Jump to content
IGNORED

O Cana-duh


Recommended Posts

14 hours ago, I*m with the pilots said:

(Za sta toliko ljudi koriste te papirne ubruse? Nemoguce je da smo mi jedino domacinstvo koje ih ne koristi? Nisam bila svesna toga dok nije doslo do nestasice toalet papira a i ubrusa pored njih)

Ne znam za druge (niti razumem    one koji prave zalihe ovoga). A zašto ih koristim - hahaha vraćamo se na veš mašina priču u stambenim zgradama u Severnoj Americi. Ja sam prvih par godina više koristila kuhinjske krpe u Kanadi. Medjutim mašine u vešeraju koje peru veš 30 min i nemaju otkuvavanje su me odvratili od krpa - svaka je dobila trajne fleke, što mi se u Srbiji nikad nije desilo. Ja stvarno nemam vremena da ručno otkuvavam veš u 21. veku.  I u Srbiji sam koristila papirne ubruse (kao i moji roditelji), ali redje. Sada redje koristim kuhinjske krpe. Tj. oduvek koristim oba artikla samo sa obrnutom frekvencijom na suprotnim kontinentima. 

Link to comment
On 6.7.2020. at 19:56, mei said:

Zeznuto je sa zatvornom granicom i internacionalnim vezama. Ovo parcijalno otvaranje granice za pojedine porodične kategorije ne pokriva sve dugoročne veze, na primer, ja ne mogu da vidim svog partnera, tako da je i meni prolazilo kroz glavu da putujemo u Srbiju kako bismo se videli, a oboje smo u Severnoj Americi. Common-law je ostavljen graničarima da ga protumače u realnom vremenu, što je veoma zeznuto, pa ima common-law slučejeva koji su vraćeni sa granice. Čak i bračni parovi imaju problem da se vide, jer pojedinim ljudima nije lako da uzmu 15 slobodnih dana, koliki je minimum da se provede u Kanadi ukoliko se pređe granica, ili da se provede u samoizolaciji pri povratku is US za Kanadjane. Bilo bi lakše za planiranje kada bismo znali da će granica biti zatvorena najmanje do kraja godine, nego ovako kada se to stanje produžuje svakih 30 dana. Niko ne pominje mogućnost testiranja na granici za internacionalne partnere kao u pojedinim evropskim zemljama, ili testiranje stranaca koje bi skratilo samoizolaciju. It sucks.  

Ja tek sada ovo citam, citavo ljeto ljudi su se vidjali u Peace Arch parku na granici, juzno od Vankuvera.

 

https://www.cbc.ca/player/play/18001736355

 

https://www.cbc.ca/news/canada/british-columbia/peace-arch-us-side-picnic-access-for-canadians-1.5635031

 

Kanada je kao zatvorila park sa svoje strane, ali valjda i dalje isto. Samo ponesite kisobrane.

Link to comment
12 hours ago, djili said:

https://www.cbc.ca/player/play/18001736355

 

https://www.cbc.ca/news/canada/british-columbia/peace-arch-us-side-picnic-access-for-canadians-1.5635031

 

Kanada je kao zatvorila park sa svoje strane, ali valjda i dalje isto. Samo ponesite kisobrane.

 

Tek sam pre par dana pročitala u novinama da se ljudi još uvek sastaju u tom parku. A za park sam saznala prošle godine, koriste ga Iranci studenti koji imaju single entry US vizu, a koji su u US, da se vide sa porodicama koje žive u Iranu. Ovo je postalo često od kada su američka administracija ukinula turističke vize za Irance od pre par godina. Naime, Iranci ne mogu više da dobiju turističku vizu za US, ali mogu za Kanadu, dok iranski studenti za single entry vizama ne mogu da izadju iz US da posete roditelje. Onda njihovi roditelji dodju na odmor u BC, i tako se vidjaju sa decom koja im žive u US. Jako tužno, imam prijatelje koji se tako vidjaju sa svojima.

 

43 minutes ago, Miki_belavista said:

Koliki su porezi u Canadi? Da li jetacno da neko ko ima 150k godisnje placa skoro 50%,federalni + od provincije porez?

 

Poreska stopa je progresivna, raste sa primanjima, gde se porcije bruto prihoda  (minus dozvoljeni iznos za penziono) iz prethodnih poreskih stope oporezuju po tim manjim poreskim stopama, a samo deo primanja iznad se oporezuje po višim. Najveća marginalna stopa je oko 54% (srednja vednost oko 50%, ili blizu tih 54% ako je milionski iznos u pitanju) ali za veća primanja od 150000. Sredja vrednost za ~150000 bi bilo oko 33 do 39% (zavisi od provincije), a marginalna oko 43 do 50%.

 

edit: ali kada se odbije privatno zdravstveno osiguranje preko firme (u slučaju upgrade-a osnovnog plana koji plaća firma, i izdataka za privatno penziono, neto primanje na bankovnom računu može da bude blizu 50% i za 150000. Ali to je porez, plus opciona odbijanja od plate. 

Edited by mei
penzija
Link to comment
8 hours ago, mei said:

 

Tek sam pre par dana pročitala u novinama da se ljudi još uvek sastaju u tom parku. A za park sam saznala prošle godine, koriste ga Iranci studenti koji imaju single entry US vizu, a koji su u US, da se vide sa porodicama koje žive u Iranu. Ovo je postalo često od kada su američka administracija ukinula turističke vize za Irance od pre par godina. Naime, Iranci ne mogu više da dobiju turističku vizu za US, ali mogu za Kanadu, dok iranski studenti za single entry vizama ne mogu da izadju iz US da posete roditelje. Onda njihovi roditelji dodju na odmor u BC, i tako se vidjaju sa decom koja im žive u US. Jako tužno, imam prijatelje koji se tako vidjaju sa svojima.

 

Imam nekoliko kolega Indijaca sa pazi sad ovakvom pricom: Studirali u US. Krenuli tamo i da rade. Konkurisu za zeleni karton, sve full sponzorisano od poslodavca, ali obzirom na broj imigranata iz Indije - ne prodju na lutriji. Ali OK, par godina nako studija jos mogu da ostanu tamo na studentskoj, no u nekom trenutku firma ih prebaci preko grane gore kod nas, dok ih ne usere lutrija. Nekom ovde dobro, pa vise ni ne zele da se vrate dole i prestanu da konkurisu. No neki toliko depresivni, em ostavili zene/muzeve dole, em se po prirodi teze snadju, prosto mi venu pred ocima.

Link to comment
11 hours ago, Miki_belavista said:

Koliki su porezi u Canadi? Da li jetacno da neko ko ima 150k godisnje placa skoro 50%,federalni + od provincije porez?


Mei lepo objasnila ali ako te interesuje detaljnije evo kalkulatora: https://neuvoo.ca/tax-calculator/?iam=&uet_calculate=calculate&salary=150000&from=year&region=British+Columbia

 

Doduse, kalkulator ne racuna zdravstveno (ako placaju privatno) i privatno penziono.

Jeste da zvuci mnogo za porez ali i pored toga na $150k ostane $8k neto mesecno sto cak i za Vankuver dodje fenomenalno. To su dve vrlo solidne plate za obicne smrtnike.

  • +1 1
Link to comment
2 hours ago, nera said:


Mei lepo objasnila ali ako te interesuje detaljnije evo kalkulatora: https://neuvoo.ca/tax-calculator/?iam=&uet_calculate=calculate&salary=150000&from=year&region=British+Columbia

 

Doduse, kalkulator ne racuna zdravstveno (ako placaju privatno) i privatno penziono.

Jeste da zvuci mnogo za porez ali i pored toga na $150k ostane $8k neto mesecno sto cak i za Vankuver dodje fenomenalno. To su dve vrlo solidne plate za obicne smrtnike.

Ako su kuce u Vankuveru, 2miliona pa navise,opet mi to ne deluje fenomenalno.

Link to comment
On 11.10.2020. at 0:18, Miki_belavista said:

Ako su kuce u Vankuveru, 2miliona pa navise,opet mi to ne deluje fenomenalno.


Pa sad, zavisi prvo gde bi kupivao nekretninu a onda i da li bi kupovao ‘detached house’, ‘town house’ ili stan. Vancouver downtown naravno da ne moze sa tom platom, mozda neki stancic ali kuca sigurno ne. U krugu od 5km oko centra nategnuto ali moze ako pricamo o ‘detached’ kuci, stanovi vec mogu. 
Parovi sa ovakvim primanjima obicno kupuju dalje od centra, tipa 20km i navise, gde townhouse moze da se pazari za 500-600k. Detached kuce su vise ali opet izvodivo.

Samci sa ovolikim primanjima uglavnom mogu da priuste stan u krugu 5km od centra. Pritom, znacajan broj ljudi iznajmljuje. Naravno, imas i ljude koji su rodjeni ovde pa se kombinuju sa roditeljima, itd.

Ima jos mnogo varijabli u svemu tome ali u svakoj opciji godisnja plata od $150k za jednu osobu je vise nego solidna kako god da okrenes.

Link to comment
  • 3 weeks later...

Jeste ogroman i zajeban ako ga cackas a ako kolima naletis na njega bice dobro ako zivu glavu izvuces (na auto zaboravi to je pisi propalo). Ali ako ga ne cackas i drzis distancu, recimo u situaciji nekakvog kampovanja ili slicno sve je OK, on ce gledati svoja posla i otici kod je vec naumio. S druge strane ako na kampovanju naletis na medveda on nece gledati svoja posla niti ce produziti svojim putem, njemu si bas ti interesantan i jedina ti je sansa da ga isprepadas nekako bukom ili peper sprejom inace ce te izede. :mellow:

Link to comment
  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...