Jump to content
IGNORED

Music libraries and databases


אַף אֶחָד

Recommended Posts

2 hours ago, variola said:

 

@Ras u vezi ovih muzičkih OS koje si pominjao, da li oni donose i neka poboljšanja u zvuku u odnosu na klasične plejere, ili služe samo rasterećenju mašine?

 

Razlozi kod mene su praktične prirode.

Dugo sam se opirao ideji (šta ći mi još jedan računar?), ali mi je bilo potrebno da eliminišem kablove i laptop oslobodim tog balasta. Prešao sam na iTunes-AirportExpress kao strimer, pa je počelo da me smara da fajlove konvetujem u ALAC, a svako štucanje bezične mreže ili računara vodilo je u neprijatne zastoje u reprodukciji.

Za reprodukciju zvuka dovoljni su vrlo skromni računarski resursi, što znači da možeš da koristiš pasivno hlađene komponente i eliminišeš ponekad ometajuće ventilatore.

Zvuk će unaprediti hardver koji se bavi reprodukcijom zvuka: zvučna karta ili (eksterni) DAC, ostalim se ne zamaram.

Link to comment
2 hours ago, variola said:

@chandra naleteo sam na ovo slučajno (nisam probao), možda ti bude zanimljivo, vidim da se ne plašiš "rada" :) https://gmusicbrowser.org/

 

 

@Ras u vezi ovih muzičkih OS koje si pominjao, da li oni donose i neka poboljšanja u zvuku u odnosu na klasične plejere, ili služe samo rasterećenju mašine?

 

Hm, ovo vrlo lepo izgleda, ali izgleda da nije podrzan za Ubuntu od 19.04. Hvala u svakom slucaju. 

 

Ja se jos jebavam sa instalacijom sonerehz, koji je varijanta pomenutog ampachea. Nesto me drndaju permissions ili verzija php.

Link to comment
9 hours ago, Ras said:

 

Za reprodukciju zvuka dovoljni su vrlo skromni računarski resursi, što znači da možeš da koristiš pasivno hlađene komponente i eliminišeš ponekad ometajuće ventilatore.

Zvuk će unaprediti hardver koji se bavi reprodukcijom zvuka: zvučna karta ili (eksterni) DAC, ostalim se ne zamaram.

 

8 hours ago, Ras said:

@variolaKada govorim o posebnom hardveru, pre svega mislim na jeftina i po gabaritima što manja rešenja: stari laptop, RPi, thin client računari i slično.

Ja sam imao u vidu neki stari laptop pa sam malo "proučio" te OS koje si pomenuo. Da, logično je da je zvučna karta bitnija od softvera za reprodukcija, bar meni laički. Nisam ni neki audiofil ali čisto me zanimalo (nisam ni u toku) ima li smisla instalirati neki od tih OS ili je, zbog eventualno povremenih drugih funkcija, ipak "komfornije" neki lightweight linux i gurati preko plejera. 

Link to comment

Ok, eyed3 je definitivno najkorisniji alat za sada - postoji aplikacija, ali i python library. Savrseno sredjuje tagove, podrzava pisanje user_text_frames taga koji pak omogucava dodatno tagovanje. Pritom zahteva malo programiranja, ali prakticno iz bilo kog jezika moze da se zove python wrapper.

 

E sad da jos resim ovaj ampache ili sonerezh za strimovanje.

 

Smorio me variola s ovim gmusicbrowserom. Da nije outdated, bio bi idealan.

Link to comment
10 hours ago, chandra said:

 

Smorio me variola s ovim gmusicbrowserom. Da nije outdated, bio bi idealan.

 

Video sam da je nesto iz 2015. a i na sajtu u pola stvari nisam mogao da uđem. Zašto ga ne isprobaš preko virtual boxa?

Link to comment
  • 6 months later...
  • 2 months later...

Da li se neko nekada cimao da prebaci rejtinge pesama iz iTunesa u ID3 tagove? iTunes iz nekog razloga koristi svoju internu bazu za ovo, iako postoji podrska za to u samom fajlu.

Link to comment

Opet ja

 

Šta mislite o remaster izdanjima starih albuma? Malo sam iztraživao u poslednje vreme, navodno se tokom 2000ih pokrenulo nešto što se zove “loudness war”, stara izdanja se masovno remasteruju i pojačava im se glasnoća na uštrb originalnosti izvornog zvuka.

Probao sam i da uporedim neka izdanja, mahom metal muzike, i ono što mogu da primetim je da je zvuk nekako čistiji, ambijentalniji, lakše je razaznati instrumente i vokale, basa kao da nema, i da, glasno je poprilično. Za neke pesme je stvarno poboljšanje, za neka stara izdanja iz 80ih i početka 90ih kad je nivo produkcije bio upitan, ali za neke zvuči mnogo čudno, kao da si pustio original kroz neki efekat u equalizieru.

Link to comment

nije mi poznato da postoji kao trend.

ono što vidim, na Spotify, je da mi često izlazi recommendation za novi album a u stvari je nešto što slušam samo remastered izdanje. baš ima toga dosta.

Edited by Svarog
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...