Jump to content
IGNORED

Folije za toplotnu i UV zaštitu za kuću - ima li ko iskustva?


JakeBlues

Recommended Posts

Da li neko ima iskustva sa ovim toplotno-UV reflektujućim folijama što se lepe na prozorska stakla, da li bi mogao da preporuči njihovu nabavku?

I cene sam video da su različite - od nekih 500 din za rolnu 50x300 cm tipa uradi sam sa KP, do 20 EUR po kvadratu tipa branded folija sa "ugradnjom".

Čini mi se da je to bolje rešenje od venecijanera, makar konceptualno, ako "rade posao" onako kako se reklamiraju. 

Link to comment

Na jednom koji se prodaje preko KP piše i ovo upozorenje:

 

sol.jpg

 

I logično je da je tako jer se folije lepe s unutrašnje strane. Nisam naišao na neke koje se lepe sa spoljašnje gledajući po oglasima.

A dobar deo stanova danas ima upravo prozore sa duplim staklom.

 

Edited by JakeBlues
Link to comment
  • 11 months later...

Ja sam stavljao neke folije pre 7-8 godina. Živim u potkrovlju i baš nam je grejalo kroz krovne prozore.
Sećam se da je bilo npr 2-3 "jačine" folija u zavisnosti od toga koliko zamračuju tj. štite od toplote.
Sećam se i da je za njih važilo da vremenom gube toplotna svojstva.

 

Što se efikasnosti tiče čini mi se da jesu malo štitile od toplote, ali ne nešto posebno.

Mi smo uzeli tanje jer smo se plašili da se ne zamrači prostor. Nismo uopšte primetili razliku u osvetljenosti, tako da bez problema mogu da se uzmu i deblje.
No, problem sa grejanjem kroz prozore smo rešili tek zamenom istih i ugradnjom spoljne tende.

Na starom poslu u kancelariji su prozori bili zaštićeni tim folijama. Mi smo bili na severo-istočnoj strani, pa nismo imali venecijanere. Ali na jugo-zapadnoj strani zgrade su bili venecijaneri. Tako da bih rekao da mogu da pomognu, ali definitivno nisu dovoljne.
Opet, venecijaneri toplotno ne rade slab posao jer i oni primaju toplotu, greju se i onda tu toplotu ispuštaju u prostoriju. Bolje rešenje je (naravno ko može) da se toplota zaustavi spolja roletnama ili nečim sličnim.

 

Link to comment
2 minutes ago, salerokada said:

No, problem sa grejanjem kroz prozore smo rešili tek zamenom istih i ugradnjom spoljne tende

Koliko su tende pomogle? Baš primetno?

Link to comment

Baš sam pre neki dan stao ispod prozora dok je tenda bila i uopšte se ne oseća razlika u temperaturi kada se stoji ispod osunčanog prozora i ostatka sobe.
Ranije je baš pržilo ispod prozora.
Doduše, i prozore sam zamenio pa sigurno ima i do toga.
Ako te baš zanima mogu npr. sutra da napravim test koliko je toplo bez tende i sa njom.

Link to comment

Hvala ti na ponudi ali nemoj da se kuvaš bez preke potrebe, znam dobro šta je potkrovlje leti:violina: Neki uopšten komentar mi je dovoljan, znam da ih reklamiraju kao najdelotvorniju opciju što se tiče prozora ali me zanima koliko tu ima istine u praksi...

Link to comment

Baš to, pakao leti.
Mislim, kod mene je i dalje pakleno. Samo zamena prozora i tende nisu rešili taj problem.
Ali sada možeš bez problema sedeti ispod prozora po najvećoj vrućini dok je ranije bilo vrelo na tom istom mestu.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...