Jump to content
IGNORED

Ауторска права


Svarog

Recommended Posts

najozbiljnije... jesam razmišljao za neku Kickstarter varijantu. prilično sam se primio ovih dana :D već imam razrađene ideje za Atomic Bomberman i Space Invaders. pa da  bude kao neki paket retro igara. ali, da, glavno pitanje je oko kopirajta. to treba proveriti. mada, nadu gajim da uglavnom "napadamo" ove baš retro naslove, pa je moguće da su bar za neke istekli.

Link to comment
17 minutes ago, Hamlet Strašni said:

Autorska prava traju 70 godina od smrti autora

jel i kod nas takav zakon, i da li važi za sve vrste autorskih prava

tipa sokoj-evih

:fantom:

 

Link to comment
Hm. Autorska prava traju 70 godina od smrti autora. Žigovi su verovatno zaštićeni međunarodno.
Nije ovo knjiga i pisano delo
Većina tih arkadnih mašina je završila sa licencama.
Kao i tona dos igara
Znam da si stručnjak oko toga, ali proveri ovo što pišem
Link to comment
Just now, renne said:

Nije ovo knjiga i pisano delo
Većina tih arkadnih mašina je završila sa licencama.
Kao i tona dos igara
Znam da si stručnjak oko toga, ali proveri ovo što pišem

Нисам стручњак за ауторско право, далеко од тога :)

 

Лиценца је једно, ауторско право је друго. Код нас , а ми то нисмо измишљали него преписивали и усклађивали, и софтвер се третира законом о ауторским правима.

 

Моја претпоставка је следећа: онај који је производио машину је добио лиценцу од власника софтвера да га користи у својој машини. Та лиценца је истекла па произвођач машина више нема право да тражи од других да не користе софтвер, али је аутор софтвера и даље власник ауторских права над игрицом. 

Link to comment

Postoje i moralna prava, koja uključuju i pravo na integritet dela. To bi verovatno bilo faktičko pitanje da li je ovo prerada autorskog dela ili potpuno novo delo inspirisano već postojećim.

Link to comment
  • 9 months later...

Da li bi mi neko objasnio Creative Commons - licence za upotrebu besplatnih fotografija sa neta, jako bi mi značilo. 

 

Otprilike sam razumeo da se te fotke mogu editovati i upotrebljavati, ali uz ispunjavanje obaveza koje nalaže autor koji ih poklanja;, tipa da se on navede ili uputi ka izvornom fajlu, tako nešto. Ne razumem tu završnu formu, molim nekog upućenog da pomogne, ako zna. Hvala unapred. 

Link to comment

@April

Evo iz materijala sa nekog seminara koji smo imali...

 

Creative Commons лиценце су лиценце које помажу ауторима и другим носиоцима тих права да задрже ауторско право, али да истовремено дозволе умножавање и дистрибуцију својих дела.

 

Дакле, реч је о лиценцама ауторског права које омогућавају бесплатну дистрибуцију дела иначе заштићеног ауторским правом. Важно је нагласити да CC лиценце нису алтернатива ауторском праву, већ да оне делују заједно са њим, омогућавајући заинтресованим лицима да мењају услове ауторског права према својим потребама.

 

Из угла оног ко преузима (ко је корисник) дела заштићеног Creative Commons лиценцом, дело увек можете слободно размењивати и преузимати, а ако аутор тако одлучи, дело можете и мењати или га користити у комерцијалне сврхе. Увек када користите дело под Creative Commons лиценцом морате навести аутора, наслов дела, изворну адресу дела, лиценцу и линк на лиценцу.

Уколико сте аутор дела и желите заштитити своје дело, пре одабира лиценце првенствено треба да одговорите на два кључна питања:   Да ли желите да се ваш рад користи у комерцијалне сврхе или не? Да ли ћете дозволити да се ваш рад може мењати или не? Када одговорите на та питања, лиценцу можете једноставно одабрати на страници www.creativecommons.org, а напомену о одабраној лиценци приложите уз своје дело – на своју интернет страницу, у импресум књиге, на омот CD-а или у метаподатке дигиталне датотеке.

 

 

Screenshot from 2021-02-15 16-57-08.png

Screenshot from 2021-02-15 16-57-37.png

  • +1 3
Link to comment
  • 1 year later...
On 20.4.2020. at 14:12, Hamlet Strašni said:

To bi verovatno bilo faktičko pitanje da li je ovo prerada autorskog dela ili potpuno novo delo inspirisano već postojećim.

Za preradu autorskog djela se mora traziti odobrenje autora, ako se ne varam. Da li isto vrijedi i za novo delo inspirisano postojecim?

 

Pretpostavljam da koriscenje Tom Henksa npr sa plakata nekog filma za neki deseti projekat nije dozvoljeno. Medjutim, nailazim na netu da koriste foru da tog Tom Henksa redraw pa dalje sibaju. Cak je jedan lik na tu foru radio Trampa dok je ovaj bio predsednik i javno reklamirao i prodavao neke postere, gluposti.

 

Konkretno, ako ja iskoristim Tom Henksa i Meril Strip sa njihovih postera, precrtam ih :sleep: slozim u jedan novi rad, tako stampam i prodajem, da li sam materijal za tuzbu? Pretpostavljam da po strogom slovu zakona jesam, pa odmah da pitam koliko je realno u praksi da se zbog toga neko proganja?

Link to comment

U principu jesi, jer nemaš saglasnost Toma Henksa i Meril Strip, odnosno njihovih zastupnika (agenata, producenata) za korišćenje njihovih likova u bilo koje svrhe. Teorijski, moglo bi se desiti da te neko juri za to, posebno jer su veliki igrači iz industrije zabave sada počeli i po lokalnim jurisdikcijama da postavljaju lokalne advokatske kancelarije za zaštitu intelektualne svojine i podataka o ličnosti za svoje klijente. Suštinski, niko neće da se bakće sa nekom boranijom za neke sitne iznose od par hiljada evra. Najgore što bi moglo da ti se desi u realnosti je da te kontaktiraju neki advokati i traže da prestaneš sa tim aktivnostima, ali ni to neće da se desi ako ne bi prešao neki prag vidljivosti i  zarade od cele priče.

  • Hvala 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...