Jump to content
IGNORED

Nekretnine


MrX

Recommended Posts

20 minutes ago, Barti66 said:

Upravo tako, za fiz lica ostaje praktično isto sve, ali zato nekom pravnom licu se poklanja odnosno oprašta neka sumanuta cifra za koju grad, država, odnosno budžet ostaju kratki. Npr zemljište IMTa ili luke Beograd se praktično poklanja investitorima a vrednost se meri u stotinama miliona evra, ako ne i više.

ovo mi nije jasno. ukida se konverzija. pretpostavljam, preimenovanja u građevinsko zemljište? grešim li? nisam u toj sferi. pa valjda je zemljišta na kome su boldovani već bila građevinska. razumem da se neka livada/njiva preko save i dunava pretvara u plac za "investitora". tu država ostaje "kratka" za tu naknadu. ali, ovo boldovano.........?

Link to comment
18 minutes ago, djordje geprat said:

ovo mi nije jasno. ukida se konverzija. pretpostavljam, preimenovanja u građevinsko zemljište? grešim li? nisam u toj sferi. pa valjda je zemljišta na kome su boldovani već bila građevinska. razumem da se neka livada/njiva preko save i dunava pretvara u plac za "investitora". tu država ostaje "kratka" za tu naknadu. ali, ovo boldovano.........?

 

Ne. Ukida se obaveza plaćanja naknade za pretvaranje prava korišćenja na zemljištu u pravo svojine.

 

Pravo svojine je potrebno radi izgradnje objekata, jer građevinska dozvola može da se izda samo subjektu koji ima pravo svojine na zemljištu ili pravo zakupa zemljišta u javnoj svojini (postoje izuzeci koji nisu relevantni za investitore). Pravo korišćenja je relikt iz vremena pre privatizacije, pa privredna društva kupljena u privatizaciji u ogromnom broju nemaju pravo svojine na zemljištu, već samo pravo korišćenja.

 

Pravo korišćenja se konvertuje u pravo svojine na dva načina - bez naknade, u skladu sa Zakonom o planiranju i izgradnji, i uz naknadu, shodno posebnom zakonu. Taj posebni zakon je više puta menjan, ubacivani su izuzeci da bi što na što više zemljišta korišćenje moglo da se konvertuje u svojinu, ali i pored toga na ogromnom broju parcela konverzija ipak nije mogla da se sprovede bez naknade i na tom zemljištu se uglavnom ništa ne dešava, odnosno ne gradi godinama.

  • +1 2
  • Hvala 2
Link to comment
Upravo tako, za fiz lica ostaje praktično isto sve, ali zato nekom pravnom licu se poklanja odnosno oprašta neka sumanuta cifra za koju grad, država, odnosno budžet ostaju kratki. Npr zemljište IMTa ili luke Beograd se praktično poklanja investitorima a vrednost se meri u stotinama miliona evra, ako ne i više.

Miša Brkić doesn't approve this...



....shiit has hit the fan.
Link to comment

Sa vremena na vreme pogledam na 4zida za moj cenovni opseg, kvadraturu i ostalo sta ima na NBG i primetio sam da u zadnjih par meseci se polako povecava ponuda. Pre je bilo ispod 10 stanova, danas sam izbrojao 24. Cene su i dalje slicne ali izgleda prodaja ne ide vise tako dobro. Mozda uskoro vidimo i pad :) 

  • +1 5
Link to comment
10 minutes ago, Shan Jan said:

Sa vremena na vreme pogledam na 4zida za moj cenovni opseg, kvadraturu i ostalo sta ima na NBG i primetio sam da u zadnjih par meseci se polako povecava ponuda. Pre je bilo ispod 10 stanova, danas sam izbrojao 24. Cene su i dalje slicne ali izgleda prodaja ne ide vise tako dobro. Mozda uskoro vidimo i pad :) 

 

Ja vidim i dalje ludilo cene u naselju u kojem posedujem stan (40 kvm), gledam jer onako neobavezno htela bih da nekad apgrejdujem za spavacu sobu. Ali choveche, cene su besmisleno visoke i dalje. Da ne pishem sta zaista mislim o svemu tome posto ima ljudi i pored tebe koji planirau kupovinu...

Link to comment
49 minutes ago, Shan Jan said:

Sa vremena na vreme pogledam na 4zida za moj cenovni opseg, kvadraturu i ostalo sta ima na NBG i primetio sam da u zadnjih par meseci se polako povecava ponuda. Pre je bilo ispod 10 stanova, danas sam izbrojao 24. Cene su i dalje slicne ali izgleda prodaja ne ide vise tako dobro. Mozda uskoro vidimo i pad :) 

Prodaja je bezmalo stala, ne bukvalno ali se promet prepolovio, naročito u NS...BG se drži ali "veštački" jer ono što trenutno izlazi kao podatak su ugl ugovori od pre godinu dve koji su tek sada realizovani.

Za značajniji pad cena (pada će sigurno biti samo koliko), potrebno je malo više vremena...godinu i više vrv.

Link to comment

Ima neka uzročno posledična veza između u potražnje iznajmljivanja i cene kupovina?
Kad cene rastu veća je navala za iznajmljivanje?



....shiit has hit the fan.

Link to comment

U teoriji, ali ovde su najvise rusi uticali na rast cena izdavanja pa mozda cak i prodaje, tako da pad potraznje sa njihove strane utice najvise.

Link to comment
6 hours ago, Frank Pembleton said:

Ima neka uzročno posledična veza između u potražnje iznajmljivanja i cene kupovina?
Kad cene rastu veća je navala za iznajmljivanje?



....shiit has hit the fan.

 

Moralo bi, ako se teže iznajmljuje i dobijaju manji iznosi stanarine, samim tim će biti manje zainteresovani oni koji bi da kupe radi iznajmljivanja... u teoriji

Link to comment
 
Moralo bi, ako se teže iznajmljuje i dobijaju manji iznosi stanarine, samim tim će biti manje zainteresovani oni koji bi da kupe radi iznajmljivanja... u teoriji

Ja sam zapravo mislio na drugačiji odnos...
Ako su cene kvadrata manje, ljudi se lakše odlučuju da dižu kredit i kupe stan nego da iznajmljuju.
I obrnuto...



....shiit has hit the fan.
Link to comment
  • 3 weeks later...
7 minutes ago, Sammael said:

Za real estate bubble, danas čuo iz druge ruke da 3 nedelje nije prodat nijedan stan u BG H2O

 

Au. Na šta li će to da liči kad krene da se kotrlja...

Edited by desboj
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...