Jump to content
IGNORED

Školska godina i obrazovanje pod koronom


renne

Деца у школу од 1.9  

105 members have voted

  1. 1. Деца у школу од 1.9

    • Имам школско дете и не бих га послао у школу
      19
    • Имам школско дете и послао бих га у школу
      38
    • Немам школско дете, да имам послао бих га у школу
      25
    • Немам школско дете, да имам не бих га послао у школу
      23


Recommended Posts

Mislim da se taj moment same dece kod kuce prenaglasava, niti je vecina dece sama kuci, realno dobar deo populacije živi u zajednucama po tri generacije.Drugo, dosta roditelja radi po smenama, ionako vide decu na sat vremena dnevno a dosta ih i ne radi uopšte ili rade od kuće.Preteruje se i sa tvrdnjama da ce deca propasti nacisto ako ne budu Isla na redovnu nastavu.Te se nece socijalizovani, te nece nista naučiti, te ce zaostajati u obrazovanju sto sve može i ne mora da bude tačno.Moj ujak je kasnio sa polaskom u osnovnu školu dve godine zbog rata, što mu nije smetalo da stigne svoje vršnjake i završi fakultet.Zaboravlja se zbog čega je cela ova priča i krenula i da dnevno umire ko zna koliko ljudi.Sumnjam da ce u septembru biti bolja situacija, može biti samo gora 

nije problem da ostanu fizichki sama•••. problem je shto je onlajn shkola bila koncipirana tako da je potreban maksimum roditeljske intervencije. ne maksimum koliko mozesh i imash kad, nego se pretvaralo u radno vreme, ako si kodn kuce. sad vec imam iskustvo pa ne moram da izmishljam. a ja, seticemo se, imam veliku decu. dejan ilic je odlichno u pravu, poshto im je poshlo za rukom prvi put, pa su u trenutku odahnuli, bilo je dovoljno 2 meseca nerada nichega da pochnu da se pale da je bilo bash super, pa da ponovimo sve isto tako. nije bilo bash super i ne treba da ponovimo isto tako.   

••• tj jeste problem ali druge vtste. 

 

 

mozemo da nastavimo na shkolskoj temi, da ne jedimo druga djejmsa marshala smile.png

 

sent from bubamoto

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • +1 2
Link to comment
Bubo, zašto treba max roditeljske intervencije? Misliš da će deca igrati igrice umesto praćenja online ili TV  nastave?

zato shto je onlajn samo prepisana nastava uzivo, tzv nastavak rata drugim sredstvima. shto nije koncept onlajn nastave nego snalazenje. moze mesec, mesec ipo dana tako, a onda se survava u nishta, jer je besmisleno. dete treba da ima interakciju sa shkolom, ne sa mnom (moze i samnom, ali u tom obimu shkola.vishe nije potrebna, ja cu da drzim nastavu kako znam i umem). shro ne znachi da se shkola nije snashla, snashli su se koliko su mogli u datom okviru, svi smo. to je moje lichno iskustvo, to je ekscesna situacija, prvi put smo bili u pandemiji. sad je septembar i vishe nije prvi put. od prvog maja do kraja shkole smo se samo bavili shkolom,24h, svi koliko nas ima, jer su se zahtevi shkole nerealno gomilali, odziv shkole smanjivao i na kraju smo sa bozanstvom komunicirali preko elektronskog dnevnika. hepi smajli tuzan smajli.

 

 izbacite nas odavde biggrin.png 

 

sent from bubamoto

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • +1 1
Link to comment
13 minutes ago, gospa buba said:

od prvog maja do kraja shkole smo se samo bavili shkolom,24h, svi koliko nas ima, jer su se zahtevi shkole nerealno gomilali, odziv shkole smanjivao i na kraju smo sa bozanstvom komunicirali preko elektronskog dnevnika. hepi smajli tuzan smajli.

 

 

Pa ja znam ne za jedan slučaj da mama radi likovno, tata tehničko, brat od ujaka matematiku i fiziku, sestra od tetke srpski i engleski, mamina drugarica gastarbajterka nemački, komšinica doktorka biologiju, strina hemiju i tako dalje, dok na kraju dete ne ispuni svedočanstvo peticama. Što bi se reklo, it takes a village to raise a child, bukvalno. Kakvu će praktičnu korist ta deca imati što su im petice servirane na tanjiru pitanje je koje niko ne postavlja.

Naravno, znam i za slučajeve da su roditelji izginuli pokušavajući da deci zaista objasne gradivo i da sama nauče nešto, samo što se tu onda zaista čovek može da se zapita čemu ta škola uopšte služi i ko tu onda zaslužuje da bude plaćen za prosvetni rad, nastavnici ili roditelji. 

 

Eto, mogu za sebe sa ponosom da kažem da sam po drugi put završio sedmi razred osnovne škole sa odličnim uspehom. :happy:

Edited by Halvard
  • +1 2
Link to comment
20 minutes ago, Halvard said:

 

Pa ja znam ne za jedan slučaj da mama radi likovno, tata tehničko, brat od ujaka matematiku i fiziku, sestra od tetke srpski i engleski, mamina drugarica gastarbajterka nemački, komšinica doktorka biologiju, strina hemiju i tako dalje, dok na kraju dete ne ispuni svedočanstvo peticama. Što bi se reklo, it takes a village to raise a child, bukvalno. Kakvu će praktičnu korist ta deca imati što su im petice servirane na tanjiru pitanje je koje niko ne postavlja.

Naravno, znam i za slučajeve da su roditelji izginuli pokušavajući da deci zaista objasne gradivo i da sama nauče nešto, samo što se tu onda zaista čovek može da se zapita čemu ta škola uopšte služi i ko tu onda zaslužuje da bude plaćen za prosvetni rad, nastavnici ili roditelji. 

 

Eto, mogu za sebe sa ponosom da kažem da sam po drugi put završio sedmi razred osnovne škole sa odličnim uspehom. :happy:

ne, ne radi se vishe o peticama. radi se o fizichkom postizanju koncepta koji ne odgovara realnosti, koji nije onlajn nastava nego ispostavljanje zahteva koji vremenom rastu preko svake granice, sa istovremenim nestajanjem komunikacije.

 

kao npr poshalje domaci, dolazi odgovor: domaci nije tachan.

poshalje ponovo, domaci nije tachan.

poshalje treci put i vishe ga ne gledamo, ne moze da postane tachan bez obzira na broj iteracija a broj verzija domaceg je iscrpljen.

 

pa shta tachno nije tachno u domacem jebotebog, jel u delfe da se hodochasti da se sazna :isuse:

 

onda kad shvatish da ce ocene biti izvlachene iz aritmetichke sredine prvog polugodishta, zapitash se.  bolje da je dete prespavalo 2 meseca, rezultat je isti, nego desetosatno skapavanje u pisanom reprodukovanju pisanog teksta?

 

onda domaci zadatak: prepishi lekciju sa televizora. start stop start stop. kako se ocenjuje, ko bolje prepisuje lekciju, petica ili dvojka, dete sa lepim rukopisom, dete koje mi se vishe svidja? koji je kriterujum za prepisivanje lekcije sa televizora?

 

na kraju se naravno i poradi o ocenama, kad vidish da sistem ne procenjuje nishta, ali insistira na tome da da ocenu. i tezi ka tome da je prepishe sa polugodishta, jer nema drugi kriterijum. ako ti sistem kaze ko bude aktivan to ce mu se ceniti i onda mu se ne ceni? ako ti sistem sistematski gubi domace zadatke (ja sam npr bila uverena da je nemoguce da neshto poshaljesh na email ili bilo koji drugi sistem i da to ne stigne bez ikakvog traga, bila sam spremna i da se svadjam sa celom kucom i zajednicom da je to nemoguce, ali je moguce. ne znam kako, ali je moguce. ali ako prodje 2 nedelje a ne dodje nikakav odziv halo dete gde ti je domaci, a osvane ocena u dnevniku, e to je stvarno onlajn). kad za dete u shestom razredu koje je normalno sve radilo bez kontrole i bilo ok u granicama ok (mi ne gajimo vunderkinde, pokushavamo da imam kolko moze srecnu decu, jer posle ce biti sranje i ovako i onako), 15 maja morash da uvedesh padajuci meni od 3 zalepljena A4 papira na red, na kojima pishu predmeti, datumi i rokovi, 10 dana unazad 10 dana unapred, izvinimo molim nas, shta je to tachno :ph34r:

 

 

edip. kad neko zada domaci, dolazi mu na pregledanje 100 domacih. i tako svaka 3 dana, jer ti se osladi da dajesh 3 domaca nedeljno, lako je. a i direktor te pritiska. a i ministar pritiska njega. ja to razumem da je problem. ali to nije onlajn nastava.

 

 

izbacite nas odavde.

Edited by gospa buba
  • +1 4
Link to comment

 

20 minutes ago, Halvard said:

 

Pa ja znam ne za jedan slučaj da mama radi likovno, tata tehničko, brat od ujaka matematiku i fiziku, sestra od tetke srpski i engleski, mamina drugarica gastarbajterka nemački, komšinica doktorka biologiju, strina hemiju i tako dalje, dok na kraju dete ne ispuni svedočanstvo peticama. Što bi se reklo, it takes a village to raise a child, bukvalno. Kakvu će praktičnu korist ta deca imati što su im petice servirane na tanjiru pitanje je koje niko ne postavlja.

 

Eto, mogu za sebe sa ponosom da kažem da sam po drugi put završio sedmi razred osnovne škole sa odličnim uspehom. :happy:

Tako je, nažalost, većina roditelja shvatila učenje na daljinu. Dignu svu familiju i prijatelje da rade zadatke umesto deteta, a onda očekuju da mu se upišu petice. Izrada domaćih zadataka nije isto što i provera znanja, to može da piše i šalje ko hoće, medveđa usluga i detetu i nastavniku. Pritom mislim na nastavnike koji ozbiljno rade sa decom, ne da traže od njih nešto za šta im nisu pružili materijal iz kojeg mogu da nauče i pomoć kada im je potrebna, sa jasnim uputstvima gde greše i na čemu treba dodatno da rade.

Link to comment
39 minutes ago, Halvard said:

 

Pa ja znam ne za jedan slučaj da mama radi likovno, tata tehničko, brat od ujaka matematiku i fiziku, sestra od tetke srpski i engleski, mamina drugarica gastarbajterka nemački, komšinica doktorka biologiju, strina hemiju i tako dalje, dok na kraju dete ne ispuni svedočanstvo peticama. Što bi se reklo, it takes a village to raise a child, bukvalno. Kakvu će praktičnu korist ta deca imati što su im petice servirane na tanjiru pitanje je koje niko ne postavlja.

Naravno, znam i za slučajeve da su roditelji izginuli pokušavajući da deci zaista objasne gradivo i da sama nauče nešto, samo što se tu onda zaista čovek može da se zapita čemu ta škola uopšte služi i ko tu onda zaslužuje da bude plaćen za prosvetni rad, nastavnici ili roditelji. 

 

Eto, mogu za sebe sa ponosom da kažem da sam po drugi put završio sedmi razred osnovne škole sa odličnim uspehom. :happy:

To isto se dešavalo i kad nije bilo online nastave.Roditelji od dece prave debile i lenštine. Rade im domaće, podržavaju prepisivanje i snalaženje, pravdaju im časove i dane kad nisu bili u školi ali to je već neka druga priča

  • +1 2
Link to comment
57 minutes ago, gospa buba said:

ali u tom obimu shkola.vishe nije potrebna, ja cu da drzim nastavu kako znam i umem).

 

Bingo :D Doduše to se u dosta slučajeva može reći i za školu pre covida, kad pogledam mojih 12 godina u školi (tj. osn+srednja) i čime se danas bavim, jebem li ga ako ne bi bilo korisnije da sam bilo šta drugo radio.

  • +1 1
Link to comment

@gospa buba strasno je to sa prepisivanjem i uopste jednim pogresnim i neintuitivnim pristupom onlajn nastavi. a opet, znas i sama, niko te ljude nije pripremio.

ja sam kao skolski psiholog poginula saljuci materijale, drzeci konsultacije za nastavnike preko svih mogucih platformi, vibera, telefonom... za mene je onlajn nocna mora, imas nastavnicki kadar koj, cak i ako je informaticki pismen, jednostavno ne moze da promeni direkciju. i nakon svih objasnjavanja i decidiranog stava da se ne smeju davati prepisivacki zadaci, na kraju anketiramo ucenike i ispostavi se da je jedno 40% nastavnika upravo to radilo. verujem da je neka prakticna obuka i jasna strategija, odnosno bilo kakva konkretnija uputstva,  mogla promeniti situaciju kod najveceg broja nastavnika (kod nekih nista ne moze promeniti situaciju).

pri cemu ja imam i mali procenat casova psihologije i moram priznati da mi je za pripremu nastave, osmisljavanje materijala, ilustracija, nacina komunikacije i zadataka koji nece biti na iskljucivo reproduktivnom nivou (niti ce moci da se prepisu od drugog ili kopi/pejstuju) otislo bas bas mnogo vremena - mada je bilo i krajnje zanimljivo i produktivno. ko je od nastavnika krenuo tezim putem bukvalno je imao 10-12 sati posla dnevno.  

ovakav onlajn je veliko mucenje za sve.

s druge strane, epidemioloski, u naprednjackoj srbiji ziva nastava znaci razbuktavanje epidemije 1/1. 

nece tu biti dobrog resenja.

  • +1 1
Link to comment
3 hours ago, Haralampije said:

Mislim da se taj moment same dece kod kuce prenaglasava, niti je vecina dece sama kuci, realno dobar deo populacije živi u zajednucama po tri generacije.Drugo, dosta roditelja radi po smenama, ionako vide decu na sat vremena dnevno a dosta ih i ne radi uopšte ili rade od kuće.Preteruje se i sa tvrdnjama da ce deca propasti nacisto ako ne budu Isla na redovnu nastavu.Te se nece socijalizovani, te nece nista naučiti, te ce zaostajati u obrazovanju sto sve može i ne mora da bude tačno.Moj ujak je kasnio sa polaskom u osnovnu školu dve godine zbog rata, što mu nije smetalo da stigne svoje vršnjake i završi fakultet.Zaboravlja se zbog čega je cela ova priča i krenula i da dnevno umire ko zna koliko ljudi.Sumnjam da ce u septembru biti bolja situacija, može biti samo gora 

Moje dete kreće sada u prvi razred.

I žena i ja radino kod privatnika.

Moji roditelji žive daleko van Beograda, dok kod roditelja moje žene skoro i da ne idemo jer mi tast nema skoro pola plućnog krila posle operacije još u mladosti. Oboje imaju preko 75 godina. Kod njih nema šanse da ostavim dete, ne želimo da prihvatimo uopšte taj rizik.

 

Online nastava može ali da se država dogovori kako će da plaća odsustvo jednog roditelja. 

  • +1 2
Link to comment
50 minutes ago, BlackGeorge said:

Moje dete kreće sada u prvi razred.

I žena i ja radino kod privatnika.

Moji roditelji žive daleko van Beograda, dok kod roditelja moje žene skoro i da ne idemo jer mi tast nema skoro pola plućnog krila posle operacije još u mladosti. Oboje imaju preko 75 godina. Kod njih nema šanse da ostavim dete, ne želimo da prihvatimo uopšte taj rizik.

 

Online nastava može ali da se država dogovori kako će da plaća odsustvo jednog roditelja. 

Ko vam cuva dete sad dok nema skole?

Link to comment
  • Hamlet Strašni changed the title to Školska godina i obrazovanje pod koronom

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...