjedinjuje frilensere..."

Edited by Weenie Pooh
Link to comment

@Weenie Pooh

 

Sve ok, znam na šta si mislio. To je tekst sa Paušala za koji sam u jednom od prethodnih postova napisao da su svojim aktivnostima bliži Naledu nego frilenserima. Udruženje je u startu navelo da se neće praviti podele po kategorijama na osnovu delatnosti, i zato je taj prelog odbijen.

 

Moje mišljenje je ovo: ponuditi otpis dugova profesorrima engleskog za koje mislim da su najbrojniji lii mađu najbrojnijima i time napraviti razdor među radnicima na internetu koji se bune. Paralelno sa tim, donosi se novi zakon o fleksibilnim oblicima poslova, u radnoj grupi su IT firme koje time dovršavaju ono što su započele testom o samostalnosti i spremaju se da prihvate sve te nastavnike engleskog.

 

Ovoliko pominjem te firme zato što mislim da te lisice treba isterati iz rupa. 

  • +1 1
Link to comment
23 minutes ago, Weenie Pooh said:

 

Jesu to neki novi uslovi, ili je kao i ranije self-reporting protokol na snazi? 

 

Ja sam se sigurno više od deset godina vodio kao nezaposlen™, overavao knjižicu rutinski, niko me nikad nije pitao sa kim živim ili koliko koji član domaćinstva prihoduje. Bukvalno je bilo - gde radite - nigde, nezaposlen sam - izvolite knjižicu. 

 

Ako frilenser živi sa roditeljima koji prihoduju 90k mesečno (a dete™ je prebacilo 26 godina) može ili da se prijavi na biro i bude osiguran po tom osnovu besplatno, ili da se osigura preko mame/tate, ili da se venča za nekog zaposlenog, ili da odviji 2,000 dinara i uplati za sebe u PIO.


Moze zdravstveno preko roditelja do 26, ako je lice na redovnom skolovanju. Posle 26 ne moze preko roditelja, moze brakom. 

Sad moras da nosis dokaze o primanjima (tromesecni prosek) da bi dobio besplatno, u suprotnom ne moze - kao sto sam napisao iznad, tako su mi rekli u RFZO. Ne znam za tu opciju od 2000, o cemu se tu radi?

Edited by Plajvi
Link to comment

Tolika je valjda bila mesečna participacija ako baš nemaš drugog osnova za izdavanje zdravstvene knjižice - overavali bi ti je na mesec dana ili možda na po tri, ne sećam se najbolje iako nije ni bilo tako davno.

 

Verujem da to varira od lokacije do lokacije, ako ne od šaltera do šaltera. Meni su npr. za overu lične karte pravili neuporedivo veće probleme nego za overu zdravstvene (tražili pismenu izjavu dva svedoka da sam bio u zemlji u periodu koji sam proveo bez lične). Dok su zdravstveno overavali na "dobar dan", posebno od kako je i to digitalizovano pa ne mora ništa da se pečatira: samo ukuca u neki formular "još uvek nezaposlen, pu đubre frilensersko" i kaže mi da je odradila posao.

Edited by Weenie Pooh
  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, Plajvi said:

Sta bi dobio kao odgovor kad odes u filijalu RFZO? Dobar dan, ja sam frilenser. Jesi zaposlen? Nisam. Jesi preduzetnik? Nisam. Sta si onda?
 

Ja ne znam nikoga ko nema drzavno zdravstveno osiguranje, bez obzira u kojoj kategoriji bio, znaci sigurno postoji nacin da se dobije.

 

Odgovor za PIO mi nije jasan, ja se slazem da FL ne treba da ga plate ako ne moze da im se upise staz za zadnjih 5 godina, ali ako moze, onda je potpuno druga prica.

 

  • +1 2
Link to comment

Na pregovorima je bilo reci o tome da zakonski nije moguce da to bude dalje od 6 meseci unazad od dana uplacivanja doprinosa. Ako lazu mene, lazem i ja sad. I zato sam napisao da je sto se mene tice tih 6 meseci u redu. Nije mi naravno drago, ali je u redu. 5 godina unazad svi redom govore da je nemoguce upisati. 

Pa napisao sam ti u postu iznad nacin da se dobije, preko nezaposlenosti. Jer upravo u zakonu fali ta kategorija 'samozaposlenog' koja je postojala do izmena zakona o radu 2014., otkad vise ne postoji. 

Zaposleni nismo jer su nam poslodavci u inostranstvu i nedostupni nasim poreskim i sudskim organima, ne mogu njih da vijaju za doprinose pa jebu nas, a razglabamo vec nekoliko meseci o tome da je pausal majka ljudima koji zaradjuju redovno i iznad potrosacke korpe, a maceha svima koji zaradjuju ispod, a ovih drugih je velika vecina medju frilenserima. Sada je pausal zbog testa samostalnosti koji je uveden marta prosle godine, a koliko sam upucen kontrola krece od marta ove teska nepoznanica. Mnogi frilenseri imaju samo 1 klijenta (sto znaci da padaju u startu 2 tacke), zatim fiksno radno vreme i 130+ dana rada godisnje kod istog tog klijenta. Pravila su krajnje arbitrerna, inspektor na jos jednoj tacki nadje nesto sto na osnovu diskrecionog ovlascenja misli da nije u redu, i opet placas ovo sto sad stoji za fizicka lica. Tezak jendek na milion nacina. 

I sto je najcrnje od svega, ovo je u smislu radnih, socijalnih i poreskih prava i obaveza i medjunarodni problem, ne samo unutrasnji. 

Edited by Plajvi
Link to comment

Besplatno overavanje zdr. nije nikad moglo tek tako, ali svako je mogao da ima zdravstveno, ako je hteo, pre 4-5 godina bilo oko 27k godišnje, mesečno je izlazilo nešto preko 2k. To je godišnji  iznos koji se propisivao za razne samostalne delatnosti, konkretno znam za burazera koji je kao "poljoprivrednik" na tri meseca vadio potvrdu iz poreske o plaćenim doprinosima i nosio (nekad i ja, kad sam bio u prolazu) u PIO na šalter na overu, toliko su plaćali i nezaposleni.  Žena je onomad, plaćala kao nezaposlena od svog domaćeg, ne-internetskog "frilensinga" i overavala knjižicu. Posle je overavala preko preduzeća u kom je imala autorski ugovor i tako dalje. Posle se zajebala, pa se udala za mene, i tu je kraj avanturama sa zdr. knjižicom.

 

Muka je sa onima koji imaju nagomilane neplaćene doprinose  i ne mogu da dobiju overu zdr. knjižice, poljoprivredni osiguranici su posebno pogođeni time, ali koga zabole za to...

Link to comment
42 minutes ago, Plajvi said:

Sada je pausal zbog testa samostalnosti koji je uveden marta prosle godine, a koliko sam upucen kontrola krece od marta ove teska nepoznanica. Mnogi frilenseri imaju samo 1 klijenta (sto znaci da padaju u startu 2 tacke), zatim fiksno radno vreme i 130+ dana rada godisnje kod istog tog klijenta. Pravila su krajnje arbitrerna, inspektor na jos jednoj tacki nadje nesto sto na osnovu diskrecionog ovlascenja misli da nije u redu, i opet placas ovo sto sad stoji za fizicka lica. Tezak jendek na milion nacina. 

 

Nisam siguran koliko ti je interpretacija ispravna. Imati samo jednog klijenta te obara po tačkama #6 i #9 (sedamdeset posto prihoda od jedne firme, 130 dana godišnje za jednu firmu) ali moraš da padneš bar pet. 

 

Tačka #1, da li imaš slobodu da upravljaš svojim radnim vremenom, biraš radne dane, itd? Računam da to prolazi većina FL.

Tačka #2, da li koristiš firmin prostor za rad? Isto.

Tačka #3, da li te je usavršavao poslodavac? Isto.

Tačka #4, da li te je headhuntovao poslodavac/da li si odgovorio na oglas? To varira, sumnjam da će poslodavcima biti problem da kažu "da, otkrili smo ga na tržištu rada" ako zatražiš.

Tačka #5, da li sam obezbeđuješ svoja sredstva za rad? Ne znam kome preko interneta poslodavac pokriva bilo šta. Da ti ne izdaju licenciran softver, možda?

Tačka #7, da li sam snosiš poslovni rizik? To većina verujem da pada, ali možeš da tražiš da ti stave u ugovor da si ti odgovoran, njih ništa ne košta.

Tačka #8, da li imaš non-compete clause? Malo ko to ima, ne znam zašto uopšte postoji kao uslov.

 

Dakle pravila jesu arbitrarna, ali se oslanjaju na ugovor koji imaš sa poslodavcem. Ako je u pitanju stranac, boleće ga uvo da izlazi u susret našoj poreskoj upravi - dodaće ti po potrebi stavke u ugovor koje mu budeš tražio, pod uslovom da njega ne obavezuju ni na šta (a realno ga ne obavezuju)

 

Bitnije, čisto sumnjam da će se test samostalnosti agresivno primenjivati na FL koji rade spolja. Namenjen je prevashodno gušenju domaćih firmi koje zaobilaze plaćanje dažbina zapošljavanjem "preduzetnika". Ako ga primenjuješ na strane, njima možeš da pljuneš pod prozor a FL samo teraš nazad u duboku ilegalu od čega nemaš ništa. Dakle, bolje je državi da ga pusti da nastavi da plaća paušal, i krene polako to da mu diže.

Link to comment

Jes', ali sta da rade ljudi koji rade preko platformi? Ni nemaju ugovore, eventualno samo NDA potpisane s klijentima koje su nasli preko platformi. I kako ce inspektor da tumaci platformski rad? 

Bio je skoro neki twitter post, mislim da smo se krstili i ovde - nekom je inspektor tretirao Upwork kao klijenta umesto kao posrednika, pa je pao tu tacku (70% prihoda) tako. 

1) Sve to varira, nekad da, nekad ne. zavisi bukvalno od klijenta s kojim radis. Nekad imas posao gde si customer support agent, radis smene, pa padas to. Nekad imas sljaku gde imas fond sati (40h nedeljno recimo), ali sate rasporedjujes ti. Ne znam kako bi se ovaj drugi slucaj tumacio u smislu radnog vremena.
2) Ne, to prolaze svi, najjednostavnija tacka. :D Sto kaze poznanik jedan, pravi frilenser protestuje od kuce.
3) Ovo mi nije bas jasno, sta moze da se podrazumeva pod obucavanjem/usavrsavanjem? Da ti je platio kurs/obuku? Sta ako je interna edukacija? (Recimo zaposli te klijent i onda te edukuje kako da upravljas bazama podataka u njegovom sistemu npr.) 
4) Ne znam ni ovo kako protumaciti, javis se na oglas recimo na Upworku/PPH/Freelancer.com/Linkedinu, angazuju te, i sta onda? Kako to rastumaciti? Postoji uvek oglas na platformi, pa onda ili dobijes invite od klijenta/platforme, ili apliciras sam. 
5) Da, i ovo velika vecina ljudi prolazi.
7) Ne.
8) Ja takav slucaj jos nisam imao, mada verujem da je u praksi moguc. Samo sam imao obavezu cuvanja poslovne tajne (potpisan NDA). 

 

Edited by Plajvi
Link to comment
1 hour ago, Plajvi said:

Na pregovorima je bilo reci o tome da zakonski nije moguce da to bude dalje od 6 meseci unazad od dana uplacivanja doprinosa. Ako lazu mene, lazem i ja sad. I zato sam napisao da je sto se mene tice tih 6 meseci u redu. Nije mi naravno drago, ali je u redu. 5 godina unazad svi redom govore da je nemoguce upisati.

Ok, ako zakonski ne moze da se plati PIO duze od 6 meseci, onda nema nikakve diskusije, FL ne treba da placaju za period duzi od 6 meseci, tacka!

 

Pitanje je bilo, ako u zakonu postoji ta mogucnost, da li je stav FL da treba da plate PIO za zadnjih 5 godina ?

 

Link to comment
1 hour ago, Zabalujev said:

Besplatno overavanje zdr. nije nikad moglo tek tako, ali svako je mogao da ima zdravstveno, ako je hteo, pre 4-5 godina bilo oko 27k godišnje, mesečno je izlazilo nešto preko 2k. To je godišnji  iznos koji se propisivao za razne samostalne delatnosti, konkretno znam za burazera koji je kao "poljoprivrednik" na tri meseca vadio potvrdu iz poreske o plaćenim doprinosima i nosio (nekad i ja, kad sam bio u prolazu) u PIO na šalter na overu, toliko su plaćali i nezaposleni.  Žena je onomad, plaćala kao nezaposlena od svog domaćeg, ne-internetskog "frilensinga" i overavala knjižicu. Posle je overavala preko preduzeća u kom je imala autorski ugovor i tako dalje. Posle se zajebala, pa se udala za mene, i tu je kraj avanturama sa zdr. knjižicom.

 

Muka je sa onima koji imaju nagomilane neplaćene doprinose  i ne mogu da dobiju overu zdr. knjižice, poljoprivredni osiguranici su posebno pogođeni time, ali koga zabole za to...

Ako je ovo tacno, onda bi FL mogli i da se provuku za zdravstveno za poslednjih 5 godina.

Ili da dobiju neko umanjenje, ili sta vec, nisam pravnik.

 

Link to comment

@Plajvi

 

Eh, preko platformi... čujem da i Payoneer tretiraju kao "platformu za rad" iako nije ništa drugo nego payment processor. Ja sam se nosio mišlju da krenem da polako prebacujem pare koje imam ušteđene tamo na svoj račun u banci, sve zavodeći kao honorar zarađen od prethodnih klijenata (od pre sto godina, ali šta da se radi). To bi me, ako prođe, oslobodilo i one tačke #6 (70% prihoda iz jednog izvora? Ne, evo 31% sa platforme, dakle jebite se.)

 

1) Fond sati možeš komotno da tražiš da ti ne stave u ugovor; odbiće samo ako ti mere vreme, u kom slučaju jebiga. Meni npr. stoji samo "Contractor shall be solely responsible for determining the method, details and means of performing the Services", nigde se ne navodi 40 sati nedeljno, ni dani, ni ništa. 

2) Ne prolaze "frilenseri" koji bukvalno dolaze na posao u sedište firme, rade odatle, i posle idu kući, znači najklasičniji zaposleni.

3) Gledaj samo šta može da se dokaže. Ako ti ne stoji u ugovoru da si prolazio obuku (ili da će ti plata rasti shodno stepenu usavršavanja), miran si.

4) Ma da, to je potpuno mutna voda. "Sredstva oglašavanja", boga pitaj šta će pod tim podrazumevati i kako će se dokazivati. Da neće možda inspektor da mi traži upwork login pa da browsuje tamo kroz poruke?

8) Ja imam nekakav NCC ali striktno ograničen u definiciji na direktnu konkurenciju.

  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...