Jump to content
IGNORED

Školska godina i obrazovanje pod koronom


renne

Деца у школу од 1.9  

105 members have voted

  1. 1. Деца у школу од 1.9

    • Имам школско дете и не бих га послао у школу
      19
    • Имам школско дете и послао бих га у школу
      38
    • Немам школско дете, да имам послао бих га у школу
      25
    • Немам школско дете, да имам не бих га послао у школу
      23


Recommended Posts

blokovi idu u skolu 6 casova a korona da jede govna!
 
cas je naravno 45 minuta jer smo u mogucnosti...
 
ja sam sebe ponekad iznenadim kad me zapanje gluposcu i potpunim odstustvom dodira sa realnoscu
Korona se povlači u mišiju rupu...

.... Shiit has hit the fan!

Link to comment

Prijatelj na konjarniku razgovarao sa vaspitačicom u vrtiću, i malo je "zabezeknut".
Kaže da mu vaspitačica rekla :
"Nama ništa nisu rekli mi ništa nismo planirali.
Vi ste prvi koji zvali da pitaju koje su mere i to..."

Cela grupa se prijavila, 38oro dece...


.... Shiit has hit the fan!

Link to comment
8 hours ago, decak Kejt said:

 

u istom smo camcu, brate po vrtickim mukama.

 

isto tako i ja razmisljam - neka ide barem par nedelja (ja optimisticno navijam da to potraje do sredine oktobra), pa posle kad krene "talasanje' povlacenje u kucu. 

Nema nam druge. Mi u kući žongliramo sa radnim rasporedom evo već četiri meseca, nekako prilagođavamo da radimo u različitim smenama da bi bili sa malom. 

 

Već me hvata očaj kako će izgledati jesen i zima. Mislim da ne kapiramo svi još uvek kako će nam se korona ukenjati u živote kada napolju bude +4C sa vetrom i kišom i mrakom koji pada u 5 popodne; to je neuporedivo sa ovom varijantom kada možeš da odeš napolje kad god hoćeš i držiš distancu. A to će biti u situaciji kada već imamo nagomilanu frustraciju i manjak optimizma da će ovo ikada proći, pa samim tim i manjak entuzijazma i razumevanja za druge.

  • +1 2
Link to comment
11 hours ago, Frank Pembleton said:

Moguće da su u ministarstvu to i provalili:
Ako napravimo haos i dezorganizaciju, onda nema rasprave, jer nema oko čega da se raspravlja..

kako je ovo tačno. ne samo kada je u pitanju korona

Link to comment
1 hour ago, pacey defender said:

Mi u kući žongliramo sa radnim rasporedom evo već četiri meseca, nekako prilagođavamo da radimo u različitim smenama da bi bili sa malom. 

Blago meni što žena ostade bez posla 

 

:covid19:

 

Šalu na stranu, uveliko traži novi, mangulać neće ići u jasle samo ako izbije neko grande sranje sa konradom

Link to comment
3 hours ago, Aleksija said:

evo jednog svetlog primera, sta ce od ovoga ostati vec tokom prve nedelje, videcemo. u svakom slucaju, sve pohvale za trud!

 

 

Brate, o ovakvoj školskoj zgradi u Njujorku može samo da se sanja i mašta.

Kad bi ovako izgledale škole u Njujorku, mislim da bih i ja poslala decu bez razmišljanja.

Sad razumem zašto većina ljudi u Srbiji hoće da pošalje decu...

Edited by trustno1
Link to comment
2 hours ago, pacey defender said:

Nema nam druge. Mi u kući žongliramo sa radnim rasporedom evo već četiri meseca, nekako prilagođavamo da radimo u različitim smenama da bi bili sa malom. 

 

Ti smo, još od marta. Mislim, suprug radi a ja tražim posao + dvoje male dece. Kupili smo im ajpedove, mnogo vremena provode na njima, ne znam šta drugo da radim. Stavila sam im neke edukativne aplikacije. Sanjaju te igrice i samo o njima pričaju.

 

2 hours ago, pacey defender said:

Već me hvata očaj kako će izgledati jesen i zima. Mislim da ne kapiramo svi još uvek kako će nam se korona ukenjati u živote kada napolju bude +4C sa vetrom i kišom i mrakom koji pada u 5 popodne; to je neuporedivo sa ovom varijantom kada možeš da odeš napolje kad god hoćeš i držiš distancu. A to će biti u situaciji kada već imamo nagomilanu frustraciju i manjak optimizma da će ovo ikada proći, pa samim tim i manjak entuzijazma i razumevanja za druge.

 

Biće verovatno veoma zeznuto. Mi ni sad ne izlazimo puno napolje: 3 puta nedeljno. A i to je takav smor, i deca moraju da nose maske napolju, ajde i to, ali svuda je gužva i sve što radim je da pazim da ne ulete u nekoga. Ozbiljno razmišljamo da se preselimo iz ovog malenog stana u neku kuću. Ali za to treba ići u drugu državu, treba isfinansirati (tj. magično stvoriti pare), treba ići gledati kuće u ovoj situaciji, treba pregurati s decom emotivno i psihološki potpunu promenu - a ne znam je l bi to bila stalna promena ili bismo se opet selili za godinu dana ili kad prodje korona. Bilo bi mnogo lakše u kući sa dvorištem ali opet bi ostao rad u smenama i sve što ide uz malu decu koja su 24/7 u kući.

 

Ipak, moram da kažem da se sada osećam mnogo smirenije nego proteklih meseci. Ipak stvari deluju izvesnije. Meni je bilo gore na samom početku - bukvalno smo se plašili da će kolapsirati Njujork i da nećemo imati hranu u prodavnicama. Ti dani u martu su izgledali beznadežno. Sećam se noći: kiša lije, sve što se čuje je neprestan zvuk helikoptera tu odmah iznad (ne znam zašto) i beskrajne sirene, sirene, sirene. Njujork, centar sveta korone. Ljudi umiru levo i desno, beži svako ko može. Stižu nam brodovi u pomoć. Dva meseca nismo provirili iz stana. Nisam znala da l dolazi smak sveta ili šta. Sada je ipak mnogo drugačije. Postoje velike šanse za vakcinu. Imamo neki tajmlajn za koji možemo da se uhvatimo. Ceo svet je zajedno u ovome pa ćemo zajedno nekako izdržati i celu zimu u kući sa malom decom. Jbg. Kupite tablete ako već niste. ;) Trudim se da take it by the day. I predlažem da na topiku "2-8 nedelja pakla" imamo support i razmenu ideja za ljude s malom decom kod kuće!

Link to comment
27 minutes ago, goofs said:

Ma da, izrežiran video jedne solidne škole povlači nemosumnjivo to da su sve škole takve. I da će deca da se pridržavaju ovoga. 

 

U školi kao što je ova sa snimka, i kao što je bila moja osnovna i srednja u Srbiji, je neuporedivo lakše primeniti mere nego u prosečnoj školi u Njujorku. U mojoj osnovnoj, kao i u ovoj sa snimka učionice su veoma prostrane i nisu natrpane gomilama igračaka i drugih stvari koje deca mogu da pipaju , imaju puno prozora koji mogu da se otvore (i to širom), sala za fizičko isto ima prozore, školsko dvorište je veliko,... Ovde su učionice minijaturne i pretrpane gomilom stvari - koje planiraju da dezinfikuju (zamislimo samo da neko treba da dezinfikuje sve te stvari u jednoj učionici, to je kao da zamislite 5 najnatrpanijih dečijih soba koje znate e pa ta količina stavri), prozori uglavnom ne mogu da se otvore ili mogu samo malo, sala za fizičko je bez prozora, dvorište je minijaturno...

 

Naravno da je pitanje kako i koliko će se deca a i svi ostali pridržavati mera ali to je isti problem i ovde i u Srbiji. Ali ta zgrada tu je neuporedivo bolja za vreme korone nego ove ovde. :)

 

Edit: Kad bi ovde u učionicama postavili stolove za svako dete kao u snimku, moglo bi da stane četvoro dece u učionicu - ne zezam se. I pritom nemaš otvorene prozore.

Edited by trustno1
Link to comment
5 hours ago, trustno1 said:

 

Šta fali?

Sala za za fizičko je veliki zatvoren prostor s proporcionalno malim prozorima i mnogo, mnogo teže se provetrava nego učionica. Možda treba malo više vremena da se virus nakupi, ali vremena imamo. :laugh: 

 

Kod nas su stavili prostački, svako poluodeljenje ima svoju učionicu iz koje izlazi samo na taj jedan svoj veliki odmor (imamo dva velika odmora po smeni, nisam to do kraja ukačio) i koja se provetrava posle svakog polučasa. Poluškola. Ali mislim da je to bolje od sale za fizičko, naši nastavnici fizičkog kažu da je vazduh tamo govno. Inače moram pohvaliti naše nastavnike fizičkog sad i inače, na čelu s nastavnicom koja ima izgovor ko Cane partibrejker, na veću sedne u najdalji kraj zbornice i odatle zaurlava: MOOORAŠ DA NOSIŠ MASKU NA ČASU! NIJE BITNO ŠTO SE GUŠIŠ, AKO SE GUŠIŠ IZAĐI NAPOLJE! MOOORAŠ, PIŠE DA MOOORAŠ!

 

Ne verujem da njima u ministarstvu rasprave nastavnika znače išta. Da znače, do sad bi se promenila gomila važnih stvari, mi se stalno i žučno raspravljamo (između ostalog i o važnim sistemskim stvarima). Sad smo i mi bili zaćutali, što kaže Aleksija nisu nam dali dovoljno fokusa ni da se posvađamo. 

 

Kod nas je neko metnuo 1 i 2 razred od 7:45 a 3 i 4 od 8, pa su učitelji popizdeli jer će nastati haos oko ulaska i zvona. A na nastavnicu muzičkog je juče pao ormar, zvala me da pita da li može da prebaci stvari u moj. Čoveče, svi radovi unutra su od pre marta, ja sve što nam valja ionako nosim kući ili guram u neke ormare dole u kabinetu za tehničko u podrumu (likovno su prošle godine prebacili u podrum, što ne znači da smo dobili svoj kabinet, ne daj bože... do prošle smo bili u muzičkom al muzičarka ima OCD pa su nas sklonili da nas zaštite). A ormari su raspad, svako malo padaju vrata (na decu u poslednjem redu, obično, malko ih udare u glavicu) a sad je ceo ormar konačno kolabirao. Opičena koleginica je dobro, neće grom u koprive...

 

 

Link to comment
8 hours ago, trustno1 said:

 

Šta fali?

menjaju se odluke iz dana u dan, ne znamo da li će sami biti u sali ili još neka odeljenja, pitanje je koliko sala ima mogućnosti da se proluftira... 

Link to comment
3 hours ago, Hermetico said:

Sala za za fizičko je veliki zatvoren prostor s proporcionalno malim prozorima i mnogo, mnogo teže se provetrava nego učionica. Možda treba malo više vremena da se virus nakupi, ali vremena imamo. :laugh: 

 

Kod nas su stavili prostački, svako poluodeljenje ima svoju učionicu iz koje izlazi samo na taj jedan svoj veliki odmor (imamo dva velika odmora po smeni, nisam to do kraja ukačio) i koja se provetrava posle svakog polučasa. Poluškola. Ali mislim da je to bolje od sale za fizičko, naši nastavnici fizičkog kažu da je vazduh tamo govno. Inače moram pohvaliti naše nastavnike fizičkog sad i inače, na čelu s nastavnicom koja ima izgovor ko Cane partibrejker, na veću sedne u najdalji kraj zbornice i odatle zaurlava: MOOORAŠ DA NOSIŠ MASKU NA ČASU! NIJE BITNO ŠTO SE GUŠIŠ, AKO SE GUŠIŠ IZAĐI NAPOLJE! MOOORAŠ, PIŠE DA MOOORAŠ!

 

Ne verujem da njima u ministarstvu rasprave nastavnika znače išta. Da znače, do sad bi se promenila gomila važnih stvari, mi se stalno i žučno raspravljamo (između ostalog i o važnim sistemskim stvarima). Sad smo i mi bili zaćutali, što kaže Aleksija nisu nam dali dovoljno fokusa ni da se posvađamo. 

 

Kod nas je neko metnuo 1 i 2 razred od 7:45 a 3 i 4 od 8, pa su učitelji popizdeli jer će nastati haos oko ulaska i zvona. A na nastavnicu muzičkog je juče pao ormar, zvala me da pita da li može da prebaci stvari u moj. Čoveče, svi radovi unutra su od pre marta, ja sve što nam valja ionako nosim kući ili guram u neke ormare dole u kabinetu za tehničko u podrumu (likovno su prošle godine prebacili u podrum, što ne znači da smo dobili svoj kabinet, ne daj bože... do prošle smo bili u muzičkom al muzičarka ima OCD pa su nas sklonili da nas zaštite). A ormari su raspad, svako malo padaju vrata (na decu u poslednjem redu, obično, malko ih udare u glavicu) a sad je ceo ormar konačno kolabirao. Opičena koleginica je dobro, neće grom u koprive...

 

 

pa šta rade ti školski majstori što ne poprave ta vrata, 1 šarka je oko 100 dinkića da li je to preveliko ulaganje za školu ili šta, a ako nema škola pa mogu barem nastavnici u kabinetima sa problematičnim enterijerom da se otvore za 1 crvenu i da ako i nema majstora nastavnik tehničkog popravi te ormane ili su ti nastavnici tolike stipse

Link to comment
9 hours ago, trustno1 said:

 

U školi kao što je ova sa snimka, i kao što je bila moja osnovna i srednja u Srbiji, je neuporedivo lakše primeniti mere nego u prosečnoj školi u Njujorku. U mojoj osnovnoj, kao i u ovoj sa snimka učionice su veoma prostrane i nisu natrpane gomilama igračaka i drugih stvari koje deca mogu da pipaju , imaju puno prozora koji mogu da se otvore (i to širom), sala za fizičko isto ima prozore, školsko dvorište je veliko,... Ovde su učionice minijaturne i pretrpane gomilom stvari - koje planiraju da dezinfikuju (zamislimo samo da neko treba da dezinfikuje sve te stvari u jednoj učionici, to je kao da zamislite 5 najnatrpanijih dečijih soba koje znate e pa ta količina stavri), prozori uglavnom ne mogu da se otvore ili mogu samo malo, sala za fizičko je bez prozora, dvorište je minijaturno...

 

Kada je u pitanju korona imali smo velike sreće što smo sirotinja, baš ovakva kakva jesmo.

Malo je ljudi imalo para za zimovanje, pogotovu kad su penzioneri u pitanju, pa u startu nismo imali puno slučajeva. Fudbal nam je loš. Ljudi idu kod lekara kad su baš bolesni, a običan grip preleže kući (ovo je uslovilo da se u startu zarazi manje doktora). U početku su doktori insistirali da zaraženi ne dolaze u bolnice, pogotovu ako nemaju problema s disanjem. To je prihvaćeno, jer su ljudi navikli da se za bolnicu čeka red.

S druge strane, nije baš da ne možemo da priuštimo sapun, uglavnom ne živimo u velikim zajednicama, ...

 

Sad nam odgovara što koristimo škole od pre pola veka. Tad se nije računalo na klimu, već na velike prozore. Podovi su prilagođeni lakom održavanju. Učionice su prilagođene odeljenjima od 30+ učenika. Smanjiš na 15 i rešio si problem. Malo je rekvizita. Uglavnom su goli zidovi + crteži, mape i zidne novine. 

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...