Jump to content
IGNORED

Korona i buđenje introvertnog potencijala u nama?


Duhovnost, ljubav i med

Recommended Posts

Sad kad smo baš svi na jelovniku korona19 virusa, suvišno je objašnjavati svu surovost prirode, pošto nam je jedini način bežanje i maskiranje od nje, skoro kao Švarcineger u Predatoru 1.

 

Ali mi ljudi smo, osim što smo prirodna bića, izrazito spiritualna bića što prilično ublažava našu prirodnu surovost. To je sad duga priča, da bismo ulazili u sve detalje religijskih, poljoprivrednih, političkih i naučno-tehnoloških revolucija. Evolucija je stvorila dva osnovna naša psihološka tipa: ekstrovertni i introvertni.

 

Šta je ostalo kao veliki neiskorišćeni potencijal čovečanstva? Civilizacija se već vekovima podešava po merilima ekstrovertnih ljudi, društvenih galamdzija, njima je bila prilagođena ekonomija, struktura firmi, politika, lakše su dolazili do liderskih pozicija, lakše plasirali svoje ideje i koncepte. Da li je korona, što bi Jung rekao, sinhronicitet za čovečanstvo  - spoj dve naizgled nespojive stvari - unutrašnjeg i spoljašnjeg događaja - koji treba da oslobodi sve naše unutrašnje potencijale? Dejvid Linč je predlagao meditaciju (na onlajn gostovanju u Beogradu) kao način kako savladati buku, bes, mržnju u sebi, i uopšte u ljudskoj civilizaciji. Vidimo i da istočnjaci, Kinezi i drugi, ovu kriznu situaciju, savladavaju bez tolikih unutrašnjih potresa, moguće zato jer imaju balansiranju ekstrovertnu i introvertnu komponentu u svojoj civilizaciji, dok smo mi Balkanci pretežno ekstrovertna kultura.

 

I molim vas da se ova tema ne doživi kao trol tema, ova pitanja me istinski zanimaju, smatram ih vrlo važnim. (to je neka vrsta moje oproštajne forumske teme, pošto forume smatram dobrim potencijalnim mestom za istraživanje sopstvenih spiritualnosti, ali mesta koja u praksi budu češće upotrebljena u svrhu koncentrovane mržnje, od strane ekstrovertnih bukvalista) 

 

Ova moja radna hipoteza može delovati naivno, u smislu da neće fizička distanca i maska na licu automatski preobratiti ekstrovertnu civilizaciju u introvertnu civilizaciju. Ili ih uravnotežiti, sutra, prekosutra ili narednog meseca. To je proces, kao i svaki preobražaj, može trajati dugo. Naročito što ne znamo u budućnosti kakvi će nam virusi pristizati, preko globalizovanog saobraćaja, teorijski priroda lako može kreirati i nešto 1000 puta zlokobnije i zaraznije od ove korone.

  • +1 2
Link to comment

Od kakvog je to značaja?

Twin Peaks (u prevodu, recimo: Blizanci Vrhovi) simbolizuje dvojnost u nama, između ostalog -  našu ekstrovertnu i introvertnu komponentu, jer mi nikada ne saznamo da li se Kuperov ulazak u gradić zaista dogodio ili je to njegov unutrašnji put u nepoznato. Ubistvo Lore Palmer, je sličan spoljašnji okidač za taj put, kao recimo korona virus.

 

Ovi "pikovi" virusa, za koje je odgovorna pre svega vlast, naravno, imaju sličan efekat, ali oba pika suzbija samo introvertni kulturni model, onaj koji ne favorizuje "galamdžije" zavisne od intenzivnog društvenog života. Sada i ljudi sa bogatim unutrašnjim životom dobijaju priliku da pokažu da i njihov način života ima svoju evolucijsku prednost. (da ne pričam o kreativnim potencijalima introvertnih, koji su bili u najmanju ruku skrajnuti)

 

  • +1 1
Link to comment

Može i kao DvoPikovlje. 

 

Uzgred:

David Lynch says life after coronavirus will be “kinder” and “more spiritual”

Link to comment
19 minutes ago, ordi said:

sere mi se od introvertnih 

Zašto mora da se postuje sa toliko negativne energije... ja bio rešio da izbegavam dnevnopolitička ćaskanja da bih se izolovao od ovakvih negativnih, mrzilačkih ispada, ali izgleda da baš ni o čemu ne može da se priča sa maleckom dozom entuzijazma... odmah bi neko da potre sav moj entuzijazam sa svojim talasima negativne energije. :(

Link to comment
20 minutes ago, 3opge said:

bar je to zabava dostupna svima. plus je zdravo.

 

 

Nije, znaš kako kaže Luis CK - oženjen čovek s decom nema gde da masturbira. Pre nego što kažeš da je svima dostupno, pomisli na nas koji smo u karantinu sa suprugom, majkom i dvoje dece u dvosobnom stanu.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...