Jump to content
IGNORED

Ursula Legvin (LeGuin)


אַף אֶחָד

Recommended Posts

28 minutes ago, dùda said:

ma priča je fenomenalna,  i baš udara. i to snažno i duboko

sve aspekte je obuhvatila. kako samo piše o relativizaciji, to je da se smrzneš, jer, ko od nas nije tome sklon, svi to radimo, češće ili ređe, manje ili više, ali radimo

volela bih da vidim ko može da je pročita a da se bar malo ne oseti kao govno :sad: 

 

Na tri i po jebene strane. To je kad covek (zena u ovom slucaju) ima jasnu ideju i sliku u glavi sta hoce. Gadjala Ameriku, pogodila mnogo vise od onog sto je gadjala.

Link to comment

Ja imam neko mišljenje da Omelas normalnog čoveka ne može ostaviti ravnodušnim, da normalan čovek mora imati reakciju kad priču pročita/čuje. Kada bi prikačeni instrumenti na neku osobu, nakon prvog čitanja ove priče, pokazivali ravnu liniju, bio bih ubeđen da je ta osoba psihopata. 

 

Isto tako sam ubeđen da su ljudi kojima se dopada "Čovek praznih šaka" u suštini levičari  :D....ali to je neka druga priča.

 

Inače mi deluje, nakon svega što sam pročitao, da je Ursula bila prilično levo orjentisana iako se to možda ne vidi eksplicitno. 

  • +1 1
Link to comment
11 minutes ago, Jean-Luc Picard said:

Ja imam neko mišljenje da Omelas normalnog čoveka ne može ostaviti ravnodušnim, da normalan čovek mora imati reakciju kad priču pročita/čuje. Kada bi prikačeni instrumenti na neku osobu, nakon prvog čitanja ove priče, pokazivali ravnu liniju, bio bih ubeđen da je ta osoba psihopata. 

 

Isto tako sam ubeđen da su ljudi kojima se dopada "Čovek praznih šaka" u suštini levičari  :D....ali to je neka druga priča.

 

Inače mi deluje, nakon svega što sam pročitao, da je Ursula bila prilično levo orjentisana iako se to možda ne vidi eksplicitno. 

 

Sve tri stvari potpuno tacne, delim ubedjenja. Cak mislim da se kod nje to "levicarenje" i vidi dosta eksplicitno ali moram da priznam da mi to sada prolazi kroz glavu dok citam ovaj tvoj post, nikad nisam ranije gledao iz tog ugla. Rekao bih to po temama koje je birala i simpatijama za pojedine karaktere koje je izmisljala.

Link to comment
29 minutes ago, Jean-Luc Picard said:

 

 

Inače mi deluje, nakon svega što sam pročitao, da je Ursula bila prilično levo orjentisana iako se to možda ne vidi eksplicitno. 

Ja sam uvek bila ubeđena da je ona komunista, pogotovu posle čitanja kratke priče Veče pre revolucije (ili tako nekako). Čini mi se da ta priča logički prethodi Čoveku praznih šaka.

Link to comment
5 hours ago, harper said:

 

Pa, dobro, sad je i ja citam na engleskom. Vazno je da si je na kraju nasao, nama su za to sluzili ljudi kao Zivkovic i Briksi. Taj "Sirijus" je bio cudo, u onom malo formaticu nabijen do vrha kvalitetom za koji tada nismo ni znali koliki je. Za mene je taj casoipis bio i ostao jedna od najvecih legitimacija SFRJ.

 

Uh, gde me podseti.

 

Imao je moj tata svih 150-160 brojeva (pored gomile SF knjiga) i ja sam obozavao da ih citam, jos kao klinac.

 

To je posle nestalo u nekim selidbama, ali sam u jednom trenutku nasao u elektronskoj verziji :)

 

Link to comment
  • 3 weeks later...

Uskoro idem na selo. Gledala da kupim neke Ursuline knjige. Slabo ima po knjižarama. Ima na kupindu ali sam se bogme iznenadila cenama.

Ima li ovde raspoloženih za posuđivanje ? Ne podvlačim, ne pravim "uši" :D.

Link to comment

Ima nekih novih izdanja Ursule, Kontrast je izdavao, ne verujem da se rasprodalo i da nema u knjizarama. 

 

Edited by Sludge Factory
Link to comment

Dudo, ako ti ne smeta čitanje u digitalnom formatu, svrati do EBook topika - na poslednjoj strani je neko okačio Liber Civic google drive sa mnoštvom knjiga i mogu se zakleti da sam među njima video i Ursuline knjige. Upozorenje, kad kažem mnoštvo knjiga ima ih toliko da će ti trebati neko vreme da sve foldere prođeš temeljno. :)

Edited by Mos
  • Hvala 1
Link to comment

Mislim da Legvinovu niko kod nas nije izdavao vec duze vreme. “Znak Sagite” ima neka stara izdanja koja preprodaju, i Zemljomorje je bilo pre 10ak godina u nekom “Familetu” recimo. Van toga baš mršavo.
Ja sam jako dugo cekao da neko izda “Levu ruku tame”, na kraju se bacio na eBook što pomene Mos.

  • Hvala 1
Link to comment

Ja imam Solarisovo izdanje Leve ruke tame, neko prastaro izdanje “Svet se kaže šuma” i “Stara muzika i robinje” od Živkovićevog Polarisa. Ostale njene knjige mislim da nikad zapravo nisam video u srpskom prevodu jer bi bile već kupljene.  

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...