Jump to content
IGNORED

Lepota života bez profesionalnog fudbala


Redoran

Recommended Posts

Узгред, и да професионални фудбал умре, то не значи да је умро такмичарски - гомила нижих лига је аматерских. Капирам да би се сви они бизниси који су наслоњени на профи спорт - од физиотерапеута до кладионичара преоријентисали, или барем то покушали да ураде, на аматерски фудбал. Може да се клади и на Рекреативо - Дедиње сасвим лепо. Па то и да се преноси па да се наплаћују рекламе. Фудбал сличан као Никарагвански...

Link to comment
  • Replies 104
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Meazza

    27

  • John Coltrane

    7

  • Ratamahatta

    6

  • Babu Bhatt

    5

Odličan topik. Nekako me taj žal za ekonomski manje eksploatisanim i manje industrijalizovanim fudbalom, odnosno starim fudbalom vezuje za detinjstvo, bezbrižnost, tako da je u svakom slučaju moje mišljenje prekriveno određenom zaslepljenošću. Naravno neki će reći da 90-te nisu dovoljno stari fudbal. Sa druge strane tada su se odigrale neke od legendarnih utakmica i takmičenja, npr. Euro 2000 je po mom mišljenju najbolji turnir ikada. U današnjem fudbalu nekako nedostaju timovi koji će doći niotkuda i uzeti titulu. Kada sam počeo da pratim fudbal Ajaks se pojavio i odmah osvojio KEŠ, zato su me njihovi prošlosezonski mečevi oduševili, podsetilo me da su čuda moguća, izbaciti Real i Juventus je sada daleko teže nego pre 20 i kusur godina. Šteta što ih je prokleti Totenhem izbacio u poslednjoj sekundi. Danas gledam utakmice, a uzbuđenja sve više nedostaje, gledam u prolazu bez da se išta relevantno dešava. Malo je utakmica koje su me dojmile poslednjih deset godina. Ove Ajaksove, Real-Bajern iz 2011-2012. Uzbudljivo je bilo AZ-Partizan, ali se odvratno završilo. Nedostaju iznenađenja, kada se prisetim sezone 1999-2000., tada su Depor i Lacio uzeli titule, jedini put za mog života, Leverkuzen se u poslednjem kolu uplašio Unterhahinga, a Valensija je držala čas Barseloni, nažalost ne i Realu. Saragosa je ponizila Real sa 5-1 u Madridu. Tako nešto je danas malo verovatno.

Ne patim još za fudbalom i sportom, verovatno će mi u hednom momentu nedostajati. Uglavnom posle velikih takmičenja ne gledam mečeve, osim naših klubova po evropskim pretkolima.

U industrijalizovanom fudbalu ne volim današnje ukalupljene protagoniste. Ista lica, frizure, mimika, ponašanje... Da li će se Klaudio Kaniđa ikada pojaviti? Verovatno ne, zbog svojih gluposti će biti osuđen na bitisanje po niželigaškim takmičenjima.

Edited by Facundo Orellana
Link to comment

Meni fudbal 90ih deluje kao praistorija. Da se korona lockdown desio npr 96, strašno bih patio što nema  fudbala i što je Euro96 odložen. Nije samo stvar u tome što sam sada 24 godine stariji, pa sam kao klinac više voleo fudbal nego danas, ne, nego mi se smučio ovaj današnji fudbal, ti klubovi i industrija. Ne volim nijednog igrača, nijedan klub, nijednu ligu. A najviše mi se smučila Zvezda, za koju kao navijam. Košarku zato volim možda i više nego devedesetih i ona mi nedostaje ovih dana, bez obzira što se Uleb i Fiba magarci trude da je unište. 

Edited by Nikodije
Link to comment

Nedostaju mi nacionalna prvenstva. Eto, zanimalo me da li AZ može do titule, ili LASK, Lazio...ko će kod Turaka da uzme titulu...ko će u Portugalu na kraju klackalice Porto-Benfika biti prvi..da li će iz liga ispasti neki timovi koje ne volim, a popeti se u viši rang oni koji su mi simpatični.. 

LŠ mi ne nedostaje..nije mi zanimljivo da svake godine gledam Liverpul- Barsa, Real - Bajern..

Što neko reče i pretkola evro-kupova su mi super. Naravno, SP uvek.

 

Poslednjiih godina nemam vremena da toliko pratim fudbal, više je to usput, ali rezultate pratim redovno, bar uveče bacim pogled. Uživo utakmice ne gledam, da li je do godina - ne znam, ali jednostavno mi je mučno da idem na stadion..ne osećam se prijatno, plus se mnogo vremena gubi.

 

Koliko nedostaje fudbal? Naravno da se može bez njega. Ali eto, bacio bih pogled na Veronu kući, na neki Čempionšip vikendom oko podneva, Atalantu u LŠ.

 

Ali da, ceo život pratim fudbal. U svom okruženju imam samo dva prijatelja koji ne prate sport, jedan zapravo voli ekstremne sportove, a drugi prati Đokovića, tako da ne mogu ni da ga računam.

Ostali sportovi me ne zanimaju, osim što pogledam šta je Partizan uradio u basketu.

Olimpijske igre, da, uvek zanimljive.

 

Ne mislim da je praćenje fudbala porok. Ljudi imaju različita interesovanja, neko ide na pecanje, neko se zaludjuje automobilima, neko je zaludjen teretanom, neko filmovima/muzikom..sve je ok dok se ne odražava na suštinski bitne životne stvari i dok one ne trpe.

Link to comment

Ja sam od malena navijac Milana, meni je pracenje fudbala poslednjih 10ak godina cist mazohizam, ova pauza mi dodje malo da odmorim dusu :)

 

Dodatan bonus je sto niotkuda imam par sati nedeljno viska koje sam trosio na fantasy.

Link to comment
1 hour ago, Godfrey said:

Nedostaju mi nacionalna prvenstva. Eto, zanimalo me da li AZ može do titule, ili LASK, Lazio...ko će kod Turaka da uzme titulu...ko će u Portugalu na kraju klackalice Porto-Benfika biti prvi..da li će iz liga ispasti neki timovi koje ne volim, a popeti se u viši rang oni koji su mi simpatični.. 

LŠ mi ne nedostaje..nije mi zanimljivo da svake godine gledam Liverpul- Barsa, Real - Bajern..

Što neko reče i pretkola evro-kupova su mi super. Naravno, SP uvek.

 

Poslednjiih godina nemam vremena da toliko pratim fudbal, više je to usput, ali rezultate pratim redovno, bar uveče bacim pogled. Uživo utakmice ne gledam, da li je do godina - ne znam, ali jednostavno mi je mučno da idem na stadion..ne osećam se prijatno, plus se mnogo vremena gubi.

 

Koliko nedostaje fudbal? Naravno da se može bez njega. Ali eto, bacio bih pogled na Veronu kući, na neki Čempionšip vikendom oko podneva, Atalantu u LŠ.

 

Ali da, ceo život pratim fudbal. U svom okruženju imam samo dva prijatelja koji ne prate sport, jedan zapravo voli ekstremne sportove, a drugi prati Đokovića, tako da ne mogu ni da ga računam.

Ostali sportovi me ne zanimaju, osim što pogledam šta je Partizan uradio u basketu.

Olimpijske igre, da, uvek zanimljive.

 

Ne mislim da je praćenje fudbala porok. Ljudi imaju različita interesovanja, neko ide na pecanje, neko se zaludjuje automobilima, neko je zaludjen teretanom, neko filmovima/muzikom..sve je ok dok se ne odražava na suštinski bitne životne stvari i dok one ne trpe.

 

Zasto mislis da su pobrojani klubovi izuzeti iz "modernog fudbala? Zato sto nisu platili igraca 100milki?

Uostalom iz takvog polozaja samo imali Lester za sampiona.

 

 

Link to comment

Pa ne mislim. Prvi bold; to su prvenstva koja su neizvesna, zato sam ih naveo. Među njima bih naveo i EPL da Liverpul nije izdominirao.

Drugi bold; Verona mi je simpatična, Atalanta igra super-zanimljivo, želeo sam da vidim dokle će dogurati u CL, a Čempionšip sam random naveo, mogla je i Primera tu da stoji ili EPL.

 

Inače, nemam ništa protiv modernog fudbala.

Edited by Godfrey
Link to comment

ja koliko sam skontao šta @Redoran hoće sa ovom temom, to se strašno poklapa sa nečim o čemu sam i sam razmišljao.

uz tu razliku što se to meni već desilo, to gašenje potrebe za praćenjem profi sporta, dosta pre COVIDa.

i u nekom trenutku sam onda to napiskarao. kako ja to vidim da mi se desilo, u kojim fazama.

prilično je lično, intimno... izvinjavam se možda zbog toga. mada mislim da je i dalje dovoljno anonimno da mogu da ga podelim ovde.

izbacio sam većinu stavki iz originalnog teksta da ne bude preveliki. ostavio samo one najbitnije i koji spominju PPP ;) . i dodao jutros ovaj deo za sam COVID.

 

------------------------------------------------

 

Januar 2020. Dolazimo kod mojih na ručak. Ne viđamo ih toliko često od kad smo se preselili u Beograd. TV naravno uključen. Neki sport, naravno. Tenis jebote. Australija protiv Grčke. Ne znam, nije Dejvis Kup, nešto drugo su izmislili da ne prođe slučajno mesec bez profita. Mlađi burazer mi je tu sa svojom porodicom, s dečacima. On se nervira jer neki Grk koji igra za Australiju gubi. Hteo sam da pričam s njima svima o tome šta mi se dešava u životu. Da im kažem da imam i karte i sve spremno za Berlin. Da idem tamo početkom Februara na završne razgovore za posao sa Amazon Web Services. Jebote, Real Madrid mog IT sveta me hoće na bitnoj poziciji. Al meni je frka. Ne želim da idemo. Hoću da mi kažu da im trebam, da ostanem. Svi ćute. Gledaju jebeni tenis. Majka ne izlazi iz kuhinje. Ručak je postao big deal od kad su se unučad pojavila. Ćale okupiran tenisom. Neki tie break, nešto. Ne znam, opet su tu menjali pravila, a možda tome ima i godina. Nemam pojma, prestao sam tenis davno da pratim. Klinci postaju nervozni, kreću da se koškaju. Sad je to problem jer moramo da budemo “idealna porodica” pa svi nešto oko njih intervenišu. Kad smo mi bili klinci to nije tako bilo. Sami smo rešavali sranja u drugoj sobi. Ili još češće napolju. Ili se ja bar toga romansirano sećam. Stalno sam vukao burazera da igra s nama fudbal, iako je bio mlađi. Hanuma je već na ivici. Signalizira mi da bi bilo pametno da krenemo. Počinje ručak. Svi za sto. Tenis je završen. Nemam pojma ko je pobedio. Fala kurcu da je gotovo. Ćale prebacuje na drugi kanal. Ženska odbojka. Ne znam šta je, neke reprezentacije. Kreće razgovor o nekoj našoj odbojkašici. Ne mogu ni da učestvujem u tome. Nikad nisam gledao žensku odbojku. Ni mušku nešto posebno pratio. Znam samo Đerisilo iz neke lične priče. Al ona valjda više ne igra. Ručamo. Okreću se stalno ka TVu kad je poen. Prolazi još sat vremena. Krećemo. Majka tužno kaže da nije ni stigla da nas vidi. Ćale vidno nervozan jer uvek samo svratimo i onda odemo kod Njenih. Odbojka i dalje na TVu.

 

Rewind, rewind…

 

Početak sezone 2019/2020. Razmišljam da li da nastavim da igram Fantasy sa PPP ekipom. Ni ne gledam utakmice. Volim Liverpool. Ne, nije to, volim Kloppa. Pokušavam da se setim koje sam utakmice Liverpoola gledao prošle sezone. Možda dve. Jesu oni beše igrali finale LŠ? Jesu li uzeli? U stvari, ja ni ne znam kako Liverpool igra. U stvari, ja volim Kloppovu filozofiju. Volim da čitam o njemu. Voleo sam njegov Dortmund sa Subotićem i Hummelsom. Gledam sastave timova premijerligaša za ovu sezonu. Ladno znam ceo napad Watforda. Znam im imena. Znam koliko vrede na terenu. U stvari, znam koliko donose ponea u fantaziju kada su u stvarnosti na terenu. Mislim da nikog od njih u životu nisam gledao kako igra. Odlučujem da nastavim s Fantasyem. Dobra je ekipa na PPP. Zabavno je i s Redoranom i s Prslinom i s ostalima. Al mislim da nije to razlog. Ovo je isto kao krajem 90ih i početkom 2000ih kada sam igrao Championship Manager danima i noćima. Ko zna koliko sprženih ispitnih rokova zbog jebene igrice. Ali znao sam sve sastave. Znao sam sve talente. Otkrio Riquelmea pre drugih. Meni treba ta povezanost s fudbalom. Ne znam zašto. Ali treba mi. Heroin. Treba mi razlog da vikendom pratim rezultate. Treba mi materijal za razgovor s drugim mužjacima. Heroin. Zašto Panini ne izdaje album za olimpijski turnir? Ja bih to kupio.

 

Rewind, rewind…

 

2017. Službeno u Londonu. Kolega nas vodi na utakmicu Tottenhama. Vodi nas pre toga u pab gde se matori navijači okupljaju. Gde je sve u oznakama kluba. Gde pivo toče neke bakice. Dišem fudbal. Ovo je toliko drugačije od onog kod kuće. Pokazuje nas svima kao da smo atrakcija. Ali ne smeta, svi nam okreću ture odličnog IPA. Krećemo na stadion. Poslednja njihova sezona na White Hart Lane. Upoznajemo i ceo sektor na stadionu. Svi su vlasnici sezonskih karata. Pitaju se za zdravlje i porodicu. Utakmica kreće. Dišem fudbal. Čudan osećaj. Harry Kane ulazi u drugom poluvremenu, vraća se iz neke povrede. Eksplozija na stadionu kad prvi put dobije loptu. Pobeđuju. Krećemo nazad. Peva se niz ulice. Povratak u Srbiju. Sledeći vikend, nedelja popodne. Tottenham na TVu igra derbi protiv Arsenala. Harry Kane od početka na terenu. 20 i neki minut utakmice. Shvatam da nemam pojma šta sam gledao. Misli su mi ko zna gde. Isključujem TV. Uzimam laptop. “Hoćeš ti da izvedeš decu napolje?”. Ima formu pitanja, ali nije pitanje. Isključujem laptop. Izlazimo napolje. Deca na igralištu. Na klupici gledam u mobilni. Gledam Livescore. Kane iz penala. Čitam šta pišu na PPP o utakmici. Izgleda da je bila dobra. Iako se Arsenal raspada cele sezone. Vuče ih mučeni Sanchez sam. Nemam pojma, nisam ih gledao nijednom. Al tako pišu na PPP.

 

Rewind, rewind…

 

2016. Kolega iz bivše firme zove na večeru povodom rođendana. Žao mi je što nisam više s njima. Super ekipica. Mlađi od mene svi al smo kliknuli. Večeras smo tu nas pet parova. Samo nas dvoje s decom, ali koju nismo poveli. Super klopa za večeru. “Ej, je l počinje prenos? Hoćemo u dnevnu sobu? Hajde uključuj.”. Nije mi najjasnije šta se dešava. Sedamo oko TVa. Kreće finale Severne Amerike… u nečemu… DOTA ili League of Legends? Nemam pojma. Ne razlikujem. Iako bi bar DOTAu trebalo da prepoznam kao veliki ljubitelj ranih Warcraft naslova i univerzuma. Komentarišu poteze. Komentarišu razvoj situacije. Uzdasi. Ovacije. Nisam u stanju da pohvatam šta se dešava na ekranu. Po komentarima deluje da je dobar meč. Hanuma zeva. Čekamo tortu pa da krenemo. Je l ovo isto kao kad kum, ja i ekipa sednemo da gledamo Ligu Šampiona u fudbalu? Ja mislim da jeste. Neki tamo ljudi igraju vrhunski nešto što mi, s ove strane ekrana, baš volimo. Je l se ovako, kao ja sada, osećaju ljudi koji ne prate sport a prinuđeni su da dele životni prostor sa nama ostalima? Valjda. Moj stariji klinac već gleda strimere, i na Youtube uglavnom kanale o igrama. Zašto ja to ne mogu? Zašto mislim da je to pogrešno i da su igrice za igranje a ne gledanje? Zašto onda gledam rukomet, NBA i Olimpijadu? Volim hokej da gledam, a ne znam ni da klizam. 

 

Rewind, rewind…

 

Exit festival 2006. Neka druga i pređašnja Ona. Neka koja je bila savršen kulturološki fit. Muzika, film, igrice… Sveeee! Skoro sve. “Kako to misliš ideš da gledaš fudbal?”. Kako to mislim? Ne znam. Ima džinovski ekran. Ima piva. Eto. Mislio sam da se podrazumeva da ćemo da preskočimo jebene Scissor Sisters i da ćemo gledati finale Svetskog prvenstva. Ok, možda i propustimo deo, ništa manje jebenih, Pet Shop Boys ako ovamo budu produžetci. Ionako smo rekli da nam je i bolji set na Fusion bini. Koj kurac?! Ona je otišla da sluša nešto. Možda Scissor Sisters. Možda Kandu Kodžu i Nebojšu na Fusionu. Nemam pojma. Ja sam ostao da sa gomilom nepoznatih ljudi gledam finale. Nisam propustio kad je Zidane nabo ono đubre glavom. Nisam propustio penale. Nisam propustio da pustim urlik radosti kada je Trezegeut pogodio prečku. Potvrdio sam novozapočetu ljubav ka Fabio Grossu. 120+ minuta je proletelo. Iako je utakmica bila možda tek solidna. Ona je otišla. Ne samo da sluša nešto drugo tih 120 minuta. Ona je otišla. Je l vredelo toga? To što sam odgledao finale? Nemam pojma. U svojoj biografiji Lukaku priča o tome da je lagao 2002. da je video Zidaneov gol iz voleja u finalu LŠ kako ga drugari ne bi ismevali što nema TV. Mene niko ne bi ismevao da nisam video nabadanje glavom onog đubreta. Ali meni je trebalo da vidim u realtime to finale. Heroin. Je l vredelo? Ne znam. Bolelo je dok sam stajao i buljio u SMS kojim me obaveštava da je OTIŠLA. A reka fudbalskih fanova me je pokušavala poneti ka Pet Shop Boysima.

 

Fast fast forward…

 

COVID-19 izolacija. Ne spavam baš mnogo. Ni inače, a ovih dana posebno. Tako da baš imam vremena. Gledam dokumentarce i klipove na Youtube o raznim sportskim temama. Najbitniji trejdovi u istoriji NBA lige. Da li bi Peja za današnju igru zaista bio toliko dobar fit. YU-ESP, polufinale rukometa na Euro 1996, kompletan snimak. Čitam veliki intervju Radomira Antića. Čitam ponovo sve tekstove o sportu na The Data Pudding. Pakujem one tekstove koji mi se posebno sviđaju u svoj almanah. Razmišljam da li ću ikad to da objavim, kao što sam nekad maštao, tu kolekciju tuđih tekstova sa sportskom tematikom. Klinac i ja pokušavamo da igramo u paru FIFA2018 na konzoli. Al nešto tu ne štima. Neće da doda čim je u blizini gola. Nostalgija topici na PPP pročitani kompletno. Gledao ponovo "The Damned United". Gledao "Above the Rim" prvi put. Ne nedostaje mi gledanje sporta. Izgleda da je moj heroin sasvim kvalitetan i dovoljan kada ga ovako konzumiram. Nedostaje mi naš termin za mali fudbal sredom uveče, koji smo igrali godinama do ovog sranja. Jedino čekam razrešenja kako će se završiti ovogodišnja takmičenja. I da li će Klopp da dobije išta više od moralne pobede. Biće ovde materijala za dokumentarce u godinama koje dolaze. "The Dissapeared Title", ja bih to snimio da mogu.

Link to comment

mene realno izludjuje ovaj period bez sporta, cak do te mjere da bjesomucno gledam reprize fudbalskih, kosarkaskih i drugih utakmica od prije nekoliko godina.

 

ljudi se nece odvici od sporta, naprotiv.

sjecam se kad je stao rat u bih da su stadioni bili dupke puni jer se narod pozelio razonode poslije cetvorogodisnje tragedije.

mislim da ce I sada biti otprilike tako.

 

Link to comment

ako sam se ja odvikao može svako. ništa mi ne nedostaje. potpuno mi štrči sad kad se pojavi neka vest iz sporta, kao iz prošlog života. mislim se koga briga za  vas rođaci

 

a ako se samo jedna osoba posle ovoga skine i sa kladže, onda ova žrtva nije bila uzaludna 

Link to comment

To je zato sto se nista ne desava osim COVIDa. Ne snimaju se filmovi/serije, ne mozes na koncert/festival, pozoriste, bioskop, knjizevno vece, sa ortacima u balon, ne mozes cak negde ni da otputujes na produzeni vikend. Iz vesti o broju testiranih/zarazenih/preminulih sve strci i sve drugo nam nije bitno. Jednostavno ovako izgleda kad svet stane i kad se apsolutno nista ne desava osim borbe za zivot.

Sto rece moj drugar, tata od pre par godina kao i ja "jbt ladno mi nedostaju deciji rodjendani, a tako sam ih se gnusao pre ovog sranja". Sila zakon menja.

Ni ratovi nisu zaustavili fudbal pa nece ni pandemija najsesnijeg virusa koji postoji na FB™.

 

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...