Jump to content
IGNORED

O Cana-duh


Recommended Posts

  • 4 weeks later...
  • 3 months later...

pročitao, proslediću prijateljima u alberti da mi pojasne. jedno je eutanazija kao potpomognuto samoubistvo u slučaju izvesnog kraja života a u smislu patnje i bola, drugo je ovo kada ti više nije do života zbog........... pa se prijaviš. mislim na ovo.

Quote

And yet stories describing just this — a system that does encourage the vulnerable to seek medical death — are coming fast and hard lately. A number of recent news articles have reported on Canadians who, driven by poverty and a lack of access to adequate health care, housing, and social services, have turned to the country’s euthanasia system. In multiple cases, veterans requesting help from Veterans Affairs Canada — at least one asked for PTSD treatment, another for a ramp for her wheelchair — were asked by case workers if they would like to apply for euthanasia.

i ovaj detalj/podatak

Quote

One of the greatest reasons for concern is the sheer scale of Canada’s euthanasia regime. California provides a useful point of comparison: It legalized medically assisted death the same year as Canada, 2016, and it has about the same population, just under forty million. In 2021 in California, 486 people died using the state’s assisted suicide program. In Canada in the same year, 10,064 people used MAID to die.

 

Link to comment

Citao sam u medijima o ovome. MAID je uveden nakon dugog lobiranja od strane udruzenja bolesnika od raka i drugih bolesti sa izvesno smrtnim ishodom kao nacin da im se omoguci dostojanstvena smrt nalik slicnim programima u pojedinim zemljama EU (mozda bi zato bilo zanimljivije videti i uporediti statistike izmedju Kanade i tih evropskih zemalja a ne Kalifornije). Clanak implicira da je MAID program Trudoovo cedo - cinjenica jeste da ga je njegova vlada usvojila ali se o ovome raspravljalo po medijima, potpisivale peticije, predlagalo po parlamentima na raznim drzavnim nivoima dobrih 10-tak godina pre nego sto se Trudo uopste opsetio da bi hteo da se bavi politikom. Dakle diskusije o ovome nisu od juce, argumenti i kontraargumenti su vec dobro prezvakani. Oni koji podrzavaju MAID vecinom apliciraju na humanost prema terminalno bolesnim pacijentima bez sansi za oporavak da se postede nepotrebnih patnji i bola. Oni koji se protive MAID uglavnom apliciraju na moralnost (6. Bozija zapovest - ne ubij) i ukazuju na moguce zloupotrebe sistema cime bi se MAID pretvorio u lak pristup samoubistvu (neoprostiv greh protiv Svetog Duha) cak i za one koji se medicinski ne kvalifikuju za to. Dakle kao i sve drugo danas, i ovo pitanje je apsolutno ispolitizovano i misljenja oko njega su podeljena po (kvazi)ideoloskim linijama.

E sad - koliko sam ja informisan, postoji failsafe u proceduri u vidu da cak i ako ti tvoj lekar odobri MAID da to mora da potvrdi drugi lekar. Ovde u clanku kazu da se to lako zaobilazi. Poznajuci stanje u zdravstvu u Ontariju (s obzirom da je zdravstvo ovde regulisano na nivou provincija i teritorija, u svakoj drugacije) nakon visedecenijskog sto sistematskog zanemarivanja od strane "levice" (Liberala) sto namernog i planskog urusavanja od strane desnice (Konzervativaca - kako se samo obe strane uvek sloze oko cicijasenja uz sva svoja verbalna toboznja neslaganja?) gde je ogromna vecina lekara toliko prezatrpana pacijentima i preopterecena poslom nije mi neverovatno da negde neko samo blanko potpisuje stvari bez da se dublje uputi u njih jer naprosto nema vremena za tako nesto. Opet, poznajem osobu koja je vise puta aplicirala za MAID, pati od klinicke depresije vec je pokusala samoubistvo u par navrata, zahtevi su svaku put do sada odbijani jer se njeno medicinsko stanje ne smatra terminalnim / sa izvesnim smrtnim ishodom. Nije ni finansijska situacija bas sjajna i bajna iako je jos uvek daleko od toga da zavrsi na ulici kao neki od slucajeva opisanih u clanku. Mada kakvim ekonomskim potresima svedocimo globalno zadnjih godinu-dve... :mellow:

Realno, svaki zakon, vladin program, propis, institucija bilo gde i bilo kada otkad postoji ljudska civilizacija moze i bice zloupotrebljen. Kad govorim o zloupotrebi to moze biti "od dole" (da neko od "sirotinje raje" nenamenski iskoristi odredjene benefite koji mu po pravdi ne pripadaju) a moze takodje i "od gore" (da sama vlada nadje nenamensku namenu za svoj program, bilo na nacin da kroz njega preusmerava novac u privatne dzepove / klasicna korupcija, bilo da ga zloupotrebi za drustveni inzenjering npr. izborni gerrymandering, ogranicavanje socijalne pokretljivosti odredjenih drustvenih slojeva, prismotru i kontrolu populacije i tome slicno). Ne postoji nesto sto je covek smislio a da nije zloupotrebljivo. Nazalost to je jednostavno u ljudskoj prirodi, mi umemo biti i najcesce jesmo prilicno gnusna stvorenja. Pitanja zivota i smrti su IMHO suvise ozbiljna da bi se o njima odlucivalo birokratski, uzasava me svaka pomisao na tako nesto. Sa druge strane nagledao sam se toliko ljudske patnje, toliko meni bliskih ljudi je poumiralo od opakih bolesti, gde nikakve nade u izlecenje nije bilo, gde je celokupno postojanje bilo svedeno na bol i patnju i jedina razlika je bila da li ce to trajati jos dan, nedelju, mesec.

Nisam pametan, stvarno ne znam kako da se odredim prema ovome...

 

 

  • +1 6
Link to comment
  • 3 weeks later...
  • 11 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...