Jump to content
IGNORED

Ursula Legvin (LeGuin)


אַף אֶחָד

Recommended Posts

On 14.6.2020. at 0:54, Bujodrag said:

Ovo nisu stigli da prevedu ali nisu ni morali  

Što, ne valja? :unsure: 

 

Ja prvi put čujem za to Changing Planes, sad gledam, neka zbirka priča? Deluje interesantno ovako sažeto, a za duže stvari nemam više da investiram™ ni vremena ni volje...

 

Link to comment
  • 7 months later...
  • 3 months later...

Lep tekst, obradovalo je baš da vidim ovu temu, jer je Le Guin definitivno zaslužuje. Iako sam samo mali deo onoga što je napisala pročitala, ostala sam očarana njenim glasom. Trenutno čitam "Dancing at the Edge of the World", zbirku njenih eseja, recenzija i drugih neproznih tekstova, i podsećam se jasnoće i mudrosti njenih misli. Baš sam razmišljala da bih volela da nastavim tamo gde sam pre sad već dosta vremena stala i pročitam još neki roman. Ja sam inače dugo zaobilazila Ursulu, jer SF nikad nije bio moj žanr. A onda me je pre nekih 20-ak godina "Leva ruka tame" kupila tom širinom njenog uma. Upravo se prisećam kako sam se uopšte odlučila na čitanje - pročitala sam u nekom tekstu ili intervjuu da je to (bila) omiljena knjiga Milana Mladenovića, to mi je tada kao preporuka značilo. A pomalo je i u duhu je preplitanja sfera interesovanja, koje je Ursuli, čini mi se, bilo blisko.

 

"Čovek praznih šaka" koju su mnogi ovde pomenuli, to je pretpostavljam "The Dispossessed"? 

Edited by Pixie
  • Hvala 2
Link to comment
43 minutes ago, Pixie said:

"Čovek praznih šaka" koju su mnogi ovde pomenuli, to je pretpostavljam "The Dispossessed"? 

 

Jeste! Mozda i najznacajniji njen roman pored Leve ruke.

Link to comment
9 hours ago, Pixie said:

Lep tekst, obradovalo je baš da vidim ovu temu, jer je Le Guin definitivno zaslužuje. Iako sam samo mali deo onoga što je napisala pročitala, ostala sam očarana njenim glasom. Trenutno čitam "Dancing at the Edge of the World", zbirku njenih eseja, recenzija i drugih neproznih tekstova, i podsećam se jasnoće i mudrosti njenih misli. Baš sam razmišljala da bih volela da nastavim tamo gde sam pre sad već dosta vremena stala i pročitam još neki roman. Ja sam inače dugo zaobilazila Ursulu, jer SF nikad nije bio moj žanr. A onda me je pre nekih 20-ak godina "Leva ruka tame" kupila tom širinom njenog uma. Upravo se prisećam kako sam se uopšte odlučila na čitanje - pročitala sam u nekom tekstu ili intervjuu da je to (bila) omiljena knjiga Milana Mladenovića, to mi je tada kao preporuka značilo. A pomalo je i u duhu je preplitanja sfera interesovanja, koje je Ursuli, čini mi se, bilo blisko.

 

"Čovek praznih šaka" koju su mnogi ovde pomenuli, to je pretpostavljam "The Dispossessed"? 

Ja sam ga lično slušla u nekom intervjuu na radiju kada je pričao o knjigama i o sf knjigama i tada ga je voditelj pitao koje su mu najomiljenije sf knjige, na prvom mestu je bila Leva ruka tame. Sutradan sam je kupila u knjižari u starom JDP-u. Mislim da je bila 1989. ili 1990.godina. Možda čak 1991. :cool:

Edited by Arkadija
  • +1 1
Link to comment

"The survival of our species and of all higher forms of life on the planet now depends primarily and, as I understand it, very urgently upon the limitation of the human population. It appears that we really have only three options: strict family planning to reach zero population growth and then a decline until we get back into ecological balance; or plague and/or famine; or World War III.

 

I don't include as an option the scenario of Science saving us with miracle soybeans or artificial asteroids to migrate to, or anything of that kind, because unfortunately all that is - as of now - science fiction."

 

Le Guin (1978.)

  • +1 4
Link to comment
  • 4 months later...

aww, Ursula.

 

ajde još jedan quote. :wub:

 

"The trouble is that we have a bad habit, encouraged by pedants and sophisticates, of considering happiness as something rather stupid. Only pain is intellectual, only evil interesting. This is the treason of the artist; a refusal to admit the banality of evil and the terrible boredom of pain.”

  • +1 3
Link to comment
  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...