Jump to content
IGNORED

Nekretnine


MrX

Recommended Posts

bilo bi odlicno kada bi znali nesto o metodologiji ove tabele. zivim na vracaru i apsolutno ne primecujem da je m2 velikog stana u stanju da varira za 600E od meseca do meseca.
evo metodologije
Podaci na osnovu kojih merimo kretanje cena nekretnina sastoje se iz konsolidovane ponude nekretnina u Beogradu kod 30 do 60 agencija za promet nekretnina (u zavisnosti od perioda), za period od januara 2005. do oktobra 2007. Ova konsolidovana ponuda, budući da obuhvata velike agencije čini oko 30-40% ukupne ponude nekretnina u Beogradu. U tako sastavljenoj bazi podataka nalaze se podaci o vrsti nekretnine (stan, kuća, lokal), podatak da li je reč o prodaji ili izdavanju, ceni u evrima i ostalim karakteristikama nekretnine relevantnim za kupce. Podatak o svakoj nekretnini sadrži datum ulaska u ponudu. Ponuda se svakodnevno ažurira od strane agencija sa novoponuđenim nekretninama. Sa aspekta praćenja kretanja cena nekretnina iz meseca u mesec, zarelevantan uzimamo datum unosa u bazu ponuđenih nekretnina, tj. sve nekretnine unete u bazu u određenom mesecu koriste se kao osnovica za merenje cena u datom mesecu iako je u istom mesecu u ponudi i veliki broj nekretnina ranije unetih u bazu. Prethodno činimo jer smatramo da ponuđena cena u trenutku objavljivanja nekretnine u ponudi odražava tržišno kretanje cena iz meseca u mesec, dok se cene nekretnina objavljenih u ranijim mesecima koje su još uvek u ponudi često neažuriraju već se pregovorima u toku prodaje prilagode eventualno izmenjenim tržišnim uslovima. Takođe smo svesni da ugovorena cena prilikom prodaje nekretnine obično bude ispod ponuđene kao rezultat pregovora između kupca i prodavca. Međutim, smatra se da metodologija zasnovana na indeksima ponuđenih cena verno odražava kretanje cena iz meseca u mesec.
fluktuacije u cenam jesu vece, no objasnjenje bi mogli biti da se radi o cenama po kojoj se nude nekretnine, a koje su opterecene stavom jednog prosecnog beogradskog stanovlasnika 'trazim onoliko koliko mi treba' :D. cene po kojoj se kupoprodaja obavi su po pravilu nize (kao rezultat pregovaranja), a verujem i da su ujednacenije, odnosno da manje osciliraju iz meseca u mesec.no, moj se utisak o visini cena malko razlikuje od tvog. skoro sam imala priliku da pogledam kakva je ponuda i koje su cene i mogu ti reci da tesko da sam ispod 3000 eura po kvadratu nesto mogla da vidim. govorim o novogradnji na nekoliko lokacija- macvanska i neke ulicice oko nje, kao i milesevska. a do zavrsetka gradnje ima da se ceka big time, s obzirom da se na vecini tih lokacija u najboljem slucaju tek rade grubi radovi.ocekuje se da ovaj bum trzista traje sledece 3 godine, posle cega bi trebalo da nastupi stabilizacija cena. gradi se milion kvadrata stambenog i poslovnog prostora godisnje, sto nije dovoljno da zadovolji traznju. procenjuje se da nedostaje oko 5 miliona kvadrata, odnosno 100 000 novih stanova kako bi traznja bila zadovoljena. iz kog razloga ponuda toliko zaostaje za traznjom koja je ocigledna?
Link to comment

Mislim da ova tabela nema nikakvog smisla. :) U januaru 2006. srednji stan na Vracaru se prodavao koliko i srednji u Rakovici? :o Voleo bih bas da upoznam ljude koji su prodali mali stan u Rakovici za 2100 i kusur eura po kvadratu pocetkom 2006. Evo, dao bih im i ja jos 2100 eura, takve magove treba castiti, ko umije njemu dvije, gde ima tu nek i Hawk dodaje. :D Prava stvar bi bila ako bi neko uspeo da nadje podatke kolika je prosecna cena prodatog stana. Puni su oglasi ponude stanova, samo u halooglasima na 50 gusto kucanih strana nude se najraznovrsnije moguce nekretnine. Pa je opet ponuda mala. Stekao sam utisak da pravih prodavaca nema ni 10%. Uglavnom sve sto se moze videti u ponudi su pecaroski oglasi. Recimo deda ima stan u bloku 70a, otvorio se Delta City preko puta, prica Zivko predsednik kucnog saveta da je sad duplo skocila cena i deda pljusne stan u oglase i zacepi cenu na ?2300/kvm. Nema deda nameru da se seli niti da prodaje niti veruje da u 30 godina matoroj zgradi sa 1000 falinki moze toliko da uzme. Nego eto, dao ponudu pa ako se neko javi barem ce upoznati nove ljude, prekratiti penzionerske dane a ko u perspektivi ima barem priblizno tolike pare sigurno je neki budza pa bi mozda mogao i da mu zaposli unuka. :D Otprilike tako stoje stvari na domacem trzistu nekretnina. :( Jedno su cene iz malih oglasa a nesto sasvim drugo su ostvarene cene u kupoprodaji. Poznajem dosta ljudi koji su kupovali/prodavali stan u poslednjih godinu-dve, niko nije uzeo ni priblizne cifre koje se vrte u oglasima.

Link to comment

naravno. ja sam u novembru 2004 kupio trosoban salonac na uglu molerove i krunske. kapiram da ima malo boljih lokacija od ove u beogradu, u smislu cene. platio 1160E/m2, stan je bio za renoviranje.

Link to comment
naravno. ja sam u novembru 2004 kupio trosoban salonac na uglu molerove i krunske. kapiram da ima malo boljih lokacija od ove u beogradu, u smislu cene. platio 1160E/m2, stan je bio za renoviranje.
Ko je jos cuo za trosoban salonac? :blink:
Link to comment
naravno. ja sam u novembru 2004 kupio trosoban salonac na uglu molerove i krunske. kapiram da ima malo boljih lokacija od ove u beogradu, u smislu cene. platio 1160E/m2, stan je bio za renoviranje.
to se zove best buy
Link to comment
naravno. ja sam u novembru 2004 kupio trosoban salonac na uglu molerove i krunske. kapiram da ima malo boljih lokacija od ove u beogradu, u smislu cene. platio 1160E/m2, stan je bio za renoviranje.
:Hail: komsija... :D
Link to comment
  • 2 weeks later...

Možda glupo izgleda, ali smem li da pitam ima li zainteresovanih da neki od stanova na Vračaru izdaju? Planiram selidbu ovog proleća i treba mi nešto oko Makenzijeve, Kalenića, Vuka.... Veličina oko 40m2, obavezno dvosoban, ne mora centralno grejanje, može TA, nije bitno stara/nova gradnja - stara doduše ima neki šmek :rolleyes: i sve to za nekih 250 ? mesečno? Am I asking too much? Agencije bih da zaobiđem - loša iskustva i idem na ono prijatelj-mog-prijatelja je čuo...

Link to comment
Možda glupo izgleda, ali smem li da pitam ima li zainteresovanih da neki od stanova na Vračaru izdaju? Planiram selidbu ovog proleća i treba mi nešto oko Makenzijeve, Kalenića, Vuka.... Veličina oko 40m2, obavezno dvosoban, ne mora centralno grejanje, može TA, nije bitno stara/nova gradnja - stara doduše ima neki šmek :rolleyes: i sve to za nekih 250 ? mesečno? Am I asking too much? Agencije bih da zaobiđem - loša iskustva i idem na ono prijatelj-mog-prijatelja je čuo...
:D pola od te kvadrature za 200 jura....
Link to comment
20 m2? Pa sad plaćam 230 € za 32 m2 odmah kod Makenzijeve. Htela sam eto koji kvadrat više. Još neko? :unsure:Ili da ne mrdam odatle?
Ne mrdaj. Jeste da ja u tom kraju izdajem 56kvm + 16m za 350€, ali ne studentariji koja pali čim nađe za 10€ jeftinije.To je ok cena. Ipak je to Vračar. Jedna stvar me strašno nervira. Cene izdavanja su niže nego za vreme Slobe, jer sam ja za svoj dobijao oko 800 maraka, što je preko 400€, a sada kada je sve PET puta skuplje, dobijam manje. A i one cene kod Arene... pih!Nadam se da će cene rentiranja poskupeti. Red je. Edited by žutokljunac
Link to comment
Ne mrdaj. Jeste da ja u tom kraju izdajem 56kvm + 16m za 350?, ali ne studentariji koja pali čim nađe za 10? jeftinije.To je ok cena. Ipak je to Vračar. Jedna stvar me strašno nervira. Cene izdavanja su niže nego za vreme Slobe, jer sam ja za svoj dobijao oko 800 maraka, što je preko 400?, a sada kada je sve PET puta skuplje, dobijam manje. A i one cene kod Arene... pih!Nadam se da će cene rentiranja poskupeti. Red je.
Ne radi se o studentima, već o dva stalno zaposlena lica sa solidnim primanjima. Eh, da jedino što imam mačku. U ovom stanu sam oko godinu i po i krajnje je vreme da ga menjam, ne zbog lokacije ili cene, već zbog veličine prostora. I btw, ztražim nenamešten stan za 250 ?. To možda nisam napomenula... A za ovo boldovano, reči nemam. Kakva mafija! :lol:
Link to comment

Ček, ček... i šta... ti bi veći stan za 250€... wtf... ? :lol: A još imaš mačku, kanarinca, muža... pa stvari u toliko kvadrata nemaju gde da stanu. :unsure: Ljudi su tako zahtevni, ovo nigde nema.

Edited by žutokljunac
Link to comment
naravno. ja sam u novembru 2004 kupio trosoban salonac na uglu molerove i krunske. kapiram da ima malo boljih lokacija od ove u beogradu, u smislu cene. platio 1160E/m2, stan je bio za renoviranje.
Eeeee, bilo nekad. šta bih dao da su te cene. Najbolja lokacija u Bg za te pare. Bio par godinica pre 2004. u Njegoševoj, druga ili treća zgrada od Beogradske. Cena 70k maraka ( tadašnjih ), drugi sprat, isto salonac.... ehhhh :wink:
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...