Jump to content
IGNORED

Nekretnine


MrX

Recommended Posts

Pa jasno je, kao i kod mene u blokovima merka se "Mrtvo Zelenilo " unutar naselja jer se onda samo priključiš na postojeću infrastrukturu, bilo koje vrste...

.... Shiit has hit the fan!

Link to comment

teshko to za parking, obichno je garaza jedno mesto na dva stana, ako i toliko, a kvadrat skuplji od stana, a napolju jedva parking, jer mora kvadratura da se nagura do ulice i na sve strane, da ne ostane sliuchajno neshto slobodno. posebno radoja dakica, nisam proshla skoro, ali mogu da zamislim.

svejedno ce to da bude lep kraj, ostalo kako ti bude. negde se mora ziveti.

imacesh i stanicu metroa, kad odesh u penziju. mozda hihi.gif

mada je pitanje, i za penzije i za metroje [emoji38]ol:

sent from bubamoto



Link to comment
33 minutes ago, gospa buba said:

teshko to za parking, obichno je garaza jedno mesto na dva stana, ako i toliko, a kvadrat skuplji od stana, a napolju jedva parking, jer mora kvadratura da se nagura do ulice i na sve strane, da ne ostane sliuchajno neshto slobodno. posebno radoja dakica, nisam proshla skoro, ali mogu da zamislim.
 

 

Dobro, nije baš tako, nije jedno mesto za dva stana, urbanističkim uslovima je propisano 1,1 mesto x broj stanova (nije bitna kvadratura) plus 1 mesto na svakih 50-60kvm poslovnog prostora/lokala.
Sva ta mesta mogu biti smeštena ili u garaži (gde se mesta kupuju) ili oko zgrade, ili kombinovano, urbanistima je sve jedno, jedino sva potrebna mesta moraju biti smeštena unutar parcele na kojoj se zgrada nalazi. 
E sad, garažna mesta su posebne nekretnine i knjiže se posebno od stanova; ne postoji nikakva obaveza da se neko parking mesto "dodeli" konkretnom stanu. Ljudi ih kupuju ili ne kupuju, nezavisno od kupovine stana na parceli. Većina ljudi reši da ne kupi mesto, nadajući se da će nalaziti mesta oko zgrade, ne samo ovde, nego je tako u celom gradu. Pa onda neke garaže znaju da zvrje prazne, ili se pretvaraju u teretane ili šta je zgodno da se ubudži.

Rešenje za ovo bi bilo da se parking mesto uvek dodeli stanu (onaj 0,1 mesto po stanu neka bude za goste), kao neodvojivi deo stana, kao što je kupatilo neodvojivi deo stana. Pa ti posle s tim mestom radi šta hoćeš - koristi ga, ustupi komšiji, izdaj ga pod kiriju (kao što bi sobu izdao)... Ali pošto to investitorima nikako ne bi odgovaralo da se odreknu prihoda od prodaje garaža (tržište bi sigurno prilagodilo cene stanova, možda bi poskupeli ali sigurno ne za punu cenu parking mesta), a oni dosta diktiraju urbanistima, to se tako ne rešava i ne rešava i ne rešava...

Link to comment

1.1 na broj stanova? nisam to znala. idem da prebrojim hihi.gif

a firme okolo, poslovni prostor kad se gradi, kakve su njihove obaveze? na nbg se sve svelo na uvaljivanje po blokovima na stare parkinge...

sent from bubamoto



Link to comment

@Tihajeza
Onako iz iskustva da li postoje šanse da se taj koeficijent 1.1 poveća?
Jedan urbanista mi je rekao da su ovi moji blokovi građeni na koeficijent 0.7.

.... Shiit has hit the fan!

Link to comment

u principu da.

međutim, jedno je urbanistički normativ a drugo su srpska posla.

najlakše je sa firmama koje svoju delatnost obavljaju u namenskim poslovnom prostoru. oni uglavnom obezbeđuju i parking za službena i privatna vozila.

problem je i što ne mali broj firmi iznajmljuje stanove za poslovni prostor, pri čemu se zaposlenima ne obezbeđuje parking unutar parcele nego se snalaze kako ko stigne i parkiraju po okolnim ulicama.

Link to comment
8 minutes ago, Frank Pembleton said:

@Tihajeza
Onako iz iskustva da li postoje šanse da se taj koeficijent 1.1 poveća?
Jedan urbanista mi je rekao da su ovi moji blokovi građeni na koeficijent 0.7.

.... Shiit has hit the fan!
 

 

Trenutno se tako izdaju uslovi - to je minimum mesta koja se moraju obezbediti, da bi se dobila dozvola. Niko ne brani da ih bude više, duplo više, 3x više, ako se investitoru isplati i ima mesta na parceli. 
Pre desetak godina se tražilo 1x broj stanova (1,1x je u novijim planovima), moguće da je kod tebe bilo 0,7. Moja stara zgrada je iz 1985., imala je nula mesta, videla sam tehnički opis njenog projekta, jednostavno piše kod pasusa o parkiranju: "Na javnoj površini".

@beta kentauri

U planu generalne regulacije Beograda nema normiranja mesta po zaposlenom. (Logično, jer bi moglo da se vrlo lako zaobilazi; kada se gradi zgrad i u njoj poslovni prostor, koji tek treba da se proda na tržištu, bilo kome, bilo kojoj firmi, kako će urbanista znati koliko će biti zaposlenih, 3 ili 50? 

Iz plana:

 

НОРМАТИВИ ЗА ПАРКИРАЊЕ

 

комерцијални сa држаји

 

 

– 1ПМ на 50 m² продајног простора трговинских садржаја
– 1ПМ на 60 m² НГП административног или пословног простора
– 1ПМ на 2 постављена стола са 4 столице угости тељског објекта
– 1ПМ на 2–10 кревета хотела у зависности од категорије
– 1ПМ на 50 m² продајног простора шопинг молова, хипермаркета
– 1ПМ на 3 истакачка места за станице за снабдевање горивом +1ПМ на 25 m² кафеа/ресторана+1ПМ на 0,5 радна места на линији за прање или негу возила
– 1ПМ на 50 m² корисног простора пословних једи ница или 1ПМ по пословној јединици, за случај кад је корисна површина пословне јединице мања од 50 m².

 

 

  • +1 1
Link to comment
21 minutes ago, beta kentauri said:

da za mešovite gradske centre. za poslovne komplekse je 1/3.

 

U PGR Beograda iz 2016. toga nema. Ali ja se bavim pretežno stambeno-poslovnim objektima, možda se za namenski građene poslovnjake prave neki urbanizmi specijalis; nije mi još to palo šaka.

Link to comment
On 7.11.2020. at 2:29, gospa buba said:

to radoja dakica? ja ne znam gde ce ljudi tamo da parkiraju, parking je vec popunjen odatle preko celih paviljona do goce delcheva. lokalci kruze po sat vremena uveche, da se vrate kuci. to znachi verovatno da tamo nikakvog parkinga nema i da se sve vec preliva ka starom merkatoru/fontani :unsure:

 

Nisam primetio ništa značajno za pritisak?

 

Užas je u šta su napravili Zemun. Dobanovačka, Gornji grad mi najteže padaju.

Link to comment

Evo malo feedbacka - prosetao sam do tih Zelenih Avenija, zgrade kao zgrade deluju fino, novo, unutra jos nisam zalazio, garaza radi, mada mozda ne rade svi nivoi, ima i dosta privatnih parking mesta okolo. 

Iskreno, nisam primetio prenatrpanost automobilima u okolnim ulicama, ali bila je subota, moguce da je narod negde zapalio.

 

Strane zgrade koje gledaju ka Lidlu su problematicne jer Lidl ima neke svemirske izduve za klimu pored objekta, i kazu da to bruji jezivo po ceo dan. Ovamo druge strane zgrade gledaju ka nekom budzak naselju gde je puno malih kuca, sve kuce imaju dimnjake i greju se na drvo i slicne sirovine, na onom beobuild forumu kazu da ume da bude jezivo zadimljeno. 

 

Onaj kraj moze da deluje lepo jednog dana, ako srede te okolne ulicice, a preostalo zemljiste iskoristi za neke funkcionalne objekte, da se sve uklopi u mali kvart. Naravno, to ce biti ili tek za 15 godina, ili nikada jer Srbija, samo ce da dizu zgradu preko zgrade preko druge zgrade.

 

Za unutra sam cuo od nekoliko strana da ne valja, jedan lik (drugar drugara) se iselio nepunu godinu nakon sto se uselio. Sto se mene tice, definitivno preskacem i potrazujem dalje.

Link to comment
1 hour ago, goofs said:

 

Onaj kraj moze da deluje lepo jednog dana, ako srede te okolne ulicice, a preostalo zemljiste iskoristi za neke funkcionalne objekte, da se sve uklopi u mali kvart.

 

Onaj kraj je bio sasvim lep bez avenija i qraca palaca. Vratite nam Zemun.

  • +1 2
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...