Jump to content
IGNORED

Казус Теа Катаи


napadaj

Recommended Posts

53 minutes ago, Weenie Pooh said:

 

Užasan transfer neprijatnosti izaziva taj klip :isuse: Spektakularno su nesposobni da artikulišu argument, da ponude smislenu alternativu postojećem sistemu.

 

Prvi instinkt je uvek da se upre prstom (bilo u sebe ili u druge) i drekne "PRIVILEGIJA". To skuplja jeftine poene, ali nikoga ne ubeđuje da radiš pravu stvar. "Pošto je crncima baš loše vama ostalima je realno dobro, zašto biste išta zahtevali od bilo koga?"

 

 

 

Nije rec o nesposobnosti artikulacije vec o o oportunizmu.

 

Kao ona Sladja DS, ili SNS mladolideri, ovi vrte systemic racism-white prvilege, i Bog da te vidi (sad kad je Me Too ispao iz mode, nezgodno zbog Bajdena).

 

Politika shvacena u tri minuta youtube klipa, par kljucnih reci i definicija, i vozi.

Link to comment
5 hours ago, Tsai said:

Nacizam, fasizam i rasizam su crvena linija preko koje ne treba prelaziti, barem treba da bude tako. Tako je i na ovom forumu, kao i svuda u civilizovanom svetu. Svi koji prave paralele tipa "a sta bi bilo sa stricem fudbalera koji je reko da ne voli sushi nego pecenje" ili "dal je ok da moj pasenog dobije otkaz jer je napisao da treba pare uloziti u zgradu opere a ne u poplocavanje trga" totalno mashe fudbal i neverovatno mi je da to ne kapiraju posle 30 strana pisanija

dosta su to komplikovane kategorije. nije to bas tako jednostavno.

Link to comment

meni je u celom ovom slučaju zanimljiva jedna stvar, koju čini mi se nismo dotakli na dosadašnjih 38 strana.

ta civilizacijska tekovina o slobodi govora je super stvar.

ali dolazi sa cenom da tu istu slobodu upražnjavaju i oni (raznorazni Miroljubi i starlete) za koje bi bilo bolje, za sve nas, da ćute.

a s vremenom je Internet postao javni prostor i to upražnjavanje slobode govora bez ograničenja je postalo globalni fenomen.

ajd što nema ograničenja, nego što nema ni posledica za ono što se govori.

 

ja se ne sećam da je u našem javnom prostoru iko ikad platio cenu za ono što baljezga po raznoraznim internetima. 

ovde ne računam to što će određeni broj tabloida da razvuče Karleušu ili Sergeja za neki tvit. to mu više dođe marketinški profit nego neko plaćanje cene za svoja dela i reči.

 

verujem da će Tea Katai nakon ovoga dobro dobro razmisliti svaki sledeći put pre nego što okači nešto na svojim profilima.

čak i ako misli da ovaj put ništa nije pogrešno uradila. prosto, imaće refleks zbog cene koju je prethodno platila. a cena postoji - zameniće LA ko zna kojom "neatraktivnom" destinacijom, a Google history će zauvek ostati da je podseća...

 

ono što ne znam, i što nikako nećemo moći da izmerimo, je da li će ovo uticati na ostale "influenserke" (ili šire posmatrano - sve učesnike) iz našeg javnog prostora. da li je neka od njih možda iz ovoga naučila nešto, da negde ipak postoji šansa da, u nekom okruženju, snosiš posledice za svoje gluposti? ili će možda, što je nažalost verovatnije, biti u fazonu "sirota Tejica, zli Amerikanci..." i nastaviti kao da se ništa nije ni desilo?

 

da finiširam svoj elitistički rant citatom koji sam pre mnogo godina negde, a ne mogu da se setim gde, pokupio:

"Internet je otišao u kurac kad je cena modema pala ispod 200 maraka."

Edited by Svarog
Link to comment
14 hours ago, Nikodije said:

 

nema sumnje da je ona talentovana™ za glupost i da je taj talenat ovde zacet i pazljivo zalivan od strane drustvenog konteksta™ koji ne sankcionise primitivizam, stavise potpiruje ga. a svoj puni potencijal™ taj talenat ostvario je ovih dana u los andjelesu. to sve i dalje ne znaci da je doticna neka zla rasistkinja sa bilo kakvom agendom, vec glupaca koja nema dve ciste. i dalje nisam ubedjen da zbog nje takve njen muz nema pravo da se bavi svojim poslom u tom istom los andjelesu, bez obzira sto navijaci galaksija i sira drustvena javnost nisu u obavezi da dumaju bilo sta vezano za teu katai, vec po starom losem obicaju rulje krecu da spaljuju vesticu, a kolateralno i njenog muza, jer zasto da ne.

 

inspirisao me tvoj post da malo cacnem po internetu i porazgovaram s ljudima i uverio sam se u sledece: ideja o tome da se moze biti previse glup da bi se bilo rasistom postoji samo u srbiji, i verovatno na balkanu. kada negde vezano za ovaj dogadjaj ili slicnu temu vidis takav komentar (na engleskom) mozes biti solidno siguran da dolazi sa balkana. 

"too stupid to be (a) racist" ne daje maltene nikakve rezultate u guglu.

 

u sustini radi se o tome da bi takav naivan pokusaj relativizacije rasizma bio toliko skrnav da se niko jos osim nas ovde koji smo najveci eksperti za rasizam, nije setio da izrekne nesto tako glupo

Link to comment

a otkad to neko mora da bude pametan i da zavrsi visoke skole da bi bio rasista? cenim da su kkk ekipa sve sami mensovci pa je ok da ih se naziva rasistima a nasa teica je glupa splavarka bez skole pa kad podvikne pobij govna to nije rasizam nego glupost i nesnalazenje. 

 

a nisu mi najjasnije ni te okolnosti u kojima pobij govna moze biti posledica neprijatnog iskustva a ne rasizam.  

 

moja komsinica se tako branila kad se bunila kod uciteljice da joj premesti dete da ne sedi s cigancetom da to ne radi sto ima nesto protiv cigana nego da ne zeli da detetu trebi vaske iz kose svaki dan. treba razumeti a ne odmah etiketirati. 

 

pretece me krosek al nek ostane.... 

Link to comment
2 minutes ago, dragance said:

Sve tačno, ali kakve sve to veze ima sa Aleksandrom Katai?

ma nikakve, samo mu žena 

 

ovde sam primetila da se mnogi likovi čude, kao otkud to da ako mu je žena rasista, pa zašto odmah da je i on

pa jeste, pitanje je sasvim legitimno ako se postavlja iz stava da fudbaler recimo kada se ženi, ne bira ženu nego sise i guzicu

pa neka se to onda jasno i kaže,

a nisam čula da je AK to izjavio, valjda ga blam da se tako pravda

i mene bi bilo

 

 

 

Link to comment

Čitam šta je napisano, ali ovde se povela neka druga tema.

 

@dùda pa zato sam i rekao gde su se upoznali, i naravno da su sise i guzica. Kako drugačije objasniti skoro sve wags?

Link to comment
2 hours ago, Krošek said:

 

inspirisao me tvoj post da malo cacnem po internetu i porazgovaram s ljudima i uverio sam se u sledece: ideja o tome da se moze biti previse glup da bi se bilo rasistom postoji samo u srbiji, i verovatno na balkanu. kada negde vezano za ovaj dogadjaj ili slicnu temu vidis takav komentar (na engleskom) mozes biti solidno siguran da dolazi sa balkana. 

"too stupid to be (a) racist" ne daje maltene nikakve rezultate u guglu.

 

u sustini radi se o tome da bi takav naivan pokusaj relativizacije rasizma bio toliko skrnav da se niko jos osim nas ovde koji smo najveci eksperti za rasizam, nije setio da izrekne nesto tako glupo

 

nisam rekao rekao da retard ne moze bitri rasista (dapace, verujem da je veca sansa da retard bude rasista nego osoba prosecne ili nadprosecne inteligencije), samo u konkretnom slucaju tee katai nisam sklon da je a priori proglasim rasistom, a posebno ne da opravdam oduzimanje dozvole njenom muzu da se bavi svojim poslom jer je ona nesto napisala, da li u afektu, da li iz nerazmisljanja, sta god. naravno, s obzirom na napisano, mnogo je lakse zalepiti etiketu "rasista" nego ulaziti u razmatranja njene persone, jer za "rasizam" imamo materijala, a na neke druge "motive"  mozemo samo da sumnjamo jer je ne poznajemo. ja sam odabrao da verujem da je njena glupost i nesposobnost da vidi dalje od svog nosa uzrok njenih trenutnih problema, na osnovu nekih mojih pretpostavki i predubedjenja o njoj.  na kraju, citava ova rasprava se svodi na pretpostavke i predubedjenja, jer nju niko od nas ne poznaje. da je ona stvarno rasista, verujem da bi njen muz to znao, i da bi je upozorio da slucajno na mreze ne kaci bilo sta sto ima rasisticki predznak, jer bi ugrozilo njegovu karijeru. ali opet, i to je samo pretpostavka.

 

Link to comment
9 hours ago, Weenie Pooh said:

Ja samo da kažem za dnevnik da je @omiljeni u pravu a @James Marshall greši :ohmy:

 

Nije u pitanju guilt by association, ne radi se o sudskom procesu, potpuno su drugačiji odnosi između aktera.

 

Američke sportske franšize pridaju dosta značaja tom debilnom konceptu sportske familije™, community building, ovo-ono. Uopšte ne čudi što je LA Galaxy odlučio da se više isplati liku uručuti šut-kartu nego objašnjavati javnosti zašto je njegova kontroverzna supruga i dalje deo galaktičke porodice™. 

 

Najobičnija finansijska transakcija između milionera iz PR razloga, cry me a river. Prosto se tako zalomilo, niti će on njima nedostajati niti oni njemu.

 

 

Mislim da najveci deo ove rasprave moe da se svede na nerazumevanje toga da se ovde ne preispituje da li je nesto u skladu sa drustvenom realnoscu, vec da li je opravdano. moralno, pravno, ideoloski, epistemoloski, kako god. Ako ti kazes da je debilno, i to je valjda neki vrednosni sud o dogadjaju. Kada se kaze da je nesto zdravorazumski, to nije nikakva objektivna kategorija, vec spolja definisana, u ovom konkretnom slucaju, najvise trzisnom logikom u okviru americkog sporta, rekao bih da i ti tako gledas na to. U tom delu, raspava je cisto ideoloska. 

 

Sto se Kataija tice, najgore sto se njemu desilo je da je za zivota oznacen kao rasista, veovatno ni kriv ni duzan*. Sad, to je neki fudbaler iz neke balkanske pripizdine, i ko ga jebe, negde ce otici gde to nije toliko bitna stvaka. Ali u drustvu koje je toliko duboko podeljeno po svim mogucim linijama i ljudi su narajcani jedni na druge, to moze da bude jako zajeban pincip. Kad ti izgubis mogucnost zadovoljenja pravde kroz drzavu i prepustis taj domen koaliciji besnih internet rulja i krupnog kapitala, ne mozes da ocekujes nista nego potpuni kolaps. Stoga taj guilt by association i nije pravni argument, jer krivicu ovde ni ne definise pravo, vec nesto drugo. 

 

*ne, ne mogu da prihvatim logiku da je covek po difoltu isto sto i zena koju je ozenio, kao sto ne bih mogao da prihatim da je zena olicenje svog coveka. vidim da je to mnogima krunski argument, za mene je takav nacin razmisljanja na sve moguce nacine pogresan

Link to comment
8 hours ago, Weenie Pooh said:

Američke sportske franšize pridaju dosta značaja tom debilnom konceptu sportske familije™, community building, ovo-ono. Uopšte ne čudi što je LA Galaxy odlučio da se više isplati liku uručuti šut-kartu nego objašnjavati javnosti zašto je njegova kontroverzna supruga i dalje deo galaktičke porodice™. 

 

Najobičnija finansijska transakcija između milionera iz PR razloga, cry me a river. Prosto se tako zalomilo, niti će on njima nedostajati niti oni njemu.

 

Previše ppp ovde učitava taj narativ o korporaciji koja pre donošenje konačne odluke 5 puta uradi cost-benefit analizu, jer imidž i community.

Naravno da ima i toga i da Uprava i shareholders ne žele takav publicitet i da će igrač leteti ako problem dođe do njih i oni moraju da preseku, ali dosta vi to preuveličavate.

U realnosti je odluku doneo trener, eventualno GM, 10 sekundi nakon što je pročitao naslov o Teicinom rantu. Ostatak je bio pitanje formalnosti i da vide sa Kataijem šta on planira da preduzme.

Prva instinktivna reakcija svakog trenera će biti da zaštiti svlačionicu, a PR mu je u skroz drugom-trećem planu. Igrač čija žena ima takve ispade, ako uđe u svlačionicu tu će da gori i situacija može da eskalira u ozbiljno nasilje. Ako čak i sve prođe bez nasilja, sigurno će da trpe rezultati tima.

Ne znam ništa o toj njihovoj soccer ligi, ali u NFL je bilo svakakvih primera. I raznih pristupa reševanju problema.

Postoji i dosta primera gde bi se mnogi forumaši iznenadili koliko takve organizacije mogu da ignorišu probleme PR prirode.

Ovo sa Teicom je skroz straightforward situacija i odmah se znalo šta će tim da uradi, ali kada ima prostora za balansiranje neki timovi budu skroz imuni na značaj tih korporativnih običaja i te što ti kažeš ovo-ono koncepte.

Link to comment
3 hours ago, Svarog said:

meni je u celom ovom slučaju zanimljiva jedna stvar, koju čini mi se nismo dotakli na dosadašnjih 38 strana.

ta civilizacijska tekovina o slobodi govora je super stvar.

ali dolazi sa cenom da tu istu slobodu upražnjavaju i oni (raznorazni Miroljubi i starlete) za koje bi bilo bolje, za sve nas, da ćute.

a s vremenom je Internet postao javni prostor i to upražnjavanje slobode govora bez ograničenja je postalo globalni fenomen.

ajd što nema ograničenja, nego što nema ni posledica za ono što se govori.

 

 

Lupetanje po drustvenim mrezama nema veze sa slobodom govora vec sa umisljenjem diletanata, amatera i mediokriteta da je njima sve jasno, da nema potrebe da promisljaju, analiziraju, sintetizuju, zakljucuju, povezuju i uredjuju medjusobno komplementarne ili suprotstavljene karakteristike subjekta, predmeta ili fenomena i slicno. Svi oni su sada dobili platformu uz pomoc koje izlaze u javnost i zagadjuju predmet diskusije o kojem skoro nista ne znaju "belom bukom", pravdajuci svoje ucesce pravom da misle i javno iznose misljenje. Svako ko nije prespavao srednju skolu zna da jos od Kanta postoji jasna i neprekidna linija diskusije o dijalektici slobode i odgovornosti i da slobode nema bez tog ogranicenja, samim tim i slobode govora, nema potrebe izmisljati toplu vodu i arbitrarno davati odredjenja pojmovima i vezama izmedju njih koji su odavno razreseni.

 

Prosto se radi o neodgovornosti proistekloj iz neznanja, ponekad lose namere ali retko, ili zelji da se preskoce izgubljene godine u obrazovanju bacanjem prava na misljenje na sto kao vrhovnim adutom koji nadjacava sve ostale diskusione karte. Nema to nikakve veze sa slobodom misljenja. Razlog zasto ta povrsnost zauzima toliko prostora i ima toliki uticaj je sto povrsan sadrzaj lako komunicira sa vecinom stanovnistva jer nema potrebe znati mnogo toga i uloziti mnogo truda da bi se taj sadrzaj prepoznao. Ljudi su skloni instant sadrzajima, lakse im je da barataju njima. A onda kad ih pritisne potreba da znaju vise o predmetu o kojem iznose tvrdnje ispostavi se da oni od misljenja zapravo imaju samo pravo da ga iznesu.

Link to comment
9 hours ago, Budja said:

Nije rec o nesposobnosti artikulacije vec o o oportunizmu.

Oportunizam je svakako inicijalna motivacija, ali kad se uđe u legislativu pa pokušavaš da argumentuješ određenu zakonsku meru, više nisi na Tviteru i nema više skupljanja lakih poena. 

 

Na tom nivou komuniciraš sa širokom populacijom, moraš da im ponudiš nešto konkretno umesto ispraznog virtue signalinga. Ako voditeljka pita "zar nije bazična tekovina civilizacije da čovek pozove policiju kad je ugrožen", to pitanje ona postavlja u ime ogromne većine gledalaca. Ako odgovor glasi "meh, lako je vama privilegovanima, crnci dobro porazmisle da li uopšte da zovu policiju", to je efektan autogol. Sugerišeš građanima da država ni ne treba da im garantuje bezbednost, da su razmaženi beli gotovani ako im je to uopšte palo na pamet.

 

Time samo proizvodiš konsenzus™ za privatizaciju bezbednosnog sektora. Da svaka jurisdikcija lepo organizuje tender, da vide koji im izvođač radova nudi najbolje uslove, sigurno će se naći investitori spremni da ulože u woke death squads, i gotovo. Enlightened mercenaries da ti održavaju javni red & mir sve dok ih budeš plaćao, svi srećni, svi zadovoljni...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...