Jump to content
IGNORED

O Cana-duh


Recommended Posts

Ehej, tema o Kanadi, super, samo napred, sve me zanima!

 

Kanada je bila moj prvi ozbiljniji susret sa komonveltom. Dugo sam mislio da ću tamo završiti, ali se onda ispostavilo da Ozilendija ima jednostavniji sistem za dobijanje vize, a bilo je i drugih razloga...

 

Ovo za gomilu beskućnika u Torontu, da li je to novijeg datuma? Ja ih se uopšte ne sećam, a mislim da sam dobro prošpartao grad uzduž i popreko. Mada, davno je to bilo, a moguće je i da sam bio suviše uzbuđen što sam van Srbije da bi obraćao pažnju na takve sitnice. Mada mada, Amerike sa tog istog putovanja se u vezi toga vrlo jasno sećam. Kako ne kada se u sumrak na praznom parkingu žena zaletela svojom pretrpanom bicikl-kućom, drala kako će da me ubije uz najgore psovke i onda, prolazeći pored skamenjenog mene, samo dobacila "Sorry, I'm having some problems". 

 

Nego, da li Kanada još uvek ima Hortona Tima? :) Valja li? Bio je neki blesavi Budo Bosanac (tako se predstavljao) koji je voleo da pije kafu kod Tima Hortoooona (otpevano bosanski, sa tvrdim r), to mi je uvek prva asocijacija kada neko pomene Kanadu.

 

Druga asocijacija (pominjao sam pre par dana na drugoj temi) je neverovatna razlika kada se iz sablasno praznog i opasnog noćnog Detroita pređe u "normalan" noćni Windsor gde ljudi opušteno šetaju po ulici, sede po kafićima itd. Dva potpuno različita sveta sa dve strane reke.

 

I za kraj ovih mojih podsećanja evo kanadskog trenutka kada je mladi Ložač postao Hadži-Ložač.

 

20200704003.thumb.jpg.dcd1bc49716c190c48bf80313bc87fdb.jpg

Edited by peralozac
Link to comment

Ima Time Hortonovica jos uvek ali im je nesto opala popularnost u zadnje vreme - "ukrao" im Mekdonalds snabdevaca kafom pa je sad njihov McCafe najpopularniji.

 

Sto se tice beskucnika, oni su ranije bili u odredjenim areama - na trgu kod gradske kuce, u blizini sheltera, dole u napustenim delovima nekadasnje trgovacke luke gde su imali tent city. Onda im je prvo porusen taj tent city (tu se sada grade condo soliteri, jako se razvija taj deo grada), pa su poceli aktivno da ih teraju sa trga (za vladavine Rob Forda), pa su neki shelteri iz downtown razmesteni u druge delove grada a neki potpuno zatvoreni pa sada beskucnika imas svuda umesto da su bili koncentrisani u downtown. To nije onako kao u LA da imas kvartove i kvartove beskucnika nego svaki ugao ima 2-3 "redovna" koji su tu svaki dan, odomaceni su, pricaju s ljudima ono "komsija - komsija" scena. Bude tu cesto i "pridoslica" - lik se pojavi, bude tu par dana pa nestane i vise ga nikad ne vidis, ali ovi redovni su tu godinama. 

 

https://www.thestar.com/news/gta/2020/05/14/tents-housing-the-homeless-are-popping-up-around-toronto-heres-what-the-city-is-doing-about-it.html

 

https://www.toronto.com/news-story/10036541-don-t-clear-out-moss-park-s-homeless-encampment-toronto-advocates-say/

Link to comment

Tim Hortons je popularan po manjim mestima, gde je često i jedini izbor za kafu. Ima mesta gde je to glavno mesto za izlazak. Na primer, gradić od 1000 stanovnika Lively (Sudbury area) ima jedan Tim Horotns gde se skupljaju lokalni bajkeri, onda u jednom manjem mestu pored Otave u Timu se okupljaju lokalni penzioneri (kao lokalci u kafani, na primer). A u mom kraju u Otavi ima jako aktivan Tim Horton gde se skupljaju lokalne osobe sa invaliditetom u kolicima. Ova grupa vozi motorizovana kolica ulicama (ne trotoarima, nego po kolovozu), onda se skupe u Tim Hortonu za socijalizaciju. Sada, zbog pandemije, kada svi restoranski/kafe objekti imaju samo pick-up, oni sede ispred Tim Horotona na parkingu u kolicama, tj. napravili su improvizovanu terasu za kafu. A drive-through za kafu je nikad puniji od kada nema sedenja unutra. Taj Tim H je pored supermarketa u koji idem, jedva se izvučem uberom sa tog parkinga od linije auta koji cirkulišu oko ovog kafea. 

 

Ja ne volim njihovu kafu, ali ja ne volim filter kafe, pa sam verovatno biased, mada je pijem kada nema drugog izbora. U Montrealu i Otavi (i ostalim većim gradovima) sada ima jako raznovrsnih lokalnih kafea sa dobrom kafom. Moja omiljena kafa u Otavi je u Happy Goat, a u Montralu je bio Pikolo. Za sedenje pri kafenisanju tokom leta u Otavi mi je najbolji Planet Earth, zato što ima pravu baštu (što nije tako često u Otavi - dosta restorana nema terase), koju deli sa par starih zgrada. Okruženje ovog kafea je kao mala oaza  (podseća me malo na Evropu, osim stolica i stolova koji su basic i neudobni za duze sedenje, i što nema kelnera (oni postoje samo u restoranima). Kafa im je osrednja, ali opet je bolja od Starbucksa. :D

Link to comment

> I ne, mi to u Evropi nismo videli, ima svacega ali ovo je prilicno ekstremno za nase pojmove.

 

Ne moze da se zamisli ta beda dok se ne vidi u svakodnevnom zivotu.

 

>  U Vankuveru sto kaze Radoye ima dosta vise narkomana svih vrsta a narocito duvaca. Sad, ima dosta depresivnih i usamljenih sto moze biti jedan od razloga. Grad deluje zivo na prvi pogled ali su ljudi jako zatvoreni i krecu se u vrlo uskim krugovima, tzv. bubbles. Naci prijatelje ako ih nemas iz skole je maltene misaona imenica. Isto vazi ako si imigrant a nemas ‘svoje’.

 

Ovo cuh od toliko ljudi, al eto moje iskustvo totales drugacije. Lako nadjoh svoj bubble bez drustva iz skole i bez `svojih`. Cak mi manje vremena ovde trebalo nego u Srbiji kad sam se selio iz grada u grad. No eto, mali sample size.

 

Neko pomenu da je zdravstvo ovde bolje nego u Americi a losije nego u zapadnoj evropi.... Male su mi licno potrebe bile ovde pa necu puno da serem, ali ono sto sam dao zakljuciti izmedju redovnih lekarskih pregleda, zubara, iskustva prijatelja i poznanika i generalno uvida u stvar jeste da je ovde karakteristika sistema da svi dobiju manje-vise jednako osnovne usluge, pa se zale oni koji su navikli da plate da dobiju specijalni tretman.

 

kako mi je jednom prilikom objasnjeno ovo je slobodno drustvo u kome drzava ne uzima za sebe pravo da bilo kog pojedinca stiti od samog sebe ako ovaj to ne zeli
 

Ovaj princip se primenjuje do ludila. Pacijent se za sve pita, da li ces epiduralnu, da li ces da popravljas pokvaren zub ili neces, da li ces carski rez, da li pristajes da skines majicu da te lekar pregleda, da li ces da sedis u bolnici jos 2 dana ili ces da ides kuci. Onda ako imas srece da ti je lekar/zubar normalan (uglavnom jeste) onda ces dobiti i detaljno objasnjenje sta koji izbor nosi. No totales drugacije od kuce gde ce ti lekar prepisati, a ako se ne slazes moras da izvlacis kljestima da li postoji alternativa, zasto mi dodjavola pripisujes taj lek itd.

Link to comment
1 hour ago, nera said:

Zeznuto je sa zatvornom granicom i internacionalnim vezama. Ovo parcijalno otvaranje granice za pojedine porodične kategorije ne pokriva sve dugoročne veze, na primer, ja ne mogu da vidim svog partnera, tako da je i meni prolazilo kroz glavu da putujemo u Srbiju kako bismo se videli, a oboje smo u Severnoj Americi. Common-law je ostavljen graničarima da ga protumače u realnom vremenu, što je veoma zeznuto, pa ima common-law slučejeva koji su vraćeni sa granice. Čak i bračni parovi imaju problem da se vide, jer pojedinim ljudima nije lako da uzmu 15 slobodnih dana, koliki je minimum da se provede u Kanadi ukoliko se pređe granica, ili da se provede u samoizolaciji pri povratku is US za Kanadjane. Bilo bi lakše za planiranje kada bismo znali da će granica biti zatvorena najmanje do kraja godine, nego ovako kada se to stanje produžuje svakih 30 dana. Niko ne pominje mogućnost testiranja na granici za internacionalne partnere kao u pojedinim evropskim zemljama, ili testiranje stranaca koje bi skratilo samoizolaciju. It sucks.  

Edited by mei
Link to comment

@mei Sve jasno i sve stoji sto si rekla. Sama pomisao da ne mozes da se vidis sa partnerom ili familijom je skroz zeznuta.

Ali ova prica mi malo sumanuta jer nijedno od njih nema nikakve veze sa Srbijom niti znaju gde ce smestiti, itd. Ti si bar is Srbije pa mi vasa ideja i nije nelogicna toliko.

  • +1 1
Link to comment

A da, slažem se, to dvoje iz članka baš riskiraju, izgleda da imaju svega nekoliko zemalja u opciji pošto njemu treba Šengen viza. Mislila sam da je jedno od njih iz Srbije prvo 🙃. Ufff, čak i ja sada ne bih putovala u Srbiju, osim u slučaju neke izuzetno hitne situacije. A tek nikako ne bih išla u neku treću zemlju, u kojoj ne žive ni moji roditelji, niti partner.

 

 

Link to comment

pre neki dan sam naleteo na ovaj topik i iščitao ga. bilo mi je čudno što su postovi mahom tretirali beskućništvo. danas imao sam mali problem da ga nađem. pretpostavio sam da je među putovanjima. mislio sam da mu je tamo mesto.

 

elem, imam dogovor sa kanadskim prijateljima da im dođemo u uzvratnu posetu na proleće. sada je to pod upitnikom. bilo bi mi drago kada bi na ovom topiku dobio što više informacija i prikaza. 

 

trebalo bi da gospođa i ja sletimo u edmonton, alberta. domaćini su iskazali nameru da nas vode gore na sever da doživim dan bez mraka, na mapama je to reda 1000 km.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...