Jump to content
IGNORED

Najbitnije ličnosti 20. veka koje su još uvek žive


Tsai

Recommended Posts

 

Bora Ćosić

 

1811575_41-03.jpg

Bora Ćosić: Misliti, to već znači biti lud

...

I sam podatak da je Bora Ćosić napisao više od 50 knjiga proze, eseja i studija (posebno o Krleži), i to ne makar kakvih, a uz to i nekoliko sa uspehom igranih drama, kao i stotine kolumni i drugih tekstova u medijima širom Evrope, već je za respekt. Dodajmo tome i verovatno najuspelije prepeve “Oblaka u pantalonama” i drugih stihova Majakovskog, prepeve ostalih ruskih pesnika, pisanje filmskih scenarija, uređivanje lista “Mlada kultura”, časopisa “Rok” i revije “Danas”…

 

Njegov roman “Uloga moje porodice u svetskoj revoluciji” osvojio je Ninovu nagradu (1969), po njemu je igrana i nagrađivana istoimena predstava, a Bata Čengić snimio je film. Više od četiri decenije kasnije, beogradski izdavač Lom objavio je reizdanje ovog kultnog romana, zajedno sa “Pričama o zanatima”, prošle godine i reizdanje “Povesti o Miškinu”, a u proleće ove godine, kada je pandemija već uveliko obuzela svet, i obimne “Dnevnike 2013 – 2020”, u kojima je poslednji unos od 1. maja. Pisac, rođen u Zagrebu 1932. godine, odrastao i živeo u Beogradu do 1992, kada je zgađen politikom Miloševićevog režima i opštom klimom u Srbiji, prvo je otišao u Rovinj, a potom u Berlin, gde živi poslednjih 25 godina i povremeno posećuje “region svoje prošlosti”.

 

...

 

Kako bi Miškin danas prošao?

– Miškinom može biti svako, ko god ispusti šalicu ili nešto iz ruke, ali miškinstvo kao filosofski pojam, kako sam pokušao da pokažem na primerima evropske literature, naravno da premaša omaške u hvatanju Frojdove, sve se svodi na problem ljudskog mišljenja, ponoviću: misliti, to već znači biti lud.

 

Opisujete u dnevniku trenutak kada primećujete da je Muzilova knjiga, objavljena u Opatiji, štampana u vašem nekadašnjem komšiluku, na beogradskom Obilićevom vencu. Kako vam iz berlinske perspektive sada izgledaju zemlje nekadašnje Jugoslavije, pre svega Srbija i Hrvatska?

– Srbija i Hrvatska sijamski su blizanci, ne samo po bliskosti, etničkoj, jezičkoj i povijesnoj, nego, nažalost, po istovetnim budalaštinama koje obe ove regije proizvode najpre sebi, a onda i onoj drugoj.

...

Bora Ćosić i dalje 'mrtav' u Beogradu

...

On je iz Srbije emigrirao pre 22 godine u ratnim devedesetim kao žestoki kritičar Miloševićeve ratne, nacionalističke politike. Za RSE govori o svoje tri sadašnje adrese – beogradskoj, rovinjskoj i berlinskoj, o tome, da li je još uvek, kako je ranije govorio "mrtav u Beogradu", da li se u Hrvatskoj događa refašizacija i šta balkanski narodi nisu naučili od Nemačke koja je prošla proces žestoke denacifikacije. Bora Ćosić je autor oko 50 knjiga i mnogih eseja. Njegova "Uloga moje porodice u svetskoj revoluciji", iz 60-ih godina prošlog veka, se smatra tadašnjim hrabrim iskorakom u kritici totalitarizma.

 

RSE: S obzirom na vaše, ne tako retke dolaske u Beograd, da li i dalje važi ono što ste rekli davno "da ste 'umrli' u Beogradu"?

 

Ćosić: Kako-tako mrdam još uvek živ po Beogradu, ali nisu baš svi sigurni da sam to zaista ja. Svi misle da sam već odavno mrtav, pa da se neko drugi predstavlja lažno. Tako su me gledali i u Radio Beogradu, vrlo sumnjičavo ali ljubazno, pitali se da li sam to zaista ja.

 

...

 

RSE: Kako vi vidite današnju Hrvatsku? Da li je tačna dijagnoza da dolazi do refašizacije Hrvatske?

 

Ćosić: Apsolutno. To nije samo moje mišljenje. Iako sam tamo rođen, ali nisam etnički Hrvat, više se u tom smislu osećam kao gost. Moji prijatelji Hrvati misle kao i ja, od Slobodana Šnajdera, pa na dalje. To se vidi. Tamo je ta ornametnika, na žalost kao i ovde, profašistička, svuda vidna.

 

U Nemačkoj ne možete pronaći kukasti krst veličine jednog dinara. To je nemoguće, to je totalno zabranjeno. A ovde, čitav stadion Poljud je bio u ustaškim bojama. Slično se sada desilo u Jasenovcu. Zatim sa Trga maršala Tita hoće da skinu to ime. Nije meni Tito nešto prirastao za srce, neke stvari je pravio dobre, neke loše, ali to je jedan kontinuitet. Josip Broz je deo i njihove istorije. NOB (Narodnooslobodilačka borba) je bila vojska sa skoro dve trećine popunjena Hrvatima. Oni su se borili protiv fašizma. Sami sebi seku noge.

To sve govorim o vladajućoj strukturi, a ne o svim ljudima. Mada je dobra polovina ljudi još zatrovana, to su pokazali i ovi izbori.

...

 

Nema više »druge Srbije«

...

Neki će ustvrditi da je za negativne tendencije kriv neoliberalizam, nedostatak solidarnosti, kraj ideologija, neravnopravnost i ogromna diskrepanca između bogatih i siromašnih. Koliko se slažete sa njima?

 

Teško je utvrditi koja je "ideologija" kriva za ovo ili ono. Kada se neko pita kome bi se morao podneti račun za krivi način po kome se danas živi, najpre bi ga trebalo ispostaviti sebi samima. Malo je koja vlast, i ona najnesimpatičnija, došla na vrh bez beslovesne podrške tih istih ljudi što se naknadno pitaju u čemu su se to našli.

...

 

Share & Enjoy

  • +1 4
Link to comment

Ser Klajv Sinkler - još jedan od IT genijalaca koji su svojim idejama i proizvodima obeležili drugu polovinu 20. veka.

 

Za dva meseca će se navršiti 35 godina kako sam dobio malenog gumenka, glavnog 'krivca' što mi je karijera usko povezana sa IT.  

 

 

116426946_10157592854687794_501350227620

  • +1 4
Link to comment
  • 2 weeks later...
  • 4 months later...
  • 2 weeks later...
On 8.4.2021. at 0:33, KnightLore said:

Ser Klajv Sinkler - još jedan od IT genijalaca koji su svojim idejama i proizvodima obeležili drugu polovinu 20. veka.

 

Za dva meseca će se navršiti 35 godina kako sam dobio malenog gumenka, glavnog 'krivca' što mi je karijera usko povezana sa IT.  

 

 

116426946_10157592854687794_501350227620

 

Preminuo

Link to comment
On 8.9.2021. at 10:25, radisa said:

Nisam mislio na godine, nego da ga niko nije nominovao kao ličenost koja je obeležila 20 vek...

 

Čak je i Lukas stavljan, ali Spilberg nije...

 

Mislim da je Spilberg pomenut na prvoj starni topika, u paketu sa Vudijem Alenom. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...