Jump to content
IGNORED

Stigli i frilenseri na red.


Kundera

Recommended Posts

1 minute ago, Uskebasi said:

Nepravda B je kada frilenser ne plati 5000 evra poreza, pa mu država omogući da tih 5000 evra koje je već stavio u dzep plati u 120 rata bez kamate.

Nepravda A je kad poslodavac nekoga ostavi na 20000 dinara mesečno.

 

Da. Ako ne mozes da ukapiras zasto je nepravda ovo pod B (da se naplacuju porez i doprinosi na zaradu od 200 evra mesecno) ni da razumes zasto nijedna nepravda nije razlog da se opravda bilo koja druga - onda nemamo ni najmanju zajednicku tacku koja bi bila osnov za bilo kakvu dalju diskusiju. 

Link to comment
6 minutes ago, garmonbozia said:

Sa jednom napomenom da sad više PR nije opcija zbog testa samostalnosti.

 

Kako za koga, videćemo tek koga će sve rušiti i po kojim osnovama.

 

Meni su poslednje ugovore strani poslodavci uviđavno sročili tako da računam da bi trebalo da prođem, a koliko će tu biti kreativnih inspektorskih interpretacija i da li ću uopšte doći na red, to jbg ne mogu da znam.

Link to comment
7 minutes ago, Meazza said:

 

Da. Ako ne mozes da ukapiras zasto je nepravda ovo pod B (da se naplacuju porez i doprinosi na zaradu od 200 evra mesecno) ni da razumes zasto nijedna nepravda nije razlog da se opravda bilo koja druga - onda nemamo ni najmanju zajednicku tacku koja bi bila osnov za bilo kakvu dalju diskusiju. 

A ti ne shvatas koliko je besmisleno da se kao argument potežu ljudi koji zaradjuju 200 evra mesečno i da je besmisleno izjednačavati kao nepravdu svesno neplaćanje poreza sa nezakonitom praksom nekih poslodavaca da zaposlenima faktički isplate manje od minimalca.

Frilenseri svakako imaju svest o tome da neki porez moraju da plate. Neki se kao ti opredele za poslovanje u svojstvu preduzetnika, a neki se uzdaju u to da ih niko neće dirati godinama. Kako je nepravda da neko plati ono što duguje u 120 rata?

Link to comment
3 hours ago, Uskebasi said:

Znači većini frizera, autolimara i molera se isplati da posluju po postojećim propisima, a većini frilensera se ne isplati? Zašto bi se onda neko bavio frilensingom?

 

Vecina frizera, autolimara i molera, kao i lekara, advokata, taksista, vozaca sirokog zahvata, kupindo i mojekrpice likova, prakticno svako ko se bavi nekom delatnoscu za svoj gros, prima pare na ruke. Kazem vecina a zapravo mislim na sve. 

 

Pa sad, mozemo mi ovde da se kurobecamo i pravimo francuske sobarice, pa odjednom naprasno zaboravimo i ovu cinjenicu, kao i recimo cinjenicu da se kod vecine privatnika (a opet zapravo mislim na sve) plate isplacuju i na belo i na ruke.

 

Ali ajde da i dalje kenjamo po frilenserima, jer jebiga, dugo im zavidesmo a sada je konacno dosao i taj dugo ocekivani trenutak, po srpski - da komsiji crkne krava.

 

To sto je u tamo nekim drzavama, a koje su zapravo odmah tu, pored nas, ovakve stvari regulisane tako sto je stvar bukvalno resetovana a ljudi nisu glavom bez obzira bezali u izbeglistvo ili zapadali u ocaj - takodje nije vazno.

 

Valjda je poenta da  se sto vise do juce nezavisnih individua namami & aktivira sa clanskom kartom SNS-a i tako resi poreski problem juce, danas i sutra. 

 

 

  • +1 4
Link to comment

Meni je bilo kakvo pozivanje od strane advokata da se plati porez tezak bezobrazluk i licemerija. Oni, koji zaradjuju hiljade evra mesečno plaćaju paušal, a ovamo nešto spočitavaju frilenserima. Čast izuzecima, ali do sad ih nisam upoznao.

 

Jedino što bi imalo smisla je da se donese novi zakon o frilenserima, da se ovo retroaktivno plaćanje poreza poništi, pa da se lepo krene na zdravoj osnovi.

Link to comment
5 hours ago, ManicMiner said:

 

Vecina frizera, autolimara i molera, kao i lekara, advokata, taksista, vozaca sirokog zahvata, kupindo i mojekrpice likova, prakticno svako ko se bavi nekom delatnoscu za svoj gros, prima pare na ruke. Kazem vecina a zapravo mislim na sve. 

 

 

 

 

Primaju pare na ruke zato što ne moraju da imaju fiskalnu kasu. 

Link to comment

Zasto frilenseri koji ocigledno poseduju znanje i vestine potrebne na trzistu rada, umesto sto se dogovaraju sa drzavom koliko ce preliti deo i to svoje znanje na drzavnu kasu, jednostavno ne krenu u pregovore sa svojim poslodavcima i od njih ne traze taj dodatni deo. Za IT frilensere sam siguran da je i 60% povecanje prihvatljivo ako se taj radnik pokaze iole upotrebljiv za rad. Za ove ostale koji rade na ostalim online frilensing platformama isto sam prilicno siguran da je kvalitet rada i znanje mnogo vece od onih sa kojim se ovdasnji ljudi takmice. Prilicno sam siguran da bi i sa povecanom satnicom mogli da nadju ljude spremne da plate taj kvalitet.

Link to comment
7 hours ago, Uskebasi said:

A ti ne shvatas koliko je besmisleno da se kao argument potežu ljudi koji zaradjuju 200 evra mesečno

 

U pravu si, zaista ne shvatam. Kao sto rekoh, da batalimo ovo ti i ja.

 

 

Quote

 i da je besmisleno izjednačavati kao nepravdu svesno neplaćanje poreza sa nezakonitom praksom nekih poslodavaca da zaposlenima faktički isplate manje od minimalca

 

Ovo drugo si ti uveo u pricu, a ja ni u jednom trenutku nisam izjednacavao dve nepravde, stavise napisao sam da je jedna gora od druge. Ovaj kvot pokazuje i da nisi u stanju da shvatis sta ja podrazumevam pod nepravdom iako sam ti jasno napisao. Dakle, nepravda o kojoj govorim je sam zakon po kojem se 200 evra mesecno ima oporezivati isto kao 2000 evra

Edited by Meazza
Link to comment
15 minutes ago, djeneralche said:

Zasto frilenseri koji ocigledno poseduju znanje i vestine potrebne na trzistu rada, umesto sto se dogovaraju sa drzavom koliko ce preliti deo i to svoje znanje na drzavnu kasu, jednostavno ne krenu u pregovore sa svojim poslodavcima i od njih ne traze taj dodatni deo. Za IT frilensere sam siguran da je i 60% povecanje prihvatljivo ako se taj radnik pokaze iole upotrebljiv za rad. Za ove ostale koji rade na ostalim online frilensing platformama isto sam prilicno siguran da je kvalitet rada i znanje mnogo vece od onih sa kojim se ovdasnji ljudi takmice. Prilicno sam siguran da bi i sa povecanom satnicom mogli da nadju ljude spremne da plate taj kvalitet.

Nisam siguran da si u pravu. Slicna situacija je bila sa testom samostalnosti. U stranoj firmi u kojoj radim svi su bili preko agencije pre toga i kad je doslo do toga da se predje na klasicno zaposljavanje morali smo da se nadjemo na pola puta - vise poslodavac placa, a mi manje dobijamo. Tad se secam da je HR bio u fazonu dal ce da zatvaraju ili ostavljaju BG kancelariju jer su im se troskovi rapidno uvecali. Firma je u medjuvremenu otvorila novi centar za zaposljavanje u Maleziji.

Ovde se i dalje veruje da je ITjevac u Srbiji dzaba a zaboravlja se da se mi i dalje uglavnom takmicimo sa siromasnim azijatima a ne sa zapadnjacima za posao. 

Link to comment
32 minutes ago, Meazza said:

 

nepravda o kojoj govorim je sam zakon po kojem se 200 evra mesecno ima oporezivati isto kao 2000 evra

Kao sto rekoh, frilenseri ne gledaju dalje od svog interesa. Taj zakon jr isti za sve, a umesto da traže izmenu nepravednog zakona za sve koji su u takvoj situaciji, frilenseri traže da samo oni budu izuzeti i da se za njih naprave drugacija pravila. Zato i nemaju podršku javnosti

Link to comment

Ti si uporedio dva potpuno suprotna slucaja: a) gde je problem u krsenju zakona (poslodavci isplacuju zaposlenima manje od minimalca) i b) gde je problem u samom zakonu. Mogao si naci druge problematicne primere nejednakog tretmana zaposlenih od strane drzave, recimo za jedne radnike drzava izdvaja 10 hiljada evra po radnom mestu, a za neke druge ne. Zatim, drzava neke izuzetno profitabilne biznise, kao sto su kockarnice i kladionice izuzima od bilo kakvog poreza, a hoce da oporezuje do zadnje pare one sa 200 evra mesecno. I umesto da pricamo o takvim primerima koji zaista imaju veze sa temom ti ovde ubacujes problem krsenja zakona od strane poslodavaca i smatras da on na neki bizaran nacin opravdava drugi problem. 

  • +1 1
Link to comment
3 hours ago, čekmeže said:

Primaju pare na ruke zato što ne moraju da imaju fiskalnu kasu. 

 

Aha, vazi.

 

Evo mog dodira sa frilenserima u zadnjih par meseci.

 

1. dvojica likova - molera koji su sredjivali gajbu - jedan je vozac, drugi radi na istovaru; obojica primaju kod gazde platu na crno plus nemaju registrovane pausalne firme. Zlikovci.

2. zena - spremacica; zena u godinama, jos devedesetih dobila otkaz, otada mora da se snalazi. Neregistrovana, znaci sljam.

3. covek - vozac; ono nesto sto dobija preko minimalca od gazde naravno da dobija na ruke (crno), Od mene uzeo pare a znam da ni on ne placa drzavi pausalni porez. Nacista.

4. zena - kiroprakticarka; ova je najgora, posle drzavne sluzbe gde napabirci 50k drznula se da radi po gajbama , ne placa za to drzavi nista i ima spreman izgovor (izbeglica, samohrana majka, kirija i jos kojesta). Za momentalni zatvor.

 

Znam, reci ce se da nije isto porediti ove ljude sa onima kojima crkavica dolazi iz inostrastva, i da kao postoji razlika izmedju deviznih i dinarskih frilensera, ali me bas interesuje da mi neko objasni sledece - nije isto KAKO?

 

poz. i ne nadji se uvredjen, ovo nije upuceno direktno tebi.

  • +1 1
Link to comment
11 hours ago, Uskebasi said:

 

Nema razlike, osim što mi plaćamo porez, a ni on ni ti ne plaćate. A mečku možeš tati da šalješ na vrata...


Pa hajde da se izjednacimo, da vi placate zdravstveno i PIO, a da nemate knjizicu i staz. :D 

  • +1 2
  • Wub 1
  • Haha 1
Link to comment

Ok, manje vise svi se slazemo da su ovi FL sa 200-300 E u nezavidnom polozaju, i da bi trebalo da maju neke olaksice, ja licno bih im oprostio sve dugove.

 

Ali FL nikako da napisu svoj stav u vezi onih koji sa mlatili par hiljada evrica mesecno, i godinama ni dinara nisu uplatili za poreze i doprinose.

 

Edited by brusli
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...