Jump to content
radisa

Građanski protesti u Srbiji 2018 i 2020

Recommended Posts

morgana

zasto onda ne napraviti lijepo kino dvoranu sa spratom za igraonicu i skvosem u podrumu?

djordje geprat
7 minutes ago, Dimitrije said:

Pa sta bi trebalo da bude?  Mesto iskljucivo za kulturne priredbe, politicke mitinge, folozofske rasprave, verske procesije ili javne egzekucije?  Ili da nicemu ne sluzi?  Trgovi su bili i vasarista od kada se su stvorene urbane zajednice (npr. agore, forumi).  Trgove nisu imali samo nomadski narodi, a njima je uvek nedostajao smisao za dobru zabavu (oni su rusili trgove pri osvajanju gradova).  Zato je njihovo obitavanje na zemlji bilo kratkotrajno i uvek vise licilo na prirodnu pojavu/nepogodu nego na civilizacijski pohod.  Za sada, vecini Beogradjana upotreba Trga republike kao mesta politickih zborova, navijackih manifestacija i jeftine zabave najvise odgovara.  Kada bi bi prva dva vida manifestacija ustuplila vise mesta kulturnim dogadjajima, makar i na nivou Andre Rieu koncerata, bio bi to lep napredak (ili mozda dekadencija?).

pusti čoveče šta je bilo pre dvesta godina ili milion. na tom trgu su pre sto godina bil parkirani i konjski fijakeri. ovaj, centralni gradski trg treba da bude otvoren prostor da ljudi na njemu mogu da se vide, sretnu "kod konja" kao nekad. treba da bude prostora da se može da napravi selfi sa štapom a da se u pozadini vide muzej, pozorište, spomenih a ne šator ili vrh ringišpila. neko napisa da trg pripada svim ali to ne znači da sme i da se sere na trgu.

nema to veze sa vesićem. ili ima? baš sa njim? on je od sasvim pristojnog trga napravio otvoren plac za vašarište. mogao je, jeftinije bi biloda ga je samo zalio asfaltom.

ovde pišemo kako nam se iz dana u dan uništava grad i pizdeli bi da je bilo ko na vlasti. seti se pižđenja zbog platana na bulevaru. 

Filozof manijak

Meni je interesantno ovo pominjanje trgova i njihove namene u srednjovekovnim gradovima kao neki argument za današnji izgled glavnog gradskog trga prestonice jedne države.

Nadam se samo da kad budem ostario, neću biti ovako zastareo :fantom:

Dimitrije

Mr. Ragasto, we are in wild agreement.

G. Gepart, proslog maja bio sam u Narodnom pozoristu na premijeri opere Andre Senije (Umberto Djordani) povoodm 150-godisnjice Narodnog pozorista.  Sala je bila poluprazna.  Recite mi jedan grad u svetu u kome se na premijeri pojavi jedva polovina od ukupnog kapaciteta gledalista.  Prema tome, cirkuske satre i sve sta uz njih ide, kao i selfiji su jos uvek ono sto dusa danasnjih Beogradjana iste kao vid zabave. 

Gospodine filozofski manjiace, kada se vec protivite srednjevekovnom konceptu gradskog trga, onda bi trebalo da povedete racuna da ne koristite ni starinski naziv "prestonica" (jer smo sa prestolom i onima koji sede na njema posle nekoliko bezuspelih pokusaja konacno rascistili 1945., a adekvatno tome i Pozorisni trg preimenovali u Trg republike); ne moze i republika i prestonica.  Tako da kada ostarite, da budete u trendu, a ne da se gadjate prevazidjenim pojmovima.

Filozof manijak

Ako je do semantike, prihvatam svoju pogrešku i pokoru, oče Dimitrije

Leia
2 hours ago, namenski said:

A ko nece, zgrazavace se...

Ali ce barem biti neuznemiravan, buduci da je fukara skrajnuta da ne nagrdjuje Trg koji joj - svidjalo se to nekome ili ne - pripada.

Zezanje na stranu: nije isto Trg, kakav god da je i Sajam koji em nije naputan, em naplacuje krvnicke karte...

Radi se, sa ili bez vesica i pripadajuceg krda, o dva sasvim razlicita konceptatm...

Pa da, ovo je koncept da placa i onaj sto se zgrazava a Vesic trpa proviziju u svoj dzep, stvarno genijalan plan :fantom:

Nek dovedu i stado ovaca s praporcima, sto da ne, da se lepo vidi da su i cobani deo naseg naroda a ne da nam snobovi sole pamet kako treba grad da izgleda...

namenski
1 minute ago, Leia said:

Pa da, ovo je koncept da placa i onaj sto se zgrazava a Vesic trpa proviziju u svoj dzep, stvarno genijalan plan :fantom:

Pa i fukara ovima sto se zgrazavaju placa bemuse, bitefe, izdrzava pozorista, muzeje, biblioteke i ostale kerefeke pa ne pravi pitanje...

Boze moj... :fantom:

A vesice trpas u pricu nepotrebno, oni su lopuze svuda i na svakom mestu: sto se trga tice, uzimali bi proviziju i na konto tih tvojih ovaca i chobana, nije u ovoj prici provizija tema.

Leia
1 hour ago, Dimitrije said:

G. Gepart, proslog maja bio sam u Narodnom pozoristu na premijeri opere Andre Senije (Umberto Djordani) povoodm 150-godisnjice Narodnog pozorista.  Sala je bila poluprazna.  Recite mi jedan grad u svetu u kome se na premijeri pojavi jedva polovina od ukupnog kapaciteta gledalista.  Prema tome, cirkuske satre i sve sta uz njih ide, kao i selfiji su jos uvek ono sto dusa danasnjih Beogradjana iste kao vid zabave. 

Opera nikada nije ni bila najpopularniji vid konzumacije kulture u Srbiji, pozorista su sasvim solidno posecena. 
Inace iz budzeta za kulturu se izdvaja manje od 1%, ali zato imamo novogodisnje ukrase koji trose struju od oktobra do aprila.

Tako da nemojmo o tome sta narod voli, bar ne sa ovakvim primerima.

Leia
Just now, namenski said:

Pa i fukara ovima sto se zgrazavaju placa bemuse, bitefe, izdrzava pozorista, muzeje, biblioteke i ostale kerefeke pa ne pravi pitanje...

Boze moj... :fantom:

A vesice trpas u pricu nepotrebno, oni su lopuze svuda i na svakom mestu: sto se trga tice, uzimali bi proviziju i na konto tih tvojih ovaca i chobana, nije u ovoj prici provizija tema.

Pa i treba da placa, to se jos zove kulturna politika zemlje koja drzi do nekog nivoa dok je povladjivanje najprimitivnijim slojevima cist populizam.

I to vrlo profitabilan pripadajucim politicarima-“vizionarima”, zasto ne reci :fantom:

namenski
1 minute ago, Leia said:

Pa i treba da placa, to se jos zove kulturna politika zemlje koja drzi do nekog nivoa dok je povladjivanje najprimitivnijim slojevima cist populizam.

I to vrlo profitabilan pripadajucim politicarima-“vizionarima”, zasto ne reci :fantom:

A, tako dakle: kada je kulturna politika :isuse: u pitanju treba da placa.

A kada placa zaono sto se njemu svidza, onda je primitivac pa ga oni koji kroje kulturnu politiku komforno usmeravaju opet njegovim parama..

K'o slepo stene, nabijem ti njuskicu u mleko i pij, evo ti kulture dok se ne ukulturis onako kako ja mislim da treba.

A popiticari, k'o politicari, rekoh ti vec da oni nisu tema...

Leia
5 minutes ago, namenski said:

A, tako dakle: kada je kulturna politika :isuse: u pitanju treba da placa.

A kada placa zaono sto se njemu svidza, onda je primitivac pa ga oni koji kroje kulturnu politiku komforno usmeravaju opet njegovim parama..

K'o slepo stene, nabijem ti njuskicu u mleko i pij, evo ti kulture dok se ne ukulturis onako kako ja mislim da treba.

A popiticari, k'o politicari, rekoh ti vec da oni nisu tema...

Od poreza na kic i sund stigli smo do finansiranja istog iz budzeta, stvarno 1 kvalitetan korak ka demokratizaciji drustva :fantom:

Ako ti ne vidis vezu sa politikom, jer mislis da je do ove situacije doslo spontano i narodnom voljom, ok necu ja da ti kvarim.

Dimitrije

Pa i opera se prikazuje u pozoristu, zar ne.  Jeste da opera Narodnog pozorista vec neko vreme nema kvalitetnog tenora, ali ni drama nema kvalitetnog dramskog glumca.  Otkako je pokojni Glogovac otisao na onaj svet, beogradska pozorista nisu iznedrila kvalitetnog dramskog glumca.  (Tu uglavnom igrajju sinovi i kceri bivsih glumaca.)  Sto se tice komicnih uloga, tu g-dja Sabljic, koja potice iz prethodnih vremena, jos drzi nivo.  U nedostatku kvalitetne drame i komedije, preporucujem Rosinijevu "Pepeljugu", komicna opera, ima samo jednog tenora, a druge glavne muske role pevaju uglavnom baritoni i basovi, tako da se oskudica u tenorima nece mnogo osetiti.  To je novija produkcija beogradske opere i kazu da nije losa.

U vezi g-dina Vesica (koji je inace Djindjicev kadar).  Kada je Djindjic pravio novu vladu, oslanjao se delom na kadrove iz inostranstva.  Ti "stranci" su se malo useprtljali kada su stupili u srpsku politicku realnost (ali su brzo ucili), pa su se pozalili Djindjicu kako ne mogu da urade nesto jer svuda nailaze na zatvorena vrata.  Jedan od stranaca mi je rekao da ih je Djindjic savetovao da ako ne umeju da otvore vrata na koja kucaju, da povedu g-dina Vesica jer g-din Vesic otvara vrata nogom tamo gde ne moze recju.

namenski
1 minute ago, Leia said:

Od poreza na kic i sund stigli smo do finansiranja istog iz budzeta, stvarno 1 kvalitetan korak ka demokratizaciji drustva :fantom:

Ako ti ne vidis vezu sa politikom, jer mislis da je do ove situacije doslo spontano i narodnom voljom, ok necu ja da ti kvarim.

Ne kaligulisi, niko nije pomenuo porez na sund i kic.

A budzet se pravi od para i onih koji se zgrazavaju i onih koji ne.

Prosto.

A pokusacu da objasnim jos prostije: ta narodna desavanja nastala iz brige za narod se zavrsavaju na kraju kao one pesacke staze na NBg - arhitekti ljudskih dusa iscrtaju, a narod posle probije staze onako kako njemu odgovara, da im namenu i sadrzaje...

Drugim recima, ne potcenjuj narod, narod je cudo... :fantom:

hazard
1 hour ago, Dimitrije said:

Čekaj, tebi je sada opera neki glavni pokazatelj kulture, a pre neku stranu si ovde prozivao ljude da su malograđani? :lolol: Znam da možda u Pragu ili Beču svi idu u operu, ali jebiga, ovo nije Prag, a nije ni Beč, postoje i drugi oblici ,,visoke" kulture za konzumaciju.

Kada JDP prodaje karte po sniženim cenama, na ulicama su bukvalno redovi. Kada je Noć muzeja, grad je krcat. Razni festivali nezavisnog i alternativnog filma takođe budu vrlo popunjeni.

I otkud ti znaš da su cirkuske šatre ono što duša današnjih Beograđana ište? Je li ih neko pitao? Je si li radio anketu? Kao što neko već reče, ovo je dovoljno veliki grad (a ja bi dodao i sa puno posetilaca) da se nađe 100-200 ljudi da konzumira bilo koji ,,sadržaj". Pre naprednjačke vlasti, na Trgu nije bio novogodišnji vašar koji imitira germanske zemlje, pa se ne sećam da je iko patio. A po tim kućicama nije neka navala, naravno prometa ima ali nisu redovi. Tako da sve te Vesićeve sadržaje konzumira minorni procenat Beograđana, suviše malo da bi se donosili bilo kakvi zaključci.

Ali ti si vidim (po prethodnim replikama) to već uvezao u svoju teoriju o tome kakav smo narod, pa zašto bi se onda smarao sa činjenicama.

Leia

@Dimitrije Da, mislila sam na dramske predstave, opera i u svetu ima manju publiku te zbog toga nije dobar primer. O kvalitetu se moze diskutovati, i o nepotizmu, ali cenim da to sada nije tema. Koliko se u kulturu ulaze i ovo sto imamo je puna kapa. 

A taj argument da je Vesic Djindjicev kadar, u cemu je poenta? Kakvu je stetu uspeo da napravi u to vreme? Covek gmaz je prosto oportunista koji koristi priliku, a prilika da divlja mu je ukazana sada, slucajno?