Jump to content
IGNORED

Nekretnine


MrX

Recommended Posts

Da li vidite neki uticaj poslednjih politickih dogadjaja i na trziste nekretnina tj da li bi ekonomska kriza u koju neminovno ulazimo mogla usporiti ili stopirati rast cena nekretnina (ili ih mozda cak i oboriti) i posle koliko vremena bi se to moglo desiti. Da li je ova situacija signal da se ceka ili da se sto pre pazari?

Link to comment

šta ima da se čeka, ponuda je mnogo manja od tražnje, kriza valjda znači pad kupovne moći i rast cena a ne njihov pad :huh:. Kad su krizna vremena ljudi beže u sigurne investicije a to se zna, tozla i nekretnine. Pre dve godine si mogao kupiti nov stan u centru NSa za manje od 1000 jura/kvadrat a danas ti je kvadrat iza pozorišta u izgradnji 1800 jura pa ti vidi...

Link to comment
šta ima da se čeka, ponuda je mnogo manja od tražnje, kriza valjda znači pad kupovne moći i rast cena a ne njihov pad :huh:. Kad su krizna vremena ljudi beže u sigurne investicije a to se zna, tozla i nekretnine. Pre dve godine si mogao kupiti nov stan u centru NSa za manje od 1000 jura/kvadrat a danas ti je kvadrat iza pozorišta u izgradnji 1800 jura pa ti vidi...
Koliko ja vidim, cene su pocele rapidno da rastu sa porastom standarda, povoljnijim kreditima i nekim opstim napretkom drustva, a ne sa ratom, krizom, inflacijom,... U suprotnom, odredjeni stan bi bio skuplji 98-99 nego 2008Ako bi doslo do pada kupovne moci logicno je i da bi nekretnine pojeftinile, mada nisam siguran da neko moze da predvidi situaciju u Srbiji u narednih par godina
Link to comment

Ne kažem ja da cene nekretnina rastu u kriznim vremenima, ali ne vidim logiku u tome da sa padom kupovne moći pojeftine nekretnine. Jednostavno cene nisu nešto što je toliko elastično naniže, pogotovu sa tolikom tražnjom. Pad kupovne moći znači redistribuciju postojećeg bogatstva, povećava se jaz bogatih i siromašnih da malo iskarikiram ko nije imao stan tek sad ga neće imati a ko je zaradio prvi milion zaradiće i drugi.A situacija u Srbiji...stanovništvo sve starije, individualna poljoprivreda erased, bekstvo iz sela u gradove a mesta za širenje nema. Novi Sad ne može više u širinu, samo u visinu i celi kvartovi kuća u centru se ruše i prave petospratnice. Maltene sve ode u izgradnji ljudima koji samo skupljaju 1, 2, 3 stana i iznajmljuju novima i novima koji dolaze u potrazi za srećom. Trenutno su malo preterali pa su zgrade poluprazne i u njima ćeš retko sresti vlasnike, sve je to lumpenproletarijat pod kirijom za 200 evra koji pokušava da iskamči kredit u banci.

Link to comment
Da li vidite neki uticaj poslednjih politickih dogadjaja i na trziste nekretnina tj da li bi ekonomska kriza u koju neminovno ulazimo mogla usporiti ili stopirati rast cena nekretnina (ili ih mozda cak i oboriti) i posle koliko vremena bi se to moglo desiti. Da li je ova situacija signal da se ceka ili da se sto pre pazari?
Nema nijednog pokazatelja da bi cene mogle padati, sem čistih spekulacija. Čak neki veliki investitori ne prodaju stanove koji su u fazi da se mogu prodati, jer čekaju veću cenu.Čini mi se da većina argumenata govori u korist kupovine, što pre. Možda sačekati Univerzitetsko naselje pa videti kako će se tih 2.000 stanova ponašati na tržištu.
Link to comment
Mislim da bi cene lako mogle da skliznu nadole. Prvo, banke su spremne da brzo povecaju kamatne stope, drugo maksimalna rata je sa 1/2 prihoda smanjena na 1/3. Skuplji krediti bi lako mogli da osetnije smanei potraznju za nekretninama, a onda u igru ulece cinjenica da su mnogi investitori uleteli u gradnju bez dovoljno sredstava i da banke imaju hipoteke na njihove stanove. To ce ih prinuditi da spustaju cene da banke ne bi aktivirale klauzule. Potraznja bas i nije toliko velika koliko se predstavlja u javnosti. Tacno je da se oni koji imaju mnogo para grabe za zgradama u nekoliko najatraktivnijih vracarskih i novobeogradskih ulica, van toga je vec nesto drugacije stanje. Moj utisak je da su cene drasticno porasle najvise zbog bubble efekta i da ce u najboljem slucaju stagnirati sve do podizanja kreditnog rejtinga Srbije i priblizavanja EU. Sa druge strane, skoro svi tvrde suprotno, pa sam sklon da poverujem da sam u pravu.
ovo ne vazi za stambene kredite.inace, i ja mislim da je u pitanju ogromni napuhani balun koji ce eksplodirati, a mene ostaviti da se pitam sta mi je trebalo da se upustam u kupovinu kad su cene bile najvise.
Link to comment

Nikad ne znas kada je pravi trenutak za kupovinu stana.Cini mi se da su u Bg cijene pristupacnije nego u ostalim gradovima (iste velicine i vaznosti) u regionu. Cuo sam da rumuni ulazu u stanove (izvor: 1 rumun koji je kupio stan u bg) u Bg jer su jeftiniji.

Link to comment

U NS je ludnica, covek koji je u avgustu kupio stan za 35000 (Novo Naselje 34 kvadrata) za isti stan danas dobija 50000 (bez da je ulozio jedan dinar) - skok od 50% za 7 meseci.Ako cene nastave da idu ovim tempom, pretpostavljam da ce se svest ljudi poceti menjati. Do sada je uvek bila logika da se ljudi stisnu da bi imali svoj kvadrat, ali ako u NS stan od 60 kvadrata bude kostao (a vec ih ima na dosta lokacija) 100000, mozda je bolje placati ga sledecih 30 godina po 250 evra (3000 godisnje ukupno 90000) nego vracati 200000 kroz kredite. Tako se rezonuje u dosta zapadnih zemalja gde ljudi docekaju penziju bez nekretnine, ali zive komotnije, mozda ce se uskoro i kod nas razmisljati na ovaj nacin.

Link to comment

A ko ti garantuje da ce cena iznajmljivanja biti 250e 2040 godine? I sta ces posle, pod uslovom da ne umres do tada? Na ulicu? I koliko ce taj stan, koji danas platis 100000, vredeti nakon tri decenije?

Link to comment
U NS je ludnica, covek koji je u avgustu kupio stan za 35000 (Novo Naselje 34 kvadrata) za isti stan danas dobija 50000 (bez da je ulozio jedan dinar) - skok od 50% za 7 meseci.Ako cene nastave da idu ovim tempom, pretpostavljam da ce se svest ljudi poceti menjati. Do sada je uvek bila logika da se ljudi stisnu da bi imali svoj kvadrat, ali ako u NS stan od 60 kvadrata bude kostao (a vec ih ima na dosta lokacija) 100000, mozda je bolje placati ga sledecih 30 godina po 250 evra (3000 godisnje ukupno 90000) nego vracati 200000 kroz kredite. Tako se rezonuje u dosta zapadnih zemalja gde ljudi docekaju penziju bez nekretnine, ali zive komotnije, mozda ce se uskoro i kod nas razmisljati na ovaj nacin.
Nije to onda samo 250 evra za ratu, nego još barem 50 evra za privatnu penziju odmah ako misliš da je imaš, jer od države je niko od nas neće dobiti, a i ako je dobije neće imati ni za leba i mleka.Jedini rezon je da čovek koji nema stan u periodu kada je ekonomski najproduktivniji(od 20neke do 50neke) izdvaja deo zarade i usmerava za budućnost kroz ratu za stan. Kad će ako tad neće? Plaćanje kirije je ekonomski suicid. Ulaganje u stan koji neće izgubiti vrednost (BG, NS) ima i drugu prednost. Kada se dođe u godine, stan se može prodati i kupiti stan u manjem mestu ili zavičajuTM i da pri tom preostane dovoljna suma novca za pristojan život koji penzija, ako nije privatna neće moći da obezbedi. Znam par starijih ljudi koji su došli u ovde u provincu nakon prodaje stana u većem gradu i sada imaju stan odgovarajuće kvadrature a uz to i za dobrog lekara i sve ostalo što je starijima potrebno.
Link to comment
inace, i ja mislim da je u pitanju ogromni napuhani balun koji ce eksplodirati, a mene ostaviti da se pitam sta mi je trebalo da se upustam u kupovinu kad su cene bile najvise.
Problem sa cenama nekretnina u Beogradu je nedostatak ponude, i to je problem koji se nece resiti do izgradnje nekog potpuno novog naselja na obodu Beograda. Cene mogu da odu na dole samo u slucaju nepovoljnog razvoja situacije na predstojecim izborima, i eventualne ekonomske krize koja ce nastati kao posledica. Dovoljno je pogledati cene kvadrata stana u Bukurestu (kao sto rece borris), tamo je kvadrat stana trenutno izmedju 50 i 100% veci nego u BGu.Ja bih ipak rekao da tvoje razmisljanje posledica toga sto si kupio stan. (verovatno nedavno). :)PozdravP.S.Voleo bih da ste ti i BGhost, ipak u pravu, jer i mene ocekuje kupovina stana uskoro.
Link to comment
Problem sa cenama nekretnina u Beogradu je nedostatak ponude, i to je problem koji se nece resiti do izgradnje nekog potpuno novog naselja na obodu Beograda. Cene mogu da odu na dole samo u slucaju nepovoljnog razvoja situacije na predstojecim izborima, i eventualne ekonomske krize koja ce nastati kao posledica. Dovoljno je pogledati cene kvadrata stana u Bukurestu (kao sto rece borris), tamo je kvadrat stana trenutno izmedju 50 i 100% veci nego u BGu.Ja bih ipak rekao da tvoje razmisljanje posledica toga sto si kupio stan. (verovatno nedavno). :)PozdravP.S.Voleo bih da ste ti i BGhost, ipak u pravu, jer i mene ocekuje kupovina stana uskoro.
Upravo tako. Jedino neka baš velika ekonomska kriza (pu-pu, daleko bilo) može da obori i promet i cene i sve ostalo. U svakom drugom slučaju može se očekivati rast cena barem još neko vreme.S druge strane, krediti jesu prilično skupi, ali ni tu nema nikakvog nagoveštaja da bi bankari mogli ozbiljnije da obaraju kamatne stope. I za to je potrebna jedna velika ekonomska promena ali u suprotnom, pozitivnom pravcu, a Srbija je i od toga jako daleko. Mislim da je realno očekivati iste kamatne stope još neko vreme, takodje i rast cena kvadrata, verovatno malo blaži nego u proteklih godinu dana, jer je ovo bilo stvarno surovo.(I ja sam, inače, bio kupac pre godinu dana. Stari stan, iz kredita. Agent koji mi je prodao procenjuje da je, ne računajući nešto mojih ulaganja, stan dobio na ceni bar 25%).P. S. U međuvremenu čitam predstavnika Colliersa za Srbiju, verovatno najjačeg igrača u ovoj oblasti. Predviđa rast cena stambenog prostora od 10% godišnje u naredne tri godine. Edited by misko maric
Link to comment
Čini mi se da većina argumenata govori u korist kupovine, što pre. Možda sačekati Univerzitetsko naselje pa videti kako će se tih 2.000 stanova ponašati na tržištu.
jel zna neko nesto vise o ovome?
Link to comment
jel zna neko nesto vise o ovome?
Ne zna se još cena, navodno će je saopštiti u narednih mesec dana. Neka očekivanja su da bude ispod 1.800, mada ko će ga znati. Investitori kažu da je nivo gradnje "srednja viša klasa", ma šta to značilo u njihovom jeziku.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...