Jump to content
IGNORED

Školska godina i obrazovanje pod koronom


renne

Деца у школу од 1.9  

105 members have voted

  1. 1. Деца у школу од 1.9

    • Имам школско дете и не бих га послао у школу
      19
    • Имам школско дете и послао бих га у школу
      38
    • Немам школско дете, да имам послао бих га у школу
      25
    • Немам школско дете, да имам не бих га послао у школу
      23


Recommended Posts

1 hour ago, Aleksija said:

ja juce bas gledam prilog iz jedne nemacke ucionice gde bukvalno svi imaju masku, i ucenici i ucitelj. na odmoru sede napolju, na distanci i tek onda skidaju masku. mislim da kod njih postoje velike regionalne razlike u vremenu i u nacinu otvaranja skola.

 

Da, da, samo u Severnoj Rajni maske u učionici. Pustila mi žena, odma sam pomislio kako su kad dođe televizija svi dobri i sve je cakum-pakum. :laugh: Grešna mi duša.

 

@Zlurad Da, prava iskušenja dolaze s hladnim danima. Da provučemo decu što duže da ljudi odrade što više taskova, pa raspad. Kod nas je zimi ionako raspad... 

@maharaja Ja isto mislim da je najgore da se škole otvore pa zatvore, a mislim i da će se to verovatno desiti. 

 

Link to comment

mozemo da probamo da izracunamo koliko to kosta ako zelimo da bude izvedeno kao sto treba ... imho to mozda moze da si dozvoli svajcarska/nemacka/???

 

1. broj djaka u odeljenju treba da se smanji da bi omogucio distancu u zatvorenom prostoru, sto neminovno  nosi veci broj prostorija i/ili veci broj predavaca

2. troskovi za dezinfekciju ruku, ucionica i nastavnih sredstava

3. troskovi za maske

4. troskovi za prociscavanje vazduha (klima-zima)

5. troskovi za testiranje svih tih ljudi

 

mozda ima jos neki trosak da mi nije pao na pamet, ali mi se cini da bi bilo jeftinije obezbediti racunar i internet svakom detetu u gotovo svakom kutku neke drzave i uciti online, ozbiljno uciti online

 

edit:

setih se: 6. trosak zdravstvenog sistema kada se prosiri virus

 

Edited by cedo
Link to comment
Just now, Hermetico said:

 

Da, da, samo u Severnoj Rajni maske u učionici. Pustila mi žena, odma sam pomislio kako su kad dođe televizija svi dobri i sve je cakum-pakum. :laugh: Grešna mi duša.

 

@Zlurad Da, prava iskušenja dolaze s hladnim danima. Da provučemo decu što duže da ljudi odrade što više taskova, pa raspad. Kod nas je zimi ionako raspad... 

@maharaja Ja isto mislim da je najgore da se škole otvore pa zatvore, a mislim i da će se to verovatno desiti. 

 

pretpostavljam da u srbiji bas niko ne misli da nece doci do zatvaranja skola.

uz nepostojanje pracenja kontakata, probleme u testiranju kad krene talas, stelovanu statistiku, kapacitete bolnica koji su vec jednom bili pred pucanjem i shvatanje mera prevencije kao necega sto cemo deklarativno preporuciti, a realno ismevati - sta bi drugo bilo moguce?

vecina nas  iz skola je, izgleda, najvise za zivu nastavu (u kontrolisanim uslovima, naravno) zato sto pretpostavljamo da nam je to retka i kratka prilika da bar malo vidimo ucenike pre ponovnog povratka na onlajn mucenje.

Link to comment
24 minutes ago, tonyk said:

A maske?

Hoću da dete ide ali bez maske i sl. opcije
Zar nije oko toga problem sa tim protestima
 

kontam da ovde nema niko ko bi poslao dete bez maske u školu

  • +1 1
Link to comment
3 minutes ago, Aleksija said:

pretpostavljam da u srbiji bas niko ne misli da nece doci do zatvaranja skola.

uz nepostojanje pracenja kontakata, probleme u testiranju kad krene talas, stelovanu statistiku, kapacitete bolnica koji su vec jednom bili pred pucanjem i shvatanje mera prevencije kao necega sto cemo deklarativno preporuciti, a realno ismevati - sta bi drugo bilo moguce?

vecina nas  iz skola je, izgleda, najvise za zivu nastavu (u kontrolisanim uslovima, naravno) zato sto pretpostavljamo da nam je to retka i kratka prilika da bar malo vidimo ucenike pre ponovnog povratka na onlajn mucenje.

 

Ja sam onlajn nastavu u prvom krugu odradio super jer sam decu baš dobro poznavao, a i ona mene. Razumeli smo se u učionici pa smo se razumeli i u mejlovima. Ove godine imam samo petake, voleo bih da ih upoznam što bolje. I to što bolje neće biti dovoljno. Neka moja idealna situacija (bukvalno moja i za moj predmet) bi bila konsultacije uživo u manjim grupama, okačen materijal, rad kod kuće, konsultacije uživo. 

 

Možda je ok i da ih čuvamo što duže, upoznaću ih tako pa posle šta bude... Svakako neću ja odlučivati o principima. a svakako ću o svim pojedinačnim stvarima na terenu ja odlučivati. Ništa novo. 

Link to comment

U mom naselju u Vrscu su klinci-tinejdzeri resili da se sprdaju sa vlasnikom prodavnice i njegovim radnicama i ne zele da nose maske u radnji. Prosto teraju inat, ne moze im niko nista i ne jebu zivu silu.

Vlasnik je opet sav sasran jer se plasi da moze da mu bane inspekcija i da popase i on kaznu (nije mi jasno kako on moze da je dobije ali ajd). 

 

Imamo pravnike na forumu, hvala Svevisnjem..mogu li se nekako kaznjavati maloletnici za nenosenje maske (pretpostavicu da je sad ovo na nivou uredbe/preporuke/zahteva a ne zakona)  a da se to naplati roditeljima ?

Link to comment
6 minutes ago, Hermetico said:

 

Ja sam onlajn nastavu u prvom krugu odradio super jer sam decu baš dobro poznavao, a i ona mene. Razumeli smo se u učionici pa smo se razumeli i u mejlovima. Ove godine imam samo petake, voleo bih da ih upoznam što bolje. I to što bolje neće biti dovoljno. Neka moja idealna situacija (bukvalno moja i za moj predmet) bi bila konsultacije uživo u manjim grupama, okačen materijal, rad kod kuće, konsultacije uživo. 

 

Možda je ok i da ih čuvamo što duže, upoznaću ih tako pa posle šta bude... Svakako neću ja odlučivati o principima. a svakako ću o svim pojedinačnim stvarima na terenu ja odlučivati. Ništa novo. 

 

to treba da je idealna situacija (u ovim vremenima) za svakog vrednog/postenog/ozbiljnog predavaca ... i to je izvodljivo

verujem da bi iziskivalo vise angazmana sa vase strane (zar ne iziskuje i u redovnim vremenima :) . isto tako drzava treba da podstice takve ljude da rade i daju sve od sebe da propisno obrazuju decu i da istovetno  belezi/placa one koji tako rade

Link to comment

 

Ovde je prvo tromesečje (školska godina počinje krajem januara i završava se sredinom decembra, ima četiri tromesečja sa tri raspusta od po dve nedelje između) završeno onlajn nastavom za decu čiji roditelji nisu išli na posao (tj. radili su od kuće). Mislim da je manje od 20% dece išlo u školu, a za slanje dece u školu je bio dovoljna izjava. U drugom tromesečju su se deca polako vratila u školu - sredinom maja je bilo par nedelja gde su išli po jedan dan u školu, a krajem maja su svi krenuli nazad. U trećem tromesečju koje je u toku su vratili i vanškolske aktivnosti tipa školski orkestar (pri čemu su od ove nedelje ukinuli duvačke instrumente jer je povećan rizik, iako je ove nedelje broj novih zaraženih dnevno pao na ispod deset na nivou NSW). Roditeljima nije dozvoljeno da ulaze u školu, dovoze ili dovode decu samo do neke od kapija i tu ih kupe ako ne idu kući sama. Maske ne nose, a nisu obavezne ni za nastavnike (glavni savezni lekar je tokom epidemije više puta napominjao da deca nisu masovni prenosioci, a uradili su i studiju na nivou NSW gde su pokazali da nije došlo do nijednog zaražavanja od dece u školi na nastavnike i druge đake i pored stotina kontakata), ukinuli su ekskurzije i okupljanja u salama. Poslednjih par meseci se za svaki detektovan slučaj virusa kod školske dece (uglavnom srednjoškolske) škola zatvara na par dana uz čišćenje, svi kontakti se testiraju uz obaveznu izolaciju (kao i za sve druge zaražene). Pri tome je ovde od juna do septembra zima, tj. hladnije vreme, u obična vremena avgust je sezona gripa.

 

Ovo je sve za vreme jako malog broja novih zaraženih na dnevnom nivou - neko vreme su jedini novi zaraženi bili u hotelskom karantinu, dok u poslednjih par meseci ima ne više od dvadeset slučajeva dnevno (od virusa stiglog iz Viktorije). Pretpostavljam da bi za neke veće brojeve (par stotina dnevno, kao što smo imali u martu/aprilu) opet zatvorili škole kao što je to trenutno slučaj u Viktoriji.

 

SaE

Link to comment

stigao upitnik za srednju, da li smo za ful onlajn ili nismo za ful onlajn, pa se ljudi izjashnjavaju za da/ne plus navode masovno kombinovano kao omiljeni rezultat. chetvrti roditelj u nizu je da onlajn nije srpska rech, te prema tome takva stvar kod nas ne postoji (odmah se setim uvazenog druga rasejanog (shto taj ne dodje nekad :dry: ) i nema takve stvari kao shto je besplatan ruchak :lolol: ) i ne moze u tom smislu ni da se odrzava, a da ce njegovo dete ici fizicki u shkolu i nikako drugachije :s_w:

 

znachi mi ce dizumremo i nije shteta :s_p:

 

mi srednjoshkolca necemo dati uopshte (jer mu je imunitet super kompromitovan, mada jeste lezao svinjski i ja bih mogla da se kladim da bi razbio i koronu, njegovi izazovi nisu respiratorni, ali nije moje da se kladim, a i punoletan je i nece da ide. ako mora da se razboli, on bi zeleo da to bude u kofidrimu na trecem bulevaru, ne u shkoli :rolf: ), a za osnovnu bih volela, kad budu nekad pitali, da redovna bude onlajn sa idenjem da se odgovara, ako mora, a da baletska bude ful uzivo, jer to jedino ima smisla, ostalo je sve pozdravi se sa dogadjajem. mada bih podnela (pazi ja bih podnela :lolol: ) i uzivo ako nema vishe od 10 dece u odeljenju + maske, to bi mozda i moglo. ali ne verujem da ce biti. to bi u mom svetu bili razumno smanjeni rizici, pa da vidimo kako ce da ide. ovo sve poshto bazen™ ne pokriva sve moje mnoge sluchajeve :isuse:

 

to naravno kad bi svi hteli da rade svoj posao i da se ponashaju normalno...

 

npr danas sam uochila u busu odredjen broj osoba srednjeg i starijeg doba, koje nekako pokushavaju, telesnim stavom, da upadljivije nemaju masku u prevozu, nego shto je to prosto nemanje maske u prevozu, vuche ih neki djavo, prezirali bi, raspravljali bi se, osh se bijesh osh se bijesh. mnogo smetaju ljudi sa maskama, ne razumem bash najbolje zashto, posebno shto oni to svode na demokratiju i ljudsko pravo. mogu da nosim i krunu ako hocu, a moze i nas dvesta :dry:

 

  • +1 5
Link to comment
5 minutes ago, gospa buba said:

 danas sam uochila u busu odredjen broj osoba srednjeg i starijeg doba, koje nekako pokushavaju, telesnim stavom, da upadljivije nemaju masku u prevozu, nego shto je to prosto nemanje maske u prevozu, vuche ih neki djavo, prezirali bi, raspravljali bi se, osh se bijesh osh se bijesh. mnogo smetaju ljudi sa maskama, ne razumem bash najbolje zashto, posebno shto oni to svode na demokratiju i ljudsko pravo. mogu da nosim i krunu ako hocu, a moze i nas dvesta :dry: 

 

narod se generalno previše raspojasao i osilio, zreo je da mu se napominje majke i šire familije uz upotrebu močuge.

 

Link to comment
stigao upitnik za srednju, da li smo za ful onlajn ili nismo za ful onlajn, pa se ljudi izjashnjavaju za da/ne plus navode masovno kombinovano kao omiljeni rezultat. chetvrti roditelj u nizu je da onlajn nije srpska rech, te prema tome takva stvar kod nas ne postoji (odmah se setim uvazenog druga rasejanog (shto taj ne dodje nekad :dry: ) i nema takve stvari kao shto je besplatan ruchak [emoji38]ol: ) i ne moze u tom smislu ni da se odrzava, a da ce njegovo dete ici fizicki u shkolu i nikako drugachije :s_w:
 
znachi mi ce dizumremo i nije shteta :s_p:
 
mi srednjoshkolca necemo dati uopshte (jer mu je imunitet super kompromitovan, mada jeste lezao svinjski i ja bih mogla da se kladim da bi razbio i koronu, njegovi izazovi nisu respiratorni, ali nije moje da se kladim, a i punoletan je i nece da ide. ako mora da se razboli, on bi zeleo da to bude u kofidrimu na trecem bulevaru, ne u shkoli :rolf: ), a za osnovnu bih volela, kad budu nekad pitali, da redovna bude onlajn sa idenjem da se odgovara, ako mora, a da baletska bude ful uzivo, jer to jedino ima smisla, ostalo je sve pozdravi se sa dogadjajem. mada bih podnela (pazi ja bih podnela [emoji38]ol: ) i uzivo ako nema vishe od 10 dece u odeljenju + maske, to bi mozda i moglo. ali ne verujem da ce biti. to bi u mom svetu bili razumno smanjeni rizici, pa da vidimo kako ce da ide. ovo sve poshto bazen[emoji769] ne pokriva sve moje mnoge sluchajeve :isuse:
 
to naravno kad bi svi hteli da rade svoj posao i da se ponashaju normalno...
 
npr danas sam uochila u busu odredjen broj osoba srednjeg i starijeg doba, koje nekako pokushavaju, telesnim stavom, da upadljivije nemaju masku u prevozu, nego shto je to prosto nemanje maske u prevozu, vuche ih neki djavo, prezirali bi, raspravljali bi se, osh se bijesh osh se bijesh. mnogo smetaju ljudi sa maskama, ne razumem bash najbolje zashto, posebno shto oni to svode na demokratiju i ljudsko pravo. mogu da nosim i krunu ako hocu, a moze i nas dvesta :dry:
 
Pa rekoh ja juče za pečuj
Link to comment
7 hours ago, Aleksija said:

onda se otvara pitanje koliko ce se od 30 minuta casa potrositi vremena na ubedjivanje oko maski, distance - ili ce se jednostavno dici ruke. u prostoru koji je u bar pola gradskih skola daleko manji od ta propisana 4m2 po coveku. dakle, nastavnici ce raditi sa punim ucionicama dece bez maske. ili ce se drkati sa roditeljima koji nece da im "deca budu rob", uz vec ukalkulisani dvostruki posao, a posle kuci na jos malo online.

Koliko znam niko ne može da se skine i dođe go na čas. Ne može da se šeta po učionici, itd. Valjda postoje neka pravila na času.

 

7 hours ago, Aleksija said:

postoji li neka zdravstvena ustanova u koju bilo ko moze da udje bez maske?

Ne može da se uđe u ustanovu, ali se kod nekih lekara skida maska. 

Možeš misliti kako je stomatolozima lepo. Uzgred, država je stomatolozima obezbedila po 2 pamučne maske. Naravno, svi s pola mozga su kupi vizire i kupuju maske za jednokratnu upotrebu. Sumnjam da će nastavnicima biti zabranjeno da nose vizire, a neće ih ni deca pljuvati s pola metra. Ima i stomatologa koji su kritična grupa, a još je više onih koji imaju nekog u porodici. Niko neće da mu online popravljaju zube.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...