Jump to content
IGNORED

Nekretnine


MrX

Recommended Posts

Radoja Dakića je bila jedna od najzanimljivijih i najušuškanijih zemunskih ulica. Pritom kažem ulica, a ne kasabskih prolaza poput onih što su upravni na Tošin bunar, gde automobil i pešak ne mogu da se mimoiđu.

Na jednoj strani park, na drugoj "tunel" u NBG, sve prolazeći kao nekom sremačkom varošicom, ludilo. Logično je bilo da će kad-tad one oronule kuće da se prodaju, ali sam očekivao neke druge kuće/kućerine, a ne jebene pet/šest/sedmospratnice. Uhvati me o tako jaka želja da svakoj seljačini koja parkira na 2cm od fasade i blokira trotoar (ono što je prvi put video kad se tu uselio) izbušim gume, makar. Sam sebi sam dosadan, ali staaari Zemun je nepovratno izgubljen u poslednjih 10 godina. Dobanovačka tj. sve između C. Dušana i Ugrinovačke, deo oko Navipa tj. cela južna strana Prvomajske, sve je Islamabad.

Paviljoni su ostali poslednji kraj nezatrovan tajkunsko-investitorsko-mafijaškom-pareperačkom pohlepom. Dok ne shvate da ne mora baš između svake zgrade da stoji park, ili uopšte.

  • +1 2
Link to comment

Nema vise starog Dorcola, starog Vracara, starog Zemuna.... Kad asfaltiraju Sindjelicevu u Zemunu i na Gardos nakace lampione i led sijalice, to ce biti to.

Nema vise ni starog Beograda, treba to da prihvatimo, pojela maca, da ne kazem tranzicija.

 

Inace, koliko bi mogao da vredi stan od 72kvm kod Bogoslovije, trosoban , zgrada gradjena 2001 godine? Jedna od prvih na staroj Karaburmi.

 

Suncana  strana, velika terasa, nema pogled na Dunav.

Link to comment
  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Ako se dobro secam - kad prodas nekretninu moras da platis neki porez, kao na neku vrstu kapitalne dobiti, osim u slucaju da taj novac ulozis u kupovinu druge nekretnine? E sad nagradno pitanje je - koliko dugo moze da traje taj medjuperiod od prodaje jedne, a pre kupovine druge bez date cika poreski inspektor drka? Posto nije kao da mozes da udjes u random prodavnicu i sutra kupis stan.

Link to comment

Član 79

Obveznik, koji sredstva ostvarena prodajom nepokretnosti u roku od 90 dana od dana prodaje uloži u rešavanje svog stambenog pitanja i stambenog pitanja članova svoje porodice, odnosno domaćinstva, u Republici, oslobađa se poreza na ostvareni kapitalni dobitak.

Obvezniku koji u roku od 12 meseci od dana prodaje nepokretnosti, sredstva ostvarena prodajom nepokretnosti uloži za namene iz stava 1. ovog člana, izvršiće se povraćaj plaćenog poreza na kapitalni dobitak.

Ministar bliže uređuje kriterijume za ostvarivanje prava na poresko oslobođenje iz stava 1. ovog člana.

 

Link to comment

I jos bitnije, poresko zabole da te juri, ti si u obavezi da prijavis porez.

A ako prodas kucu u Barajevu za 100k evra I kupis stan na Vracaru, vrlo moguce da ces morati da platis razliku u "kataloskoj" vrednosti te dve nekretnine.

U sustini, mora dobar I iskusan pravnik da vodi proces

Link to comment

Jasno sve, zahvaljujem! :thumbsup:

 

Majka zenske polovine planira da proda stan i onda prosledi taj novac zenskoj polovini (jedini naslednik) kroz neki ugovor o poklonu, a novac bi ona iskoristila za kupovinu stana. Ako sam dobro ispratio sve morala bi da plati notarsku overu tog ugovora o poklonu, ali nema nikakvog poreza.

Link to comment

Pitanje u vezi poreza na prenos apsolutnih prava... Dvorisni stan je menjan sa investitorom za stan u drugoj zgradi. Posto ce on na toj lokaciji graditi zgradu, objekat ce se rusiti. Da li prilikom popunjavanja prijave mogu da navedem da je objekat za rusenje, nadajuci se manjoj osnovici poreza? Mislim da je por.stopa 2,5%, samo zelim da smanjim osnovicu jer je dvorisni stan u strogom centru grada, verovatno ga racunaju po maksimalnoj ceni po kvadratu.

Link to comment
Quote

rešavanje svog stambenog pitanja

ja sam mislio da je ovo neki sleng sa komšijske kafe ili trećerazrednih časopisa, kad ono eto ga u propisima, zvanično. 

 

stambeno pitanje?? pitanje?

valjda potrebe za stanovanjem. 

 

Link to comment
10 minutes ago, Hamlet Strašni said:

Pa to je arhaično. Imaš i istočno pitanje npr. Nacionalno pitanje isto postoji. Uopšte nije nepoznato da se termin pitanje koristi u ovom smislu...

u propisima?

 

gledam sada ustav iz 1974, ne pitaj zašto :D. koristi se formulacija 

 

Quote

Građani mogu imati pravo svojine na stambene zgrade i stanove za zadovoljavanje ličnih i porodičnih potreba

meni ovakva formulacija ima više smisla, preciznija je, pa i formalnija kada se piše pravni akt.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...