Jump to content
IGNORED

nova drzava (this is how we do it!)


gospa buba

Recommended Posts

evo deco kako cemo:

 

imali smo kataklizmu neku bilo kakve vrste, maksimalnog nivoa, nebitno (i ova moze da posluzi). drzava je postala neupotrebljiva, beskorisna je, sistemi ne rade, ljudi ne vide vishe svoje pozicije i putanje. takva nam vishe ne treba, moramo da napravimo neshto novo, shto ce da radi, da ima prava, da ima obaveze, da ispravi nepravdu, da odgovori zahtevima novog doba.

 

polazni parametri su nam srbija in a present state, ne neka zamisljana drzava. sve ono shto se u njoj zateklo teritorije ljudi stoke reke livade shume. crni beli zdravi bolesni. shta ukidamo, shta ispravljamo, shta zadrzavamo? shta pravimo potpuno novo? kako finansiramo, shta finansiramo? ako moramo odmah i moramo efikasno, kako to radimo?

 

jedni uslovi su minimum diskriminacije i izrabljivanja. dominantni ciljevi su, da parafraziran velikog tomislava: da shkolujemo, zaposhljavamo i lechimo nashe, u konachnici.

 

kako bi se, u realnom vremenu i realnom svetu, pravila funkcionalna drzava, od temelja do krova?

 

ne utopija. drzava koja radi.

 

 

 

ps. srbin pobedijo - stop, mejk serbija grejt agen - stop :hihi:

 

ps2. nemamo ni revoluciju, mora sve nasuvo :dry:

 

 

 

Edited by gospa buba
  • Hvala 2
Link to comment

Da sedne prvo neko da sabere koliko kome dugujemo jer bez toga nema 'leba da moze nesto da se uradi. 

Niko nigde ne posluje samo u okviru svojih granica - neki zajme pare neki salju vojsku pa pljackaju, neki nesto trece - do mora 100% da se prepozna da bi moglo dalje da se radi - bez toga ne vredi ni gace da skidamo...  

Link to comment
31 minutes ago, gospa buba said:

shta ukidamo, shta ispravljamo, shta zadrzavamo? shta pravimo potpuno novo? kako finansiramo, shta finansiramo? ako moramo odmah i moramo efikasno, kako to radimo?

 

4 zatvora i 2 ludnice. 
Tamo negdje još 2014. sam mislio da su 4 zatvora dovoljna. 
Ostalo će doći samo po sebi. Nema na čemu. :fantom:

Link to comment

necu zezanje, ocu da se ozbiljno poigramo tom idejom. 10 godina ovde kenjamo kako nam je drzava djubre, malo ko od nas je u prilici da bilo shta i pokusha da ispravi na ozbiljnijem nivou, delujemo u svojim mikrosvetovima. ono shto valja u ovom majmunarniku to smo mi i ono shto mi radimo kao pojedincio. i saglasni smo da i mi takvi neprekidno udaramo u zidove.

 

kako bi mi to reshili, da nam kosmos neshto da da mozemo.

 

edip. mislim, ja ne znam mnogo o upravljanju i organizaciji, zato sam i radoznala. sve shto imam je zdrav razum, neshto malo nametnutog iskustva iz prakse/zivota i ogromno iskustvo u izbegavanju zidova. partizani su imali batinu i napravili su funkcionalnu drzavu u svom dobu. mi se josh uvek vozimo na ostacima. dakle nemamo batinu, imamo hipotetichku situaciju, ppp pravi funkcionalnu drzavu. mene interesuje kako bismo to uradili? kakva bi to drzava bila?

Edited by gospa buba
Link to comment

problem je koliko kontam, sto nemamo vise te ljudske radne snage, human kapital, sve nas je manje iz godine u godinu, ona statistika koliko se rodi i koliko umre me uvek potrese.

 

Generalno jedino kriticna masa moze da se napravi u drzavama gde mladi su brojnijih od starijih,  u ovakvom drustvu, koje osetno stari i usitnjava se, nema nekih prostora za promenu.

Link to comment

dajte bre ljudi :lolol:

 

imamo odreshene ruke.

 

necu zashto ne moze, hocu kako moze. devojka sme da sanja :dry:

Edited by gospa buba
Link to comment
5 minutes ago, gospa buba said:

necu zezanje,

 

Uopšte se zez'o nisam. Imati nešto što se zove sud a ne donosi odluke koje unapredjuju stanje u društvu odluke il' imati nešto što se zove Krizni/Bilo_Koji_Drugi (recimo sazidan od doktora MD) štab a da ne donosi odluke koje se brinu za društvo je isto k'o imati razmaženo derište u grupi ostale djece (primjer iz familije) a koje ne smije da izgubi kad svi grupno igraju Čovječe ne ljuti se. 
I dalje se ne zezam:

druga opcija je svim zainteresovanim nabaviti po kopiju strategija Stronghold, Age of Empires i Cities: Skylines ili Civilization VI i da se vrate sa dokazom odigranih 1000 sati na Steam-u. Svakako bi bio bolji rezultat [u menadžmentu a nakon odigranih simulacija] od ovog što se trenutno gleda. 
 

Link to comment

Prvo bih trazio prihode i rashode detaljno. Onda, stavku po stavku iz rashoda evaluisao "zasto, cemu sluzi i kako".

Restrukturisao bih celi drzavni aparat, nakon sto bih ustanovio ovo iznad. Sve sto je visak poslao u penziju ili prevremenu penziju, sve stranacki zaposlene otpustio u svim opstinama. Svaka javna nabavka istrazena iz poslednjih 10 godina. Sve sto je ustanovljeno da je uradjeno na prevaru, ponistio, uhapsio vinovnike i konfiskovao svu imovinu za koju ne mogu dokazati poreklo kapitala.

 

Svim licima koji su bili na vlasti od 1991 godine do danas zabraniti bavljenje politikom i iskljuciti iz javnih poslova u trajanju od 10, 20 i 40 godina - shodno zaslugama.

Procistiti biracke spiskove, regulisati sve javne podatke i napraviti ih dostupnim svim gradjanima koji pozele. Otvorio sve arhive BIA/UDBA o saradnicima do 2000 godine.

Reformisao univerzitete i procistio sve privatne ustanove. Uveo i ohrabrivao i zanatske skole. Reformisao sudstvo i policiju. Reformisao vosjku i pregledao njihove izdatke i cime se bave. 

 

Svaka korupcija bi bila kaznjena sa mimimum 5 godina zatvora i konfiskovanjem imovine za koju se ne moze objasniti poreklo.

Zaustavio sve subvencije velikim korporacijama koje izrabljuju radnu snagu (Jura, itd). Ukinuo subvencije za zaposljavanje, ali bih zato smanjio porez firmama na 20% flat rate. Uveo bih i smanjenje taksi za trajno zaposljavanje NKV radnika. Svako neuplacivanje doprinosa bi bilo kaznjivo kao i korupcija + ogromna kazna (tj zaplena imovine ako ne bude placanja).

 

Razbio bih monopol u poljoprivredi i otkupne komisije i slicna govna. Podsticao modernizaciju i uveo poreske olaksice za nabavljanje novih alatki/vozila za poljoprivredu.

 

Ocekivao bih da svaka opstina postuje i sprovodi lokalno ove zakone.

 

Pocupao bih sve pruge i krenuo ispocetka. Svako sa zatvorskom gaznom duzom od 10 godina bi radio na javnim radovima uz minimalnu zakonsku nadoknadu (po zatvorskim merilima). 

 

Link to comment

Opcija 1 (sa 5000 zatvorenika i 500 ludaka) koju sam naveo vrlo lako vodi ozdravljenju društva i države, bili bi Skandinavija meets Japan.

Link to comment
12 minutes ago, dragance said:

Prvo bih trazio prihode i rashode detaljno. Onda, stavku po stavku iz rashoda evaluisao "zasto, cemu sluzi i kako".

Restrukturisao bih celi drzavni aparat, nakon sto bih ustanovio ovo iznad. Sve sto je visak poslao u penziju ili prevremenu penziju, sve stranacki zaposlene otpustio u svim opstinama. Svaka javna nabavka istrazena iz poslednjih 10 godina. Sve sto je ustanovljeno da je uradjeno na prevaru, ponistio, uhapsio vinovnike i konfiskovao svu imovinu za koju ne mogu dokazati poreklo kapitala.

 

Svim licima koji su bili na vlasti od 1991 godine do danas zabraniti bavljenje politikom i iskljuciti iz javnih poslova u trajanju od 10, 20 i 40 godina - shodno zaslugama.

Procistiti biracke spiskove, regulisati sve javne podatke i napraviti ih dostupnim svim gradjanima koji pozele. Otvorio sve arhive BIA/UDBA o saradnicima do 2000 godine.

Reformisao univerzitete i procistio sve privatne ustanove. Uveo i ohrabrivao i zanatske skole. Reformisao sudstvo i policiju. Reformisao vosjku i pregledao njihove izdatke i cime se bave. 

 

Svaka korupcija bi bila kaznjena sa mimimum 5 godina zatvora i konfiskovanjem imovine za koju se ne moze objasniti poreklo.

Zaustavio sve subvencije velikim korporacijama koje izrabljuju radnu snagu (Jura, itd). Ukinuo subvencije za zaposljavanje, ali bih zato smanjio porez firmama na 20% flat rate. Uveo bih i smanjenje taksi za trajno zaposljavanje NKV radnika. Svako neuplacivanje doprinosa bi bilo kaznjivo kao i korupcija + ogromna kazna (tj zaplena imovine ako ne bude placanja).

 

Razbio bih monopol u poljoprivredi i otkupne komisije i slicna govna. Podsticao modernizaciju i uveo poreske olaksice za nabavljanje novih alatki/vozila za poljoprivredu.

 

Ocekivao bih da svaka opstina postuje i sprovodi lokalno ove zakone.

 

Pocupao bih sve pruge i krenuo ispocetka. Svako sa zatvorskom gaznom duzom od 10 godina bi radio na javnim radovima uz minimalnu zakonsku nadoknadu (po zatvorskim merilima). 

 

 

Ovo jedino sto ne moze nikad da dobije na izborima - inace je sve za 5. 

Link to comment
4 minutes ago, iDemo said:

 

Ovo jedino sto ne moze nikad da dobije na izborima - inace je sve za 5. 

 

Ma kakvi izbori. Revolucija, pa ovo sprovesti i posle se povucem i ostavim vam da organizujete slobodne izbore.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...