Jump to content
IGNORED

odvikavanje od socijalnih mreza


mustang

Recommended Posts

gde god se okrenem ljudi nešto mere: kalorije, korake, pritisak, šećer, mišiće, vreme provedeno na internetu...

nije dosta što ti poslodavac udara norme i meri učinak, sad si dovoljno pametan da možeš i sam.

:fantom:

 

Edited by Reaktor
  • +1 1
Link to comment

Ne razumem, instalirate aplikacije da bi vas, ljude slobodne volje (bar bi tako trebalo da bude), sprecavale da koristite aplikacije?

 

Pa jebote... :lolol:

 

Najveci deo prethodnih 30-ak godina sam proveo pred ekranom kompjutera, ali mi, priznajem, takva budalastina nikad nije pala na pametm kad ne radis nista sto volis i treba da radis, jednostavno, ugasis i odes. kakve bre aplikacije...

Link to comment

Nije uopste tako prosto... Zanimljiv je netflix dokumentarac The Social Dilemma. Nema nista senzacionalno novo, ali je interesantno pogledati tech pionire kako o tome pricaju.

Jednostavno, aplikacije koriste odredjene rupe u nasoj svesti i ponasanju i koriste ih da bi produzili screen time. 

Samo je pitanje cime placamo tu aplikaciju koja blokira 

 

Edited by Lezilebovich
Link to comment

Za OnePlus postoji Zen Mode app koja, kada se pokrene, onemogućava sve osim hitnih poziva, javljanja na pozive i korišćenja kamere. Nema turn off dugmeta, ostaje uključena i nakon restarta, a notifikacije za poruke koje stignu u međuvremenu se ne vide.

 

Maksimalno trajanje izolovanosti je sat vremena, ali može da se ponavlja unedogled, čak ima i again dugme.

 

Ne znam da li radi na drugim telefonima, a ima je na PS, pa probajte.

Link to comment
17 minutes ago, Lezilebovich said:

Nije uopste tako prosto... Zanimljiv je netflix dokumentarac The Social Dilemma. Nema nista senzacionalno novo, ali je interesantno pogledati tech pionire kako o tome pricaju.

Jednostavno, aplikacije koriste odredjene rupe u nasoj svesti i ponasanju i koriste ih da bi produzili screen time. 

Samo je pitanje cime placamo tu aplikaciju koja blokira 

 

 

Izvini, ali ne bih se slozio. Mislim da koriste aplikacije nista, ljudi ih jednostavno koriste kao izgovor za beg od realnosti, isto kao sto kod nekih drugih ljudi tu ulogu ima zevanje u televizor, celodnevno sedenje u kafani, spavanje (vise od normalnih 6-8 sati). Cak i kad sam najvise bio navucen na neke igrice i umeo da i po 18 sati provedem ne ustajuci od kompa, nisam smatrao da mi treba pomoc sa strane, jednostavno sam uzivao u tome sto radim i ni na kraj pameti mi nije bilo da ima neceg loseg u tome.

E sad, drugo je kad u svakoj prilici (sedenje sa drustvom na kafi, poslovni sastanak...) blejis u ekran tvitera/fejsbuka/foruma skrolujuci gore dole, cak bez ikakvog zadovoljstva, to jeste problem ali nisam nesto ubedjen da neka aplikacija tu moze da pomogne, eventualno aplikacija cekicem po ekranu djavolje sprave ili jednostavno zamena iste za telefon bez tac skrina ako vec mora da se nosi sa sobom. :D

 

@napadaj Odlican koncept, das par stotina evra za telefon da bi na njemu instalirao aplikaciju koja ce ga pretvoriti u telefon od par desetina... :lolol:

 

Edited by JozoMujica
Link to comment
8 minutes ago, napadaj said:

...na sat vremena.

 

33 minutes ago, napadaj said:

Maksimalno trajanje izolovanosti je sat vremena, ali može da se ponavlja unedogled, čak ima i again dugme.

 

:rolleyes:

 

Ali uopste nije stvar u tome da li je na sat ili je na dan, radi se o tome da svoju, da tako kazem, slobodnu volju dobrovoljno predajes u ruke nekakvoj aplikaciji. Stvarno ne vidim smisao, ako neces da buljis u fajsbuk nemoj, nije to nikotin niti heroin.

Link to comment

Ma nisam se obraćao tebi nego generalno.

A zavisnost od interneta je realna koliko i zavisnost od kafe, Koka Kole, vožnje kola, gledanja TV-a, pikanja fudbala na poljančetu, pušenja vutre... Drugiim rečima, postoji samo kada je izvor "zavisnosti"  dostupan. Niko još nije umro ili trpeo nesnosne bolove ili zapao u depresiju i ubio se zato što nema internet. Dakle obična razmaženost.

Pričam, naravno, o psihički zdravim ljudima.

Link to comment
2 hours ago, JozoMujica said:

Ma nisam se obraćao tebi nego generalno.

A zavisnost od interneta je realna koliko i zavisnost od kafe, Koka Kole, vožnje kola, gledanja TV-a, pikanja fudbala na poljančetu, pušenja vutre... Drugiim rečima, postoji samo kada je izvor "zavisnosti"  dostupan. Niko još nije umro ili trpeo nesnosne bolove ili zapao u depresiju i ubio se zato što nema internet. Dakle obična razmaženost.

Pričam, naravno, o psihički zdravim ljudima.

 

to je sad pitanje sta je zavisnost. to kako ti izbacujes zavisnost od interneta iz pojma zavisnosti povezujuci zavisnost od interneta sa drugim zavisnostima koje "nisu prava zavisnost" je... logicki labavo

 

oduvek se pricalo o "fizickoj zavisnosti" i "psiholoskoj zavisnosti", to je ono neko opste mesto u odnosu drustva prema razlicitim supstancama. pa i kafi. npr. cuo si isto puta koliko i ja da tzv teste droge izazivaju tzv fizicku zavisnost a tzv lake droge tzv psih. zavisnost. znaci uvek je to bilo neko pitanje sta je "prava zavisnost" odnosno da postoji ovakva i onakva zavisnost.

 

tako da tvoje rigidno a opet reklo bi se laicko "zavisnost ist zavisnost ist zavisnost" ide kontra uobicajenog poimanja te teme i vise izgleda kao neko nametanje jednog proizvoljnog vidjenja

 

elem ispostavlja se da je svaka zavisnot fizicka jer se primarno sastoji u tome da mozak radi drugacije u vezi sa odredjenim kompulsivnim ponasanjem (kao sto je to drogiranje)

 

u novije vreme pojam zavisnosti se odmakao od upotrebe supstanci na same te fizicke promene pa se aktuelna definicija zavisnosti ne ogranicava samo na droge nego obuhvata i ponasanja

 

ovo je aktuelna definicija zavisnosti autoritativnog americkog tela

Quote

Addiction is a treatable, chronic medical disease involving complex interactions among brain circuits, genetics, the environment, and an individual’s life experiences. People with addiction use substances or engage in behaviors that become compulsive and often continue despite harmful consequences.

 

znaci ako izbacimo supstance u gornjoj ili-ili konstrukciji da suzimo definiciju na nesto sto eventualno odgovara ovoj temi - "ljudi koji pate od zavisnosti upustaju se u ponasanja koja postaju kompulsivna i nastavljaju se uprkos stetnim posledicama"

 

dobijamo definiciju takve zavisnost koja se naziva behavioral addiction

 

ne vidim zasto to ponasanje ne bi moglo biti koriscenje interneta odnosno drustvenih mreza

 

ako izguglas brain changes i internet addiction dobices more sadrzaja tipa "Internet addiction changes brain similar to cocaine: Study"

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment

Naravno da mi je poimanje laičko, valjda smemo da pišemo i o nečemu što nam nije profesija.

Sa druge strane, kada je reč o radnjama, da ne kažem supstancama koje izazivaju zavisnost, nisam baš toliki laik, a duvan je još uvek moj glavni porok.

No, čak i kada je reč o takvoj vrsti supstance koja izaziva jaku fizičku zavisnost, i dalje ne vidim rešenje u tome da na paklicu postavim elektronsku bravu koja će mi  svaki drugi sat istu zaključavati, na taj način teško da bih prestao da pušim a verujem da ne bih ni uživao u cigaretama koje mogu da zapalim kada mi aplikacija dozvoli a ne kada mi se puši.

 

Ovde se radi o dobrovoljnom ograničavanju sopstvene slobodne volje i predavanju iste u vlast algoritma. Ako nekom to zvuči OK, u redu, meni ne zvuči. Ako već ne želiš a moraš da provedeš n sati skrolujući po glupostima*, ostavi jebeni telefon kod kuće ili nosi neki bez tačskrina.

 

* kad kažem "glupostima", mislim da ogromnu većinu sadržaja po društvenim mrežama. Ima  na Internetu puno pametnog i korisnog, pa ako već mozak mora kompulsivno da pomera palac gore dole, bolje da to radi na takvim mestima. 

Ali dobro, donekle razumem, ovde su se svojevremeno delila uputstva kako uništiti sopstveni nalog na forumu kako se ne bi došlo u iskušenje... :D

 

 

Link to comment
36 minutes ago, JozoMujica said:

 

Ali dobro, donekle razumem, ovde su se svojevremeno delila uputstva kako uništiti sopstveni nalog na forumu kako se ne bi došlo u iskušenje... :D

 

 

 

nagadjam, "zaboravis sifru" i ne kliknes na password recovery link par meseci?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...