Jump to content
IGNORED

Odbranimo šume Fruške gore


Recommended Posts

On 15.6.2020. at 19:52, Shitgenstein said:

https://luftika.rs/rekordna-seca-sume-na-fruskoj-gori/

 

Da biste stekli jasniju sliku o sadašnjem gazdovanju Fruškom gorom, recimo još i to da aktuelni 10-godišnji plan predviđa veći obim seče šume nego svi prethodni. Svega 3 odsto šuma na Fruškoj gori je pod strogom zaštitom. Preciznije, 97 odsto šume na Fruškoj gori, prema aktuelnom planu, podložno je seči.

 

Ko pravi te planove?

Link to comment

potpisivanje peticije u gradu je pomereno za sutra u 16h pa ako budete usput svratite

 

 

inace ovih dana je pocela naplata ulaska u Nacionalni park..za sada aktivno na izletistima ali su i planinarskim grupama i vodicima pisane prijave za neplacanje jer oni bi trebali unapred da najave i prijave setnje..

i jos gomila besmislica..

Link to comment
16 hours ago, ivy said:

inace ovih dana je pocela naplata ulaska u Nacionalni park..za sada aktivno na izletistima ali su i planinarskim grupama i vodicima pisane prijave za neplacanje jer oni bi trebali unapred da najave i prijave setnje..

i jos gomila besmislica..

Hvala Vladi Srbije na ovoj uredbi...

Link to comment
  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 3 months later...

znaju svi dobro..pokret je bas jak i aktivan i svi koji su na ili imaju ikakve veza sa Fruskom Gorom znaju sta se desava 

 

 

inace na ,,mom,, brdu i dva okolna opšta seča...dok su tu okolo proredjivali na jednom je bila gola seča,sto znaci da nijedno drvo nije ostalo i šumski putevi su razrovani sa po pola metra dubokim brazdama 

ne vidi se dobro na slikama jer je izmaglica i sunce je sa te strane ali dokle god pogled seze dole nema drveća,to su šume manastira Beočin

jako sam se iznervirala kada sam na ovo naletela:fur:

 

IMG_20210109_132112.jpg

 

 

IMG_20210109_134007.jpg

 

 

IMG_20210109_133956.jpg

 

Link to comment

svejedno..gola ili cista drveta vise nema... koliko sam ja naucila takva seca bi trebala da sluzi obnovi sume tj. da se ostave kapitalni primerci hrasta da se razmonzavaju a sve ostalo da se isece...ali tu pored tog mesta sa slike,a i bilo gde da sam videla da je radjeno tako, je golo brdo sa pokojim hrastom ostavljeno na mislost i nemilost ruzama,kupinama,zbunju i mladim gustim i neprohodnom hrastovima i sve je jako gusto i visine preko 1m takoreci 1 dzungla...a koliko sam ja shvatila to bi trebalo da se proredjuje da bi se suma,jel,obnovila... shvatam da je u sumskom vremenu posebno za hrast 5-10god sekund ali opet mislim da treba da se proredjuej jer od tog gustisa nista nece biti,sve ce pojesti kupine i ruze jer  one mnoooogoo brze rastu od hrasta..

 

a ja sam svojevremeno zelela da studiram sumarstvo :D ali i bolje sto nisam samo bi se nervirala ovakvim upravljanjem sumom..

Edited by ivy
Link to comment
  • 1 month later...

dodjite na protest 

 

https://www.facebook.com/events/439131294068439/

 

 

Protest protiv nesavesnog upravljanja Nacionalnim parkom Fruška gora.
Zahtevi protesta:
• Tražimo promenu uprave JP ”Nacionalni park Fruška gora”, jer zaštićenim prirodnim dobrom upravljaju nesavesno i nestručno.
• Tražimo moratorijum na seču šuma, jer se seku prekomerno i nestručno! Moratorijum dok se ne izmeni zakonska regulativa, ne otkloni kolizija Zakona o šumama i Zakona o zaštiti prirode, i dok se ne urade nove Osnove gazdovanja šumama, u kojima prioritetna funkcija šume neće biti proizvodna i ekonomska, već ekološko-biološka, socio-kulturna i duhovna.
• Tražimo da čuvari prirode budu potpuno nezavisna služba, da se u potpunosti finansiraju od strane nadležnog ministarstva (a ne samo delimično i minimalno kakva je trenutna praksa), i da odgovaraju za svoj rad Ministarstvu zaštite životne sredine, a ne upravljaču.
• Tražimo da nadležne inspekcije rade svoj posao nezavisno i ekspeditivno, da se oslobode pritiska centara finansijske i političke moći, tajkuna i investitora koji uzurpiraju javno dobro brutalnim kršenjem Zakona o zaštiti prirode i drugih relevantnih zakona.
• Tražimo da uprava ne udovoljava interesima, vlasnika kapitala, tajkuna i njihovim investitorskim apetitima na štetu zaštite prirode, prirodnih resursa i javnih interesa.
• Tražimo reformu upravljačkog modela zaštićenim područjem prirode na način da se razdvoje funkcije upravljača i korisnika. Da se sprovede reforma modela finansiranja na način da država poveća svoje učešće u finansiranju racionalno dimenzionisanog upravljača, a ne da se JPNPFG finansira od seče šuma.
• Tražimo promenu modela upravljanja i strukture uprave na način da u upravi budu ne stranački ljudi, već ljudi ekološke i biološke struke, nezavisni i sa integritetom, koji će započeti uvođenja modela ekološkog upravljanja šumama i ostalim prirodnim vrednostima i resursima.
• Tražimo da se u upravljanje uvede saradnički model, na način da u upravi budu i predstavnici korisnika sa ravnopravnim glasom odlučivanja, predstavnici ekoloških udruženja i planinarskih organizacija.
Mesto okupljanja je Zmajev trg br.1, ispred upravne zgrade JP Nacionalni park Fruška gora.
Edited by ivy
  • +1 3
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...