Jump to content
IGNORED

Stigli i frilenseri na red.


Kundera

Recommended Posts

55 minutes ago, ManicMiner said:

Znam, reci ce se da nije isto porediti ove ljude sa onima kojima crkavica dolazi iz inostrastva, i da kao postoji razlika izmedju deviznih i dinarskih frilensera, ali me bas interesuje da mi neko objasni sledece - nije isto KAKO?

 

Kako kako? Tvoji primeri pod #1 i #3 nisu preduzetnici (frilenseri) nego zaposleni, poreze i doprinose je tu dužan da plaća gazda - on je primarno odgovoran što zapošljava ljude na crno, ne ti sami ljudi. Naravno da za njih ne postoji opcija da plate porez od svoje crkavice, niti bi trebalo da postoji.

 

Primeri pod #2 i #4 bi se vodili kao preduzetnici (frilenseri) kad bi hteli da se registruju, ali kod tako malih suma za tim realno nema potrebe. Niko nikad neće ganjati spremačicu zbog utaje poreza, pobogu. Problem sa tim sitnim vansistemskim poslovanjem nije poreska uprava nego banke koje im npr. nikad neće izdati kredit (ali sa tolikim prihodima verovatno im se ne isplati ni da ih uzimaju).

 

Ni paušal se, naravno, ne naplaćuje isto svima. Problem onlajn radnika kojima su previsoki i paušalni porezi (a država & banke ih primoravaju da prijave kako su zaradili pare pre nego što dozvole da iste legnu na račun) se rešava tako što uvedeš nove delatnosti ili revidiraš stopu one za delatnosti koje realno ni ne zarađuju više od prosečne (neto) plate. Čoveku koji uzme 500 EUR mesečno nema smisla tražiti da 200 da državi, ali traži mu da plati 50 pa će možda nešto početi i od njega da ti kaplje; ne mnogo, ali više od nule.

 

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment

Apsolutno se slazem sa poslednjim pasusom, u tome je sustina. Kad zaradis 1000, daces 100-150 lagano. 550 neces dati makar ti kucali eksere u sake. 

Gde bre jebote da placas u potpunosti doprinos za pio i zdravstveno, po onoj stopi po kojoj teret na (skoro pa) ravne casti podele poslodavac i zaposleni po osnovu ugovora o radu, a ne ide ti staz. I porez po duplo vecoj stopi od one koja je predvidjena za zaposlenog. 

Nemam nacin ni da proverim ni da potvrdim, ali smem da se kladim da 70% frilensera ni nisu developeri, vec spadaju u sve ostale kategorije rada i bransi, bukvalno daj-sta-das. 

I kako ovaj predlog pausala od 50k da se utvrdi? 600k godisnje je mnogo razumnija varijanta ako vec zastupaju tu pricu. Ko god radi na platformi uvek moze da zadrzi neki kes na njoj i dize po 40k i opet nikom nista. 

Edited by Plajvi
Link to comment
32 minutes ago, Plajvi said:

U nezavidnom polozaju je bas svako, jer je svako spickao sto je zaradio. 

Znaci stav FL je da se svima otpisu dugovanja, makar su zaradjivali hiljade E mesecno ?

 

Link to comment
14 minutes ago, Weenie Pooh said:

 

Kako kako? Tvoji primeri pod #1 i #3 nisu preduzetnici (frilenseri) nego zaposleni, poreze i doprinose je tu dužan da plaća gazda - on je primarno odgovoran što zapošljava ljude na crno, ne ti sami ljudi. Naravno da za njih ne postoji opcija da plate porez od svoje crkavice, niti bi trebalo da postoji.

 

Primeri pod #2 i #4 bi se vodili kao preduzetnici (frilenseri) kad bi hteli da se registruju, ali kod tako malih suma za tim realno nema potrebe. Niko nikad neće ganjati spremačicu zbog utaje poreza, pobogu. Problem sa tim sitnim vansistemskim poslovanjem nije poreska uprava nego banke koje im npr. nikad neće izdati kredit (ali sa tolikim prihodima verovatno im se ne isplati ni da ih uzimaju).

 

Ni paušal se, naravno, ne naplaćuje isto svima. Problem onlajn radnika kojima su previsoki i paušalni porezi (a država & banke ih primoravaju da prijave kako su zaradili pare pre nego što dozvole da iste legnu na račun) se rešava tako što uvedeš nove delatnosti ili revidiraš stopu one za delatnosti koje realno ni ne zarađuju više od prosečne (neto) plate. Čoveku koji uzme 500 EUR mesečno nema smisla tražiti da 200 da državi, ali traži mu da plati 50 pa će možda nešto početi i od njega da ti kaplje; ne mnogo, ali više od nule.

 

 

Ne.

 

Primeri koje si izvukao znace ovo - ljudi rade sa strane pored osnovnog posla, kao dodatnu delatnost jer, jbg, moraju da prezive; pretpostavljam da takvih ima i medju ovima sto sebe nazivaju frilenserima. Nema to vise nikakve veze sa gazdom koji ne placa nikakve doprinose, jer ocito je da ni individue iz tacaka #1 i #3 ne trce u poresku da prijave prihod nego cute, smrde i bore se za goli zivot. A trebali bi da trce, jer tako kaze zakon, a njega ovde zelimo da se drzimo, jel tako.

 

A pasus broj dva je, sa oprostenjem, cisto sviranje kurcu - porez se placa i placaju ga svi osim onih koji su zakonom oslobodjeni poreza.  Pred zakonom moramo, ako se vec na zakon pozivas, biti svi isti. Gde to tacno u zakonu stoji da cistatice i spremacice ne moraju da placaju poreze dok, otkud znam, ovi sto se umesto metle koriste tastaturom moraju?

 

 

 

 

Link to comment
16 minutes ago, brusli said:

Znaci stav FL je da se svima otpisu dugovanja, makar su zaradjivali hiljade E mesecno ?

 


Moj licni stav i ono na sta bih ja pristao je da se placa od 2020. I to PIO (posto cujem da se moze upisati staz max 6 meseci unazad - utvrditi koji je to relevantan momenat od kojeg tece tih 6 meseci unazad). Doprinosi i porez pre toga da se otpisu, a ovo sto ostaje kao dug omoguciti da se isplati u nekoj razumnoj dinamici koja ne opterecuje ekonomski i bilo kakav drugi opstanak gradjana. Naravno da drzava nece pristati na 0. 

Za ubuduce - tek tada ona teorija debelog da biznis ne treba da prezivi ako ne moze da iznese porez moze da stoji, i to nakon vacatio legisa od bar nekoliko meseci i ucesca svih relevantnih faktora u donosenju tog/tih zakona.

Sve ovo iz razloga sto je u 2020. tek poreska sirota pocela da radi svoj pos'o. Da je oktobra 2016. izaslo ovo obavestenje koje je izaslo oktobra 2020., na primer mnogi od nas bismo sad motali kablove, terali kamione, bili dispeceri, customer support agenti po BG/NS i slicno. Ili odavno emigrirali.

 

Bukvalno je butterfly effect, kontekst je veoma kompleksan (muka mi je vise od ove reci), a strucnjaci™ po medijima imaju veoma veoma povrsan i relativizovan pristup svemu. 

Indirektno je drzava priznala da je poreska i te kako zasrala stvar. Da oni mogu, veruju da su u pravu i zele, pokidali nas bagerima u 4 ujutru bez bilo kakve najave i diskusije. (familiar?)

Sta je stav FL zajednice, referendumsko je pitanje, na to ti ja ne mogu odgovoriti u ime i za racun desetine hiljada frilensera i clanova njihovih porodica. 

Edited by Plajvi
Link to comment
1 hour ago, Plajvi said:


Pa hajde da se izjednacimo, da vi placate zdravstveno i PIO, a da nemate knjizicu i staz. :D 

Može i drugačije, ti odaberes neki zakonom predviđen model, npr. budeš preduzetnik i onda imas i knjizicu i staz. Ili podneses poreaku prijavu i plaćaš sve i imas sve. 

Mada ja bih lično najvise voleo da se izjednacimo tako da se meni vrati 5 godina uplacenih poreza o doprinosa

Link to comment
4 minutes ago, Filozof manijak said:

Evo moj stav, nek se donese nov i precizan zakon za FL, pa nek država posle naplaćuje poreze i doprinose


U sustini je to i moj stav, samo mi se cini nerealnim, pa sam dopisao tamo jos stosta. :D 

Link to comment

A u kojoj su to evropskoj zemlji frilenseri masovno upisani kao preduzetnici? Gde se to preporucuje kao idealan model za frilensere? I u kojoj zemlji je alternativa preduzetnistvu, polovina svega sto zaradis, ali bez prava koje obican radnik ima.

Edited by Kundera
  • +1 1
Link to comment
45 minutes ago, ManicMiner said:

Primeri koje si izvukao znace ovo - ljudi rade sa strane pored osnovnog posla, kao dodatnu delatnost jer, jbg, moraju da prezive; pretpostavljam da takvih ima i medju ovima sto sebe nazivaju frilenserima. Nema to vise nikakve veze sa gazdom koji ne placa nikakve doprinose, jer ocito je da ni individue iz tacaka #1 i #3 ne trce u poresku da prijave prihod nego cute, smrde i bore se za goli zivot. A trebali bi da trce, jer tako kaze zakon, a njega ovde zelimo da se drzimo, jel tako.

 

Individue iz tačaka #1 i #3, tj. radnici zaposleni na crno, obavezne su načelno da prijave kršenje zakona - to ne znači da ga one same krše. Prekršajna prijava se podiže protiv poslodavca jer je on taj koji je morao da radnika prijavi, da mu uplati doprinose, i da plati porez na dohodak.

 

Naravno da su ljudi reko u poziciji da prijave gazde od kojih im direkno zavisi egzistencija, masa ljudi radi na crno u nadi da će ih gazda jednog dana prijaviti, a većina tako dočeka samo otkaz. Ali niko nikad neće teretiti zaposlenog na crno što nije sam sebi uplaćivao poreze i doprinose, to je notorna glupost.

 

Imaš paralelnu situaciju i na višem nivou prihoda, outsourced firme koje programere ne prijavljuju kao zaposlene, nego eto kao, to je grupica nezavisnih preduzetnika, pa svako plaća paušal od plate, a firma ne mora državi ništa. Naravno da je i tu primarno odgovorna firma, ne ti nesamostalni paušalci.

 

45 minutes ago, ManicMiner said:

A pasus broj dva je, sa oprostenjem, cisto sviranje kurcu - porez se placa i placaju ga svi osim onih koji su zakonom oslobodjeni poreza.  Pred zakonom moramo, ako se vec na zakon pozivas, biti svi isti. Gde to tacno u zakonu stoji da cistatice i spremacice ne moraju da placaju poreze dok, otkud znam, ovi sto se umesto metle koriste tastaturom moraju?

 

Zakon je zakon samo ako može da se primeni. Ako ti misliš da je država sposobna da uđe u trag svakoj isplati novca na ruke, da može nekako da naplati porez svakoj ženi u godinama koja sprema po kućama i natera je da se registruje kao preduzetnik... bojim se da nemaš najjasniju predstavu o državi i njenoj spremnosti da zakone sprovodi.

 

Postoje neuporedivo veće zloupotrebe zakona koje se rutinski tolerišu jer nije izvodljivo/isplativo da im se stane u kraj. Neće ni Mali ni bilo koji njegov naslednik pokušavati da naplati čistačicama i kiropraktičarkama 50% od njihove crkavice.

 

Mi što se koristimo tastaturom umesto metlom, mi smo sasvim drugo pitanje iz vrlo prostog razloga - manje nas je i bavimo se isplativijim delatnostima. Zato je užasna sramota sakrivati se iza žena sa metlom.

 

Link to comment

Drzava ne moze da udje u trag stanodavcima od... 1389.?

Ja ne znam jednog coveka koji je izdao stan i da je postanar u SUP-u prijavio tu adresu kao boraviste, ikada. Znam samo za poslovne prostore. 

A gde je tek sve ostalo. :D

Edited by Plajvi
  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...