Jump to content
IGNORED

O Cana-duh


Recommended Posts

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...
1 minute ago, dragance said:

Ko je u Vankuveru gde mi rekoše da je 46 stepeni?! 😱


Sad gledam na mobilnom, cele nedelje sunce i 23-24 stepeni. Taman za kupanje na Third Beach ili Kitsilano.

Link to comment

Ta vrucina je s onu stranu planina (ne prema okeanu gde je Vankuver nego Kelona, Kamlups itd - udolina koja je zapravo severni krak pustinja koje pocinju u Kaliforniji i koja ima specificnu mikroklimu), tamo je zaista bilo preko 40. Sto se tice Vankuvera kod njih je obicno zimi +10 i kisa leti +15 i kisa, cim iskoci iz tih parametara odmah udare u paniku :lolol:

Vrucina je i u Kalgariju i Edmontonu ali ono 30 - 35 stepeni, nije 45+ kao dole u Oregonu.

Kod mene trenutno 23, maksimalna 27, jedino sto je velika vlaga i sparina, juce je kisa padala k'o poludela pa sad to isparava.

Link to comment

@dragance Eve me, javljam se sa lica mesta, zivi smo i disemo :happy:

Nedelja i ponedeljak su bili najgrdji, juce malo lakse, danas vec se dise. Sam Vankuver je isao do 38-39 cini mi se, ovo preko 40 je bilo u Maple Ridge, Port Moody i slicno.

Kukanje je bilo na sve strane i jos se prepricava :D

Salu na stranu, ljudi su prosto nenaviknuti na takve temperature, ovde do pre koju godinu nije islo preko 25 leti. Cujem da je za ovih par dana u Vankuveru umrlo 60-tak ljudi od toplotnih udara, vecinom stariji. 
Kupanje je na sve strane, cak i na English Bay gde upozoravaju stalno da je voda puna E.colli.

Meni je jos uvek prehladan okean :dry:

 

@Radoye Kako stojite sa vlagom tokom leta? Ove kome god pomenem Toronto odmah drvlja na leto, vruce i vlazno… kao da ovde nikad nije vlazno sa svom kisurinom

Link to comment
7 minutes ago, nera said:

 

@Radoye Kako stojite sa vlagom tokom leta? Ove kome god pomenem Toronto odmah drvlja na leto, vruce i vlazno… kao da ovde nikad nije vlazno sa svom kisurinom

 

Da, ume da bude bas sparno. Za razliku od Srbije gde bude +40 i suvo, zemlja puca od suse, ovde je i +30-35 nepodnosljivo zbog vlage a ume da potraje tako.

No osim sveukupno par dana izuzetaka za ovih mojih 20 godina ovde nista nisam doziveo sto nisam vec doziveo i u Srbiji, sto se vremenskih (ne)prilika tice. Ajd' bilo je jedne zime -40 -35 dvatri dana (ono "na suvo", ne faktor vetra), i jedne druge zime je pao sneg bukvalno preko metar ipo, to nisam doziveo ranije. Ali uglavnom je sve u istim parametrima kao sto smo i navikli. Jedina bitna razlika je sto zima traje dobrih mesec dana duze - krece u novembru a tek u maju pocinje prolece a dok si rek'o jun tu je vec leto i tako do septembra. Prakticno imas 6 meseci zime, 4 meseca leta i po mesec dana prelaza (ne mogu to nazvati prolece / jesen jer je bukvalno kao da je neko okrenuo prekidac toplo-hladno). Ali ako gledas svaki dan pojedinacno, manje vise je sve isto kao i u domaji...

Link to comment

@Radoye hvala, tako nekako sam i shvatila. :)

Sta znam, tu sparinu znam, Bgd isto zna da bude sparan leti. U Vankuveru nema regularno neke vrucine ali meni zato recimo smeta kad udari kisa nedeljama da smara. U poslednjih godinu dve smo poceli da imamo redovnije oluje sa munjama i gromovima sto je bilo vrlo retko pre.
Zimi takodje nema teskog snega i minusa ali ce da kukaju za svaki inch snega kao da su metri u pitanju, hradski saobracaj staje, skole se zatvaraju :tongue:

Link to comment

Toronto je malo topliji zimi nego Otava i Montreal. Ja se još uvek nisam navikla na kanadsku zimu u Otavi i Montrealu. Prvo što je predugačka, u martu i aprilu već postajem depresivna što je još uvek od 0 to 10C često, a nigde nema ni pupoljaka na vidiku na drveću. Najgori su druga polovina januara i februar, ume da bude i po dve nedelje u nizu oko -20C do -30C preko dana. -40C je retko preko dana, moja najniža tepmeratura (bez "vetra") je bila oko -45. Jedino što olakšava podnošenje jako niskih temperatura (ukoliko ne duva vetar) je suv vazduh zimi, tako da je -7C ukoliko ne duva vetar sličan +2C u Beogradu gde kada je vlažno i par stepeni iznad nule daje osećaj leda u kostima, čak i više nego minus 10C na suvom vazduhu ovde. Leti je skroz suprotno, plus 32C uz ogromnu vlagu mi je slično kao kada je +40C i više u Srbiji. Osećaj je kao da je ceo grad sauna, a relano tridesetak stepeni nije tako visoka temperatura. Ipak više uživam u sparini nego kanadskoj zimi. 

Proleće traje 15 dana u drugoj polovini maja, a jesen je u oktobru. Od novembra, pa ponekad i do prve polovine maja je zima po mojoj definiciji. Rani april u Kanadi je kao rani februar u Srbiji, ali ako je iznad nule, pa makar i jedan stepen, pojedini lokalci već nose bermude i idu bez zimskih jakni. 

  • +1 2
Link to comment

Moji prijatelji zive u Saskatunu vec nekoliko godina, i njihove snezne zime umeju da budu bas onako kako mali Perica zamislja, sa sve kopanjem prolaza/tunela od ulaznih vrata kuce do ulice. Ove godine su imali cak lepo prolece i leto za sad, prethodnih ne bas. Zima je preduga, rece da kada se prve godine nisu okrenuli i vratili, verovatno nece nikada. Tada ih je krajem oktobra docekalo -17C, tokom novembra je bilo maltene stalno -27C. Postalo je bolje kada su upoznali neke starosedeoce koji su ih uputili koji tip obuce i odece da kupe da bi preziveli, jer su inace provodili po pola sata spremajuci dete za napolje, da bi ono posle 20 minuta plakalo da ide unutra jer mu je hladno. Sad drugarica ima neke fanki zimske cipele koje imaju ne znam koliko visok djon i sta sve ne unutra, i jakne sa dve kapuljace..cesto mora da pokrije lice i ostavi otvor maltene samo za oci jer zima stipa..Ko nema decu, verovanto nema problema ovog tipa, ali ko hoce da ide napolje, izgleda da mora da bude spreman za apokalipsu :D

Edited by I*m with the pilots
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...