Jump to content
radisa

Građanski protesti u Srbiji 2018 i 2020

Recommended Posts

gospa buba

da se da na glasanje, na inter-netu, pogubljenje ili klasika. mada to lako ide i zajedno, ima zgodnog repertoara :hihi:

ziv bio da si neshto u pravu druze namenski.

sent from bubamoto

namenski
7 minutes ago, Dimitrije said:

Vi ste, gospoja, izgleda malo zaboravili.  Nekadasnji Laudonov sanac, kasnije poznat kao Stambol kapija, je bilo mesto gde su zidove kapije krasile glave pogubljenih nabijene na kolac.

To za turskog vakta… :sleep:

Kada je Srbija postala Srpska, to se radilo cini mi se negde tamo na Karaburmi, Visnjici, pa dame u fijakere, fukara pesice, pravo na performans...

ragasto
8 minutes ago, Dimitrije said:

Vasaraska atmosfera je odraz narodnog duha i mentaliteta: Taki smo narod.  Uzgred, zezalice su i Bozicne (novogodisnje naustrb Bozicnih su izium ne tako davno proslih vremena). I ko bre sisa Vesica?  Tesko da ikome Vesic pada na pamet kada ode na trg da se proseta i zabavi ili sretne sa nekim ko mu je drag.  Osim onima koji se bude i odlaze na pocinak sa Vesicem u mislima.  Njima nema pomoci i kada Vesica ne bude bilo vise da ih iritira.

Vašarska atmosfera ima smisla kada je vašar, eto sada su praznici i potpuno je na mestu da tamo ima nečega, ostalo je pitanje estetike. Neki drugi narodi prave mnogo veće vašare onda kada im je vreme, nema tu nekih razlika.

@namenski Bilo je toga, sigurno ima i dalje. Štos je u tome da kada nema ograda i tribina svako može da dođe i svira (što mi je sasvim ok), ali kada postoji neki event, onda to baš i nije moguće. Nisam pratio koliko često su se organizovali prenosi, no napamet sumnjam da su sve to bile bitne utakmice.

djordje geprat

mislim da bi tribine mogle da se iskoriste i za prisustvo javnog pljuvanja nepodobnih. da se baš ne seku glave i nabija na kolac. ili, ona izložba iz doma omladine da se preseli pod šator. da ne kisne.

namenski
1 minute ago, ragasto said:

@namenski Bilo je toga, sigurno ima i dalje. Štos je u tome da kada nema ograda i tribina svako može da dođe i svira (što mi je sasvim ok), ali kada postoji neki event, onda to baš i

Dal' su bile bitne I koliko - ne znam, mislim da nije ni bitno.

Dimitrije objasniotm: okupljanje kao takvo, a mislim da se preteruje sa naglasavanjem vasara - desavanja su bitna.

A sto se estetike tice, sta da ti kazem, osim - svako stvara svoju.

Ja se, na primer, secam jedne nocne more koja se svojevremeno odigravala na Sajmu: takozvanog Novogodisnjeg vasara koji je, pored ostalog, u srpsku estetiku prvi uveo masovan rostiljski dim garniran sa trestanjem muzike I pravim pravcatim kafanskim vasarskim satrama, ostale specificnosti da ne pominjem.

Ali se secam I nevidjenih guzvi na tom eventu koji je, ako se dobro secam, trajao dobrih 15-ak dana.

gospa buba

kljuchna rech je 15 dana.

ostalo je ok.

sent from bubamoto

ragasto
Just now, namenski said:

Dimitrije objasniotm: okupljanje kao takvo, a mislim da se preteruje sa naglasavanjem vasara - desavanja su bitna.

Ja se, na primer, secam jedne nocne more koja se svojevremeno odigravala na Sajmu: takozvanog Novogodisnjeg vasara koji je, pored ostalog, u srpsku estetiku prvi uveo masovan rostiljski dim garniran sa trestanjem muzike I pravim pravcatim kafanskim vasarskim satrama, ostale specificnosti da ne pominjem.

Ali se secam I nevidjenih guzvi na tom eventu koji je, ako se dobro secam, trajao dobrih 15-ak dana.

Ijao, Novogodišnji vašar...ringišpil, balerina, slatkiši. Roštilja se ne sećam.

:wub:

Pa da, zato i ne bih da ulazim previše u estetski deo. Protiv okupljanja ni ja nemam ništa, ali ovde je nešto drugo u pitanju: glavni gradski trg ne bi trebalo da bude non stop vašarište, naročito ne u organizaciji grada. Onda jednostavno znaš da je u pozadini novac kojim se mulja ispod žita. 

Leia
7 minutes ago, namenski said:

Pa zasto onda i sad to narodno veselje ne prave na Sajmu, gde ce otici onaj ko hoce a nece ga preskakati i gurati se da se probije onaj koga ne zanima? Ima i prostora i za mnogo vece klizaliste i kakve god hoces vrteske i ringispile.
Ne nego se mora natalandariti svinjac bas na sred Trga Republike, da bi Vesicevi minioni profitirali. Lep brisan prostor usred grada, mmm idealno za kioske sa uzeglim kobajama, kao sto je i Veliko ratno ostrvo onomad okvalifikovano kao “mrtvo zelenilo”, greota ziva da se ne iskoristi za neke sadrzaje.

namenski
1 minute ago, ragasto said:

Roštilja se ne sećam.

Kako se bre ne secas :D, napolju su bile aleje standova sa rostiljem, a miris se osecao toliko da ni preko vojvode Misica nisi mogao da prodjes, a da ga ne osetis...

Tih godina se u tih 15-ak dana na Institutu nije moralo da izlazi na dorucak, samo miris bi izbijao iz glave i stomaka svaku pomisao na hranu...

4 minutes ago, ragasto said:

Onda jednostavno znaš da je u pozadini novac kojim se mulja ispod žita. 

Uvek je, tu, pretpostavljam, dileme nema.

Ali mislim da je pogresno usredsredjivati se na Trg i ono sto je s njime uradjeno kao alatku protiv ove vlasti: em se prelako sklizne u neke druge price, em nema svrhe: ona, ova vlast, takva kakva je niti zna, niti hoce bolje...

Ima nesto drugo: Novogodisnji vasar i Sajam knjiga su bile dve daleko najguzvastije priredbe na Sajmu: sumnjam da se tu radilo o 2 potpuno odvojene Srbije, preklapalo se to...

Hocu reci da ni jedni ni drugi posetioci nisu bili beznadezni slucajevi… :) 

namenski
7 minutes ago, Leia said:

gde ce otici onaj ko hoce a nece ga preskakati i gurati se da se probije onaj koga ne zanima?

A ko nece, zgrazavace se...

Ali ce barem biti neuznemiravan, buduci da je fukara skrajnuta da ne nagrdjuje Trg koji joj - svidjalo se to nekome ili ne - pripada.

Zezanje na stranu: nije isto Trg, kakav god da je i Sajam koji em nije naputan, em naplacuje krvnicke karte...

Radi se, sa ili bez vesica i pripadajuceg krda, o dva sasvim razlicita konceptatm...

ragasto

Sećam se balerine, još luđih vrteški, šećerne vune, i tavanice Sajma koja mi je tada izgledala kao svemirski brod. I danas je tako:D

Trg treba kritikovati, naravno, i eto primera o kome govoriš: od rekonstrukcije preko kocki (novac, naravno) se dođe do perifernih stvari kao što je verovatno tip posluženja i muzika koja može da se čuje. Nemoj o odvojenim Srbijama, molim te, ispašće da je šećerna vuna palanačkitm slatkiš.

@namenski

namenski
3 minutes ago, ragasto said:

ispašće da je šećerna vuna palanačkitm slatkiš.

Znao sam da cemo na kraju zavrsimo u vredjanju! :D 

I one jabuke umotane u ono crveno, sjajno...

I шећерлеме, луше po srpski, i oni liciderski kolaci sa sarama, u obliku srca i sa ugradjenim malim ogledalcetom...

Nedostaju mi jedino шибицари, ali oni pravi, sva je prilika da su se u medjuvremenu prekvalifikovali.

I otisli u politicare… :fantom: 

Dimitrije
34 minutes ago, ragasto said:

Ijao, Novogodišnji vašar...ringišpil, balerina, slatkiši. Roštilja se ne sećam.

:wub:

Pa da, zato i ne bih da ulazim previše u estetski deo. Protiv okupljanja ni ja nemam ništa, ali ovde je nešto drugo u pitanju: glavni gradski trg ne bi trebalo da bude non stop vašarište, naročito ne u organizaciji grada. Onda jednostavno znaš da je u pozadini novac kojim se mulja ispod žita. 

Pa sta bi trebalo da bude?  Mesto iskljucivo za kulturne priredbe, politicke mitinge, folozofske rasprave, verske procesije ili javne egzekucije?  Ili da nicemu ne sluzi?  Trgovi su bili i vasarista od kada se su stvorene urbane zajednice (npr. agore, forumi).  Trgove nisu imali samo nomadski narodi, a njima je uvek nedostajao smisao za dobru zabavu (oni su rusili trgove pri osvajanju gradova).  Zato je njihovo obitavanje na zemlji bilo kratkotrajno i uvek vise licilo na prirodnu pojavu/nepogodu nego na civilizacijski pohod.  Za sada, vecini Beogradjana upotreba Trga republike kao mesta politickih zborova, navijackih manifestacija i jeftine zabave najvise odgovara.  Kada bi bi prva dva vida manifestacija ustuplila vise mesta kulturnim dogadjajima, makar i na nivou Andre Rieu koncerata, bio bi to lep napredak (ili mozda dekadencija?).

Frank Pembleton

Pošto vidim da ima nekih koji nisu videli tu lepotu gledanja fudbala na trgu... Screenshot_20191224-123621-01.jpg

... Shiit has hit the fan...

ragasto

Non stop vašarište znači baš ovo što je sada - ograde i nemogućnost pristupa, samo vremenski razvučenije, zato sam i napisao non stop. Kraj je godine, došli su praznici, neka bude klizalište (može mnogo bolje od ovog, ali jebi ga to im je nivo) i za mesec dana sklanjaj i ćao do sledećeg decembra.

Posle toga, treba videti koliko će se često organizovati dešavanja koja su po mom mišljenju potpuno nepotrebna za centralni gradski trg - sportski prenos može, ali ne može prenos svake utakmice, ne tamo. Trg sam po sebi jeste sadržaj, ne treba trpati svašta da bi "se iskoristio". Na kraju ga niko ni neće koristiti osim onih koji bi da gledaju tekme na otvorenom.

@Dimitrije