Jump to content
IGNORED

Nekretnine


MrX

Recommended Posts

Koliko sam ja čuo ti stanovi će se prodavati po ceni od 1650 eura za kvadrat. Navodno, prijavljivanje zainteresovanih treba uskoro da počne, ali sam nezvanično čuo da su praktično svi stanovi kaparisani, pola već u startu od strane radnika Delte (miško marić se očigledno zajebao pa kupovao gajbu prošle godine :D). Inače, naselje je stvarno ogromno, a i ponuda stanova će biti zaista šarolika.Pošto i mene čeka taj problem koliko ove godine, svi ljudi sa kojima sam razgovarao na tu temu, a prilično su "u priči", ubeđivali su me da nema ni govora o nekom padanju cena u bliskoj budućnosti, već će se nešto blaži rast nastaviti i dalje (naročito se to odnosi na NBG, za koji sam ja i zainteresovan, ali to je već moj problem). Ključni razlog je upravo ovo što je nenad napisao - ponuda odgovarajućih stanova na tržištu je jednostavno presiromašna, pa nisam siguran ni da će Univerzitetsko naselje samo po sebi promeniti stvari naglavačke. Naravno, neki politički salto mortale (kojije u laganoj najavi) verovatno će uticati i tržište nekretnina, pa i celu ovu priču treba uzeti sa malom rezervom.

Edited by Ivo Petović
Link to comment
Koliko sam ja čuo ti stanovi će se prodavati po ceni od 1650 eura za kvadrat. Navodno, prijavljivanje zainteresovanih treba uskoro da počne, ali sam nezvanično čuo da su praktično svi stanovi kaparisani, pola već u startu od strane radnika Delte (miško marić se očigledno zajebao pa kupovao gajbu prošle godine :D). Inače, naselje je stvarno ogromno, a i ponuda stanova će biti zaista šarolika.Pošto i mene čeka taj problem koliko ove godine, svi ljudi sa kojima sam razgovarao na tu temu, a prilično su "u priči", ubeđivali su me da nema ni govora o nekom padanju cena u bliskoj budućnosti, već će se nešto blaži rast nastaviti i dalje (naročito se to odnosi na NBG, za koji sam ja i zainteresovan, ali to je već moj problem). Ključni razlog je upravo ovo što je nenad napisao - ponuda odgovarajućih stanova na tržištu je jednostavno presiromašna, pa nisam siguran ni da će Univerzitetsko naselje samo po sebi promeniti stvari naglavačke. Naravno, neki politički salto mortale (kojije u laganoj najavi) verovatno će uticati i tržište nekretnina, pa i celu ovu priču treba uzeti sa malom rezervom.
Ali, ako si stvarno zainteresovan - Univerzitetsko naselje (mislim da će biti skuplje od cifre koju pominješ), kad se završi ne vidim način da bude jefitnije od 2.000 ojra / m2, pa i više. Istina, moraš da sačekaš jesen 2009. za useljenje.Inače, na NBgd. teško da imaš šta da tražiš, to je jednostavno katastrofa. Meni se čini da sad nema novog stana ispod 2.000 po m2, a ni stari nisu jeftini.Inače, naravno da tih 2.000 stanova neće napraviti zemljotres na tržištu, ali će se videti kako ljudi reaguju na novo naselje i na tu cenu. U tom smislu će biti neki pokazatelj.Koliko znam, stanovi nisu kaparisani.
Link to comment

sa ekapije

Prodaja stanova trebalo bi da počne u martu 2008.. Cena kvadrata još nije definisana, ali, kako ističe Slobodan Mihajlović, izvršni direktor preduzeća ?Blok 67 Associates?, stanovi su "namenjeni" mladim ljudima, kao i mladim bračnim parovima, koji žive od svojih plata.
ostatk tekstatesko da ce biti ispod 2000e.
Link to comment

mozda te neuseljene zgrade nisu jos dobile dozvole za useljenje, prosle sve inspekcije i dobile papire koji potvrdjuju njihovu ispravnost i sl?jesu rekli nesto na tom ekonomistovom predavanju sta je bilo pokretac tog naglog skoka cena od 30%?a za to univerzitetsko naselje, zna li neko kakva je dinamika placanja, ako je useljenje tek jesen 2009?

Link to comment
Sigurno je da moje laicko predvidjanje ne moze biti merodavno kad se suoci sa misljenjem manje-vise svih strucnjaka iz predmetne oblasti. Medjutim, imam utisak da nam se ne predocavaju bas svi parametri koji uticu na cenu nekretnina ili se izvrcu tako da potvrde trend. Za ovaj poslednji rast cena sam siguran da je izazvan vestacki jer u blizoj okolini gledam 5 lepih novih, neuseljenih malih zgrada koje cekaju da ih investitori stave na trziste. Cak se i neke zgrade na Vracaru za koje ce vam mnogi agenti za nekretnine reci da su rasprodate u izgradnji jos uvek nisu nasle na trzistu.
Ako sam dobro razumeo hoces da kazes da se ponuda vestaci drzi na malom nivou, kako bi cene isle gore.Moguce je da je to istina, mada ja verujem da svi ti novi stanovi koji dolaze na trziste tako sto se srusi neka stara kuca/zgrada i napravi veca jednostavno nisu dovoljni da se zadovolji traznja koja trenutno postoji za stanovima u BGu. Cene mogu da idu na dole u dva slucaja:prvi je da se poveca ponuda, sto osim u slucaju izgradnje nekog novog naselja jednostavno nije moguce,drugi je da se smanji traznja koja je u poslednjih nekoliko godina ogromna iz nekoliko razloga.Skocio je standard i dosta ljudi je dobilo mogucnost da kupi stan na kredit. (By the way, ja ocekujem da ce mnogi koji su proteklih godina uzeli kredite imati velike probleme u narednih nekoliko godina, pogotovo ako se zaustavi, kakav-takav privredni rast).Crnogorci, ljudi koji su otisli napolje, a mozda i neki stranci (kao sto je vec neko pisao), kupovali su stanove u BGu kao investiciju.Imajuci na umu gore napisano moguce je da ce u narednom periodu doci do smanjenja traznje, i to samo u slucaju da se nastavi ovako sporo priblizavanje EU. P.S.I moja razmisljanja su , kao i tvoja, laicka, cisto da ne bude zabune.
Link to comment
(By the way, ja ocekujem da ce mnogi koji su proteklih godina uzeli kredite imati velike probleme u narednih nekoliko godina, pogotovo ako se zaustavi, kakav-takav privredni rast)
gavrane crni...
Link to comment

Moguće je da neki investitori drže završene zgrade čekajući višu cenu. Meni je rečeno da čak i Energoprojekt radi nešto slično.Nema veštačkog snižavanja ponude, to je besmisleno. Dovoljno je videti koliko se stanova gradi na godišnjem nivou i koliko je to daleko od bilo koje projektovane tražnje za stanovima. Ne mislim na 200.000 kako neki kažu - neka je i samo 50.000 stanova, ta cifra je nedostižna bar nekoliko godina.

Link to comment

...On kaže da je ?bitno napomenuti, da će eventualno pogoršanje rejtinga Srbije za posledicu imati veće teškoće sa kojima bi se u toj situaciji naša zemlja susretala kada je reč o povlačenju kredita iz inostranstva, ti krediti bi za našu zemlju bili mnogo skuplji, a osim toga takav scenario bi doveo do smanjenja vrednosti svih investicionih instrumenata u Srbiji, kao što su akcije, obveznice i nekretnine?. kaže Milutin Nikolića, generalni direktor kompanije Citadel. cela vest o snižavanju kreditnog rejtinga Srbije

Link to comment
Ne zna se još cena, navodno će je saopštiti u narednih mesec dana. Neka očekivanja su da bude ispod 1.800, mada ko će ga znati. Investitori kažu da je nivo gradnje "srednja viša klasa", ma šta to značilo u njihovom jeziku.
navodno 1850 iz izvora najblizih onima koji prodajuali ce biti jako tesko doci do stanova, ogroman je pritisak kako solo kupaca tako i mesetara koji bi da kupe sve djuture
Link to comment
navodno 1850 iz izvora najblizih onima koji prodajuali ce biti jako tesko doci do stanova, ogroman je pritisak kako solo kupaca tako i mesetara koji bi da kupe sve djuture
Radnicima banke koja je u nekakvom dilu sa gradiocima su stanovi ponudjeni po 1800 e/m2
Link to comment
Radnicima banke koja je u nekakvom dilu sa gradiocima su stanovi ponudjeni po 1800 e/m2
Hypo banka je valjda bila kreditor, u pocetku su se spominjale cene od po 1200-1400, ne znam sada za koliko im nude...
Link to comment
  • 2 weeks later...

Ne znam odakle ta ideja da je traznja veca od ponude.Otvorite oglase pa pogledajte .Traznja 10 oglasa , ponuda 50.To sto ljudi zele Dorcol ,Arenu je druga prica.Mogu se naci jako solidni stanovi ,pored toga regularni i uknjizeni.Ne racunajuci vece investitore koji nemaju problem sa uknjizenjem svi mali investitori rade sa unapred prodatim stanovima ,sto znaci investiraju novac kupca i nikad niste sigurni sta ce te na kraju dobiti.Moja preporuka za stambeno ugrozene je manje atraktivne lokacije ,stanovi koji se za 5.000 eura mogu dovesti u sasvim pristojno stanje.Onima kojima novac nije problem oavakav savet nije ni potreban.

Link to comment

Trebaju mi imena nekoliko pouzdanih agencija za izdavanje stanova u BGu. U pitanju je stan (garsonjera/1 sob.) na nbg-u, u vreme eurosonga. Znaci, verovatno na nedelju dve. Nasao sam ih nekoliko na googleu, ali ako neko ima jos neki info, neka kaze.Moze i na PM.:)

Link to comment
  • 3 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...