Jump to content
IGNORED

Stigli i frilenseri na red.


Kundera

Recommended Posts

Prvo pomisli čovek da je čisto trolovanje u pitanju jer su se pametniji advokati uvidjavno isključili iz teme posle pominjanja njihovih privilegija, a onda opet me sve ovo podseti na kolegu koji je prikenjavao sa istom pričom da porezi treba da se plate onog momenta kad je postao preduzetnik. A postao je preduzetnik kada mu je poslodavac rekao ili ćeš otvoriti firmu ili se rastajemo. Do tad, tog istog lika je bolela paja za bilo kakvu priču o porezima. Kad je otvorio naučio je šta su doprinosi a šta porezi i da SVI moraju to da plaćaju jer on plaća. Jedino što nije skontao je da je sebe uskratio za visinu osnovice samim tim i penzije ali šta ćeš.

Porazno je sve ovo.. eto Uskebasi i garmonbozia imaju priliku da vrte nož u svežoj rani.. nije problem.. nadam se da istim žarom a u skladu svojih moći uvrću Sinišama i Anama. Ali ni to nije nikakav argument sem da se utvrdim u osećaju potpunog nedostatka bilo kakve, BILO KAKVE solidarnosti. Sa tim na umu, a nisam nešto osvetoljubiv, želim da vam zaigra mečka pred vratima. Čista srca vam to želim, jer nemam više grižu savesti. Eto, pa se vi ljutite.

 

Nema apsolutno nikakve razlike izmedju vas i onog seljaka trovača što truje protiv frilensera a prodaje prasiće na ruke.

p.s. Pošto se ovim sam isključujem iz civilizovanog razgovora sa vama dvojicom, za sve što posle ovog napišete.. me jednostavno zabole.

  • +1 8
Link to comment
6 minutes ago, Meazza said:

 

Neverovatno, da li je moguce da toliko ne pratis tok razgovora? Naravno da je problem i to ogroman problem za one koji su zaradjivali 200 evra mesecno, to i hocu da kazem. Ti u kvotovanom postu prelazis preko toga kao da ne postoji i kao da samo ovi od 1000-2000 evra imaju pravi problem.

Neverovatno je da ti ne gledas dalje od svog interesa. Nisu frilenseri jedini koji imaju finansijskih problema u Srbiji. Hvatanje na patetiku tipa 3000 dinara narednih 10 godina nema efekta u drzavi u kojoj veliki broj gradjana ima zaplenjene 2/3 plate zbog dugova koji su nastali zbog nestabilnog stanja u drzavi i usled toga propalih poslovnih planova. U drzavi u kojoj veliki broj ljudi radi za minimalac, a deo tih koji rade za minimalac deo plate vra'aju poslodavcu na ruke, ovih 3000 mesecno narednih 10 godina ne deluje strasno, tim pre sto je to novac koji su ti ljudi vec naplatili, samo nisu platili porez.

Link to comment
10 minutes ago, Кристофер Лумумбо said:

Pa mi i ne ocekujemo od “propisi su propisi” lika da ima razumevanje, ne ocekujemo ni od “3000 dinara sledecih 10 godina za ljude koji primaju 200 eura mesecno” lika da ima razumevanje, a

najmanje od lika koji smatra da oni svakako mogu naci drugi posao. 
 

zato mi je drago kad vidim

da vucic ima vise razumevanja. 

Mislis predsednik Vucić.

Vladaće Vučić večno, kad je dovoljno da od njega nekome nešto zavisi da od "Picoustog" dodje do "predsednika Vučića".

Link to comment
Just now, Uskebasi said:

Mislis predsednik Vucić.

Vladaće Vučić večno, kad je dovoljno da od njega nekome nešto zavisi da od "Picoustog" dodje do "predsednika Vučića".

Pa ako ste vi alternativa, hoce. 

  • +1 1
Link to comment
11 minutes ago, Meazza said:

 

Bilo je moguce meni koji sam mogao da zaradjujem dovoljno i redovno da mogu da platim pausalni porez i da mogu da zivim od toga. Znam ljude koji to nisu mogli, odnosno kojima bi ostalo ispod minimalne zarade ako bi im se odbili nameti, da ne govorimo da nisu cak zaradjivali ni svakog meseca - i tako godinama. Zasto bi trebalo (glagol trebati je bezlican) da imamo razumevanja za njih? Pretpostavljam da ako vec nemas razumevanja onda ga neces ni imati.

Znaš li ljude koji nisu frilenseri a  koji se nalaze u takvoj situaciji? Zašto je veći problem frilensera od problema prodavacice koja radi za minimalac, a onda 10000 vrati poslodavcu na ruke? Zato je hvatanje na patetiku pogresna strategija, jer se time gura prst u oko ovim ljudima koji su objektivno u istoj, ako ne i u goroj situaciji.

4 minutes ago, Kenji said:

Porazno je sve ovo.. eto Uskebasi i garmonbozia imaju priliku da vrte nož u svežoj rani.. nije problem.. nadam se da istim žarom a u skladu svojih moći uvrću Sinišama i Anama. Ali ni to nije nikakav argument sem da se utvrdim u osećaju potpunog nedostatka bilo kakve, BILO KAKVE solidarnosti. Sa tim na umu, a nisam nešto osvetoljubiv, želim da vam zaigra mečka pred vratima. Čista srca vam to želim, jer nemam više grižu savesti. Eto, pa se vi ljutite.

 

Nema apsolutno nikakve razlike izmedju vas i onog seljaka trovača što truje protiv frilensera a prodaje prasiće na ruke.

Nema razlike, osim što mi plaćamo porez, a ni on ni ti ne plaćate. A mečku možeš tati da šalješ na vrata...

Link to comment
14 minutes ago, Kenji said:

želim da vam zaigra mečka pred vratima.

Meni je mečka zaigrala kada su uveli test samostalnosti, tačnije uputstvo o primeni istog, jbg. Niko tada nije hteo da bude solidaran...

Edited by garmonbozia
Link to comment
18 minutes ago, Uskebasi said:

U drzavi u kojoj veliki broj ljudi radi za minimalac, a deo tih koji rade za minimalac deo plate vra'aju poslodavcu na ruke, ovih 3000 mesecno narednih 10 godina ne deluje strasno, tim pre sto je to novac koji su ti ljudi vec naplatili, samo nisu platili porez.

....

 

Zašto je veći problem frilensera od problema prodavacice koja radi za minimalac, a onda 10000 vrati poslodavcu na ruke?

 

Ako nepravda B deluje sitna u odnosu na nepravdu A, podrzimo nepravdu B. 

 

Clap Reaction GIF

Edited by Meazza
Link to comment
6 minutes ago, Kundera said:

Ne pricamo o pausalu, na zapadu retko koji frilenser na taj nacin regulise svoje obaveze. Pricamo o porezu na dohodak, da li znas ijednog frilensera koji je to platio?

 

Stvar i jeste u tome što se praviš da paušal kao opcija ne postoji i nikad nije ni postojao, jer kako reče onaj, "preduzetnik nije isto što i frilenser".

 

Naravno da nijedan frilenser nije bio blesav da plaća sam svoj porez na dohodak i cca pola zarade daje državi. Jedine realistične opcije su bile rad na crno i preduzetnički paušal. Ljudi mahom rade na crno dok ne dosegnu određeni nivo (stabilnosti) prihoda, onda odluče da se registruju kao preduzetnici i počnu da plaćaju porez paušalno. Ko ima tu sreću da prebaci valjda pola miliona godišnje, taj otvori DOO i vozi dalje. 

 

Ali imaš masu ljudi (neke lično znam a računam da i @garmonbozia o njima priča) kojima je bilo glupo da plaćaju i taj paušal. "Zašto da dajem 250 EUR mesečno Vučiću, šta ima veze što zarađujem 2,500, lečim se privatno a doprinose neću nikad ni videti, jebe mi se za sve..."

 

Isti ti danas kažu "Registrovao bih se ja da sam mogao ali šta da radim kad država ne prepoznaje mene kao frilensera, samo nudi nekakav preduzetnički status a to znaš nije to.

 

Taj argument je tragično šupalj i meni lično užasno iritantan. Frilenser jeste preduzetnik, paušalni porezi (bar za delatnosti koje sam ja gledao) nisu previsoki; za prevodioce i učitelje kojima jesu previsoki imam razumevanja, slobodno neka nastave rade na crno. Ali ne mogu da podnesem kad mi IT i consulting gmazovi (koji mlate daleko veće pare od mene) kukaju kako za njih prosto nije postojao bracket, zašto oh zašto država nije ponudila frilenser stavku pri registraciji delatnosti...

  • +1 8
Link to comment
1 hour ago, garmonbozia said:

Ovi iz paušala su...

Kad si ih već pomenuo, čisto da se neko ne bi zbunio - oni će biti deo radne grupe za donošenje budućeg zakona. Iako u svojim medijskim nastupima tvrde da predstavljaju frilensere, nemaju nikakve veze sa URI-em. Za sada izgleda da su mnogo bliži Naledu.

Link to comment
3 minutes ago, Weenie Pooh said:

 

Stvar i jeste u tome što se praviš da paušal kao opcija ne postoji i nikad nije ni postojao, jer kako reče onaj, "preduzetnik nije isto što i frilenser".

 

Naravno da nijedan frilenser nije bio blesav da plaća sam svoj porez na dohodak i cca pola zarade daje državi. Jedine realistične opcije su bile rad na crno i preduzetnički paušal. Ljudi mahom rade na crno dok ne dosegnu određeni nivo (stabilnosti) prihoda, onda odluče da se registruju kao preduzetnici i počnu da plaćaju porez paušalno. Ko ima tu sreću da prebaci valjda pola miliona godišnje, taj otvori DOO i vozi dalje. 

 

Ali imaš masu ljudi (neke lično znam a računam da i @garmonbozia o njima priča) kojima je bilo glupo da plaćaju i taj paušal. "Zašto da dajem 250 EUR mesečno Vučiću, šta ima veze što zarađujem 2,500, lečim se privatno a doprinose neću nikad ni videti, jebe mi se za sve..."

 

Isti ti danas kažu "Registrovao bih se ja da sam mogao ali šta da radim kad država ne prepoznaje mene kao frilensera, samo nudi nekakav preduzetnički status a to znaš nije to.

 

Taj argument je tragično šupalj i meni lično užasno iritantan. Frilenser jeste preduzetnik, paušalni porezi (bar za delatnosti koje sam ja gledao) nisu previsoki; za prevodioce i učitelje kojima jesu previsoki imam razumevanja, slobodno neka nastave rade na crno. Ali ne mogu da podnesem kad mi IT i consulting gmazovi (koji mlate daleko veće pare od mene) kukaju kako za njih prosto nije postojao bracket, zašto oh zašto država nije ponudila frilenser stavku pri registraciji delatnosti...

 

Pozdrav za sve latentne botove, neka Sinisa bude s vama.

  • -1 1
Link to comment
3 minutes ago, ragasto said:

Iako u svojim medijskim nastupima tvrde da predstavljaju frilensere, nemaju nikakve veze sa URI-em. Za sada izgleda da su mnogo bliži Naledu

Pa dobro, nema URI tapiju na frilensere. Paušal.rs je generalno iskren u svojim namerama koliko ih pratim.

 

@Weenie Pooh je na mnogo lepši i pristojniji način sročio ono što sam hteo da kažem na poslednjih par stranica.

 

Sa jednom napomenom da sad više PR nije opcija zbog testa samostalnosti.

Edited by garmonbozia
Link to comment
3 minutes ago, Meazza said:

 

Ako nepravda B deluje sitna u odnosu na nepravdu A, podrzimo nepravdu B. 

 

 

Nepravda B je kada frilenser ne plati 5000 evra poreza, pa mu država omogući da tih 5000 evra koje je već stavio u dzep plati u 120 rata bez kamate.

Nepravda A je kad poslodavac nekoga ostavi na 20000 dinara mesečno.

 

To je to, pomozimo frilenserima, a ko je kriv prodavacici kad nije nesto pitala lika u poreskoj

Link to comment
Just now, garmonbozia said:

Pa dobro, nema URI tapiju na frilensere. Paušal.rs je generalno iskren u svojim namerama koliko ih pratim.

Da, naravno. Samo sam naglasio za nekog ko prati temu.

  • +1 1
Link to comment
1 minute ago, Kundera said:

Pozdrav za sve latentne botove, neka Sinisa bude s vama.

 

Ja se potrudim pa ti iskucam 1,500 karaktera a kao odgovor dobijem "haha botčino latentna".

 

Realno, bolje bih prošao da sam ti samo napisao "Odjebi".

  • Haha 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...