Jump to content
IGNORED

beyoncé protiv korone (izdvojeni postovi)


beyoncé

Recommended Posts

 @Valkyrie

period serokonverzije (pojave antitela specifičnih na antigene virusa) traje ~7-14 dana, što znači da su u toku ovog perioda mogući lažno negativni rezultati (a i posle, ne samo zbog nepouzdanih/nekvalitetnih testova, neko ne isprodukuje dovoljno antitela da bi se detektovala u krvi).

RTG u ranoj fazi takođe nije senzitivan, možda će sada da te pošalju na skener (CT). ovo sa izlivom što si napisala ima smisla, izlivi (efuzije) nisu tipični za kovid 19 i virusnu pneumoniju generalno. moguće i da nema izliva, već se samo tako čini zbog te anomalije.

želim ti da budeš dobro, u svakom slučaju <3

 

48 minutes ago, spina said:

Ja vam nisam javio da sam postao koronas. Sem on malaksalosti i temperature do 37.5 imao sam i tu neku senku na plućima. Dali su mi klacid da pijem i pre nego što sam otišao na PCR test. Posle dan, dva mi je već sve bilo ok, ovaj klacid pijem još sutra i prekosutra. Onaj bol koji sam osećao u plućima na jači udisaj je nestao.

Sent from my ONEPLUS A6013 using Tapatalk
 

:thumbsup:

 

javljajte kako ste. pogotovo barrywhite sa tom malarijom.

 

ostali, plašimo pazimo se. prethodne nedelje su brojevi bili otprilike x 5, za vikend od 1000 analiziranih (PCR) uzoraka u jednoj od laboratorija, skoro 500 pozitivno.

  • Hvala 1
Link to comment
10 hours ago, dillinger said:

Sad mi je 38.2. Jedno pitanje, dal ici u najblizu covid ambulantu ili moze jos uvek za 6k na Torlaku test? Izvinite na neupucenosti

može na torlaku da se uradi test na lični zahtev, i ti uzorci imaju prioritet tamo.

jedino što mora da se čeka u redu od ujutru, a organizacija prijema se menja iz dana u dan.

ne znam kakva je situacija sa svim covid ambulantama, ali znam da su u DZ u knez danilovoj u sredu npr. uzimali briseve za PCR kod nekih (što ne znači da će i danas/ubuduće...).

 

ljudi sa izraženim simptomima (visoka temperatura, kašalj, smetnje sa disanjem) bi, pored krvne slike sa formulom (koja u slučaju ove infekcije može da pokaže neke abnormalnosti - voditi računa da nijedna od njih nije specifična za kovid, tj. ne može da služi za definitivnu potvrdu ove infekcije, ali i ne mora, odnosno svi parametri mogu biti u granicama referentnih vrednosti), mogli da urade LDH, feritin, D-dimer, protrombinsko vreme i CRP u laboratoriji.

Link to comment

dillinger, s obzirom da imaš limfopeniju (smanjen % limfocita), možda ne bi bilo loše da uradiš ove parametre koje sam navela gore, makar LDH, feritin i CRP. njihovo povećanje može biti prediktivno za razvoj ozbiljnijih oblika bolesti.

 

Link to comment

@beyoncé drugarica i njen muž takođe sumnjaju da su covid+, oboma im je hgb i svi ti parametri oko rbc u slobodnom padu iako inače nisu anemični. Kaže ona da je slušala da korona hoće da napadne hemoglobin? Ima li istine u tome, izvor je DKT pa da se ne zalećem u verovanju...

 

@dillinger @Jozef K. držite se, nadamo se negativnom testu.

Link to comment

naravno da svako ima pravo da ima drugu respiratornu infekciju ili nešto drugo zbog čega može da ima temperaturu, malaksalost i sl. u ovom trenutku.

još jednom, ne postoji simptom ili nalaz koji je specifičan za kovid (osim + PCR testa ili prisustva specifičnih antitela), sve što se viđa u kovidu je nešto što je u nekom obliku već viđeno ranije u drugim bolestima i stanjima (za sada).

ali, epidemiološka situacija je takva da pojava tih simptoma sada često može biti posledica infekcije sa sars-cov-2. s obzirom da ta infekcija može izazvati ozbiljnu bolest, svako sa simptomima ko zna/misli da je imao rizičan kontakt treba da ode kod lekara koji će ga pregledati (gledati, slušati, pipati, mirisati... šta god treba) i uraditi mu set analiza na osnovu čega će imati bolji uvid u to što se događa od nas na forumu. ja ovde mogu samo da ponudim objašnjenja ili neke praktične informacije (kojih nemam mnogo).

 

ne treba zaboraviti da većina ljudi koji su zaraženi i dalje ima lakšu bolest, minimalne ili čak nikakve simptome i ne zahteva neko agresivno lečenje. međutim, bolest je nepredvidiva, i mora se obratiti pažnja kada se pojavi neki upozoravajući znak, kao npr. ova limofpenija.

(eto, dillinger je naveo limfopeniju, ali isprva nije naveo da su mu sem krvne slike uradili i CRP, i pošto nije značajno povećan, verovatno procenili da je stanje takvo da samo treba da se prati. možda bi mogle da se ponove analize za par dana, kako bi se pratio trend, a ako temperatura krene još da raste, pojavi se intenzivan kašalj, otežano disanje i sl. i pre.

ipak, nadam se da će se sve završiti u ovoj fazi i da će se dillingerov imuni sistem izboriti s tim, šta god da je)

 

valkyrie, teoretski, anemija može da se javi u zapaljenju (bilo kom), ali, koliko znam za sada, nije nešto što ukazuje na kovid, pogotovo ako nemaju simptome ili neke druge poremećaje u lab. testovima (nema podataka :)). nisam sigurna ni šta znači "u slobodnom padu", da li su te vrednosti stvarno niske, ili samo neke koje idu ka donjim granicama. u svakom slučaju, ukoliko je ovo prvo, treba ispitati uzrok anemije.

 

inivisible light, ubrzana sedimentacija je još jedan od tih "opštih" nalaza koji ukazuje na zapaljenje (kao i CRP, kao i mnogi drugi), ali ne specifično baš na kovid.

što znači da neko ko ima kovid može da ima ubrzanu sedimentaciju zbog zapaljenja, ali svako ko ima ubrzanu sedimentaciju ne znači da ima nužno kovid. ona može biti ubrzana u drugim zapaljenjima (infektivne ili neinfektivne prirode), ili iz nekih drugih razloga (npr. anemija, trudnoća i dr.). kada je prisutna neka infekcija, onda je lako povezati sedimentaciju s tim, ali ako neko nema infekciju a ima ubrzanu sedimentaciju, treba ustanoviti zašto.

  • +1 6
  • Hvala 2
Link to comment

Hvala puno beyoncé, a da li su cesti i obrnuti slucajevi, tj da neko ima Covid sa simptomima a nema znacajno povisene vrednosti crp/ubrzane sedimentacije? 

Link to comment

teže kliničke slike su najčešće praćene abnormalnostima u makar nekim parametrima, ali opisani su slučajevi sa umerenim simptomima i bez drastičnih promena 

zato se i radi više različitih analiza, što više kockica (parametara), bolja i procena

osim toga, ti parametri su veoma dinamični u funkciji vremena, te i vreme kada se određuju ima ulogu

na samom početku ne mora da postoje značajnija odstupanja, ali sa razvojem bolesti moguće je da dođe do promene ili ne - zavisi od dešavanja u organizmu

 

Link to comment

super što su svi zaraženi ovde dobro, neka ostanu tako :)

 

vezano za PCR testove, već sam pisala da uzorci uzeti na lični zahtev na torlaku imaju prioritet za analiziranje (mogu proći bolje od redovnih, u smislu vremena dobijanja rezultata). testiranje tamo se ne zakazuje, a sada se ispostavilo da je najbolje doći oko 11 sa uplatnicom (i uplaćenim novcem :)). plaćaju i deca.

 

što se tiče tromboze u plućnim krvnim sudovima u kovidu, ona je još jedan primer jednog odbrambenog mehanizma organizma (imunotromboza) koji je krenuo pogrešnim putem, odnosno, postao neregulisan, prekomeran, i kao takav, opasan. nastaje usled oštećenja krvnih sudova zapaljenjem, aktivacije enzima u krvi koji dovode do njenog zgrušavanja usled delovanja medijatora zapaljenja i drugim složenim imunskim mehanizmima, uglavnom kod težih slučajeva.

u jednom od prethodnih postova sam napisala da bi ljudi sa izraženim simptomima kovida mogli uz standardne parametre zapaljenja u krvi i krvnu sliku da provere koncentraciju D-dimera i feritina u krvi i protrombinsko vreme (PT), s obzirom da njihovo povećanje može da ukaže na razvoj ovog poremećaja.

nikako ne treba uzimati antikoagulanse/trombolitičke lekove na svoju ruku ako su ove vrednosti povećane, nisu svi lekovi indikovani za to, niti su bezbedni da se koriste nekontrolisano.

 

*zbog dugog ležanja, zapaljenja i raznih drugih faktora koje neko može da ima, može da dođe i do tromboze dubokih vena nogu u kovidu (ili je neko već ima od ranije) koja može da se komplikuje plućnom embolijom (deo tromba se otkine i nošen krvlju prolazi kroz venski sistem i desnu polovinu srca, zaustavljajući se u krvnim sudovima pluća). u tom slučaju se takođe mogu videti trombi u plućnim krvnim sudovima, takođe može biti povećan D-dimer i sl, ali se suštinski radi o drugačijem poremećaju u odnosu na plućnu intravaskularnu koagulopatiju.

  • +1 5
  • Hvala 4
Link to comment
1 hour ago, dekki said:

 

Линк ка тој бази? 

Другар се јуче тестирао у Вељка Дугошевића. Рекли му да ће добити резултат за 7 дана. 

trebalo bi ovde kada ukucaš podatke da se pojavi rezultat PCR-a ako je gotov

https://www.e-zdravlje.gov.rs/landing/

Link to comment
  • Redoran locked and pinned this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...