Jump to content
IGNORED

Ursula Legvin (LeGuin)


אַף אֶחָד

Recommended Posts

Konacno da ova gromada svetske literature dobije svoj topik. Jedna njena kratka prica od tri i po kucane strane naucila me je vise o ljudskosti, toleranciji i nesebicnosti od stotina i stotina knjiga i udzbenika o etici i humanizmu koje sam citao ili morao da citam. Zato sto sam zagrabio levom rukom u njenu tamu prestao sam da budem covek praznih saka.

Link to comment

Interesantno kako sam "otkrio" Ursulu: kad sam bio klinac i gutao Klarka i Asimova, ona se nekako provlacila kao "ozbiljna" i "teska" lektira. Kad se sada setim tog vremena (negde oko 5.-6. razreda os), zamisljao sam njene knjige kao nerazumljive, a nju kao nekog smrtno ozbiljnog namcora (ne pitajte zasto, nije postojao internet, da li sam negde procitao takav tekst o njoj, vise se ne secam uopste). Prosto sam se bojao njenih knjiga.

 

Onda sam u biblioteci pronasao Svet se kaze suma i ohrabrio se (tako mala knjiga ne moze biti strasna?), i ta mala knjiga, iako nije ni blizu svih njenih remek dela koja sam kasnije procitao, ostala mi je zauvek u secanju.

Link to comment

Meni je "Svet se kaže šuma" njeno top 3 delo. Uz "Levu ruku tame" i "Čovek praznih šaka".

Inače, imam isti sentiment kao Harper po pitanje pripovetke koju je naveo.

Link to comment
9 hours ago, harper said:

 Jedna njena kratka prica od tri i po kucane strane naucila me je vise o ljudskosti, toleranciji i nesebicnosti od stotina i stotina knjiga i udzbenika o etici i humanizmu koje sam citao ili morao da citam. Zato sto sam zagrabio levom rukom u njenu tamu prestao sam da budem covek praznih saka.

Koja ja to?

Link to comment
11 hours ago, chandra said:

Ovo ne ide pod SF, topika o poeziji nema ili ne mogu da ga nadjem, pa evo citavog topika za moju heorinu.

Ima topik o poeziji, pinovan je. 

Link to comment
1 hour ago, Jean-Luc Picard said:

Prilično sam siguran da je u pitanju "Oni koji odlaze iz Omelasa".

sad pročitah, fenomenalno

kratko, ali sve rečeno

Link to comment

Zemljomorje zaista nikako ne treba zapostaviti. Jedna od retkih knjiga u zanru koja pruza sve vise zadovoljstva kako covek stari. Moji kompjuteri se svi zovu po likovima odatle - trenutni je Tehanu.

 

Svet se kaze suma je i meni bila jedna od prvih. Ali bas prva, mislim da je bilo Capljino oko. Mali roman koji je ostao na margini njenog opusa, a zapravo sjajno ispricana prica i naslikana atmosfera.

 

Covek praznih saka - uvek mu se vracam.

 

Oni sto dolaze iz Omelasa - strasna, uzasna prica, parabola sveta u kojem zivimo. Cesto pomislim na ono dete.

 

Kako se zove prica o empati koji stize na planetu prekrivenu sumom i ludi od osecanja prisustva, iako nema nigde nikoga? Ideja bliska Solarisu.

 

 

 

 

Link to comment

 

By the way, dugo je Zoran Zivkovic imao ekskluzivna prava za shj (mozda jos uvek ima), pa je to i razlog sto je prestalo s njenim prevodjenjem i objavljivanjem kad je on to prestao da radi. Pritom je on prava shvatao prilicno ozbiljno pa je valjda i jedan broj Zabavnika povlacen iz stampe jer je bila Ursulina prica unutra.

 

Ursula je pisala i knjige za decu. Tom Mouse je jedna od najlepsih slikovnica koju je moja cera obozavala.

 

Link to comment
Just now, Jean-Luc Picard said:

Prostranija od carstava i sporija. Isto genijalna pripovetka.

 

Taaa! Kako sam mogao da zaboravim taj predivni naslov! Idem sad odmah da nadjem knjigu!

Link to comment
4 minutes ago, chandra said:

 

Taaa! Kako sam mogao da zaboravim taj predivni naslov! Idem sad odmah da nadjem knjigu!

U okiru zbirke "Hainske priče". Ja se ne sećam negde da sam je viđao solo. U stvari jesam, u nekoj Živkovićevoj monografiji posvećenoj velikanima SF, gde je išla biografija + jedna pripovetka.

 

Edit: Savremenici budućnosti,

Edited by Jean-Luc Picard
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...