Jump to content
IGNORED

Školska godina i obrazovanje pod koronom


renne

Деца у школу од 1.9  

105 members have voted

  1. 1. Деца у школу од 1.9

    • Имам школско дете и не бих га послао у школу
      19
    • Имам школско дете и послао бих га у школу
      38
    • Немам школско дете, да имам послао бих га у школу
      25
    • Немам школско дете, да имам не бих га послао у школу
      23


Recommended Posts

On 22.8.2020. at 12:34, trustno1 said:


...moramo da se zaključamo jer za nas je bukvalno pitanje života i smrti... Za mene je u ovoj situaciji slanje dece u školu luksuz koji ne mogu da priuštim.

 

To je specificna situacija expat parova sa decom. U sasvim mogucem scenariju da oboje roditelja fasuje virus i zavrse u bolnici, sta ces sa decom sve i da su zdrava ili bez simptoma.  Tetke, strine, babe, prijatelji kojima bi poverio dete na cuvanje (i koji bi to bez razmisljanja prihvatili znajuci da su im oboje rodtitelja zarazeni) svi su na par hiljada kilometara sto je u ovom trenutku jednako kao da su na Mesecu.

 

Jebiga, ljudi koji nisu u toj situaciji to jednostavno ne mogu da razumeju. Ziveci kao expat ti si, neminovno, nemerljivo more vulnerable u ovakvim situacijama. Ali kakve to ima veze kad je srpska kafanska percepcija da zivis u luksuzu, u vili s bazenom i pola tuceta sluzincadi na dohvat ruke.

 

On-topic - U Spaniji i kod mene na lokalu brojevi potpuno podivljali. Danas oboren rekord u broju obolelih od pocetka krize. Dok ne krene skola, za dve nedelje, bice mala apokalipsa, ali za sada se ne pominje bilo kakva online opcija. Jebala ih zimska turisticka sezona. A ako i krene skola, ubedjen sam da em nece potrajati vise od desetak dana dok ne krenu "zarista", em sto ce obrazovni benefit biti ravan nuli uz sve ove okolnosti. Posto su ovde casovi u septembru inace kraci (deca ostaju u skoli do 2, ne do 5), ozbiljno razmisljam da ostavim podmladak kod kuce. Ne moramo mi da im budemo zamorci u eksperimentu.

Link to comment
9 hours ago, chandra said:

 

To je specificna situacija expat parova sa decom. U sasvim mogucem scenariju da oboje roditelja fasuje virus i zavrse u bolnici, sta ces sa decom sve i da su zdrava ili bez simptoma. 

 

Mom najboljem drugu se to desilo (on i žena po bolnicama). Živi u kući, pa je došla stara tašta, koja se nije mešala sa decom, ali je bar bila tu.

Deca su osnovna i izgurali su vrlo zrelo.

Link to comment
26 minutes ago, dvb-t manijak said:

 

Mom najboljem drugu se to desilo (on i žena po bolnicama). Živi u kući, pa je došla stara tašta, koja se nije mešala sa decom, ali je bar bila tu.

Deca su osnovna i izgurali su vrlo zrelo.

 

Horor. E pa sad zamisli jos da ti je bilo ko kome bi mogao da ostavis dete na 3-4000 km daleko uz sve granice i karantine i otkazane letove. Ja verujem u svoj podmladak (osnovna takodje) da bi se snasao i preziveo, imamo i prijatelja koji bi pritekli nekako, ali stvarno ne zelim ni da zamisljam taj scenario, vec da ucinim sve sto mogu da ga izbegnem. Jos mi zena radi u zdravstvu. On the bright side, ja mogu da radim od kuce do penzije. U stvari formalno moram jedan dan nedeljno da se pojavim na poslu, al to ignorisem po cenu reperkusija (doduse, neformalno, mogu za tuki da me povuku).

 

Vec par dana vrtim po glavi sve razloge za i protiv i sve sam blizi da ostavim dete kod kuce bar nedelju dve dok ne vidimo kako ide (tj. dok skolski balon ne pukne).

  • +1 1
Link to comment
9 hours ago, chandra said:

 

To je specificna situacija expat parova sa decom. U sasvim mogucem scenariju da oboje roditelja fasuje virus i zavrse u bolnici, sta ces sa decom sve i da su zdrava ili bez simptoma.  Tetke, strine, babe, prijatelji kojima bi poverio dete na cuvanje (i koji bi to bez razmisljanja prihvatili znajuci da su im oboje rodtitelja zarazeni) svi su na par hiljada kilometara sto je u ovom trenutku jednako kao da su na Mesecu.

 

Jebiga, ljudi koji nisu u toj situaciji to jednostavno ne mogu da razumeju. Ziveci kao expat ti si, neminovno, nemerljivo more vulnerable u ovakvim situacijama. Ali kakve to ima veze kad je srpska kafanska percepcija da zivis u luksuzu, u vili s bazenom i pola tuceta sluzincadi na dohvat ruke.

 

 

E znaš šta, hvala ti puno na razumevanju. Stvarno mi je značilo da pročitam. Bukvalno mi se svi redom ili podsmevaju ili uopšte ne razumeju "paranoju", računajući i većinu prijatelja. Govore mi: ja ne bih mogla tako, poludela bih. A ne shvataju da to govore samo ljudi koji imaju luksuz izbora - koji u Srbiji većinom ljudi imaju. Ja nemam šta da ne mogu ili da poludim - ja nemam izbor i ja moram. Kako sad da proglasim da ne mogu i da ću poludeti? :)

 

26 minutes ago, dvb-t manijak said:

 

Mom najboljem drugu se to desilo (on i žena po bolnicama). Živi u kući, pa je došla stara tašta, koja se nije mešala sa decom, ali je bar bila tu.

Deca su osnovna i izgurali su vrlo zrelo.

 

Moja deca su 2,5 i 5,5. Razmišljam, da su starije pa da ih zaključaš u stan i da ih neke komšije obilaze i donose im hranu. Ali ovako, neko mora da bude nonstop sa njima. Jbg, prosto, za nas je jedina mogućnost potpuni karantin do vakcine i to je to. Lako ćemo se obrazovati kad prodje opasnost. (Starija ćerka sad kreće u prvi razred.)

 

Link to comment

Ko da će nešto da se promeni sa odlaganjem, samo će kraće ići u školu do zatvaranja. Bar neka deca vide ko im predaje, koji su predmeti i neki dogovori interni  dok se ne stavi katanac ako se izdrži do oktobra. Od ozbiljne škole nema ništa ali realno, za ovo, nije samo do naše vlasti, teško je nešto pametno ovde uraditi da svi budu bar delimično zadovoljni

Link to comment
12 hours ago, trustno1 said:

 

E znaš šta, hvala ti puno na razumevanju. Stvarno mi je značilo da pročitam. Bukvalno mi se svi redom ili podsmevaju ili uopšte ne razumeju "paranoju", računajući i većinu prijatelja. Govore mi: ja ne bih mogla tako, poludela bih. A ne shvataju da to govore samo ljudi koji imaju luksuz izbora - koji u Srbiji većinom ljudi imaju. Ja nemam šta da ne mogu ili da poludim - ja nemam izbor i ja moram. Kako sad da proglasim da ne mogu i da ću poludeti? :)

 

 

Moja deca su 2,5 i 5,5. Razmišljam, da su starije pa da ih zaključaš u stan i da ih neke komšije obilaze i donose im hranu. Ali ovako, neko mora da bude nonstop sa njima. Jbg, prosto, za nas je jedina mogućnost potpuni karantin do vakcine i to je to. Lako ćemo se obrazovati kad prodje opasnost. (Starija ćerka sad kreće u prvi razred.)

 

 

Nedostatak empatije je trademark sveta u kojem zivimo.

Link to comment

nije bas za ovaj topik,  jer nije skola, ali i vrtici su izazov: prosto ne znam sta da radim, klinka mi ima 3 godine i prelazi iz jaslica u vrtic, u jaslice ne ide od marta i vidim da joj uzasno fali taj paket: drugari, vaspitacice, pevanje, igranje, crtanje... radimo mi to sve kod kuce, ali nije isto. nema drugara.

 

do sad smo se nekako snalazili, ali nisam sigurna koliko vise mozemo da guramo taj "snadji se" model.  ona intenzivno pita kad krece u skolicu, vec danima pakuje svoj ranac i svima prica kako ce sad da ide u skolicu koja nije za bebe, nama se i situacija sa poslovima malo komplikuje i pitanje je koliko cemo moci da pokrivamo boravak kod kuce kako bi i ona mogla da ostane sa nama.

 

i prosto nisam pametna - ne bih da je guram u vrtic samo zato sto joj se druzi (mada sada kapiram koliko joj je to bitno), a sa druge strane se pitam da li bih imala ovoliko nedoumica da sam od starta bila prinudjena da se vratim na posao i da je samim tim ona morala da se vrati u vrtic.

 

 

 

 

Link to comment

stigao shkolski raspored. idem prvo da se proburazim onim portabl ashovom za kola, to mi deluje pouzdano, pa se kao vanredna ochajnica umilim gospodu i vaskrsnem. pa cu da ispricham isuse.gif ph34r.gif rolf.gif

 

srednja razumno (ako postoji ikakav razum u ideji da se 'motor zaraze' vozika masovno busevima s kraja na kraj grada i distribuira aerosoli, ali ajde), a osnovna nudi jedno netranspantno govno od modela i to ce da bude 1 chudo.

 

sent from bubamoto

 

 

 

 

Link to comment
3 hours ago, gospa buba said:

stigao shkolski raspored. idem prvo da se proburazim onim portabl ashovom za kola, to mi deluje pouzdano, pa se kao vanredna ochajnica umilim gospodu i vaskrsnem. pa cu da ispricham isuse.gif ph34r.gif rolf.gif

 

srednja razumno (ako postoji ikakav razum u ideji da se 'motor zaraze' vozika masovno busevima s kraja na kraj grada i distribuira aerosoli, ali ajde), a osnovna nudi jedno netranspantno govno od modela i to ce da bude 1 chudo.

 

sent from bubamoto

 

 

Uh, bre. Doduse slicno i ovde. Stiglo naredjenje da se u skolu mora ici, da je obavezno po zakonu i da se ne zajebavamo zadrzavanjem dece kod kuce. Ali najgrdje je obrazlozenje "zato sto skola doprinosi eliminisanju drustvenih nejednakosti u njihovom korenu". Pa da im jebem mater... Spanski skolski sistem je najgrdji primer socijalne segregacije koji mozes da zamislis. Tacno postoje skole za svaku od brojnih "kasti".

 

A pojavila se odmah i zajebancije. Kako izgleda plan povratka u skole?

Faza 1: Otvaramo skole

Faza 2: O moj boze, o moj boze

Faza 3: Zatvaramo skole

 

Samo je pitanje koliko ce faza 2 potrajati. Moja procena maksimalno dve nedelje pre nego sto pola skola budu zarista. Posto su reseni da ignorisu ubrzanje virusa ne bi li spasili "ekonomiju" (jebala ih ekonomija! Kakva crna ekonomija - radi se o spasavanju jednog ekonomskog modela)

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...