Jump to content
IGNORED

GHIBLI


אַף אֶחָד

Recommended Posts

Ne secam se da je bilo topika o studiju Ghibli ranije. Kako su izlazili odgledao sam dva ili tri pre mnogo godina. Sad s podmlatkom zaredjao od pocetka do kraja. Ludilo koliko su dobri i drugaciji i pametni i mudri, kompleksni, a opet gledljivi razlicitim uzrastima i podjednako uzbudljivi. I vizuelno su potpuni spektakl - random frejm da stavis na zid ko fototapet i da se ne umoris od gledanja.  Moj top 5 (bez redosleda), recimo -

 

Nausicaa (pre Ghiblija, ali pripada opusu)

Kiki's Delivery Service

Whisper of the heart

Castle in the sky

Princess Mononoke

 

i pocasno mesto za Totoroa koji je remek-delo, ali meni na momente pretezak valjda zbog raznih podteksta koje ucitavam.

 

Ima li fanova, obozavalaca, poklonika kulta?

 

1052825144_Nausica-of-the-Valley-of-the-Wind-700x500.jpg.c404678a0b2fbed719286577d51d437e.jpg

  • +1 2
Link to comment

Ima, itetkako.

Dodao bih tvom spisku Sprited Away i Howl's Moving Castle i Porco Rosso-a. I ne bih rangirao filmove, svi su mi podjednako dragi, i svaki mi je na svoj način remek delo.

Link to comment

Niposto nemojte gledati Grave of the Fireflies. 
 

Svi ovi filmovi bez izuzetka imaju zajednicki epitet - cudnidozlaboga. Ko je u stanju da to prebrodi bice mu super, ko nije bice mu bljak.

 

btw, mali offtopic - ima stvarno pravih dragulja u nezavisnim crtanim filmovima, al se ne procuju jer pixar/disney i dreamworks uvek pojedu sav publicitet. Preporuka recimo za “Song of the Sea”.

Link to comment

Najdraži su mi ko Chandrini samo bih izbacio Whisper Of The Heart a ubacio Spirited Away. 

Mononoke mnogo liči na Nausicaa. A slažem se i za Totora, mnogo težak film za gledanje u jednom cugu.

 

Link to comment

Meni je najslabiji The Tales from the Earthsea - em sto knjigu beskrajno volim, em sto je film promasaj i ako znas knjiga i ako je ne znas.

 

Ta cudnovatost je trejdmark Ghiblija. Iz moje perspektive to zove na interpretacije i trud da razumem sta su cime hteli da poruce. Ali sva ta cudnovatost uopste ne da ne smeta deci kao primarnoj publici vec, naprotiv, zalepe se ko na magnet. I posle krecu price sta, kako, zasto. Moguce da su i potpuno presisali gledajuci svakakva smeca visoke produkcije koja su napravljena kao beskrajni nizovi klisea,  drze im paznju ali ih nicim ne angazuju.


Only yesterday sam krenuo da gledam ali uz gomilu prekidanja, moram pazljivo da ga pogledam.

 

Ma da, tesko ih je uopste rangirati i tesko bilo sta izostaviti. 14 ili 15 sam ih odgledao, pa mi glupo da pravim listu top 10. Usao bi u 10 i Spirited away svakako.

 

The Cat Returns je najblizi konceptu bajke, a opet carobno bizaran. Kao i raskosni Ponyo koji ne moze da se gleda bez poredjenja sa Malom sirenom koja je dosadna i kliseizirana do bola. Scena oluje i talasa je da je gledas na play and repeat. Meni je Arrietty isto odlican i kao prica i kao poruka za klince. Mozda i najmanje "cudan" u opusu.

 

ponyo-ed-808x450.jpg

 

Link to comment

moja lista:

 

mononoki

spirited away

porco rosso 

totoro

Moving Castle

Castle in the sky

Kiki's Delivery Service

 

ostale nisam siguran da sam gledao. prva tri su ozbiljna remekdela.

 

smesna situacija od pre 20 godina, komsinica vodila dete da gledaju mononoki i mala se vratila istraumirana.

 

Link to comment

Mene Miyazakijevim (i Ghibli) filmovima najviše privlači (pored te čudnovatosti u priči i izmaštanim svetovima) to što su crtani ručno, tj.bez kompjuterske animacije koja je uzela primat u animiranim filmovima. 

Link to comment
19 minutes ago, ToniAdams said:

smesna situacija od pre 20 godina, komsinica vodila dete da gledaju mononoki i mala se vratila istraumirana.

 

 

Ma nemoguce! :D Rame uz rame sa starim Brezuljkom Votersipom koji su ljudi vodili decu da gledaju jer "decji film o kunicima". A tamo klanje i potoci krvi.

 

Moj podmladak koji obicno ne voli krvave filmove, nije trepnuo na Mononoke. 

 

princessmononokepig.jpg

Link to comment

ova mala se cimala doslovce sledecih par dana i samo pricala o demonima. imala srecica tada mozda 4, 5 godina. pre osnovne, u svakom slucaju.

a jesi distributeri idioti, reklamirali kao decji film i pustali u fazon 11 prepodne.

Link to comment
1 minute ago, Filozof manijak said:

Mene Miyazakijevim (i Ghibli) filmovima najviše privlači (pored te čudnovatosti u priči i izmaštanim svetovima) to što su crtani ručno, tj.bez kompjuterske animacije koja je uzela primat u animiranim filmovima. 

 

I zato je potpuno razocaranje ovaj novonajavljeni prvi u 3D :(  (pa jos ga potpisuje Goro Miyazaki koji je usrao Zemljomorje).

Link to comment
3 hours ago, Shan Jan said:

 

Dok nas ne izbace, meni je ovo jedan od najsladjih animea, a generalno volim Hosodine filmove.

 

 

Od skorijih ne-Mijazakijevih anima iz studija mi se veoma dopao mili From Up on Poppy Hill (Gorō Miyazaki, 2011) koji me je tada vratio i na sopstvene djacke dane, one lepse. Secam se da je imao lose kritike u naslovima ali sam ipak otisla da ga pogledam i bas se nauzivala.

Quote

Many of Studio Ghibli’s films look back at the past with nostalgia or longing. Here, the past is laced with both good and bad. It is what it is and we are who we are because of it. The complexity of this approach means that From Up on Poppy Hill does not have as many moments of wonder as films like My Neighbor Totoro or Only Yesterday. Instead, it builds itself around ideas and movements that take time to reach fruition. It refrains from romanticizing the past. Instead it tells a story about the importance of remembrance with the hope that this knowledge will take us forward to a place worth going.

 

Kada je pre dve godine umro Isao Takahata, uhvatila sam dva predavanja o njemu, jedno od strane coveka koji je imao dobar uvid u njegov rad i bio mu blizak neko vreme, i pozelela sam da gledam sve njegove preporuke (pustao inserte kao i tzv. storyboardove i crteze iz istih i pricao zasto su po njemu posebni). Pogledala sam samo Grave of the Fireflies i princezu Kaguju koji su ostavili jak utisak, i jednim delom seriju sa porodicom Jamada, za koju je mnogima tesko da povezu sa Giblijem, pre svega zbog tog stripovskog stila.

Zanimljivo je da je nekako Takahata ostao malo u senci Mijazakija (barem nama na Zapadu).

 

Mislim da je prvi anime koji sam uopste gledala Nausika, zahvaljujuci drugarici koja je studirala japanski, i da nisam bas znala sta me je snaslo. Posle toga sam zaronila u Mijazakijev svet, nije uvek bilo lako snaci se, iako sam uzivala svim culima. Na kraju nisam ni pogledala neke od tih cuvenih poput Totora, sve sam cekala neku priliku za veliko platno. Svet stvarno nije isti posle gledanja tih filmova.

@ToniAdams

To kao kada su mojoj mami kolege preporucile Petparacke kao komediju pa me ona odvela u bioskop. Najbolja mama na svetu.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...